Discutii despre goblen, broderie si arte vizuale

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Irina - goblen galerie

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 35  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 20 din 35]

381 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 12:49 pm

Irina

Galeriile sint deschise pentru discutii libere, pe mine in principiu nu ma deranjeaza. S-ar putea ca alti membri sa doreasca doar discutii despre goblenurile proprii, e frumos sa le respectam dorinta.
Daca intram in amanunte prea tehnice, o sa mut mesajele. Insa cred ca am mai discutat de citva ori pe tema cruciulitelor. De fiecare data apare cite o idee noua, e interesant pentru ca ma obisnuisem sa vad fiecare tehnica de lucru ca batuta in cuie, insa am observat ca de fapt multi fac tot felul de inovatii, dupa cum le vine mai la indemina sa lucreze.
Eu lucrez cu gherghef nu pentru ca se stringe pinza, ci pentru ca am observat ca se deformeaza fara gherghef. Totusi, Viv, de cind am vazut lume lucrind goblen, inclusiv inainte de revolutie, majoritatea lucrau goblenurile pe rama sau gherghef. Doar cruciulita pe deget. Eu nu mai stiu sa lucrez pe deget, asa ca pun si cruciulita tot pe gherghef.
Iar ca sa iasa la fel si pe dos... eu ma vait ca intra fir prea mult in cruciulite, daca as lucra de doua ori punctul de goblen... vai mie! Oricum, tehnica in cruciulita tocmai asta cere, sa apara pe dos doar linii verticale. Pentru ca daca ai puncte pline, mai merge, dar ce te faci cind ai puncte fractionale, jumatati de punct etc? Jumatatile de cruciulita lucrate corect, cu linii verticale pe dos acopera pinza complet diferit de punctul de goblen. S-ar pierde absolut tot farmecul si aerul de hasura sau de umbra dat de combinatia de puncte. Si s-ar pierde si libertatea oferita de cruciulita, de a lucra in orice directie si in orice loc de pe diagrama, fara a deforma pinza. Si asa cruciulita este reliefata, daca o fac si dubla ca grosime pe dos, si mai vin si cu punct inapoia acului pe deasupra, cred ca goblenul ar arata ca o patura mai degraba decit ca un tablou.
Metoda cruciulita=dublu petit point ar elimina si posibilitatea de a lucra fara fond, creind reliefuri, pentru ca e clar ca pinza n-are cum sa mai ramina uniform intinsa. Sa iasa la fel pe dos nu inseamna sa arate si punctele la fel pe dos, ci sa se inteleaga perfect modelul, adica sa nu fie pasituri, capete de ata, noduri, fire imbirligate, spatii goale. Cu alte cuvinte, daca lucrezi atent si ingrijit, atunci dosul automat va arata la fel ca fata.

382 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 1:59 pm

Sara

Mary- thumbs up
Irina- bravo Am inteles acum cine trebuie sa primeasca ponturi...surioara mea ! rusinat

383 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 2:58 pm

Irina

Adu-o si pe ea pe forum, deja sint curioasa sa vad ce lucreaza visez cu ichii desch

384 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:00 am

hyaviv

Da Irina, stiu ca majoritatea lucreaza cu panza prinsa pe rama sau in gherghef si cred ca depinde si cum au invatat. La mine in famile, nimeni nu a lucrat cu panza prinsa in gherghef sau pe rama. Eu am incercat, nu zic ca nu pot, dar lucrez mai repede fara gherghef. Da, la cruciulite intra mai multa ata dar, ce sa zic, eu daca niciodata nu mi-am pus problema daca imi ajunge sau nu ata..sincer va spun ca nu mi-a pasat, intotdeauna am avut mult mai multa decat mi-a trebuit.Intr-o vreme, cand eram eu mica, era o mare nebunie cu cruciulita dubla ( sau musca dubla, cum era mai cunoscuta). Toata lumea se inghesuia sa coasa modele in cruciulita dubla tocmai ca ieseau mult mai in relief. Se spunea ca arata ca niste "bobocei". Nu stiu daca cineva stie la ce ma refer cand spun musca dubla, dar am sa pun o poza Acus ma duc sa "confectionez cruciulita si pe urma o pun
Asa..venii cu cruciulita dubla:

Bineinteles ca intra destul de multa ata si modelele ies destul de marisoare, dat fiind si faptul ca aceste cruciulite nu se pot coase peste un singur fir...

385 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:29 am

ile

Eu nu stiam de cruciulita asta .

386 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:34 am

Irina

E foarte veche, bunica mea are peretare lucrate in musca dubla. Dar punctele sint enorm de mari, si specifice pentru musca dubla erau culorile foarte vii, unele chiar tipatoare dupa standardele de azi. Ea folosea resturi de linica de la covoare si mai tirziu melana.

387 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:40 am

hyaviv

Dupa parerea mea, pe vremuri, lumea era mult mai harnica si punea mai mult suflet in arta broderiei si a cusaturilor de toate felurile. Mama mea, avea niste batistute. Erau dintro panza de bumbac ff fin iar unul din colturi avea o brioderie. Imi amintesc de una, a carei broderie era un trandafir mic mic de tot, cusut in cruciulita cat un varf de ac, iar trandafirul era incadrat intr-un patratel facut din niste gaurele. Cica se numea broderie ajurata acele gaurele. Dupa ce cosea trandafirul, scotea din panza niste fire ( cu mare grija ca trebuia sa fie scoase numai acolo unde trebuia, nu asa..pe toata lungimea/latimea batistei) dupa care facea acea broderie ajurata. Aaa, uitai sa va spun ca atat trandafirul cat si acel ajur era facut cu fir de matase. De jur imprejur, in loc de tiv, batistuta avea un rand de gaurele facute dupa acelasi model ca micul patratel in care era trandafirul. Totul se facea manual si stiu bine cum le facea pt ca am vazut-o lucrand asa ceva. Nenorocirea este ca..nu stiu daca mai exista macar vreun coltisor din acele batistute pe undeva. La cutremurul din 1977, casa noastra a fost distrusa complet. O alta casa a fost construita pe un alt teren, la ceva distanta de vechea locuinta. Va dati seama ca in acele momente, nimeni nu s-a gandit sa caute si sa salveze asa ceva: numai de batistute si alte broderii nu le ardea parintilor mei...

Ultima editare efectuata de catre hyaviv in Dum Feb 20, 2011 12:44 am, editata de 1 ori

388 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:43 am

hyaviv

Da, se folosea mai mult la peretare si la tablouri cumparate din piete sau targuri, tablouri pictate pe etamina mica dar care aveau in componenta cosuri, lazi, garduri..uneori si partea din mijloc a florilor era cusuta in musca dubla ca sa iasa in relief..

389 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 12:50 am

Irina

Uite, eu ma uit acum la unele pernute sau sacose si ma gindesc "pacat de asa un model sa fie facut perna" dar de fapt poate ca perna ofera mai mult stil si caldura unei case decit ca tablou. Toate maruntisurile de care am uitat erau un stil de viata. Apreciez revistele frantuzesti petnru ca tocmai acest stil de viata il promoveaza, insa modelele sint mai simpliste decit pe vremuri. Dar pe vremea aceea majoritatea femeilor nu aveau servici, se ocupau in exclusivitate de casa si de copii. Si nici de cumparat nu se gaseau prea multe lucruri. Pacat ca azi sint unele femei care stau acasa insa nu vor sa faca nimic.

390 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 1:06 am

hyaviv

Irina a scris: Apreciez revistele frantuzesti petnru ca tocmai acest stil de viata il promoveaza, insa modelele sint mai simpliste decit pe vremuri. Dar pe vremea aceea majoritatea femeilor nu aveau servici, se ocupau in exclusivitate de casa si de copii. Si nici de cumparat nu se gaseau prea multe lucruri. Pacat ca azi sint unele femei care stau acasa insa nu vor sa faca nimic.
Asa este. Si in croitorie e tot asa..avea o vecina niste reviste de moda/croitorie de prin anii..40-60..naiba stie. Doamne, ce modele deosebite. Pai azi, daca te uiti in lumea modei..niste haine aruncate cu furca pe tine si gata moda! Acum..cate fete stiu sa coasa? Destul de putine. Cata lume stie sa astearna pe o coala de hartie cateva randuri intr-un scris caligrafic ordonat, ingrijit? Vremuri apuse... In ziua de azi, traiasca computerul, ca daca ar disparea..nu stiu cat am mai intelege din scrisul de mana. Acum la scoala ( vorbesc de facultati in special) cine credeti ca se mai duce cu caiet si creion? toata lumea cu laptop-uri. Fii-mea zice ca daca ar sta sa scrie ce zice prof..pe langa faptul ca nu ar putea sa scrie cam tot ce zice ar scrie si atat de frumos, de nu ar mai intelege nici ea ce a scria ris

391 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 9:38 am

Sara

Irina a scris:Adu-o si pe ea pe forum, deja sint curioasa sa vad ce lucreaza visez cu ichii desch
Ma straduiesc,ii tot laud forumul, dar vad ca se lasa asteptata.Partea buna e ca lucreaza dosul la punct in cruce cu liniuta...intelesesem eu in gura cand mi-a explicat prima data. bataie

392 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 10:33 am

LALUNA

Irina a scris:Uite, eu ma uit acum la unele pernute sau sacose si ma gindesc "pacat de asa un model sa fie facut perna" dar de fapt poate ca perna ofera mai mult stil si caldura unei case decit ca tablou. Toate maruntisurile de care am uitat erau un stil de viata. Apreciez revistele frantuzesti petnru ca tocmai acest stil de viata il promoveaza, insa modelele sint mai simpliste decit pe vremuri. Dar pe vremea aceea majoritatea femeilor nu aveau servici, se ocupau in exclusivitate de casa si de copii. Si nici de cumparat nu se gaseau prea multe lucruri. Pacat ca azi sint unele femei care stau acasa insa nu vor sa faca nimic.
De acord cu tine, Irina, mobile nu putem sa facem, cei mai multi dintre noi, dar macar putem sa aducem acea nota personala in casa, amprenta proprie, prin detalii de genul asta. In ultimul timp ma gandesc din ce in ce mai mult sa-mi cos niste pernute, apoi tot eu ma intreb daca merita efortul: am cumparat fete de perna superbe din piata cu... 1€ bucata!
Cat despre femeile care stau acasa toata ziua, am cunoscut si eu cateva si, serios! nu stiu cum pot sa stea! La TV! Nici macar nu citesc! As innebuni! bataie

393 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 11:20 am

Oana-T

Laluna ai mare dreptate. Si eu as innebuni daca as sta degeaba. Pe vremea cand mergeam la serviciu spuneam ca de-abia astept sa ies la pensie si sa vad si eu cam ce simti cand te plictisesti Desi stau acasa de multi ani, tot n-am aflat cam cum e cand esti plictisit. Din pacate cu cat inaintezi in varsta iti scade simtitor viteza cu care realizai inainte lucruri curente si cel mai mult sufar de lipsa de timp. Toata viata am fost in criza de timp. Acum am atat de multe planuri dar...fac si eu doar cat se poate. Si dac-o vrea Domnul...poate reusesc sa mai cos cateva tablouri:-)))

394 Re: Irina - goblen galerie la data de Dum Feb 20, 2011 2:25 pm

Mary

Irina, ma bucur ca nu ti-am dat de munca.
Maria, sper sa vina si sora ta pe forum, cu siguranta o sa fie un schimb de informatii interesante intre noi.
Viv, am lucrat o fata de pernuta cu acel punct cand eram acasa. Am fost copiat modelul de pe o pernuta mai veche care era in casa. Imi placea foarte mult cum se lucra. La ata ma refeream la cea din kituri care e destul de numarata, iar daca te indepartezi cu punctul cruce, adica sa iasa si pe spate x cu siguranta nu ajunge.
Ca sa nu mai vorbim de costumele populare, care au acele camasi brodate cu matase si cu puncte minuscule.

395 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 8:08 pm

Irina

Am terminat perechea modelului monocrom pe negru, insa de aceasta data, fiind o floare si fiind si 1 Martie, am folosit un verde foarte inchis, care din pacate pare negru in fotografie. V-o dedic doamnelor si domnisoarelor forumiste, pe post de martisor!

Model: The World of Cross Stitching
Dimensiune: 33x40 puncte, cca 10x15 cm modelul inramat.
Fire: Krif (resturi)
Pinza: Aida 14 Zweigart crem
Rama: Kaufland (de plastic)

Modelul original:

396 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 8:13 pm

LALUNA

Dragut si delicat, ca tot ce cosi tu, Irina. Modelul original are vreo utilitate sau e doar un ornament?

397 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 8:25 pm

Irina

Multumesc Laluna!
Doar un ornament de Craciun. zimbet
Am in plan sa-l fac si pe al treilea din serie, o inimioara, insa trebuie mai intii sa cumpar inca o rama identica.

398 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 9:27 pm

Sara

Irina, a iesit din mainile tale un alt lucru minunat,deja astept cu nerabdare sa il vad pe urmatorul.Mult spor in continuare.Multumim de dedicatie,iti doresc si eu multa,multa primavara in suflet si in viata. lalele

399 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 10:08 pm

Oana-T

Foarte frumos, Irina! Multumesc pentru asa un martisor deosebit. Cand vei avea gata si inimioara, vei avea o serie de 3 tablouri tare delicate . Iti doresc si eu o primavara minunata!

400 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Mar 01, 2011 10:43 pm

hyaviv

A iesit f bine irina! iti multumesc din suflet pt dedicatie si iti doresc si tie o primavara minunata!

401 Re: Irina - goblen galerie la data de Joi Mar 10, 2011 1:21 pm

nicolina

bravo bravo

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 20 din 35]

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 35  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum