Petronela - goblen galerie

Pagina 1 din 37 1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Petronela - goblen galerie

Mesaj Scris de Petro la data de Mar Mar 03, 2009 12:22 pm

Le voi prezenta in ordinea in care au fost cusute

1. Voi incepe cu primul goblen cusut "Vara" de la Rogoblen. O colega de servici lucra goblene, mi-a aratat si a fost dragoste la prima vedere zambet Mi-a adus un catalog de la Rogoblen si cel mai mult m-a atras acesta, deoarece mi-au revenit amintirile frumoase din copilarie, pe cand verile mi le petreceam la bunici , impreuna cu cei 7 verisori si era o adevarata bucurie pentru noi cand mergeam la strans fanul .....munca , ca munca, dar plimbarea cu caruta pana la camp si mai ales la intoarcere cand ne cocotam cu totii sus pe fan si ni se parea ca suntem atat se susssssss :lol: ....era o adevarata bucurie

18 x 34 cm si 24 de culori

2. "Ruga Maicii Domnului" de la Goblenset. Sora nasului meu lucra o icoana de la aceasta firma, am gasit revista cu modelele lor la un chiosc de ziare, mi-am cumparat-o si asa m-am indragostit de aceasta icoana, pentru mine, atat de expresiva. Este goblenul meu preferat si cred ca ar fi ultimul la care as renunta, daca as fi nevoita sa o fac

23 x 32 cm si 21 culori

3. "Vela in amurg" de la Rogoblen. M-au incantat foarte mult culorile la el

13 x 17 cm si 21 culori

4. "Barci cu vele toamna" de la Rogoblen. Am vazut o fata care lucra un model la fel de micut in timpul serviciului, asa ca mi-am spus : "daca ea poate, eu de ce nu as putea?" L-am cumparat si lucram uneori pe furis,la servici :lol:

10 x 12 cm si 16 culori

5. "Lalele" de la Rogoblen. Nu ma atragea deloc sa cos flori, dar vazand in stanga si-n deapta ca lumea le prefera si tinand cont ca fratelui meu ii plac lalele, m-am decis asupra acestui model. Acum, indragesc modelele cu flori dar cu siguranta as alege ceva mai frumos si mai complex

14 x 19 cm si 22 culori

6. "Iconita" de la Rogoblen. Mama mea este plecata de 6 ani in Italia (de cand aveam eu 20 de ani) , vine odata pe an acasa si sta o luna. Ii simt enorm de mult lipsa si desi au trecut 6 ani , inca nu am reusit sa ma obisnuiesc fara ea. Anul trecut i-am cusut aceasta iconita, am sfintit-o si i-am daruit-o cand a venit acasa. Ma bucur ca o are in camera ei si ca in fiecare seara cand se inchina se uita la ea si simte ca o parte din mine, e acolo cu dansa

12 x 14 cm si 20 culori

7. Saculet pentru plante aromate - de la Vervaco (Goblenart - Radauti) . Anul trecut in vara, am descoperit aceasta firma de la Radauti. Eram atat de incantata si am comandat mai multe de la ei. Acest saculet, este primul model cusut in punct de cruciulita.

8 x 12 cm si 9 culori. Cusut: punct in cruciulita si punct in linie

8. "Micuta vacuta" de la Lanarte (Goblenart - Radauti). Face parte dintr-o colectie cu mai multe miniaturi (animale domestice). Mi s-a parut tare caraghioasa si mi-e draga tare de tot. De cusut, am cusut gresit: trebuia facuta cruciulita peste doua fire de panza, iar eu am facut doar peste un fir, asa ca a iesit jumatate din cat ar fi trebuit sa iasa ca si marime.

6, 5 x 6, 5 cm si 10 culori. Cusut: punct in cruciulita si punct in linie

9. "Ursuletul Bolly - indragostit" de la Lanarte (Goblenart - Radauti). Am repetat grseala facuta la vacuta, dar si el mi-e tare drag. Cand ma uit la el, mi-l imaginez pe sotul meu....era mai dragut daca l-ar fi lucrat el si mi l-ar fi daruit, dar imaginatia mea e foarte bogata zambet)

12 x 17 cm si 18 culori. Cusut in punct de cruce si punct in linie

10. "Geisha primavara" de la Lanarte (Goblenart - Radauti). Este o lucrare cu care ma mandresc pentru ca e lucrata in mai multe tipuri de puncte si a necesitat putina bataie de cap zambet. Face parte dintr-o colectie de anotimpuri. De Craciun sotul mi-a daruit urmatorul anotimp: "Geisha vara" - sper sa ma apuc de ea curand

19 x 34 cm si 32 culori. Cusut in punct de cruciulita, punct in linie, punct intins si punct de nodulet

11. Semn de carte dupa o schema luata de pe internet. L-am cusut in noimebrie 2008 pentru mama si i l-am trimis de ziua ei, la implinirea varstei de 55 ani

12. "Dragoste" de la Rogoblen. Acest model si l-a dorit sotul meu, asa ca l-am cusut pentru el, sau mai bine spus pentru noi doi (bunurile dobandite dupa casatorie se impart:)) ) Am avut momente cand m-am plictisit de el si l-am mai abandonat. E mare si a durat ceva pana sa-l termin, insa satisfactia a fost pe masura. L-am terminat in primele zile ale anului 2009

30 x 38 cm si 36 culori

13. "Botosei" de la Vervaco - la acest model am gasit diagramele pe internet, am cumparat ate si panza si l-am cusut cu gandul ca atunci cand va fi sa vina bebe, poate nu voi mai avea timp de cusut. Am si ate pentru varianta roz si sper sa-i cos cat mai curand. Mi se par tare dulci!

16 x 19 cm si 14 culori. Cusut in punct de cruce

14. "Zodia scorpion" de la Lanarte (Goblenart - Radauti). Acest model l-am terminat chiar azi si l-am cusut tot pentru mama mea. Am sa i-l ofer anul acesta cand va veni acasa.

17 x 17 cm si 14 culori. Cusut in punct de cruce, punct in linie si punct intins. Una din culori este fir auriu (imi place tare mult cum se vede)

Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Re: Petronela - goblen galerie

Mesaj Scris de ralinush la data de Mar Mar 03, 2009 12:41 pm

Foarte frumoasa si deosebita galerie ai Petro!
ralinush

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona D. la data de Mar Mar 03, 2009 1:10 pm

Superba galeria ta Petro. Si ce prezentare ...
Felicitari !!! salut bravo
Simona D.

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Mar Mar 03, 2009 1:35 pm

Simona D. a scris:Superba galeria ta Petro. Si ce prezentare ...
Felicitari !!! salut bravo

valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgeta la data de Mar Mar 03, 2009 2:16 pm

A fost o incantare sa trec iarasi prin galeria ta si sa citesc povestea din spatele fiecarui goblen. Felicitari!!! :no1:
Georgeta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Mar 03, 2009 2:16 pm

Petro ! frumoase, frumoase, frumoase !!! felicitari !
de curiozitate, ai calculat cata ata ti-a intrat cu aproximatie la indienii indragostiti? parca imi amintesc ca ai lucrat cu firul in 3...
iar de ingerasul in rochita roz cand te apuci ? hahaha ! am si eu un fix...adevarul e ca, sunt indragostita lulea de el .

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgeta la data de Mar Mar 03, 2009 2:25 pm

Care ingeras in rochie roz? Vreau sa-l vad si eu. :bounce:
Georgeta

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mar Mar 03, 2009 3:18 pm

Petronela, sper că eşti convinsă că astăzi ţi se va întâmpla ceva minunat. Şi deja cred că ştii ce, nu? Toată lumea te va admira şi te va lăuda. Unele au fost mai harnice ca mine.
Mă bucur însă că v-am făcut să vă placă poveştile. Sunt viaţa noastră, de zi cu zi.
Felicitări multe pentru galerie. Îţi doresc spor la cusut ca să-ţi măreşti "averea" personală.
O rugăminte am. La topicul potrivit spune-ne şi nouă despre tehnica punctelor cruce, linie, noduleţ şi care o mai fi. Eu de exemplu nu ştiu decât punct simplu de goblen şi norvegian. Te rog frumos!
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Mar Mar 03, 2009 3:37 pm

Petronela , chiar daca am mai vazut goblenele tale , pot spune ca imi plac toate ,felicitari ! si la mai multe !
bravo floare
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 03, 2009 6:15 pm

Petro, foarte frumoase modelele. Ai o galerie bogata. Inteleg ca vrei sa lucrezi si botoseii roz, te pregatesti cumva pentru gemeni? picat din luna
Zodia deja ai terminat-o, nici nu-mi vine sa cred. Mama ta trebuie sa fie foarte mindra cu darurile pe care i le oferi.
Felicitari si la cit mai multe!
bravo pupici

http://iministitches.wordpress.com/
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mar Mar 03, 2009 8:08 pm

Deci petro, minunata galerie ai.
Si nu imi vine sa cred ca ai terminat deja o zodie. Arata asa de fain incit cred ca nici eu nu ma las batuta si o sa incep sa cos si eu la ele.
Inca odata felicitari.
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi74 la data de Mar Mar 03, 2009 9:34 pm

SUPERBE...felicitari.se vede ca pui suflet in ceea ce faci...
gabi74

Sus In jos

Mesaj Scris de cammy la data de Mar Mar 03, 2009 10:03 pm

Felicitari,Petro,imi place mult primul goblen,imi aminteste si mie de vecantele,petrecute la bunici,si ma cupinde un dor de vremuri trecute!(prea repede)
Sunt foarte frumoase toate, ai terminat si zodia,esti foarte rapida,bravo!
bravo bravo bravo
cammy

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 8:24 am

Va multumesc tuturor pentru vizita facuta in galeria mea si pentru cuvintele frumoase!

Image and video hosting by TinyPic
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de catalina la data de Mier Mar 04, 2009 8:55 am

Felicitari Petronela.
Ai o galerie frumoasa si bogata. bravo
catalina

http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 12:23 pm

Am inceput pregatirile pentru Paste :joker:
E micut, dar sper ca se va incadra bine intr-o felicitare.

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgeta la data de Mier Mar 04, 2009 12:59 pm

Ce dragut! bravo
Georgeta

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mier Mar 04, 2009 1:10 pm

vai, petro ii superb.
Foarte dragalas. In in cruciulita?
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Mar 04, 2009 1:32 pm

Foarrte dragut, Petro noroc
Este de la Rico design, cumva?

http://iministitches.wordpress.com/
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Mar 04, 2009 1:32 pm

Din acest tablou "Vara" razbate pana la mine parfumul florilor de camp si al fanului si eu am avut placerea de a dormi in el cand eram copil , frumoase au mai fost vacantele de atunci , multumesc pentru aducerile aminte.

Ce pot spune despre tabolurile tale , imi plac toate si cele in punct de goblen dar si cele in punct de cruciulita , zodia scorpion arata foarte bine , inca odata constat ca sunt foarte reusite pe albastru , mult mai reusite decat cele pe rosu .

Felicitari pentru galerie si mult spor in continuare.
:3:
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Mier Mar 04, 2009 3:32 pm

Foarte dragut , Petro !
cat timp ti-a luat sa-l faci?
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier Mar 04, 2009 5:22 pm

Foarte harnicuta petro floare Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mier Mar 04, 2009 7:20 pm

Petro, foarte frumos iepurasul tau ! felicitari ! abia astept sa vad cum te-ai gandit sa arate la final !! :bounce:

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 8:34 pm

Va multumesc din nou fetelor si vreau sa va mai arat un iepuras. Azi am fost tare harnica - m-am mirat si eu de mine;)) Dar am o durere de umar...de la atata cusut
Bataie

Ultima editare efectuata de catre Petro in Joi Mar 05, 2009 8:32 am, editata de 1 ori
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 8:36 pm

Flavia, este in punct de cruciulita
Irina, da, sunt de la Rico design. Imi plac tare mult modelele si ideile lor
Petro

Sus In jos

Pagina 1 din 37 1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus