Biscornu

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

In jos

Re: Biscornu

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 4:46 am

si spatele

hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 4:48 am

o fata laterala

hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 4:49 am

este cusut pe evenwave 25 si este destul de mare..mi-ar fi placut mai mic, dar asamblarea ...cred ca as fi renuntat fara doar si poate ca si asa mi s-a parut groznic
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Dum Noi 17, 2013 6:57 am

Nu-mi dau seama ce-ai vazut atat de "groaznic" la el ?! Mie imi place tare mult cum ti-a iesit !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 7:11 am

albul care face imbinarea. cred ca era mai bine daca asamblam cu negru. mi se pare ca acel alb nu are asa..o uniformitate ca sa zic asa, e f vizibil poate ca arata mai bine daca coseam pe linia asamblarii cu alb, ceva margeluse mici mici mici dar cum nu am...poate crosetez un snur finut si il atasez..ma mai gandesc
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Dum Noi 17, 2013 7:28 am

Hyaviv, e superba partea din fata thumbs up , dar nu intleg de ce se vede panza pe sub cusatura neaggra pe partea din spate... E cusut in 2 fire? Poate ca ai dreptate ca ar fi ideal sa fie cusut pe panza neagra si, da - asamblarea trebuia facuta cu o alta culoare decat alb. E buna ideea ta cu snuruletul crosetat, dar si niste margelute marunte i s-ar potrivi face cu ochiul .
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 7:45 am

in realitate nu se vede panza, dar clar era mai bine cusut pe panza neagra Da, e cusut in 2 fire , nici nu puteam sa-l cos in 3 ca nu mi-ar fi mai intrat acul prin gaurile panzei si ar fi iesit super batos. Cred ca ei au asamblat cu alb gandindu-se ca da aspect de snur pe margine, dar nu e deloc asa. sau poate la dimensiunile originale arata f bine. Daca tin bine minte originalul are 30-40cm deci.. in nici un caz nu mi-ar placea un biscornu de asa dimensiuni.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Dum Noi 17, 2013 7:54 am

E asa de mare in original???? spaima  De fapt eu numai ce mi-am gasit schema ptr acest model cu intentia de a-l coase, dar nu m-am uitat ce dimensiuni arata designerul Suspect La sigur ca nu mi-as dori nici eu un asa gigant. Ei recomanda de cusut pe Aida 55 - ce fel de panza e aceasta oare?? O fi oare mai deasa sau mai rara decat Aida 18? scratch 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Dum Noi 17, 2013 8:49 am

Mie imi place si cu conturul alb. Felicitari Vyy! thumbs up 
Aida 55 cred ca corespunde cu Aida 14, are 5,5 pct/cm. Am mai vazut Aida denumita dupa nr.de pct/cm, mai ales pe situri italienesti.
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Dum Noi 17, 2013 9:55 am

si mie imi place biscorniul tau Viv, chiar e frumos. Nu mi-am imaginat ca are atita fete, tot stau si ma gindesc cum ai reusit sa il asamblezi? Recunosc ca nu ma pasioneaza biscoarnele, dar de acesta sunt curioasa cum ai reusit sa il asamblezi.
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Dum Noi 17, 2013 10:49 am

E unul din modelele ce m-a tentat la un moment dat, dar nu e (inca) de . Ti-a iesit foarte frumos. Felicitari!
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 12:29 pm

Si mie imi place cum ti-a iesit, fiind total cusut imi imaginez ca ai avut ceva de lucrat la el. Fata e foarte frumoasa... Felicitari! Margelutele imi imaginez ca nu sunt scumpe, unele negre ar putea sa acopere total firul alb.
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de cristi21 la data de Dum Noi 17, 2013 2:53 pm

Este foare frumos, mi-a placut modelul de cand l-am vazut.
Cred ca pe o panza neagra era perfect dar si asa este fara cusur.
cristi21

Sus In jos

Mesaj Scris de andra la data de Dum Noi 17, 2013 4:22 pm

AM incercat si eu sa fac dar a iesit pleostit...nu mi ies colturile.unde am gresit/?>
andra

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 4:47 pm

Ma bucur ca va place. Habar nu am ce panza e aida 55 probabil ca aniko are dreptate. Eu m-am uitat pe schema, ca acolo afiseaza dimensiunile si mi-am zis..valeu, asta nu-i biscornu, e perna la dimensiunile alea. Crina, dat fiind faptul ca am vrut sa fie destul de mic, sa sti ca chiar se asambleaza greu, ai ceva de furca la el. Nu sunt scumpe margelutele laluna, dar nu cred ca am sa-i cos margele, cred ca pur si simplu crosetez un snur alb si il atasez pe margine. asa cred ca s-ar vedea mai uniform conturul alb. Oricum sfatul meu pt cine vrea sa-l coasa e sa-l coasa pe panza neagra.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 5:41 pm

Andra, trebuie umplut bine si impinsa cu degetele prin colturi vatelina...
Viv, snurul poate fi crosetat prin cusatura, daca stii sa crosetezi stii ce vreau sa spun, ca nu ma pricep la explicat...
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 6:10 pm

stiu laluna ce zici dar e prea batos si prea mititel ca sa pot face asa ceva, cred ca mai bine iese "aplicat" o sa incerc si evident o sa pun o poza cu rezultatul final
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Dum Noi 17, 2013 6:51 pm

Hyaviv uite aici niste date despre Aida 55
http://www.anticabottegadelricamo.it/shop/a1406_Tela-Aida-55-(14ct.).htm
aici este pusa chiar si rigla pe material http://eshop.pinottimercerieingrosso.it/TELA-AIDA-55-FORI-COTTON-WHITE

Modelul original are niste margelute aurii, tu ai renuntat la ele?
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Dum Noi 17, 2013 7:34 pm

Si mie imi place biscornu-ul tau, Vyv! Cred ca e buna ideea ta de a acoperi cusatura alba!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Noi 17, 2013 7:35 pm

da aniko draga, am renuntat pt ca nu am margelute asa mici..am renuntat, daca te uiti atent, si la ceva contururi la petale, pt ca, cusut fiind cu 2 fire, fiind si cruciulita, cusatura e destul de "deasa" si era mai mare chinul sa mai fac contururile. Daca l-as fi cusut pe panza neagra, alta era situatia. Probabil ca as fi ales panza mai deasa, as fi cusut cu un fir, peste 2 fire de panza si asa cred ca ar fi fost si mai bine. Invatare de minte pt data viitoare cand mai fac ceva asemanator.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:21 pm

Hai sa va arat si eu cele doua biscornuri pe care le-am facut pe langa cel pentru schimb. Incep cu preferatul meu, cel pe care il pastrez pentru mine:
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:23 pm

LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:24 pm

Si dosul:
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:26 pm

Al doilea:
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:27 pm

Dosul, care imi place mai mult decat fata (ambele sunt adaptari personale ale unui model Victoria Sampler):
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Noi 17, 2013 9:29 pm

Gata, ultima poza. Cela de-al doilea va fi un cadou pentru o amica fan birscornuri:
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 15 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum