Irina - goblen galerie

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Irina - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mai 14, 2017 11:46 pm

Multumesc mult tuturor! floare
Poate anul acesta o sa apara si macii in galerie. Pentru prelucrare am socotit cam 2 ani, avind in vedere ca vara cos mai incet sau deloc. Nu ma grabesc, prefer sa iasa bine decit sa ma grabesc si sa dau rasol.

Valentina, ai dreptate, nu stiu daca florareasa e neaparat trista, mai mult pierduta in ginduri. Si pictura are acelasi aer, chiar mai pronuntat.
Apropo de schimbatul culorilor, m-am hotarit sa cos mai intii kiturile care cred eu ca vor iesi bine fara modificari, in loc sa continui cu teancul care e pus deoparte pentru ca sigur necesita modificari. E posibil sa fac modificari chiar si la cele presupuse bune, cum am patit la Inocenta. La firmele romanesti, cu fire vopsite artizanal, chiar daca diagramele sint corecte si unele prelucrari foarte reusite, riscul unor culori nepotrivite e cam 50:50 cu sansa de a nu fi nevoie de modificari. Dar daca esti multumita de ce iese, nici n-ai motiv sa umbli la culori. Am avut si eu modele la care n-am modificat nimic.
Tot "secretul" e sa pui alaturi cusatura cu o poza cit mai reusita a picturii. Daca e ceva in neregula, imediat sare in ochi. Iar daca pastrezi firele de la goblenurile terminate, gasesti imediat prin ele ce ai nevoie.

La schimbarea culorilor am si eu unul la care mi-am gasit nasul: Natura Stilata, UFO-ul caruia nu i-am dat nici acum de cap. Bataie

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Dum Mai 21, 2017 9:09 pm

Irina,felicitari pentru modelul terminat si pentru contributia personala adusa la crearea lui!Admir si faptul ca lucrezi mult dupa pictorii romani,am terminat si eu doua lucrari ale lui Grigorescu dar as vrea sa le inramez inainte de a le expune!Mult spor in continuare,sunt curioasa la ce vei lucra! bravo Pupici
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Iun 11, 2017 10:43 am

Multumesc mult, Maria!
Pentru ce lucrez in continuare - am pus deja citeva episoade la modele in lucru. Chiar asa, acum, dupa remarca ta, imi dau seama ca am preferat pictorii romani si mai am o multime de kituri tot dupa ei. De fapt, multi pictori romani, pe care criticii nostri de arta i-au subestimat constant, mai ales in ultimii ani ai Epocii de Aur, considerindu-i elevi slabuti ai Occidentului, incep acum sa fie apreciati la adevarata lor valoare tocmai in Occident.
De altfel si macii pe care-i am in lucru, tot dupa Grigorescu sint, desi nu am reusit sa identific tabloul, ca sa-l compar cu ce-mi iese mie. Grigorescu in special, fiind si prahovean, ca tata, m-a "convins" sa-i reproduc multe din lucrari.
Abia astept sa inramezi grigorestii tai ca sa-i pot admira! lalele

http://iministitches.wordpress.com/
Irina

Sus In jos

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum