semne de carte

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Re: semne de carte

Mesaj Scris de michele la data de Vin Iul 13, 2012 9:45 pm

Panza asa am cumparato banda gata surfilata pe margini. Eu doar capetele de sus si jos le-am tivuit.

michele

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Vin Iul 13, 2012 9:54 pm

Felicitari, Michele!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Vin Iul 13, 2012 10:00 pm

Ce dragut e! Am si eu banda din asta surfilata, dar inca n-am inaugurat-o... zimbet
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Vin Iul 13, 2012 11:04 pm

Sunt super toate semnele de carte postate. Felicitări tuturor bravo
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Iul 13, 2012 11:35 pm

Lilianna, e musai sa citesc mai mult acum, ca am semne de carte asa de deosebite!

Michele, foarte dragut semnul de carte si tare simpatic ursuletul de pe el! Imi place si manichiura ta!

Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Sam Iul 14, 2012 12:01 pm

Ce frumoase sunt! Spor la citit, Rossana!Felicitări, Laluna!
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Iul 16, 2012 5:45 pm

Fetelor, am revenit să mai admir odată semenele de carte făcute de Laluna..
Ce diminesiuni au semnele?
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Lun Iul 16, 2012 7:44 pm

Duchess, semnul cusut in punct de goblen are 13/5 cm si celalalt are 18,5/6,5 cm.
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Iul 16, 2012 7:47 pm

Mulţumesc pentru răspuns Rossana.
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Joi Noi 29, 2012 12:51 pm

Cum de mi-a scăpat mie acest topic?
Superbe semne de carte aţi cusut!
M-am hotărât să cos şi eu neaparat un semn de carte, în regim de urgenţă pentru Moş Nicolae. Mă gândeam să folosesc pânză aida, voi coase modelul în cruciuliţă, însă vroiam să-l protejez. Fără să citesc cele scrise de Nuţi la începutul topicului, m-am gândit şi eu la plastifiere/laminare, însă nu eram sigur dacă se poate plastifia un semn cu dimnesiuni mici gen 5 cm / 12 cm să zicem.
Nuţi, te pot ruga să-mi dai detalii? Mulţumesc.

Nu ştiu ce-i acela fetru... şi nici bandă autoadezivă ca a lui Michele nu am...
Vreau sfaturi...

Gobelin.
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Joi Noi 29, 2012 7:40 pm

Gobelin, la magazine de panze gasesti insertie autoadeziva. Fetru tot acolo gasesti. Posibil si la mercerie. Nu sunt scumpe deloc... dar cum nu mai sunt la zi cu preturile din Romania s-ar putea sa gresesc.
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Joi Noi 29, 2012 9:33 pm

Mulțumesc pentru mesaj, Michele. N-am știut ce-i fetrul până ce n-am căutat pe Google (spre rușinea mea). Însă mi se pare că e cam gros și n-aș vrea un semn de carte gros... Încerc să găsesc bandă cu inserție autoadezivă...
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Joi Noi 29, 2012 10:50 pm

Gobelin, abia acum am citit cele scrise de tine....da, se poate plastifia oricat de subtire ar fi, cel putin asa mi-a spus mie doamna unde am plastifiat/laminat eu...
Mai e o solutie, nu stiu cum ar iesi, dar daca nu gasesti acea banda, exista un fel de coli transparente, eu am imbracat niste carti de-ale fiului meu in asa ceva. Sunt autoadezive si daca gasesti fara model, simple....cred ca ar inlocui cu succes banda de care zice Michele...
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Noi 29, 2012 10:56 pm

gobelin a scris:Mulțumesc pentru mesaj, Michele. N-am știut ce-i fetrul până ce n-am căutat pe Google (spre rușinea mea). Însă mi se pare că e cam gros și n-aș vrea un semn de carte gros... Încerc să găsesc bandă cu inserție autoadezivă...
Gobelin, este si fetru subtire, se gaseste de diverse dimensiuni, 2mm e chiar ok.
Banda cu insertie face doar de lipici intre 2 materiale? sau e folosita pentru a finisa, adica face de spate?
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Joi Noi 29, 2012 11:26 pm

Insertia adeziva doar pe o parte se foloseste pentru materiale. Se pune pe dosul materialului si se calca cu fierul de calcat fierbinte. E foarte folosita in confectiile de imbracaminte. Nu stiu daca se gasete si banda... Eu mereu am luat si din Romania si de aici la metru.
Asa e, fetru gasesti de grosimi si culori diferite. E posibil sa gasesti si in supermarket in sectiunile pentru crafturi sau hobby...

Sub forma de banda eu am cumparat insertia dublu adeziva care lipeste doua bucati de panza tot prin calcare.
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Joi Noi 29, 2012 11:56 pm

Mulțumesc pentru răspunsuri, fetelor. Vă anunț săptămâna viitoare ce-am făcut până la urmă.
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Vin Noi 30, 2012 4:56 am

stiu ca si eu am avut o chestie adeziva, cu care puteam sa fac tiv la rochii, fuste, pantaloni. Nu stiu daca e acelasi lucru dcu ceea ce spune michele. E o chestie transparenta care se lipeste cu fierul de calcat. de fapt are hartie pe o fata si dupa ce calci, dezlipesti hartia, pliezi materialul peste, calci din nou si gata, tiv facut! stiu si chestia aia adeziva care se lipeste numai pe o fata, ca am avut o bucata de la o prietena...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Sara la data de Vin Noi 30, 2012 8:11 pm

Rossana a scris:Doua frumoase semne de carte marca Laluna ma vor ajuta la lectura!
Acesta e primul, lucrat in punct de goblen pe o panza despre care sper sa ne dea Laluna detalii, e un material desosebit, nu am mai vazut pana acum!

Mie mi-au scapat semnele astea de carte,sunt frumoase,s-ar putea sa iti fur niste idei Lalu face cu ochiul
Rossana,tu citesti in `francais`???
Sara

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Noi 30, 2012 8:23 pm

Sara, nu citesc in franceza (in ultima vreme nici macar in romana bataie ). Si nici masa venghe nu am. (Sper ca nu gresesc cand zic venghe.) Dar are Laluna! zimbet
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Iun 18, 2014 10:34 am

E cam praf pe aici de cand nu sa postat nimic. Va prezint si eu primul meu semn de carte.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Iun 18, 2014 10:36 am

Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Iun 18, 2014 10:38 am

E lucrat pe panza de 35 count, finisat cu dantela, evident tatting.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Mier Iun 18, 2014 10:57 am

Mary, oare e ceva sa nu faci tu frumos? cat de finut e !! Imi place mult si danteluta tatting, bravo tie! bravo 
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Mier Iun 18, 2014 11:04 am

Ce drăguţ e !
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Iun 18, 2014 11:59 am

Si mie imi place mult, e tare finut!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Mier Iun 18, 2014 3:00 pm

Miha60 a scris:Mary, oare e ceva sa nu faci tu frumos? cat de finut e !! Imi place mult si danteluta tatting, bravo tie! bravo 
Ce bine a zis Miha.
Felicitari, Mary!
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum