Irina - goblen galerie

Pagina 32 din 35 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Irina - goblen galerie

Mesaj Scris de marinela la data de Joi Oct 22, 2015 6:30 pm

MINUNAT!
FELICITARI!                I love you
Marinela

marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Oct 28, 2015 1:14 pm

Anasstasia, Nuti, multumesc din suflet! Ori ma simt mai bine, ori pur si simplu nu mai rezist sa stau degeaba, insa nu mai am stare si ma invirt cu maruntisuri de colo colo. Miine mai am o investigatie de facut si apoi astept luna viitoare ca s-o iau de la capat, de aceasta data cu investigatiile gratuite.

Marinela, multumesc pentru vizita, ma bucur ca ti-a placut. pupici In curind o sa apara aici si Inocenta, care face o pereche foarte buna cu Tarancuta.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Oct 28, 2015 1:16 pm

Intre timp, adica de ieri pina azi, am mesterit o pernita cu orez aromatizat, asa cum am promis de ieri. Imi place cum a iesit, am tras si citeva invataminte din experienta.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Oct 28, 2015 1:20 pm

Pentru distractie, am pozat-o si in interiorul masinii si mi-a placut cum se intrepatrunde imaginea cu reflexia.

Amanunte tehnice: este din batist (o pinza de bumbac f subtire), are 7x5 cm, este lipita cu termoadeziv si umpluta cu orez imbibat cu esenta de muschi si menta salbatica. Lipitura cu termoadeziv are un avantaj major: se poate desface, schimba umplutura si lipi la loc, totul intr-un minut.
Floricica este dintr-o panglica de bumbac si o bucata de perdea tip plasa, cu paieta si margeluta de sticla.
Cit dureaza s-o faci? Daca ai deja pregatita umplutura, pernita se face in 5 minute, iar floricica poate in tot atit timp. Mai mult dureaza sa gasesti materialele.

Deja de ieri pina azi masina s-a aromatizat bine si o voi scoate si stoca intr-o cutiuta de cosmetice, pina la urmatoarea utilizare.

Tutorialele privind modul de realizare se gasesc aici:
http://www.goblenul.com/t1618-tehnica-de-lucru-saculeti-cu-arome

Imagini cu termoadezivul am pus cindva, la capitolul martisoare:
http://www.goblenul.com/t894p40-tehnica-de-lucru-martisoare#190542
http://www.goblenul.com/t894p40-tehnica-de-lucru-martisoare#190543
Se cumpara la metru, din mercerie.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Dec 09, 2015 3:42 pm

Cu o luna intirziere fata de plan, iata ca aduc si Inocenta in galerie.
Model: Goblenset 707 - Inocenta (cu "tz"), dupa Bouguereau
Dimensiuni: 16x20 cm, 160x200 puncte, culori 20 +1 adaugata de mine
Materiale: fire din kit, pinza am schimbat-o cu Adelina alba
Modificari personale: am adaugat o culoare la piele. Doua din nuantele de piele erau prea apropiate si n-am realizat ca trebuie sa le schimb decit dupa ce am terminat mina din dreapta. Apoi am inlocuit culoarea din kit cu una mai deschisa, ramasa de la Tarancuta. Imi pare foarte rau ca n-am schimbat de la inceput nuanta, pentru ca acea mina din dreapta nu arata deloc bine.

Un model pentru incepatori, chiar pentru incepatori absoluti. De fapt, chiar l-am cumparat pentru o prietena care a vrut sa invete sa coasa si cu ocazia asta mi-am luat si mie un kit. Este usor de cusut, are suprafete mari, nete, diagrama in stilul specific Goblenset, clara, cu simboluri mari si bine diferentiate intre culori.
Minusul cel mai mare au fost firele. Culoarea de fond mi-a scos peri albi, avind grosime inegala, predominant mult prea subtire pentru a acoperi pinza. Chiar am taiat din fire si am aruncat, pe unde erau exagerat de subtiri. O parte din fire mi-au produs senzatia de sintetic, dar mai putine decit la tarancuta.
Daca pentru incepatori e foarte bun, pentru ca desenul nu are greseli si rezultatul poate fi incurajator pentru a continua cu alte goblenuri, pentru mine e nesatisfacator. M-am plictisit ingrozitor. S-a acordat prea multa atentie figurii si prea putina fustei. Nu s-a tinut cont ca miinile sint in treimea centrala, punctul de interes al imaginii si astfel una e ok, alta e diforma. Senzatia generala ce-o am este de dezechilibru.

E posibil ca o rama buna sa-l recupereze oarecum. Pararile sint impartite, mie si sotului nu prea ne place, insa restul ce l-au vazut au fost incintati.
Sint curioasa voi ce credeti?
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Mier Dec 09, 2015 4:53 pm

Wow..superb... Foarte frumos...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Mier Dec 09, 2015 4:55 pm

Mie imi place Irina, eu i-as pune un pas la nuanata din fusta iar rama inchisa ca la fond, fara pas ar iesi ca o icoana.
Sigur o sa-ti placa mai mult inramat .
Felicitari pentru finalizare
buchet I love you
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Dec 09, 2015 5:07 pm

L-ai vazut prea de aproape si i-ai gasit atat de multe defecte. Daca il retragi o perioada din circulatie(bagat in sertar) si o sa-l privesti dupa atunci o sa vezi daca iti place. La cald mi se intampla si mie sa nu imi placa deloc ceva cusut, pentru un motiv sau altul..dupa ce nu il vad o perioada, de cele mai multe ori schimb idea si vad obiectul si nu un detaliu.
Mie imi place cum arata goblenul iar inramat cu o rama simpla o sa-si gaseasca cu siguranta locul pe or care perete pentru a fi admirat.
Felicitari!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Mier Dec 09, 2015 5:22 pm

Mie imi place cum a iesit, Irina. Nu stiu de ce zici ca mana din dreapta este diforma. Eu nu o vad asa. Acolo bate soarele mai mult si e normal ca mana sa fie mai deschisa la culoare ca celalalta care este mai in umbra.
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Dec 11, 2015 12:14 am

Mary, o sa incerc metoda ta vrind-nevrind, pentru ca rama trebuie sa mai astepte. Incepe sa se goleasca sertarul de kituri si sa se umpla de goblenuri neinramate hahaha
Mereu amenint ca incep sa le inramez, dar mereu amin, pentru ca apar alte urgente. Inca nu m-am invrednicit sa eliberez un perete pentru expozitie si nici macar sa pun un pass la Fetitele in lan, care au rama gata facuta. Dar la anul, cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa petrecem mai putin timp in cimp si poate reusesc sa strabat si eu Pitestul, care inca ramine strain pentru mine, cu toate ca in liceu il cunosteam la perfectie.
Tatiana, eu am apreciat mina din dreapta comparativ cu cea stinga si avind in vedere si nuanta aceea gresita din kit. Nu are suficient relief din cauza ei.
Multumesc pentru idee, Silvia! Ai dreptate, un pass in culoarea fustei ar mai atenua din maronuri.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Vin Dec 11, 2015 4:54 am

Si pernita si goblenul sunt super.Admir cele care pot coase portrete, chipuri in general am zis de multe ori ca sunteti maestre, eu imi stiu limitele si pentru mine modelul nu e de incepatori.Raman la flori peisaje...
Scumpa mea mie imi place foarte mult, sincer voi aveti experienta si vedeti poate si un mic defect.E o incantare pentru ochi I love you I love you
Felicitari scumpa mea, cu o rama potrivita pe care stiu sigur ca vei sti sa o alegi va fi un goblen minunat. buchet
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Dec 11, 2015 2:39 pm

Camelia, multumesc, esti tare draguta! Dar cred ca te subapreciezi, modelul acesta, indiferent daca ar fi pe diagrama sau imprimat, este cu adevarat usor. Prietena mea l-a cusut foarte bine ca incepatoare absoluta, a fost primul ei goblen. Nici gherghef nu avea si i-am dat unul mai vechi de la mine.
Figura a fost desenata cu mai multa atentie decit restul modelului si de aceea pare mai dificila, dar culorile se urmaresc foarte usor, mai intii fata si apoi parul de jur imprejurul fetei.
Si eu am evitat portretele, pentru ca mi s-a parut ca sint greu de transpus in cusatura. Am preferat modele mai complicate, dar fara personaje. Insa acum n-am incotro si trebuie sa le cos, am kiturile in dulap si n-o sa le tin acolo sa putrezeasca. Constat ca unele portrete le cos cu mai multa placere, unele mai greu, iar la final mereu sint surprinsa. Nu de toate sint multumita, tocmai din cauza ca o nuanta gresita e destul ca sa le ruineze.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Sam Dec 12, 2015 8:42 pm

Irina,mie imi place cum ti-a iesit goblenul,este unul din modelele lor pe care mi-as fi dorit sa il lucrez candva!....Nu stiu daca e de la aparatul de fotografiat dar culorile sunt mai vii decat in imaginea lor de pe site si imi place faptul ca ti-ai pus si semnatura pe goblen( o idee originala,de retinut)!Succes la inramat,ai adaugat o mica bijuterie galeriei tale! I love you Pupici
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Dec 12, 2015 9:23 pm

Maria, it multumesc pentru vorbele frumoase! Intr-adevar, culorile se armonizeaza mai bine decit in poza de control. De pe coperta kitului, am crezut ca maronul de la fusta va fi prea evident, dar la final s-a integrat bine. Nu stiu de ce nu-mi ies perfect in poza nuantele de la fusta, in realitate sint o idee mai spre turcoaz.
N-am semnat goblenul, doar fotografia flori Am facut o semnatura digitala pentru imaginile din galeria foto, mi-a placut ce-a iesit si am pastrat-o.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Delia Elena la data de Vin Dec 25, 2015 4:54 pm

Mie imi place foarte mult cum a iesit; sunt conturate bine partile pe care cade lumina si partile din umbra, trecerile de la o culoare la alta nu sunt bruste, iar ochii sunt punctul de atractie al acestui goblen, eu sunt tentata sa o privesc in ochi si sa o ascult ce vrea sa-mi spuna.
Felicitari pentru inca un goblen frumos adaugat galeriei tale ! I love you
Delia Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Vin Dec 25, 2015 6:22 pm

ochii fetitei iti atrag privirea, este um model frumos, felicitari!
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Sam Dec 26, 2015 10:28 am

Rosa a scris:Wow..superb... Foarte frumos...

A iesit MINUNAT! I love you  I love you  I love you
Ochii fetitzei sunt foarte expresivi. Culorile se armonizeaza perfect si tot ansamblul ne transmite o stare de spirit aparte!
FELICITARI din toata inima, Irina draga!
Marinela
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 10:05 am

Delia, Ioanaviorela si Marinela, va multumesc mult! As fi vrut sa iasa mai bine, as fi vrut si poza sa reproduca mai bine culorile, dar poate va iesi mai bine cind va fi inramat.

Pentru ca am lipsit toata perioada sarbatorilor de iarna, profit de ocazie ca sa urez tuturor membrilor forumului La multi ani! Sanatate si creativitate in acest nou an!

Sa stiti ca nu am stat la calculator, am cautat sa simtim atmosfera sarbatorilor la masa traditionala si de Craciun si de Anul Nou si apoi am "muncit" din greu ca sa terminam toate bucatele, inclusiv cele de Sf. Ion. hi hi hi Am facut rost de toata seria de filme de lung metraj Star Trek si incepem anul cu aceste calatorii fantastice.
Am intirziat un pic schimbarea temei forumului, dar saptamina aceasta voi trage tare ca sa revenim la normal.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 10:17 am

N-am stat chiar degeaba nici cu miinile, am si cusut intre timp si am reusit sa termin fetita lui Grigorescu. Sa stiti ca poza a iesit destul de bine, dar tot nu face dreptate rezultatului final. Este acolo un roz la figura care in realitate nu e deloc tipator, se integreaza in restul culorilor. Asta e problema cu modelele de mici dimensiuni, oricit ma chinui sa le pozez in ansamblu, tot ca de aproape se vad si de aceea toata distributia punctelor razlete sare in ochi.

Model: Krif 985 Fetita cu palarie, dupa Grigorescu

Dimensiuni: 120x120 puncte, 22 culori (la mine au rezultat 23, pentru ca am folosit citeva puncte de negru si apoi am adaugat maron de la mine)
Materiale: din kit + fir recuperat Goblenset.
Modificari personale: Adaugat o culoare, indreptat contururi si eliminat din punctele razlete.
Pentru Maria_ct: daca vrei sa cosi kitul pe care l-am avut si eu, adica originalul scos pe piata la lansarea prelucrarii, iti spun indata ce modificari am facut, daca vei considera ca iti folosesc la ceva. Am schimbat negrul din kit cu maron DMC 3371, pe care l-am avut ramas de la cele doua goblenuri dinainte. Am cusut palaria cu nuantele asa cum au fost in kit, iar apoi la tot restul modelului am inversat intre ele nuantele de maron 7 si B, adica am lucrat culoarea B pe simbolurile cu 7 si culoarea 7 pe simbolurile cu B. Am incercat si in forma originala si am stricat, pentru ca figura s-ar fi vazut foarte palida. Am facut si modificari in punctele razlete, modificari care se vad in poza, comparativ cu poza de control, din pacate n-am avut rabdare sa le notez pe diagrame. Am eliminat o mare parte din 7 de pe linga fundita palariei, am redus din norul de puncte razlete de pe linga palarie, inlocuind 7 cu T (albastru mai inchis) si am rotunjit palaria in dreapta, inlocuind din punctele in culorile fondului cu puncte in culorile palariei, simbolurile ) si +

Fata:

Ultima editare efectuata de catre Irina in Lun Ian 18, 2016 12:36 pm, editata de 1 ori
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 10:22 am

Dosul:

La dos a aparut o problema. Pentru ca nuantele de la obraji urmeaza contururi cam drepte, au ramas niste dire libere pe dos, care s-au materializat si pe fata. Am reusit sa scap de ele trecind un fir deschis la culoare pe dos, prin punctele de o parte si de alta a "faliei" si apoi insistind pe dos la calcat in zonele sensibile. Daca mi-as fi dat seama la timp, ar fi fot recomandabil sa "impletesc" firul pe dos, din coasere, trecind la margine pe sub culoarea alaturata.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 10:24 am

Deocamdata, cu atit ma pot lauda, cam modest, dar pentru mine e o mare realizare ca am putut sa cos si n-am mai stat atit de mult la pat.
Urmeaza anul acesta sa termin UFO-ul, la care inca nu m-am lamurit asupra unei culori si inca unul si mai mare, despre care o sa scriu cit de curind la modele in lucru. Nu imi propun mai multe, pentru ca am si alte proiecte ne-goblenistice care vor necesita timp.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Ian 18, 2016 12:29 pm

Wow...arata superb... Foarte frumos...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 2:25 pm

Multumesc, Rosa! floare
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Ian 18, 2016 2:42 pm

Chiar reusit acest model ! Felicitari Irina ! Imi place cum a iesit !
La cat se poate de multe goblenuri terminate cu placere anul asta !

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Lun Ian 18, 2016 7:02 pm

Multumesc, Lili! Pacat ca nu am putut sa scot o poza mai buna, e mai frumos in realitate si mi-a placut sa-l cos.
Mult spor si tie si timp ca sa lucrezi ce-ti doresti si chiar mai mult! lalele
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Lun Ian 18, 2016 8:09 pm

Ce mult face sa stii sa aduci imbunatatiri unei prelucrari, in functie de cum doresti, bravo Irina, ai reusit sa ai un portret frumos.
Iti doresc mult spor si la urmatoarele I love you bravo
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 32 din 35 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum