Campania electorala pe scurt

Raspunde la subiect

In jos

09062012

Campania electorala pe scurt

Campania electorala s-a incheiat. In pauza dintre meciuri, un mic rezumat.

Anul acesta batalia electorala a trecut din virtual in real. Adica de la luptele la TV la luptele de strada. Batalia foarte reala pe ciolan s-a soldat cu raniti si plingeri penale in aproape toate judetele.

Pe linga ceea ce e batator la ochi, mai sint si alte aspecte mai discrete.

In primul rind, cheltuielile au urmat traiectoria inversa luptelor. Adica din vizibile - spectacole, mese intinse cu fasole si colan in parcurile principale ale oraselor, s-a trecut la mita electorala - pachetelul cu bunuri impartit din usa in usa - si mesele oferite la restaurant, unor invitati alesi pe sprinceana. Unii mai agresivi au intocmit si liste cu beneficiarii mitei, pentru ca nu cumva dupa ce ies la alegeri, sa ofere vreo facilitate sau sa rezolve vreo cerere unora care au refuzat sa le deschida usa.
Altii au spus "noi nu dam nimic, dar nu strica sa luati de la altii si sa votati cu noi". Onor domniile lor mi se par mai josnici decit Trahanache, dar cine sint eu sa judec?

Micii perdanti din etapa asta au fost formatiile de muzica obisnuite sa faca play-back pe bani multi. N-au avut prea multi clienti. mixta

In al doilea rind, un jucator din umbra a aparut pe marile ecrane. Dovada ca este bine infipt si stapin pe situatie, altfel nu se risca in asemenea hal. Biserica Ortodoxa Romana. Ei, nu BISERICA, adica noi, credinciosii de peste tot, ci Ierarhia, de la umili protopopi pina la Inalt Prea Sfintii si alte "prea"-uri inaintea numelui. (Apropo, stiam ca la calugarie, se lasa numele lumesc si se ia unul nou, doar de botez, dar vaz ca nu prea mai e la moda. ) Modul de actiune? Divers. Dumnealor nu duc lipsa de fantezie. Unii au candidat direct, desi le e interzis. (si vor fi "judecati"... dupa alegeri. Pai daca iese dumnealui consilier, mai are rost sa-l sanctionam, cind urmeaza sa voteze un buget grasut si pentru BOR?) Altii au patronat variate intruniri si sfintiri de biserici, cu mici si bere in zile de post. Eh, romanul e ingaduitor, nu se uita prea bine in calendar si fiind prea ocupat, nu tine minte daca e post sau dezlegare.
Dar oare de ce a trebuit invitat fix unul sau altul din politica sa i se multumeasca direct pentru sprijin? Reclama subliminala?

Ce-au patit televiziunile? Au pierdut bani sau au cistigat? Ce a fost mai scump? Sa ii aduca pe candidatii diverselor partide fata in fata, sau sa ii tina la distanta cu orice pret? Sau poate... sa nu-i arate de loc? Cind zic scump, ma refer la pretul cu care un post sau altul a taxat, nu pe care l-a platit, evident. Il cred si pe domnul Lazescu, lasat in incapacitate de plata de ANAF in plina campanie electorala, dar nu prea il mai cred cind vad ca suma declarata de Domnia sa e cam diferita de cea din hirtii. Cu "doar" vreo citeva miliarde.

Altceva? Nimic deosebit. In Canada sint tulburari de strada masive, pe care nu le vedem la TV (dar vedem jubileul unei Regine rubiconde, care intimplator e si Regina lor). In Siria este un adevarat genocid, dar nici pe acela nu-l vedem la TV, pentru ca ar strica zimbetul candid al unora care se incapatineaza sa mentina relatiile diplomatice cu sirienii.
In rest toate bune, vedem Campionatul European de Fotbal la TV si bem bere. Daca avem cu ce sa o cumparam. Daca nu... nu stiu, ca nici spaniolii nu mai pot sa ne plateasca la cules de capsuni. E criza...

Votare usoara! Pupici
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum