Irina - goblen galerie

Pagina 34 din 35 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Irina - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Ian 29, 2017 5:53 pm

Valy, eu ma stresez, dar aparatul meu foto necesita lumina naturala ca sa scoata ce trebuie - de asta si dureaza mult pina fac poze.

Multumesc mult, Marinela! lalele
Nu se compara nici pe departe cu Portretul Mariei Nacu prelucrat de tine... mi-a mers la suflet!
Cu inramarea stam mai prost. Deocamdata prioritatea este coaserea stocului existent, iar inramarile se amina... la pensie rusinat
Bineinteles, in afara celor micute, pentru care avem un stoc de rame si de care se ocupa sotul. Dar n-am prea cusut goblenuri mici in ultimul timp. Am in plan in continuarea celor in lucru un set de trei miniaturi, care se vor si inrama, toate la timpul lor.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Dum Ian 29, 2017 9:50 pm

Felicitari,Irina!Imi place goblenul pe care l-ai terminat,culorile sunt tare placute si admir simtul tau artistic de a face modificari acolo unde intuitia iti spune ca ceva nu se potriveste in context!Succes la urmatorul,o sa merg si la goblenuri in lucru sa vad ce mai pregatesti! bravo Pupici
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Feb 05, 2017 8:19 pm

Maria, multumesc foarte mult!
Intre timp, am reusit sa aduc si poze la goblenul in lucru.
De fapt, pentru a face modificari cred ca trebuie in primul rind curaj si oarece curiozitate pentru experiment. Iar dupa ce incerci si vezi ca a iesit bine, ai mai mult curaj si mai multa inspiratie. Inspiratia poate fi inabusita doar de frica - sa nu strici firele, pinza, sa nu pierzi timp pretios... Dar timpul pretios e oricum pierdut daca obtii un rezultat care nu justifica munca.
De exemplu, apreciez foarte mult felul in care Rosa renunta la modelele care nu-i ies - cu exceptia folosirii foarfecii pe ele hahaha

http://iministitches.wordpress.com/
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Dum Feb 05, 2017 8:39 pm

Irina, in sfarsit, cineva care ma intelege...si ma apreciaza... Intr-adevar, mie daca nu-mi place un goblen, renunt la el... He, he...foarfeca...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Feb 20, 2017 9:28 pm

Se apropie 1 Martie - nu mai lucreaza nimeni martisoare?
Anul acesta nu fac martisoare, dar va arat unul facut anul trecut pentru nasa de cununie.

Imaginea din profil si mai multe amanunte la martisoare, aici:
http://www.goblenul.com/t898p425-martisoare#282947

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Feb 20, 2017 9:43 pm

Foarte frumos martisorul, Irina...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Mar Feb 21, 2017 8:41 am

I love you I love you
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 21, 2017 11:07 am

Dejun cu stridii, terminat arata foarte bine. Felicitari!
Pe cand inramarea?
Martisoare? De unde, aici nu sunt la moda, schimb pe forum nu, asa ca anul asta nu o sa fac. Al tau e frumos.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Mar Feb 21, 2017 3:57 pm

Ce simpatic e martisorul, asa vesel, chiar vestitor al primaverii.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Feb 21, 2017 5:16 pm

Multumesc frumos! floare
Mary, inramarea cred ca trebuie sa astepte prima pensie hi hi hi
Martisoare nu-s decit pe la noi, dar acum vreo doi ani am trimis si in Italia. Doar ca intre timp cei de acolo si-au schimbat adresele si nu le mai am, ca le-as mai trimite.
Mai am martisoare pe care nu le-am aratat in forum, dar trebuie sa caut pozele prin calculator. Notez pentru zilele in care nu se coase.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Mier Feb 22, 2017 12:22 pm

Superb a iesit goblenul ca intotdeauna.. si martisorul e un pufos delicat, spor in continuare scumpa mea. Pupici
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Feb 22, 2017 7:11 pm

Multumesc frumos, Camelia! salut
Ce bine faci tu ca inramezi imediat tot ce lucrezi. Mai ai loc sa le pui pe perete?
La mine cind o sa inceapa Operatiunea Inramarea o sa fie tare greu. Dar acum daca le inramez, nu am loc pentru ele sa le expun si ar fi mult mai rau sa stea sa se prafuiasca un teanc de rame, decit asa cum le tin ferite de praf.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Mar 04, 2017 3:05 pm

Notez si aici, pentru ca o sa am nevoie cind voi completa albumul din galeria foto. Martisorul pe care l-am lucrat anul acesta se gaseste in topicul dedicat martisoarelor:
http://www.goblenul.com/t898p425-martisoare#283263

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Apr 06, 2017 3:03 pm

In sfirsit vin si eu cu Florareasa in galerie.

Model: Krif 137 - Stefan Luchian - Florareasa
Dimensiuni: 180x180 puncte, 18x18 cm
Culori: 28 din kit + 5 adaugate = 33
Materiale: pinza - Goblenset, 10x10 puncte/cmp; fire - din kit, plus resturi Talmaciu
Modificari personale: in primul rind am folosit pinza necaroiata, pentru ca pinza din kit era deja inceputa de Ioana. Pe urma, am modificat culori. Rozul si portocaliul, le-am inlocuit complet cu altele dintr-un alt kit. Codul m l-am cusut o parte cu movul din kit, o parte cu un albastru-movuliu, care avea codul b in kit. Codul H l-am cusut o parte cu griul din kit, o parte cu albastru inchis, la basma. Iar codul b l-am cusut cu alte 4 nuante de albastru. Daca mi-as fi dat seama la timp, as fi adaugat si oarece verde, ca sa fie mai aproape de pictura. Modificari semnificative in diagrama n-am facut, doar la basma, am "pictat" un pic doua nuante de albastru pe un singur cod de culoare, cu un ochi la diagrama si cu unul la pictura.
Probleme? 1. Firele. Au fost neuniforme, scamosate, unele parca ar fi fost descusute de pe undeva si apoi puse in kit. De unele am tras sa le scot din jurubita si s-au rupt - e prima data cind patesc asa ceva. 2. Lipsa culorii verde si a semnaturii din pictura. Din prelucrare s-a retezat semnatura, pentru ca probabil "nu dadea bine". Au ramas din ea niste puncte razlete in partea de jos, fara nici un sens si s-au pierdut destul de multe flori care, pina la urma, faceau parte din subiectul tabloului.

Dosul nu l-am pozat, dar este neasteptat de ordonat, avind in vedere numarul enorm de puncte razlete.
Per total, sint foarte multumita de ce-a iesit si acest goblen este foarte drag sufletului meu. In primul rind pentru ca l-am finalizat si astfel i-am adus Ioanei un omagiu cit mi-a stat in putinta si in al doilea rind pentru ca imi aduce aminte de mamaie. Exact asa purta basmaua vara, cind toca urzici pentru pasari, innodata in virful capului. Dumnezeu sa le aiba in paza sa pe amindoua!

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Apr 06, 2017 3:07 pm

Si inca o poza, in care se vad mai bine culorile.

Lumina n-a fost chiar cea mai potrivita, dar au venit ploile de primavara si soarele zimbeste printre norisori si vint.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Joi Apr 06, 2017 3:12 pm

Irina draga, un goblen plin de incarcatura sufleteasca. Modificarile aduse de tine ii aduc un plus de frumusete, iar la final arata foarte bine. Felicitari si cat mai curand sa-l vedem inramat.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Apr 06, 2017 3:52 pm

Felicitari pentru finalizare.
Un model pretios.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Joi Apr 06, 2017 5:41 pm

Foarte frumos goblenul...superb...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Apr 07, 2017 8:57 pm

Multumesc mult pentru vorbele frumoase!
Cred acest goblen nu se va dezvolta complet decit inramat, va trebui sa am mare grija ce rama ii aleg. N-am gasit poza cu pictura inramata, m-ar fi ajutat mult. scratch

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Sam Apr 08, 2017 10:38 pm

Imi place mult,ii da acel aer arhaic da zic asa,nu stiam kitul. felicitări Irina.
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Apr 09, 2017 7:14 am

Irina prin modificările aduse de tine ai creat acest goblen și da,poți spune că îți este drag,este foarte reușit,frumos și unic....Felicitări ! Nu mă îndoiesc ,vei găsi și rama potrivită care il va pune mai mult în valoare. thumbs up thumbs up
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Dum Apr 09, 2017 8:27 am

Modificarile aduse ii dau un plus de frumusete, chiar iti retine privirea modelul. Felicitari si la cat mai multe modele finalizate.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de aneta la data de Dum Apr 09, 2017 5:28 pm

Irina draga, la cate ate ai schimbat ca sa aduci cusatura cat mai aproape de pictura...eu zic ca a iesit foarte bine. Nimeni nu reusea mai mult de atat. Ai avut rabdare si ai fost rasplatita.
Mie imi place mult cum a iesit.
aneta

Sus In jos

Mesaj Scris de draghiciu.claudia la data de Mar Apr 18, 2017 8:34 pm

Frumoasă florăreasa ai,Irina!
draghiciu.claudia

Sus In jos

Mesaj Scris de nanifar la data de Vin Mai 12, 2017 4:13 pm

Foarte frumos lucrat, desi mie mi se pare un pic trist. Poate din pricina fetei femeii, cine stie?

Admir pe cele care au viziune si pot schimba culori intr-un goblen. Eu nu pot lucra decat exact dupa diagrama cu culorile date. Cel putin deocamdata. Felicitari, Irina!
nanifar

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mai 14, 2017 11:46 pm

Multumesc mult tuturor! floare
Poate anul acesta o sa apara si macii in galerie. Pentru prelucrare am socotit cam 2 ani, avind in vedere ca vara cos mai incet sau deloc. Nu ma grabesc, prefer sa iasa bine decit sa ma grabesc si sa dau rasol.

Valentina, ai dreptate, nu stiu daca florareasa e neaparat trista, mai mult pierduta in ginduri. Si pictura are acelasi aer, chiar mai pronuntat.
Apropo de schimbatul culorilor, m-am hotarit sa cos mai intii kiturile care cred eu ca vor iesi bine fara modificari, in loc sa continui cu teancul care e pus deoparte pentru ca sigur necesita modificari. E posibil sa fac modificari chiar si la cele presupuse bune, cum am patit la Inocenta. La firmele romanesti, cu fire vopsite artizanal, chiar daca diagramele sint corecte si unele prelucrari foarte reusite, riscul unor culori nepotrivite e cam 50:50 cu sansa de a nu fi nevoie de modificari. Dar daca esti multumita de ce iese, nici n-ai motiv sa umbli la culori. Am avut si eu modele la care n-am modificat nimic.
Tot "secretul" e sa pui alaturi cusatura cu o poza cit mai reusita a picturii. Daca e ceva in neregula, imediat sare in ochi. Iar daca pastrezi firele de la goblenurile terminate, gasesti imediat prin ele ce ai nevoie.

La schimbarea culorilor am si eu unul la care mi-am gasit nasul: Natura Stilata, UFO-ul caruia nu i-am dat nici acum de cap. Bataie

Irina

Sus In jos

Pagina 34 din 35 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum