semne de carte

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: semne de carte

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Feb 24, 2012 9:44 pm

Ce frumos! Mie imi place, tie ce nu-ti place?

Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Vin Feb 24, 2012 10:02 pm

Si mie imi place modelul! Probabil ca spatele e ce care o nemultumeste. Cum noi nu-l vedem...
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Feb 24, 2012 10:27 pm

Nu, nu spatele....mi se pare ca atunci cand mi-a plastifiat semnul, nu l-a asezat tocmai drept....desi,l-am potrivit eu, dar cand l-a bagat in aparatul acela...
Uite si spatele, Lalu...scuze, nu m-am gandit sa-l postez!

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Feb 24, 2012 10:28 pm

Rossana, cum ziceam, mi se pare un pic stramb...la urmatorul,voi avea grija la astfel de amanunte!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Feb 24, 2012 10:57 pm

L-ai plastifiat? La un xerox, adica acolo unde se fac printari, xeroxuri, plastifieri etc.? Ce fain, asa nu se va murdari. Si pe spate are o hartie?
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Sam Feb 25, 2012 3:01 am

Plastifiat inseamna laminat? scratch Eu am avut aici o chestie care..era asa ca un plastic de pe care desfaceai o foita ca un scotch, puneai pe partea de pe care ai dezlipit foita, ce vroiai, si deasupra partea care ai dezlipit-o. O presai cu mana si gata, era laminat la domiciliu. Este acelasi lucru cu ce ai facut tu?
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Sam Feb 25, 2012 10:24 am

Da, plastifiat inseamna laminat...Vyv, uite ca nu m-am gandit sa ma interesez sa incerc eu acasa chestia asta, e acelasi lucru, doar ca dra de acolo a bagat semnul de carte intr-o masina micuta, ca un fel de presa....si asa, pana am convins-o ca intra....pe spate e un carton alb cu un model discret in relief; Rossana, da...m-am gandit ca nu se va murdari! Dar ma gandesc sa incerc pe viitor si ideea lui Crisssy cu fetrul. Sau sa caut cum zicea Vyv, acea folie....
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Sam Feb 25, 2012 11:00 am

Ce interesant! Nu m-am gandit niciodata ca se poate lamina un semn de carte! E o idee de retinut! thumbs up
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Feb 27, 2012 2:49 pm

LALUNA a scris:Ce interesant! Nu m-am gandit niciodata ca se poate lamina un semn de carte! E o idee de retinut! thumbs up

Subscriu
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de raceala monica la data de Lun Apr 30, 2012 9:40 pm

superbe!
raceala monica

http://artmonica-handmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de carmendana la data de Vin Iun 29, 2012 9:05 am

Ce frumos trebuie sa fie sa primesti un asemenea semn de carte! visez cu ichii desch
carmendana

Sus In jos

Mesaj Scris de Sara la data de Vin Iun 29, 2012 10:48 am

nuti09 a scris:Am cusut si eu un semn de carte, dar nu sunt multumita de ”finisare”... tristete

Io abia acum vad cu ce se mai ocupa Nuti bataie
Bravo,Nutisor...eu credeam ca ai stat degeaba iarna trecuta. Pupici
Sara

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Iun 29, 2012 6:30 pm

Sara, multumesc!
Da, n-am cusut mare lucru...am cam stat degeaba hahaha ...s-o recunosc....mi-a placut tare mult trandafirul,si cu toata lipsa de timp, am reusit sa il cos....cu chiu cu vai, asa....mai am unul in plan, poate reusesc sa-l cos zilele astea, ca-i un model simplu...
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Iul 13, 2012 7:27 pm

Doua frumoase semne de carte marca Laluna ma vor ajuta la lectura!
Acesta e primul, lucrat in punct de goblen pe o panza despre care sper sa ne dea Laluna detalii, e un material desosebit, nu am mai vazut pana acum!
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Iul 13, 2012 7:32 pm

Va prezint si al doilea semn de carte, cusut pe carton. Este foarte fin lucrat si pentru prima data vad si eu lucratura prin aceasta tehnica. Lalu, ai folosit sablon la facut puncte?

Sper sa pot citi folosind aceste semne de carte, deocamdata cand le vad mi se asterne zambetul pe fata, mi se umple inima de bucurie si nu ma mai pot concentra!
Pupici
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Vin Iul 13, 2012 7:42 pm

Panza primului semn este un fel de panza de sac, foarte grosiera, am cusut cu fir de mohair. Secret: pe centru, zonele ramase in culoarea panzei ar fi trebuit cusute cu fir galben. Zau asa! Am hotarat eu ca ar fi prea tipator, asa ca am lasat modelul asa, mi-a placut mai mult.
Al doilea semn e facut in tehnica stitch, pentru mine a fost o premiera, apoi am mai facut vreo doua felicitari, poate vi le arat zilele astea.
Ce e cel mai amuzant e ca si canafiorii sunt facuti de mine, la indicatiile pretioase ale mamei mele, care era la mine pe atunci. Au fost momente pretioase... zimbet
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Rossana la data de Vin Iul 13, 2012 7:44 pm

Atunci, pentru mine, sunt cu atat mai pretioase semnele de carte! imbratisare
Rossana

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Iul 13, 2012 7:45 pm

Wow, din nou!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Iul 13, 2012 8:11 pm

Wow!!!
Lalu, pai mai da niste detalii, ca sunt superbe! La cel cusut, cum ai facut marginea aceea cu albastru???Si ce intaritura le-ai pus pe spate?
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Iul 13, 2012 8:12 pm

Imi plac foarte mult!!! Si eu am unul inceput...dar ma tot mocai la el...din lipsa de timp... rusinat
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Vin Iul 13, 2012 8:22 pm

Nuti, ma bucur ca-ti plac! Sunt primele si singurele (pana acum) semne de carte pe care le-am facut.
Pai... cel cusut era destinat sa devina, de fapt, un toc pentru pix, dar m-am razgandit. E dublat cu o panza alba, apretata, daca imi aduc eu bine aminte. Iar marginea albastra e mohair cusut in punct de incheiat/surfilat, ca sa prind panza cusuta de dublura.
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Vin Iul 13, 2012 9:20 pm

Imi plac nespus, precum ziceam....inca ma gandesc cum sa-l finisez pe al meu, cand va fi gata hi hi hi ...imi place ideea cu surfilatul, poate imi iese si mie...
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Vin Iul 13, 2012 9:27 pm

Frumoase semne de carte. Felicitari LALUNA! bravo

Michelle
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Vin Iul 13, 2012 9:37 pm

Felicitari, Laluna!
Sa citesti cu placere, Rossana!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Vin Iul 13, 2012 9:44 pm

Nu am cusut demult un semn de carte, dar il pun aici pe cel facut pentru fata mea acum vreo 4 ani - pe vremea cand citea seria Twilight.

Pe spate am calcat captuseala autoadeziva.

Michelle
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Vin Iul 13, 2012 9:45 pm

Panza asa am cumparato banda gata surfilata pe margini. Eu doar capetele de sus si jos le-am tivuit.

Michelle
michele

Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum