Matematica parlamentara

Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

06072012

Matematica parlamentara

Invatam la scoala ca 1+1 fac 2. Dar de azi nu mai sint asa de sigura.

"Un număr de 318 parlamentari şi-au înregistrat prezenţa, vineri, la şedinţa reunită a Senatului şi Camerei Deputaţilor în care urmează să se dezbată şi să se voteze cererea de suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu înaintată de Uniunea Social Liberală."
Sursa: http://cronicaromana.ro/2012/07/06/114-alesi-absenti-de-la-sedinta-suspendarii-lui-basescu/
La fel, Digi TV a spus 319, a fost scris mare pe ecran.

Deci cit fac 1+1?
Nu se stie niciodata. Din 318 (sau 319, fie) prezenti, au fost 256 pentru, 114 impotriva si 1 sau 2 anulate (depinde de canalul de stiri).
Matematica este o stiinta complet inutila cind e vorba de ciolan.

Pupici

Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Matematica parlamentara :: Comentarii

Mesaj la data de Vin Iul 06, 2012 10:37 pm Scris de hyaviv

Irina a scris:
Matematica este o stiinta complet inutila cind e vorba de ciolan.

F bine punctat. Probabil cei care au facut calculul/calculele au diplome la facultatile alea de-au aparut ca ciupercile dupa ploaie...

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Iul 06, 2012 10:50 pm Scris de Rossana

Cifra asta, de 318, a fost anuntata de Antonescu la inceputul sedintei. Iar dupa aceea, la numararile voturilor, a spus ca intre timp au mai venit din cei care initial erau absenti.

Oricum pentru mine nu prea mai conteaza. Mi-e greata de politica.
Eu sunt mai naiva de felul meu, si cand ii vad cum vorbesc, pe mine ma cam pacalesc, sunt asa de increzatori in ce zic, si asa de siguri pe ei, si atat de cinstiti!! Am impresia ca se joaca cu mintea mea, parca nu stiu ce magarii au facut... Eu i-am cam pus pe toti intr-o oala.

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Iul 06, 2012 10:54 pm Scris de hyaviv

eu m-am convins demult ca toata lumea promite cate-n luna si-n stele pana ajunge la putere, dupa aia.. nu stiu n-am vazut n-am auzit. Asta e valabil pe tot globul., dar parca asa mare lupta pt ciolan cu asa multe legi date peste noapte ca in ro nu tin minte sa fi vazut altundeva..

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Iul 06, 2012 11:03 pm Scris de Miha60

Pleaca-ai nostrii, vin ai nostrii!
Vin altii mai flamanzi si mai banditi.

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Iul 06, 2012 11:13 pm Scris de Irina

ORA 17.15. În tabăra PNL, cineva citește EVZ în timp ce votează, fără a mai fi atent și la ce se cere. De la tribună se insistă că USL numără mai multe voturi decât numărul parlamentarilor USL prezenți de fapt.

Crin Antonescu zice ca e o explicație "de natură fizică": "Nu erau atâtea corpuri (parlamentari în plen - n.r.) înainte să începem câte voturi sunt acum".

Sursa: http://www.stiri.com.ro/stire-32160/detaliile-ascunse-din-parlament-dezvaluite-de-reporterii-evz.html

Deci... nu doar matematica e depasita ci si fizica. Domnul Crin e profesor de istorie, se explica hi hi hi

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 4:48 am Scris de hyaviv

asta ( antonescu) si-o fi luat si el cine stie cum titlul de prof de istorie si fizica a trecut-o.. cu pui, porci, gaini, tigari kent si cine mai stie ce.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 6:10 am Scris de ginabreazu

Da,dar totul dupa parerea mea are un scop,gratierea lui nenea nastase,as vrea sa ma insel si sa-mi dau peste cap ca sint asa de prapastioasa,dar vom trai si vom vedea.
Tare mai sunt curioasa ce decizie va da CCR marti privitor la destituirea lui Blaga si a lui Anastase si eu sper ca acei judecatori sa fie impartiali si sa nu se lase influentati ca s-au incalcat niste legi clare.Ca de vor fi tot asa de evaziv in pronuntarea deciziei si vor lasa lucrurile sa fie interpretabile cu siguranta nu vom mai vedea cazuri de coruptie in instate sau sa fie condamnati pentru faptele lor,se va alege praful de tarisoara noastra.
Ce este mai rau este faptul ca sint multi ce se lasa influentati de ura si cred ca nenea crin si ,,dottore'' ne vor aduce numai lapte si miere,gresit.
Viv,din cite se stie crin a terminat facultatea cu mare greutate,se spune ca nu stie nici macar o limba straina si in facultate ar fi ramas de a repetat un an.

Ultima editare efectuata de catre ginabreazu in Sam Iul 07, 2012 6:14 am, editata de 1 ori (Motiv : am completat un cuvint ce il papasem)

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 6:30 am Scris de hyaviv

ha ha.. pe mine m-a amuzat f tare un comentariu pe un site " Urmeaza domnia criminalului plagiator si a psihopatului adormit si a celui mai oribil personaj: voiculescu!
A plecat un lup de mare(base) a venit capra cu trei iezi(ponta,crin si constantin)...halal tara pe mana caprei!

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 10:46 am Scris de LALUNA

Si eu sunt dezgustata de ce se intampla. Parca e prea mare coincidenta cu arestarea lui Nastase ca sa nu aiba legatura. Sunt si eu ca si Rossana, naiva, prefer sa cred ca lumea e de buna credinta, dar vine un moment cand te simti tradat.
Ungureanu si-a infiintat o formatiune politica, de centru-dreapta (nu ne miram care e orientarea, nu?). Oare sunt la fel de naiva cand imi pun toate sperantele in el?

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 10:50 am Scris de Rossana

Laluna, nu stiam de Ungureanu. Eu am intelesc ceva de genul ca intentioneaza sa uneasca mai multe partide cu orientarea asta. De fapt cred ca intentia lui si a PDL este sa candideze la presedintie din partea PDl si a aliatilor lor. A si zis ceva de genul asta ieri, de candidatura. Cred ca asta e planul lor de viitor.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 10:54 am Scris de LALUNA

Da, Basescu nu mai candideaza, iar alt "catindat" nu are PDL-ul, ca bietul Blaga n-are fata de presedinte... hahaha

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 4:30 pm Scris de hyaviv

hai mai fetelor, are antonescu fata de presedinte.. sa fim seriosi. Eu am vazut undeva ca ungureanu vrea sa candideze la presedentie. Nu stiu ce sa zic, nu-mi pun sperante nici in el Niciunul nu e suficient de puternic sa darame tot si sa o ia de la capat, lumea e prea cu multe fetze: azi zice ca tine, maine iti da in cap Sunt convinsa ca sunt oameni capabili care nu pot ajunge nicairi din cauza celor ce-i inconjoara. Americanii au concluzionat ca urmatorul presedinte ar trebui sa fie "scolit" in business pt a fi in stare sa puna pe picioare economia asa cum trebuie. Intr-o zi a fost publicata o lista cu toti presedintii si scolile pe care le aveau. Trebuia sa o salvez si sa o pastrez. ( nu aveau nici pe departe atatea titluri de doctor ca romanii) Cand in atatia ani nu s-a facut decat sa se fure si sa se distruga, acum, cand s-a ajuns la fundul sacului, nici sa vrei si n-ai cu ce sa faci ceva. Trebuia investit acolo unde ro avea potential si redus la strictul necesar luxul pt guvern membri sai. Eu zic ca o baza economica a existat, si destul de buna daca ne gandim ca in 89 datoria externa era 0 sau aproape 0.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 5:08 pm Scris de Simona D.

Eu zic ca Antonescu sa ia lectii de matematica de la cineva din PD , de ex. de la ANASTASE ?!?!?! hahaha bataie ris

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 5:14 pm Scris de LALUNA

Se pare ca sunt probleme cu numaratoarea, le-ar trebui un abac... hahaha

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Iul 07, 2012 5:22 pm Scris de hyaviv

Vedeti cine conduce tara? unul mai istet ca altul..

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Iul 08, 2012 3:11 am Scris de Irina

In ce ma priveste, meseria mea necesitind urmarirea schimbarilor legislative si o viziune oarecum de ansamblu asupra economiei, pot sa spun ca guvernul Ungureanu a fost unul din cele mai bune si stabilitatea legislativa a fost una de invidiat. In plus, a fost singurul guvern postdecembrist care a anchetat modul de folosire a fondurilor de catre puterea in functie si nu de catre cei care au pierdut alegerile - fostii guvernanti.
Nu cred ca il vor gratia pe Nastase. Nu cred ca minciunile domnului Ponta din CV sint exagerate, multi scriu "master" cind e vorba de "studii postuniveritare" si in privinta plagiatului cred ca a fost inocent. Cel pe care l-au platit si el si celalat individ a fost prea lenes ca sa rescrie lucrarile, asa ca ambii sint victimele celui care le-a luat banii. face cu ochiul De restul minciunilor nu pot sa ma pronunt in cunostinta de cauza.
Crin Antonescu a repetat 2 ani, insa a recunoscut acest lucru. De altfel, pina acum, a avut o cariera politica extrem de curata, tocmai de aceea se indreapta toate atacurile impotriva lui Ponta - pe Crin nu-l au la mina cu nimic.

Ce mi se pare periculos este obraznicia de a incalca legea, atunci cind ai toate pirghiile sa o schimbi ca sa nu fii nevoit sa o incalci. Acesta este adevaratul pericol. Intr-o astfel de guvernare nimic si nimeni nu este in siguranta.

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Iul 08, 2012 4:02 am Scris de hyaviv

Nefiind efectiv in Ro si in mijlocul a tot ce se petrece acolo, nu pot decat sa compar ceea ce vad/aud cu ceea ce vad aici. Eu cred ca ideia scrierii de master in loc de postuniversitar nu e deloc o intamplare, cred ca fac asta cu buna stiinta. Despre lucrari plagiate... nu exclud nici varianta irinei dar totusi, cand e vb de lucrari de asemenea importanta, statul nu poate investi intr-un program care sa detecteze plagiatul? despre restul.. Un citat pe care il putem aplica cu mult succes societatii romanesti:

"A culture that does not grasp the vital interplay between morality and power, which mistakes management techniques for wisdom, and fails to understand that the measure of a civilization is its compassion, not its speed or ability to consume, condemns itself to death" by Chris Hedges.

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Iul 08, 2012 1:55 pm Scris de LALUNA

Irina a scris:Ce mi se pare periculos este obraznicia de a incalca legea, atunci cind ai toate pirghiile sa o schimbi ca sa nu fii nevoit sa o incalci. Acesta este adevaratul pericol. Intr-o astfel de guvernare nimic si nimeni nu este in siguranta.
Dureros de adevarat... thumbs up De asta mi-e si mie teama...

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum