Biscornu

Pagina 3 din 15 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Urmatorul

In jos

Re: Biscornu

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Mier Sept 04, 2013 8:50 am

Irina,chiar sunt foarte curioasa cum va iesi ....astept sa vad,poate ca si eu voi incerca sa cos unul daca vad ca va iesi bine la tine....spor cit mai mult zimbet

ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Melly H. la data de Sam Oct 12, 2013 8:16 am

Foarte frumoase! De mult imi doresc sa cos si eu unul!
Felicitari doamnelor pentru reusitele biscornu!
bravo bravo bravo
Melly H.

http://www.mellymirror.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de iulia la data de Lun Oct 14, 2013 6:35 am

Dupa ce am analizat bine ideea voastra cu schimbul m-am ambitionat, am cercetat pe aici si in doua zile am realizat ce veti vedea aici.
Daca e bine cum am facut va rog sa-mi spuneti si cu drag o sa ma inscriu si eu.

Conteaza marimea? Al meu este aproape cat o palma.
iulia

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Lun Oct 14, 2013 8:42 am

Asta da, chiar te-ai ambitionat si ai realizat un biscornu superb ...felicitari! I love you thumbs up 
Imi place mult modelul care nici macar nu este cel mai usor.
Linistita te poti inscrie la schimb. Pupici 
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 9:21 am

Inregistrez si eu prima incercare de biscornu cu 15 fete

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 9:22 am

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 9:23 am

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 9:25 am

Am incercat sa fie o reprezentare a tricolorului pentru ca modelasul va pleca spre Germania . Partea galbena e cusuta cu fir kreinik .

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 9:30 am

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Lun Oct 14, 2013 10:19 am

Iata ca ideea schimbului a servit ca motivatie pentru progres - ma bucur sa vad incercari de a realiza un biscornu. Ambele sunt foarte simpatice. thumbs up Iulia, te felicit pentru primul biscornu realizat, e simpatic modelul, dar farmecul acestor miniaturi consta anume in geometria lor inedita, - poate ar trebui sa mai imbacsesti umplutura intr-al tau, in fiecare coltisor sa ticsesti cu degetul pentru a-i conferi fermitate (sau sa tii deja cont de acest aspect la urmatorul biscornu pe care il vei lucra face cu ochiul ).

Apropo de dimensiuni - nu conteaza daca e o miniatura cat o nuca, daca este cat palma sau chiar mai mare: lumea face chiar si biscornu-uri gigantice in calitate de perne de canapea. Asadar, chiar nu exista reguli stricte in privinta dimensiunilor unui biscornu: ceea ce conteaza in primul rand este ca acestea sa fie foarte bine imbacsite cu umplutura pentru a-si pastra ferm forma geometrica inedita.
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Lun Oct 14, 2013 12:33 pm

Imi place animatia din acest topic.
Rodica, e tare frumos biscornu-ul tau, iar pentru o prima incercare nu ai ales chiar un model usor.
Lili, modelul tau e inedit si tare frumos.
Va felicit pe amandoua.
Voi cu ce umpleti pernuta? SUnt cam in pana de idei.
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de filipcarol la data de Lun Oct 14, 2013 1:26 pm

Nicoleta, eu am avut niste pernute de la ikea si de la spalat s-a botit umplutura, asa ca le-am desfacut si am luat de acolo.
filipcarol

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Lun Oct 14, 2013 2:20 pm

Eu am sacrificat una dintre jucariile moi ale celor micuti ai mei hi hi hi  Materialul cu care sunt umplute jucariile moi este perfect pentru biscornu-uri, asa ca, Nicoleta, iti recomand sa incerci si tu sa 'vandalizezi' vreun ursulet de dragul handmade-ului hahaha 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Oct 14, 2013 2:29 pm

Felicitari, Rodica! Asta e cel de proba? Wow..ai plecat cu ce e mai complicat. Bravo!
Lili, felicitari! Uite cum incep sa iasa la lumina biscoarnele secrete.
Frumoase I love you I love you I love you 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Oct 14, 2013 2:33 pm

Eu in lipsa jucariilor, am umblat la pernute..nici nu se cunoaste hi hi hi 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Lun Oct 14, 2013 2:39 pm

Multumesc pentru sfaturi si idei. Deci trebuie sa ma apuc de vandalizat (ma hotarasc eu ce). visez cu ichii desch 
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Oct 14, 2013 3:19 pm

vai da ce harnicute sunteti.. lili, imi place mult biscornul tau.. e un model nou...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Oct 14, 2013 3:42 pm

Se gaseste vatelina in comert pentru umplut, fie la kg, netoarsa, fie viguri din care se vinde la  metru; merge si cu vata sau cu rumegus, iar pentru greutate puteti adauga orez.

Vad ca amindoua ati inceput cu tiparul cel mai greu, felicitari!

Rodica, e foarte bine pentru inceput. Putin mai multa atentie la asamblare ca sa nu prinzi modelul sub cusatura.  thumbs up 

Lili, superb model! M-ai impresionat cu ideea tricolorului bravo Modelul l-ai gasit asa, set de 15 diagrame, sau ai ales tu diagrame din diverse surse? Cit timp ti-a luat sa cosi toata dantelaria?
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Lun Oct 14, 2013 5:39 pm

In 2010 parca am facut un schimb anual de biscornu cu in grup de fete. In fiecare luna am trimis un biscornu cate uneia din grup (le puteti vedea pe blogul meu). Am primit unul umplut cu coji de nuca pisate fin. Ma ajuta la pastrarea acului lucios pentru o perioada mai lunga.

Foarte reusite si ale voastre fetelor. Bravo!!
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Oct 14, 2013 6:02 pm

Eu una l-am umplut cu vata . M-am si mirat cat de multa a putut sa intre rusinat 

Mi-a prins tare bine ideea cu biscornu pentru ca musafirul meu din Germania a picat tocmai cand se desfasura festivalul Oltenii si restul lumii si-mi povestea cu naduf ca atat de multe lucrusoare artizanale ar fi vrut sa ia cu el dar ... bagajul de mana nu-i permitea sa le care pana acasa .

Asa ca m-am apucat de experimentat . Cele 15 patratele le-am facut cam intr-o zi . Montatul lor mi-a luat cam 2 ore (se intampla azi-noapte dupa ora 12 si nu prea ma mai asculta mana)

Daca am voie va postez schemele la patratele - sunt in genul blackwork toate 15 - latura patratelelor e de 18 . Le-am gasit pe net dar nu mai retin unde .

De cand cu ideea voastra am vazut atat de multe modele de biscornu ! Habar n-aveam ca pot iesi atat de gingase ...
Multumesc fetelor lalele !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Oct 14, 2013 6:09 pm

L-ai cusut de urgenta ris N-as fi reusit sa cos atit de repede. Ce cadou frumos i-ai facut, plus surpriza pe deasupra, sa tot fie cineva musafirul tau I love you 

Trimite-mi mai intii mie diagramele prin PM, ca sa fim sigure ca nu sint din vreo revista. La ora asta editurile verifica cel mai mult internetul pentru drepturile de copyright.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de carro9 la data de Lun Oct 14, 2013 7:55 pm

Lili, n-am avut niciun dubiu ca iti va iesi perfect si asa a fost! Ai ales modele super si ai fost inspirata cu panza neagra. Super!
carro9

Sus In jos

Mesaj Scris de filipcarol la data de Lun Oct 14, 2013 8:56 pm

Vai, va si vad fetelor noaptea cu foarfeca, asa ca in filmele de groaza, vi se vede umbra pe perete, cum luati capul la animalele de plus hahaha si aruncati in sus umplutura din ele.
filipcarol

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Lun Oct 14, 2013 8:59 pm

Carolina, ris ris ris  de cate ori s-a intamplat sa ma gaseasca sotul la miez de noapte cam asa cum ai descris hahaha 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Lun Oct 14, 2013 9:03 pm

spaima hi hi hi 
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Lun Oct 14, 2013 9:18 pm

Carolina,  hahaha  ce imaginatie, ai! ris
nuti09

Sus In jos