Irina - goblen galerie

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Irina - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mai 14, 2017 11:46 pm

Multumesc mult tuturor! floare
Poate anul acesta o sa apara si macii in galerie. Pentru prelucrare am socotit cam 2 ani, avind in vedere ca vara cos mai incet sau deloc. Nu ma grabesc, prefer sa iasa bine decit sa ma grabesc si sa dau rasol.

Valentina, ai dreptate, nu stiu daca florareasa e neaparat trista, mai mult pierduta in ginduri. Si pictura are acelasi aer, chiar mai pronuntat.
Apropo de schimbatul culorilor, m-am hotarit sa cos mai intii kiturile care cred eu ca vor iesi bine fara modificari, in loc sa continui cu teancul care e pus deoparte pentru ca sigur necesita modificari. E posibil sa fac modificari chiar si la cele presupuse bune, cum am patit la Inocenta. La firmele romanesti, cu fire vopsite artizanal, chiar daca diagramele sint corecte si unele prelucrari foarte reusite, riscul unor culori nepotrivite e cam 50:50 cu sansa de a nu fi nevoie de modificari. Dar daca esti multumita de ce iese, nici n-ai motiv sa umbli la culori. Am avut si eu modele la care n-am modificat nimic.
Tot "secretul" e sa pui alaturi cusatura cu o poza cit mai reusita a picturii. Daca e ceva in neregula, imediat sare in ochi. Iar daca pastrezi firele de la goblenurile terminate, gasesti imediat prin ele ce ai nevoie.

La schimbarea culorilor am si eu unul la care mi-am gasit nasul: Natura Stilata, UFO-ul caruia nu i-am dat nici acum de cap. Bataie

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Dum Mai 21, 2017 9:09 pm

Irina,felicitari pentru modelul terminat si pentru contributia personala adusa la crearea lui!Admir si faptul ca lucrezi mult dupa pictorii romani,am terminat si eu doua lucrari ale lui Grigorescu dar as vrea sa le inramez inainte de a le expune!Mult spor in continuare,sunt curioasa la ce vei lucra! bravo Pupici
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Iun 11, 2017 10:43 am

Multumesc mult, Maria!
Pentru ce lucrez in continuare - am pus deja citeva episoade la modele in lucru. Chiar asa, acum, dupa remarca ta, imi dau seama ca am preferat pictorii romani si mai am o multime de kituri tot dupa ei. De fapt, multi pictori romani, pe care criticii nostri de arta i-au subestimat constant, mai ales in ultimii ani ai Epocii de Aur, considerindu-i elevi slabuti ai Occidentului, incep acum sa fie apreciati la adevarata lor valoare tocmai in Occident.
De altfel si macii pe care-i am in lucru, tot dupa Grigorescu sint, desi nu am reusit sa identific tabloul, ca sa-l compar cu ce-mi iese mie. Grigorescu in special, fiind si prahovean, ca tata, m-a "convins" sa-i reproduc multe din lucrari.
Abia astept sa inramezi grigorestii tai ca sa-i pot admira! lalele
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Sept 27, 2017 12:54 pm

In sfirsit, ieri am prins citeva minute insorite si am facut o poza decenta.
Model: Goblenset 565 Buchet cu maci
Dimensiuni: 160x260 puncte, 13,5x23,5 cm
Culori: 22 + 1 adaugata
Materiale: firele din kit, pinza mai deasa, din kiturile Krif desfiintate
Modificari personale: in afara de schimbarea pinzei, am adaugat o culoare - un maron foarte inchis, in mijlocul macilor celor mari, fara de care mi s-ar fi parut cam spalacit si nenatural.
Probleme intimpinate: din cauza ca am cusut cu resturile din kitul Ioanei, am ramas fara fondul principal si l-am inlocuit cu unul asemanator, din saculetul de ate (tot de la Goblenset). Apoi s-a terminat si acesta si am primit de la Goblenset suficient fond original pentru a termina lucrul. Nuantele sint foarte apropiate si am cusut alternativ fond original si fir din saculetul de ate, in asa fel incit diferentele par variatii de culoare din vopsire.
Imi place mult ce-a isit, desi am o zona care ma intriga: intre cei doi maci mari, nu-mi dau seama daca e un boboc iesit printre ei sau doar frunze, insa ceva pare acolo cam "pus cu mina".

Aceasta este fata:

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Sept 27, 2017 12:56 pm

Iar acesta este dosul:

Stiti cum se zice: lauda-ma gura, c-am sa-ti dau friptura! Chiar eu l-am incurcat cu fata, ieri, cind sa-l asez spre "privit" prin casa hi hi hi
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mier Sept 27, 2017 1:58 pm

Wow...e superb... Foarte frumos... Felicitari, Irina...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Mier Sept 27, 2017 2:18 pm

irina draga, felicitari. Arata super. Desi dimensiunile sunt mici, prelucrarea e foarte reusita. Goblenset-ul a scos un model reusit. Iar spatele e de inramat.
Spor mult in continuare.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de nanifar la data de Mier Sept 27, 2017 7:54 pm

Frumos goblen, plin de culoare, lucrat ca la carte. Sunt curioasa ce rama ai sa-i pui. Felicitari!
nanifar

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Joi Sept 28, 2017 5:41 am

Felicitări ! Îi tare,tare frumos..
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Sept 28, 2017 6:10 pm

E foarte frumos. bravo bravo bravo
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Sept 29, 2017 8:34 pm

Felicitari, Irina! Sunt tare frumosi macii tai! buchet
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Oct 14, 2017 7:58 pm

Va multumesc foarte mult tuturor!
Ma bucur ca va place, chiar daca ma simt un pic jenata, pentru ca nu este o prelucrare si nici asa complicat nu e. Il aveam mai demult pe lista de cusut, dar ezitam din cauza acelei mici zone incerte din mijloc. Acum ma bucur ca mi-am luat inima in dinti sa-l cos.
Valentina, spre deosebire de altele, pe acesta chiar mi-l pot imagina inramat. N-o sa am eu de unde sa-i pun o rama in stilul originalelor lui Grigorescu, unul din pictorii cu ramele cele mai sofisticate, dar o sa caut ceva cit mai apropiat ca idee din oferta de serie de pe piata. Ceva lat, cu reliefuri, auriu. Ce nu stiu sigur este: cu passepartout sau fara? Ce parere aveti?
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Sam Oct 14, 2017 8:07 pm

Irina a scris:In sfirsit, ieri am prins citeva minute insorite si am facut o poza decenta.
Model: Goblenset 565 Buchet cu maci
Dimensiuni: 160x260 puncte, 13,5x23,5 cm
Culori: 22 + 1 adaugata
Materiale: firele din kit, pinza mai deasa, din kiturile Krif desfiintate
Modificari personale: in afara de schimbarea pinzei, am adaugat o culoare - un maron foarte inchis, in mijlocul macilor celor mari, fara de care mi s-ar fi parut cam spalacit si nenatural.
Probleme intimpinate: din cauza ca am cusut cu resturile din kitul Ioanei, am ramas fara fondul principal si l-am inlocuit cu unul asemanator, din saculetul de ate (tot de la Goblenset). Apoi s-a terminat si acesta si am primit de la Goblenset suficient fond original pentru a termina lucrul. Nuantele sint foarte apropiate si am cusut alternativ fond original si fir din saculetul de ate, in asa fel incit diferentele par variatii de culoare din vopsire.
Imi place mult ce-a isit, desi am o zona care ma intriga: intre cei doi maci mari, nu-mi dau seama daca e un boboc iesit printre ei sau doar frunze, insa ceva pare acolo cam "pus cu mina".

Aceasta este fata:

FELICITARI din toata inima, Irina draga! I love you  I love you  I love you
Este o frumusetze!  inimi

Incearca niste inramari virtuale cu si fara pass. ( sa ne arati si noua)
Atunci se va vedea cum va arata cel mai bine inramat goblenul.
Asteptam cu nerabdare sa-l vedem cu rama!
Marinela
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Sam Oct 14, 2017 8:46 pm

Superb acest model. Felicitari Irina. Sa-i vedem si inramati.
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Oct 14, 2017 9:10 pm

Multumesc mult, Marinela si Tatiana! buchet
Am vrut sa incerc inramari virtuale, dar am renuntat, pentru ca socoteala din tirg nu se potriveste niciodata cu cea de acasa. Am mai inramat cindva virtual Fetele citind dupa Renoir si dupa ce i-am facut vreo 10 variante... nici pina azi nu l-am cusut hi hi hi
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Sam Oct 14, 2017 9:24 pm

Irina draga, eu sunt adepta inramarilor fara pass, indiferent de dimensiune. Putine inramari cu pass mi-au placut, asa ca eu sunt pentru "fara".
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Oct 14, 2017 9:27 pm

Si eu tot fara pass tind sa imi imaginez goblenurile dupa picturi in ulei, in schimb pe cele dupa acuarele le vad cu pass, chiar destul de lat.
Tata in schimb si-a inramat unele picturi in ulei cu pass si le sta destul de bine.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Dum Oct 15, 2017 7:06 pm

Felicitari ,Irina.
Imi place mult acest tablou.
I love you
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de nanifar la data de Dum Oct 15, 2017 9:41 pm

Eu l-as inrama cu pass mai mare (5-6 cm), deschis la culoare si rama mai lata, de culoare inchisa. In acest fel, cred ca ar iesi in evidenta  goblenul. Dar, cum iti place tie este cel mai bine.
nanifar

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Lun Oct 16, 2017 5:33 am

Irina e deosebit de frumos, mi-a rămas gindul la el,e cu mult mai frumos in realitate,te felicit,cred că inramare cea mai potrivită va fi cea aleasă de tine.... Felicitări !
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Oct 19, 2017 6:24 am

Dory, multumesc mult! Pe cind ne arati ce mai lucrezi si tu?
Multumesc pentru incurajari, Gina! Daca e sa facem expozitia la anul, va trebui sa mai inramez si eu citeva, macii fiind printre primii pe lista. Si stridiile, care nu mai pot fi tinute mult laolalta cu lenjeriile hahaha
Valentina, multumesc pentru idee! Nu stiu ce sa zic, o rama inchisa s-ar putea sa reduca din impactul contrastului creat de maci. scratch
Irina

Sus In jos

Pagina 35 din 35 Înapoi  1 ... 19 ... 33, 34, 35

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum