Ernst Haeckel - Kunstformen der Natur

Raspunde la subiect

In jos

23102010

Ernst Haeckel - Kunstformen der Natur

Kunstformen der Natur, adica Formele de arta ale naturii.
Am descoperit in calculator doua planse, nu stiu cum au ajuns acolo, si am cautat mai mult.
Am aflat astfel ca Ernst Haeckel, un biolog german, a publicat aceasta carte situata la limita intre arta si stiinta intre anii 1899 si 1904. 100 de planse cu vietuitoare, schite si acuarele realizate de biolog, de o frumusete stranie.
Multe din animalele desenate au fost identificate si descrise pentru prima data chiar de autor. Desi par fantastice, ele sint cit se poate de reale. Plansele sint insotite de numele si clasificarea vietatilor desenate.
Pentru ca drepturile de copyright au expirat, cartea este publicata pe net in diverse locatii. Merita sa vedeti citeva din imagini, de o simetrie si coloristica exceptionale.
Toate paginile, scanate la o rezolutie de 300dpi (cca 2500x3000 pixeli, chiar putin mai mari) se pot vizualiza si descarca gratuit de aici:

http://caliban.mpiz-koeln.mpg.de/haeckel/kunstformen/liste.html

Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ernst Haeckel - Kunstformen der Natur :: Comentarii

Mesaj la data de Dum Oct 24, 2010 6:54 am Scris de getasart

irina,pe cit sunt de frumoase si deosebite,tot pe atit sunt si depericuloase;sigur au mult venin;Am intrat si eu pe net si am citit;felicitari pentru postare;
Doamne ajuta!
Geta

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum