Mărțisoare

Pagina 6 din 19 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Mărțisoare

Mesaj Scris de hyaviv la data de Sam Feb 25, 2012 10:47 pm

Stiu laluna, ca si la noi la scoala.. vai ce nebunie era: care primea mai multe martisoare! eram in stare sa le punem si pe poalele uniformei.. cel putin in prima zi cand ofeream-primeam martisoare. Nici nu se punea problema sa nu le punem in piept si sa nu le purtam pe toate in ziua de 1 martie, chiar daca erau 100. Le facem loc pe undeva, cumva..

hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Sam Feb 25, 2012 11:04 pm

Sincer, eu le adun intr-un sertar. De cand am venit la facultate in Brasov, acum vreo 14 ani, am vazut ca aici nu se poarta si eu m-am dezobisnuit. Nici cand am predat la scoala generala nu am vazut copii cu martisor in piept. Dar acasa purtam toate cele 8 zile de inceput de martie.
Fetitei ii pun in piept la gradinita martisor, dar daca schimbam hainele, sincer uit sa-i mai pun altul.

Apropo, de purtat la scoala tot ce primeam. Aveam in generala un coleg care aducea mereu cate un martisor pentru fiecare fata din clasa si ni le punea direct in piept. Cand intra in clasa, nici nu-si dadea haina jos si se ducea direct la fete si incepea sa le puna martisoarele. Le avea pregatite de acasa prinse cu bolt pe un carton mare si cu numele fetei langa. Nu dadea martisoare la fel.
MNiko

http://www.mamicreativ.com

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Sam Feb 25, 2012 11:51 pm

Si la noi erau adevarate concusuri: le numaram, le comparam, ne invidiam una pe alta! hahaha Ale tineretii valuri! ce frumos era!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Feb 26, 2012 12:23 am

LALUNA a scris:Si la noi erau adevarate concusuri: le numaram, le comparam, ne invidiam una pe alta! hahaha Ale tineretii valuri! ce frumos era!
exact! Si eu aveam colegi care faceau la fel ca cel de care povesteste niko...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Feb 26, 2012 1:10 am

Eu imi amintesc si acum cel mai frumos martisor pe care l-am primit: era o floricica aurie cu o pietricica verde. Nici acum nu stiu daca era frumos martisorul sau pe atunci, in clasa a patra, colegul care mi l-a daruit era cel mai frumos... Il chema Nicusor... zimbet
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de katy85 la data de Dum Feb 26, 2012 4:42 pm

Ce frumoase amintiri,asa era si pe vremea mea si ce placere aveam cand ii puneam doamnei invatatoare in piept martisorul,avea pieptul plin de martisoare,pacat ca nu se mai poarta in piept,foarte frumoase martisoarele voastre fetelor sunteti foarte talentate si inventive,eu astept cu nerabdare coletul, sa ma pun pe treaba cu martisoarele ca acusi e martie,si eu ii voi pune fetitei mele martisor in piept, si voi da sa dea si la la colegii de gradinita pupici imbratisare
katy85

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Feb 26, 2012 7:00 pm

Eu tot n-am inteles, daca nu se mai poarta, ce se face cu ele? de ce se mai ofera, de ce se mai fac, de ce se mai cumpara.. eu zic ca frumusetea tocmai aia era: sa le pui in piept...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de katy85 la data de Dum Feb 26, 2012 7:08 pm

Buna seara Hyaviv, se mai dau doar ca sa nu se piarda de tot traditia, eu una daca primesc un martisor il pastrez, il pun undeva si cand il vad imi aduc aminte cu drag de persoana care a avut placerea sa mi-l ofere, se fac si in scop comercial binenteles ca sa se faca profit de pe urma lor, asa e toata frumusetea era sa le porti in piept, eu de 8 Martie o sa imi pun unul in piept, poate sa zica lumea ce o vrea, va doresc o seara minunata tuturor Pupici
katy85

Sus In jos

Mesaj Scris de soranah la data de Lun Feb 27, 2012 10:46 am

Si eu imi pun in piept martisorul de la sotul meu si fetele au unul pe haina (de la Bunicu') si unul pe uniforma (de la tati). Traditie, de acum...

A 2-a tura de martisoare:

Si cele facute de fete la cursul de ceramica:

soranah

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Lun Feb 27, 2012 10:53 am

Foarte frumoase. Felicitari!
MNiko

http://www.mamicreativ.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Lun Feb 27, 2012 11:31 am

Toate sint frumoase dar ghiocelul acela mi-a mers la sufletel,tare,tare frumos este,felicitari pentru migaleala buchet
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de soranah la data de Lun Feb 27, 2012 12:08 pm

Multumesc, Niko!

Gina, multumesc! Ghiocelul l-am facut aseara intr-un moment de liniste, cat sotul meu servea branzeturi cu un pahar de vin (asa, ca de Lasata Secului...).

Cel mai mult mi-a placut ca am avut inspiratia sa lipesc pe interiorul petalelor exterioare o fasie verde. In realitate se vede f bine verdele ala, ii da aparenta de prospetime cumva...
soranah

Sus In jos

Mesaj Scris de Ruxandra la data de Lun Feb 27, 2012 12:59 pm

I love you I love you
Ruxandra

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Lun Feb 27, 2012 2:04 pm

Soranah, imi plac martisoarele, sigur vor fi primite cu drag!
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Feb 27, 2012 2:48 pm

Ce frumoase sunt mărţişoarele!
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Feb 27, 2012 4:06 pm

Deosebite, imi plac mult de tot, felicitari! bravo
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de soranah la data de Lun Feb 27, 2012 4:34 pm

Doamnelor, Multumesc!

Mi-a facut mare placere sa le fac impreuna cu fetele mele, imi face mare placere ca le admirati voi aici flori
soranah

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Lun Feb 27, 2012 8:27 pm

Sorana, sunt foarte dragute martisoarele!!! Si mie imi place ghiocelul dar si fluturasul e reusit!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 27, 2012 9:51 pm

Foarte frumoase martisoarele.
Felicitari!
Si mie imi placea sa port martisorul prins pe uniforma. Era frumos can toti in clasa eram cu martisoare, iar invatatoarea cu haina plina.
Dar erau si intamplari hazli. Aveam in scoala un profesor de fizica care era mai in varsta, dar care tinea tare mult sa i se puna martisoare, aici vorbesc de clasele V-VIII, cand profesorul de fizica s-a lipit la un martisor facut artizanal, o piulita cu pana legat totul cu snur. Distractia a costat, o zi fara pauza de recreatie.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Feb 27, 2012 10:05 pm

Ce dragut! hahaha
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Feb 27, 2012 11:40 pm

visez cu ichii desch Ce vremuri... eu nu am mai purtat vreun mărţişor cred ca de vreo 8 ani.
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de soranah la data de Mar Feb 28, 2012 2:30 pm

Mary hi hi hi
soranah

Sus In jos

Mesaj Scris de coca la data de Dum Mar 04, 2012 11:08 pm

O parte dinmartisoarele pe care le-am facut anul acesta:

coca

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Mar 04, 2012 11:13 pm

Coca, frumoase martisoarele tale.
bravo
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de coca la data de Dum Mar 04, 2012 11:19 pm

Multumesc!
Am facute mai multe modele pe care le-am oferit sau vandut, dupa caz zambet.
inca o srie:

coca

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Dum Mar 04, 2012 11:21 pm

Wow, ce frumoşi sunt fluturii!
Sunt frumoase mărţişoarele tale, Coca!
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat