Samplerul - simbolistica

Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

04102010

Samplerul - simbolistica

La un moment dat Gobelin parca a spus despre samplere ca nu ii spun nimic.
Asa ca am cautat si eu sa le inteleg, pentru ca e aproape imposibil sa deschizi o revista si sa nu dai macar de unul intre paginile ei.
Nu stiu sigur daca samplerele moderne mai folosesc aceeasi simbolistica, insa multe care se inspira din originalele vechi de citeva sute de ani transporta simbolurile fara sa vrea. De asemenea multe simboluri au rezistat in obiciurile de nunta si inmormintare si in tablourile si tapiseriile bisericesti (De exemplu crinul este simbol al puritatii, de aceea Fecioara Maria este adesea reprezentata cu un crin in mina)
Iata citeva exemple de simboluri utilizate si semnificatia lor:

Albina = speranta
Animalele = o alegorie a viciilor si virtutilor
Barbat = fidelitate in casnicie
Bufnita = intelepciune, dar si simbol al raului
Cal = fertilitate
Cheia = Sf. Petru
Cireasa = simbolul celor plecati dintre noi, dar si fructul paradisului
Clopotel = muzica, evenimente fericite (inca se foloseste pentru sarbatorile de iarna si nunti)
Cos cu flori = prietenie, dragoste
Cos cu fructe = Fertilitate, bogatie, sanatate si fericire
Crin = puritate, castitate, inocenta (inca are acelasi inteles la nunti)
Cruce+inima+ancora = simbolurile crestine ale credintei, iubirii crestine, sperantei
Esarfe = dragoste secreta
Evantai = flirt
Femeie (de multe ori cu o frunza de palmier in mina) = viata
Fluture = inviere, un nou inceput
Garoafa = dragoste pasionata, umilinta
Iepure = timiditate
Lalaea (in special in Olanda) = Sf. Treime
Lebada = pasarea dragostei (indragostitilor)
Leu = forta, curaj, speranta
Mar = Dragoste, fertilitate
Margareta = tradare (in dragoste)
Motive florale = virtutile crestine
Nu-ma-uita = fidelitate, prietenie
Panseluta = ginduri bune; ma gindesc la tine
Papagal = birfa
Pasare purtind o litera = declaratie de dragoste
Pasari pereche = viata eterna
Patrat sau octogon = natura
Paun = vanitate, lux, dar si simbol al vietii vesnice
Pelican = pietate; invierea dupa moarte
Pisica = liniste, nemiscare
Rata = fidelitate in casnicie
Sabia = Dreptate
Scaietele = regalitate, stramosi, protectie
Scoica = Venus, dar si noroc
Soim = mindrie, noblete
Stea = cu 8 colturi, reprezinta orasul Bethleem unde s-a nascut Hristos, cu 6 colturi, este steaua ebraica
Trandafiri = dragoste si frumusete
Vapor = speranta; casatorie; calatoria sufletului spre cer
Vaza cu garoafe = noroc
Veverita = obraznicie
Violeta = inocenta, modestie

Unul din cele mai vechi samplere cunoscute avind cusute simbolurile regalitatii.

http://iministitches.wordpress.com/
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Samplerul - simbolistica :: Comentarii

Mesaj la data de Lun Oct 04, 2010 5:04 am Scris de michele

Multa vreme nici eu nu am inteles aceste sampleruri si le-am evitat. Nici acum nu-mi plac cele care au alfabetul insirat sau cifrele, cum are si samplerul pus de tine.
Mai nou designerii au scos sampleruri mai moderne care spun o poveste
Am cusut un astfel de sampler, care spune povestea iernii si mai cos acum unul asemnator. Aceste sampleruri le inteleg si de aceea imi si face placere sa le cos.
Ce imi place la aceste sampleruri e ca fiecare are 12-13 tipuri de puncte. Ce am eu se cos cu fir de matase care se aseaza foarte frumos si e foarte usor de cusut cu ea.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Oct 04, 2010 5:11 am Scris de michele

La acest sampler cos acum

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Oct 04, 2010 10:52 am Scris de Irina

Vai ce frumoase sint! I love you
Eu am ales un model istoric aflat intr-o colectie particulara, pentru simbolurile pe care le contine, insa nici mie nu-mi place si a fost cu siguranta spalat si culorile au iesit in pinza.
Ce lucrezi tu sint samplere tip banda, asa cum au fost primele aparute, si acelea erau cusute tot cu matase si aveau multe tipuri de puncte fiind o colectie de modele, cum avem acum cartile de modele.
Asa ca ai ales doua modele si frumoase si cu semnificatie, nu doar cu valoare artistica. Mult spor la cusut! thumbs up

Sus In jos

Mesaj la data de Mar Oct 05, 2010 12:54 pm Scris de Iarina

Eu nu prea le inteleg "utilitatea" sau valoarea artistica ... Le vad mai degraba ca "mostre" (asa cum as traduce cuvantul "sampler"), adica o colectie de elemente pe care le poti folosi pe urma individual in diverse combinatii pe tema respectiva. De exemplu alfabetul atunci cand ai de personalizat un obiect sau diverse modele pentru borduri de perne, fete de masa etc.

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Oct 06, 2010 10:57 am Scris de ramonazaha

din seria sampler....ca tot va plac monocrom

Sus In jos

Mesaj la data de Mar Oct 26, 2010 2:00 pm Scris de Irina

Ramona, multumesc pentru sampler, este chiar frumos, citeva din modelele componente le-am gasit de sine statatoare, insa imi place modul in care sint imbinate.
Iarina, tocmai de asta am cautat si eu explicatii si acum dupa ce am rasfoit jumatate de internet ma simt cumva atrasa de unele tipuri de sampler, care mi se par mai apropiate de ideea originala si mai complexe, in nici un caz nu ma atrag alfabetele de tot felul.
Of, daca ziua ar avea 100 de ore si tot nu ar fi timp de tot ce vreau eu sa fac. Inca adun material pentru un topic despre sampler... pe care nu stiu cind o sa il si organizez studiu

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Mar 24, 2012 6:21 pm Scris de duchess

La început nu mi-a plăcut niciun sampler, nu le înţelegeam rostul, nici acum nu sunt sigură la ce folosesc, dar am dat de un model care mă tentează..gusturile se mai schimbă! mixta Un model de Crăciun.. clasic.Cel puţin aşa îmi pare mie.Dar cine ştie când îi va veni rândul la cusut ...nu anul ăsta.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Mar 24, 2012 7:57 pm Scris de Mary

Irina, foarte interesant un topic despre sampler.
La Casa Cenina o sa fie un concurs a carui tema e Sampler.
Acolo am vazut si un istoric despre acest tip de cusuturi, ce inseamna Sampler, imparaticio, adica bucata de panza pe care inveti sa cosi, cam asta e explicatia pe care o dau. Sunt din cele mai vechi cusuturi cunoscute. Ideea e ca fiecare sampler trebuie sa transmita un mesaj.

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Mar 26, 2012 3:42 pm Scris de LALUNA

Si mie incep sa-mi placa, mi-ar placea sa stiu mai multe despre ele.

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Mar 30, 2012 4:01 pm Scris de Irina

Ok, o sa fac un topic mai complet despre sampler, am tot strins informatii si poze intre timp thumbs up

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 10:49 am Scris de Mary

Sampler- poze cu toate modelele care au partecipat la concurs.
http://www.casacenina.it/blog/il-sampler-della-mia-vita-la-parola-alle-nostre-giurate.html

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 11:10 am Scris de LALUNA

Ce frumoase sunt! O sa cos si eu unul, imi plac din ce in ce mai mult!

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 11:15 am Scris de Mary

Si eu le privesc acum cu alti ochii, sunt deosebite.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 12:37 pm Scris de duchess

Ce frumoase sunt!Mary, mai faci?
Laluna, când te apuci şi tu? zimbet

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 2:26 pm Scris de LALUNA

Pai, intai trebuie sa gasesc un model care sa-mi placa mult, apoi trebuie sa mai termina cateva goblenuri pe care le am pe comanda (noroc ca nu se grabeste clienta!) si apoi mai vedem... zimbet

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Iun 14, 2012 6:53 pm Scris de lilianna

Interesant!

Sus In jos

Mesaj la data de Vin Iun 15, 2012 10:56 am Scris de Mary

Duchess, cu siguranta nu cre sa fie ultimul, nu am insa nimic pe ordinea de zi studiu

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum