Irina - goblen galerie

Pagina 33 din 35 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Irina - goblen galerie

Mesaj Scris de silvia la data de Lun Ian 18, 2016 8:09 pm

Ce mult face sa stii sa aduci imbunatatiri unei prelucrari, in functie de cum doresti, bravo Irina, ai reusit sa ai un portret frumos.
Iti doresc mult spor si la urmatoarele I love you bravo

silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Ian 19, 2016 9:50 am

Multumesc frumos, Silvia! lalea Dar sa stii ca n-am imbunatatit prelucrarea, doar goblenul shh Toate modificarile le-am facut din ochi, n-am avut cum sa le fac in avans, pe diagrama, pentru ca nuantele reale nu corespund cu nuantele din prelucrare. Am modificat pe masura ce am cusut, am mai experimentat, am mai stricat... De data asta chiar am avut placerea "picturii cu acul" si de asta mi-a devenit foarte drag acest mititel. Mi-l imaginez deja inramat, cu o rama aurie, lata - mai ramine sa gasesc si rama in realitate.
Am strins cam multe neinramate, dar si cind le-o veni rindul, atunci sa te tii cum o sa curga milioanele in buzunarul ramarilor lol
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Dum Ian 31, 2016 6:44 pm

Irina a scris:Model: Krif 985 Fetita cu palarie, dupa Grigorescu

Fata:

Frumos acest model. Nu l-am mai vazut cusut pana acum. Felicitari, Irina
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Ian 31, 2016 7:47 pm

Multumesc, Tatiana! A mai fost cusut in forum, dar in varianta noua, cu doua culori mai putin:
http://www.goblenul.com/t496p180-alinuta-goblen-galerie#263214
Din versiunea noua lipsesc vernilul si cred ca inca un albastru mai inchis de la fond, sint acolo doua nuante foarte apropopiate, care se diferentiaza greu in poza, au doar un efect de ansamblu.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Dum Ian 31, 2016 8:08 pm

Da, aceeasi prelucrare poate sa scoata mai multe goblene cusute diferit prin schimbarea nuantelor, asa cum le potriveste fiecare persoana in parte, in functie de cum percepe acea imagine.
Nu e nimic rau in asta, fiecare e unicat in felul lui, acum pot spune ca ai ales atele asa cum mi-ar fi placut si mie, felicitari, imi place buchet
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Dum Ian 31, 2016 10:48 pm

Felicitari,Irina,pentru terminarea goblenului!Imi place mult cum ti-a iesit,e luminos,albastrul de la fond e tare frumos,la mine e un verde turcoaz,am citit cu atentie tot ce ai scris.Incerc sa il termin si eu cat mai repede sa vad ce iese...Succes in continuare! bravo bravo
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Feb 01, 2016 7:39 pm

Multumesc! flori

Maria, asta e obisnuinta la Krif, de la un kit la altul difera nuantele. Am scris cit mai multe detalii privind modificarile ce le-am facut, in caz ca te ajuta cu ceva. Intr-adevar, pe diagrama unul dintre simboluri, [ daca nu ma insel, era turcoaz, dar la mine in kit a fost un albastru asemanator cu T-ul si l-am folosit ca atare, neavind turcoaz printre firele din recuperari.
Oricum, in realitate e mult mai frumos decit in poza, voi incerca la inramare sa il fotografiez mai bine, intr-o lumina mai potrivita.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Joi Feb 04, 2016 8:48 am

Irina a scris:N-am stat chiar degeaba nici cu miinile, am si cusut intre timp si am reusit sa termin fetita lui Grigorescu. Sa stiti ca poza a iesit destul de bine, dar tot nu face dreptate rezultatului final. Este acolo un roz la figura care in realitate nu e deloc tipator, se integreaza in restul culorilor. Asta e problema cu modelele de mici dimensiuni, oricit ma chinui sa le pozez in ansamblu, tot ca de aproape se vad si de aceea toata distributia punctelor razlete sare in ochi.

Model: Krif 985 Fetita cu palarie, dupa Grigorescu

Dimensiuni: 120x120 puncte, 22 culori (la mine au rezultat 23, pentru ca am folosit citeva puncte de negru si apoi am adaugat maron de la mine)
Materiale: din kit + fir recuperat Goblenset.
Modificari personale: Adaugat o culoare, indreptat contururi si eliminat din punctele razlete.
Pentru Maria_ct: daca vrei sa cosi kitul pe care l-am avut si eu, adica originalul scos pe piata la lansarea prelucrarii, iti spun indata ce modificari am facut, daca vei considera ca iti folosesc la ceva. Am schimbat negrul din kit cu maron DMC 3371, pe care l-am avut ramas de la cele doua goblenuri dinainte. Am cusut palaria cu nuantele asa cum au fost in kit, iar apoi la tot restul modelului am inversat intre ele nuantele de maron 7 si B, adica am lucrat culoarea B pe simbolurile cu 7 si culoarea 7 pe simbolurile cu B. Am incercat si in forma originala si am stricat, pentru ca figura s-ar fi vazut foarte palida. Am facut si modificari in punctele razlete, modificari care se vad in poza, comparativ cu poza de control, din pacate n-am avut rabdare sa le notez pe diagrame. Am eliminat o mare parte din 7 de pe linga fundita palariei, am redus din norul de puncte razlete de pe linga palarie, inlocuind 7 cu T (albastru mai inchis) si am rotunjit palaria in dreapta, inlocuind din punctele in culorile fondului cu puncte in culorile palariei, simbolurile ) si +

Fata:

FELICITARI, Irina draga! I love you I love you I love you
Imi place ff mult!
MARINELA
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Donnatella la data de Mar Mar 22, 2016 2:57 pm

Irina, am rasfoit si eu topicul tau plin de atatea lucruri frumoase flori ma uimeste ca poti sa cosi un goblen (mic, ce-i drept) intr-o saptamana - ai scris asta pe la inceputul firului de discutie. Inseamna ca se poate, si ma simt incurajata sa continui si eu.

Am vazut ca ai multe modele frumoase, lucrate cu foarte multa atentie - eu nu stiu cand nu voi mai coase automat si nu voi mai rasuci firul, uneori gasesc bucle innodate pe dos si mi-e mai mare ciuda ca nu le-am depistat la timp. Apreciez ca esti atat de atenta la alegerea ramelor, eu n-am rabdare, ce am inramat (cusut de o matusa) am lasat la latitudinea doamnei de la tejghea. Nu pun mare pret pe rama, pt ca eu, daca vad o rama frumos lucrata si cu detalii sculptate, nu ma mai uit la tablou/goblen, etc zambet si asta mi s-a intamplat inclusiv aici, pe forum. Ma zgâiesc la rama aia 5 minute, dar la continutul din interior abia dau o privire :D totusi cand merg sa inramez ceva, sunt atenta sa fie in armonie cu paleta colorisitica a goblenului si cu passpartout-ul.

felicitari pentru perseverenta, munca depusa si rezultatele care se vad!
Donnatella

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Dum Mar 27, 2016 9:25 am

Superb, inca un goblen lucrat impecabil, imi place foarte mult.Felicitari bravo scumpa mea
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 10:25 am

Apropo de cusutul unui goblen intr-o saptamina, in primul rind trebuie luat in calcul faptul ca au fost imprimate, in al doilea rind motivatia a fost esentiala. La acea data, matusa fostei cumnate trebuia sa plece in Germania, unde toti credeam ca umbla ciinii cu covrigi in coada si se vind goblenurile cu greutatea lor in aur. Asa ca am dat zor sa le termin inainte sa plece, ca sa le vinda, dar nu le-am mai dat, pentru ca mi-au placut mie hahaha

Donnatella a scris:Apreciez ca esti atat de atenta la alegerea ramelor, eu n-am rabdare, ce am inramat (cusut de o matusa) am lasat la latitudinea doamnei de la tejghea. Nu pun mare pret pe rama, pt ca eu, daca vad o rama frumos lucrata si cu detalii sculptate, nu ma mai uit la tablou/goblen, etc zambet si asta mi s-a intamplat inclusiv aici, pe forum. Ma zgâiesc la rama aia 5 minute, dar la continutul din interior abia dau o privire :D  totusi cand merg sa inramez ceva, sunt atenta sa fie in armonie cu paleta colorisitica a goblenului si cu passpartout-ul.
Uite, e foarte interesant ce-mi spui. Am incercat sa potrivesc ramele in asa fel incit sa nu depaseasca goblenul ca valoare artistica si nici sa nu-l banalizeze. Ele ar trebui sa formeze un ansamblu unitar, pentru ca goblenul sa fie pus in valoare, nu estompat de rama. De asta am si probleme in a vizualiza o rama pentru unele din ele, cum ar fi foisorul de vinatoare - compozitia cere o rama clasica, cu brizbrizuri si patina, dar calitatea slaba a prelucrarii si culorile tipatoare nu permit asa ceva.

Multumesc pentru cuvintele frumoase si ma scuzati pentru raspunsul intirziat.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 10:51 am

Acum e timpul sa stergem praful pe aici si sa vin cu ultimul goblen terminat.
Goblenset 658 - Dejun cu stridii.
Dimensiuni: 30x25 cm
Culori: 21
Materiale: din kit.
Modificari: nu.
Pictura: Jacob van Es Foppens
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 10:54 am

Goblenul terminat
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 10:56 am

Si un detaliu:

Sint multumita de cum a iesit. O singura observatie - nuantele la coaja de lamiie sint cam apropiate si de aceea nu se reliefeaza bine spirala pe care o formeaza pe linga pahar.

L-am terminat de asta vara. Este foarte mare si n-am gasit loc unde sa-l asez, asa ca l-am pus... in lada pentru lenjerie de sub canapea hahaha
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Sam Ian 21, 2017 11:12 am

Felicitari Irina.
    Este un goblen mare, imi place cum e prelucrat si lucrat.
  Privind pictura si goblenul, diferenta care o vad ,e nuanta culorilor, dar asa fac cam toti cei ce prelucreaza in serie  , nu stiu de ce , dar sunt sigura ca cine priveste goblenul nu are alaturi si pictura pentru a face comentarii, trebuie sa priveasca doar goblenul care dupa mine e foarte reusit.
Privind si postarile de la goblen in lucru, cred ca in realitate arata super, pozele de multe ori de inseala privirea I love you bravo
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 4:19 pm

Multumesc mult, Silvia!
Mie mi se pare ca urmeaza foarte bine tabloul, doar ca este mai puternic iluminat. Probabil ca si tabloul, in anii in care era proaspat si nu afumat de vreme, tot asa era, mai deschis la culoare.

Trebuie sa fac si o corectie la informatiile despre lucru - am facut modificari, dar nu stiu de ce nu mi-am amintit imediat de ele. Paharul cilindric, din stinga, era desenat gresit, fara acele reflexii ale sticlei care reproduc forma cilindrica. Am desenat de la mine, din ochi, reflexiile verticale de pe centrul paharului, pentru ca ma deranja desenul din prelucrare, imi dadea impresia ca paharul e cumva retezat. In tablou, dungile alburii se pierd cumva in lichid, in prelucrare, ele se opreau la baza lichidului, in exterior, in spate. Prelucrarea fiind mult simplificata, n-am avut cum sa corectez in totalitate. De altfel si peretele dinspre noi al paharului sufera un pic, prelucrarea fiind corecta, cu doua culori care trebuiau sa dea relief, dar nuantele firelor din kit au fost cam prea apropiate. Pentru ca mi-am dat seama ca nu se disting bine abia dupa ce le-am cusut, am folosit pentru corectie artificiul direlor galbui din pahar.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Sam Ian 21, 2017 4:42 pm

Wow...foarte frumos... Superb...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 7:12 pm

Multumesc, Rosa! floare
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de aneta la data de Sam Ian 21, 2017 7:29 pm

Tu Irinuca, ai terminat goblenul...
Era imposibil sa nu modifici ceva. Fiecare kit cusut de tine devine unicat, prin aportul adus.Imi plac mult culorile.Hai ca ti-a iesit mai bine decat kitul original... dansez
aneta

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Ian 21, 2017 7:42 pm

Multumesc frumos! love
De asta vara e gata, dar l-am tinut "la secret" mixta - adica sub pat.
Nu le-am modificat chiar pe toate... De exemplu, Florareasa la care cos acum n-as vrea s-o modific, nu cred ca o sa ma mai simt in stare sa improvizez in timp ce abia-l descifrez. Dar o sa-mi scot pirleala cu UFO-ul, care e practic redesenat complet - la acela pot deja sa patentez diagrama lol
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Dum Ian 22, 2017 8:36 am

Irinuca, chiar e reusit goblenul, modificarile aduse de tine sunt convinsa ca l-au apropiat mai mult de original. Imi place mult cum a ieit sticla paharelor, are transparenta, stralucire si consintenta in acelasi timp (nu stiu cat de clara am fost). Ca e mai deschis decat originalul nu ma deranjeaza, abia ca ai detaliile mai clare.
Ti-ai marit colectia cu inca o piesa frumoasa. Felicitari si spor mult la urmatoarele.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Ian 22, 2017 9:28 am

Irina,tu ai tinut goblenul ,,sub pat,,numai pentru al vedea si eu....Imi place ce se vede pe pinza,
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Ian 22, 2017 11:07 am

Multumesc, Valy si Gina!
In realitate arata mai convingator, nu bate la ochi suprafata aceea mare de fond. Nu pot sa va descriu cit de plicticos a fost acel cearsaf de fond, mai ales dupa increngatura de la stridii. nervos
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Dum Ian 22, 2017 11:23 am

Da, te cred, zona de fond e ceva de vise rele, la mandala am avut si eu o bucatta buna, dar am alternat-o cu zona super-pixelata si asa am reusit sa-l inghit fara sa mi se aplece.
Sunt convinsa ca in realitate arata mai bine goblenul, in general pozele nu prea reusesc sa fie conforme cu realitatea (cel putin la mine e garantat).
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Dum Ian 29, 2017 5:40 pm

Este S U P E R B goblenul! 10, 10, 10, 10, 10, 10, 10, 10, 10, 10,  I love you
Sa-l stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de el!
Si eu l-as coase daca m-ar ajuta ochii!
Astept cu nerabdare sa-l vad si inramat.
Marinela
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Ian 29, 2017 5:53 pm

Valy, eu ma stresez, dar aparatul meu foto necesita lumina naturala ca sa scoata ce trebuie - de asta si dureaza mult pina fac poze.

Multumesc mult, Marinela! lalele
Nu se compara nici pe departe cu Portretul Mariei Nacu prelucrat de tine... mi-a mers la suflet!
Cu inramarea stam mai prost. Deocamdata prioritatea este coaserea stocului existent, iar inramarile se amina... la pensie rusinat
Bineinteles, in afara celor micute, pentru care avem un stoc de rame si de care se ocupa sotul. Dar n-am prea cusut goblenuri mici in ultimul timp. Am in plan in continuarea celor in lucru un set de trei miniaturi, care se vor si inrama, toate la timpul lor.
Irina

Sus In jos

Pagina 33 din 35 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum