Discutii despre goblen, broderie si arte vizuale

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 19 din 34]

361 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 2:17 am

Irina

Ei, daca va place voua parca a inceput sa-mi placa si mie mai mult imbratisare

In sfirsti am terminat si cimpul de lavanda, sint curioasa ce parere aveti de culoarea de lacer.
Model: Lavender Field, Lanarte 34812
Fire: originale din kit, mai putin culoarea deschisa de la cer, care este recuperare Krif (si tot cu variatii de grosime, insa nu la fel de mari ca la negrul specific Krif)
Dimensiuni: 93x54 puncte, deci cam 9.5x5.5 cm (pinza nu e fix de 0 ochiuri pe cm)
Pinza: din comert - am pus pinza din kit deoparte, pentru ca era o risipa sa o folosesc, fiind de 4 ori mai mare, cit era necesar pentru cruciulita.

Cu mentiunea ca momentan nu am program de corectia culorilor, asa ca desi in mare poza e foarte apropiata de realitate, totusi verdele e mai intens si acel kaki de fapt bate si el spre verde.

362 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 9:17 am

Rossana

E dragut campul cu lavanda! Felicitari! Abia astept sa il vad inramat! Pentru cer ai pus o nuanta mai inchisa decat in kit? Mie imi place, parca e mai bine asa decat in poza de control.

363 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 9:41 am

nuti09

A iesit frumos,campul cu lavanda! Felicitari!

364 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 10:14 am

Irina

Multumesc! Pupici

Rossana, in kit nu era fond la cer, era pinza goala, doar acele dungi albastre se lucrau. Eu am cautat o culoare cit mai apropiata de culoarea pinzei, insa nici prea inchisa, ca sa nu transform ziua de vara in zi furtunoasa Bataie

365 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 6:43 pm

Petro

Foarte frumos biscournul tau! Chiar te felicit, eu inca nu mi-am facut curajul de a incerca sa fac unul.

Se asoteaza perfect cu campul de levantica. Felicitari si pentru el! culege si da-mi si mie cateva firicele, anul acesta cred ca fac o obsesie pentru levantica hi hi hi

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

366 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 7:10 pm

lilianna

Si mie imi plac ultimile tale lucrari.
Felicitari!

367 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 8:01 pm

Irina

Petro si Liliana, multumesc pentru vizita!
Fotografia nu face dreptate lavandei, scannerul e de vina. Cind va veni vremea calda o sa ies afara cu ele si o sa fotografiez mai multe obiecte undeva la lumina naturala. Acum in casa chiar nu gasesc locul potrivit pentru facut poze, totul e intunecat, iar afara e un frig de nici un ciine sa nu scoti din casa.
Petro, sa stii ca si eu am gasit de curind pe cineva fascinat de lavanda, cu o mare colectie de modele dedicate lavandei si ierburilor aromatice. Desi planta nu-i frumoasa in sine, unele modele sint foarte dulci si delicate si am pastrat si eu citeva care m-au impresionat mai mult.

368 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 8:34 pm

hyaviv

Lavanda nu este nici pe departe favorita mea, dar tot auzindu-va pe voi..mai mai ca-mi vine si mie sa-mi pun prin dulap ( impotriva moliilor)
Eu zic ca ti-a iesit f bine cerul irina!

369 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 8:51 pm

Irina

Am vrut sa cumpar eu contra moliilor, si tipa de la florarie mi-a zis ca nu-i lavanda, ce-i aia lavanda? Sint flori uscate pentru ornamentat buchete bataie
Mama si cit de multa avea, tocmai cumparase niste saci.. nici macar un mini-buchetel nu a vrut sa-mi vinda. buf
Viv, multumesc! In final si sotul zice ca e bine cerul, desi lui nu-i place modelul. Proba decisiva este inramarea, insa n-am planificat astfel de investitii asa curind. Mai am de lucrat si perechea lui, cimpul cu floarea soarelui, si apoi va intra intr-un set de trei, cu rama identica - totul e planificat, insa ce bine ar fi daca s-ar face singure zimbet

370 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 9:23 pm

Oana-T

Imi place foarte mult cum ti-a iesit "Campul de lavanda". Sunt sigura ca in realitate culorile sunt mai vii. L-am vazut si eu pe site-ul celor de la Goblenart si chiar l-am trecut in Lista de dorinte. Am cumparat saptamana trecuta niste suporturi de plastic pentru fire si pe el am ezitat sa-l trec in cosul de cumparaturi. Acum cand l-am vazut lucrat la tine sunt hotarata sa-l comand. Imi plac culorile pastelate si de-abia astept sa-l vad si inramat. Felicitari, Irina!
Fara legatura cu tabloul: in loc de lavanda, pentru molii poti pune in sifonier coji de portocala in care infigi cuisoare - condimente, nu cuisoare metalice:-). E bine sa le pui in niste farfurioare sau cutiute de plastic ca sa nu pateze. Este o metoda verificata .Eu asa procedez de foarte multi ani.

Ultima editare efectuata de catre Oana Crivat in Lun Feb 14, 2011 9:28 pm, editata de 1 ori

371 Re: Irina - goblen galerie la data de Lun Feb 14, 2011 9:26 pm

LALUNA

Modelul ma duce cu gandul la un mail pe care l-am primit cu cateva luni in urma, in care erau pozate campuri uriase de levantica din... Franta, cred. Parca simt mirosul. Si eu sunt fan levantica, pe aici o cultiva ca floare ornamentala pe langa arbusti si ma incanta. Felicitari pentru model, Irina, e asa de fin!...
A! Si biscornu imi place, tot culoarea levanticii, superba culoare! Parca incep sa ma gandesc si eu sa cos unul, mai ales cand, lucrand la goblen, infig acele in bratul canapelei... hi hi hi

372 Re: Irina - goblen galerie la data de Mar Feb 15, 2011 4:21 pm

Irina

Multumesc mult Oana, Laluna! Totusi e doar o miniatura, incomparabil cu majoritatea modelelor lucrate de voi.

Oana, multumesc! am sa incerc metoda anti-molii, eu ma lupt mereu cu ele si trebuie sa urmaresc permanent tot ce am prin sifoniere, pentru ca porumbeii sint o mare problema la noi, au devenit foarte obraznici si isi fac mereu cuib unde nu te-astepti. Iar cuiburile de porumbei sint un adevarat generator de molii.

373 Re: Irina - goblen galerie la data de Vin Feb 18, 2011 8:12 pm

Sara

Irina a scris:Marina noaptea - rogoblen. 110x1180 puncte; 14 culori. Ma rog, asa scrie la ei. Eu am modificat ceva culori, la cer si la barci. Groaznic de greu l-am lucrat, din cauza ca are atit de mult albastru incit devenise deprimant.
A meritat efortul,a iesit foarte frumos!Cu albastru te inteleg, am lucrat si eu :De Ziua Ta,de la Pitesti,cei doi copii care se saruta pe malul marii,ei,din 19 culori 7 sut nuante de albastru(apa albastra ,copii imbracati in albastru...)Dar rezultatul a fost unul bun.Din pacate nu il am desii l-am cusut de doua ori.Le-am facut cadou!Intentionez sa il cos si pentru mine dupa ce fac rost de mouline,ca nu mi-au mai ramas si pentru al treile-a... hi hi hi

374 Re: Irina - goblen galerie la data de Vin Feb 18, 2011 8:18 pm

Sara

Irina a scris:Multumesc, Lora!
Completez si eu galeria cu un "prichindel" inramat

Poza e facuta cu telefonul, n-a iesit prea stralucitor :|
Prichindelu asta e demential,imi place de mor!
Felicitari si toata stima... bravo bravo bravo

375 Re: Irina - goblen galerie la data de Vin Feb 18, 2011 9:01 pm

Sara

Irina a scris:Am ramas datoare cu dosul de la primul ingeras, cred ca am prins cit de cit smecheria cu dosul la cruciulita, tare obositoare treaba, o gramada de socoteli pentru traseul care trebuie urmat. De acum mai am in plan doar citeva modele in cruciulita si sper ca imi vine cheful de goblen dupa atita matematica.

Un mic pont:sora mea coase cu punct in cruce,si ca sa ii iasa plin si pe dos , coase in punct clasic randul si se intoarce pe acelas rand tot in punct clasic.Asta daca vrei neaparat sa fie dosul la fel ca fata,personal nu cred ca are mare importanta la punct in cruce sa fie dosul plin. studiu

376 Re: Irina - goblen galerie la data de Vin Feb 18, 2011 9:43 pm

Sara

Ei am vazut tot.Parerea de final?Multa inventivitate si bun gust!
ole!

377 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 2:12 am

Mary

cristescu maria a scris:
Irina a scris:Am ramas datoare cu dosul de la primul ingeras, cred ca am prins cit de cit smecheria cu dosul la cruciulita, tare obositoare treaba, o gramada de socoteli pentru traseul care trebuie urmat. De acum mai am in plan doar citeva modele in cruciulita si sper ca imi vine cheful de goblen dupa atita matematica.

Un mic pont:sora mea coase cu punct in cruce,si ca sa ii iasa plin si pe dos , coase in punct clasic randul si se intoarce pe acelas rand tot in punct clasic.Asta daca vrei neaparat sa fie dosul la fel ca fata,personal nu cred ca are mare importanta la punct in cruce sa fie dosul plin. studiu
Maria, nu vreau sa te superi pe mine, dar ca a venit vorba, la cruciulite trebuie sa ramana liniute pe spate, se aseaza mult mai frumos cruciulita pe fata in acest fel. Spun asta pentru ca am lucrat si eu cruciulite care ieseau la fel si pe spate, da nu e indicat pentru ca strange.

378 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 2:46 am

hyaviv

Mary a scris:..la cruciulite trebuie sa ramana liniute pe spate, se aseaza mult mai frumos cruciulita pe fata in acest fel. Spun asta pentru ca am lucrat si eu cruciulite care ieseau la fel si pe spate, da nu e indicat pentru ca strange.
Da mary dar..ai fata la fel ca dosul! hi hi hi ( asta pt cine vrea fata si spate identic, ca tot am vazut ca se face atat tam-tam pe chestia asta)
Acum, partea cu stransul..eu cred ca depinde ff tare de felul in care coase fiecare Eu am intalnit persoane care au spus ca nu pot lucra fara gherghef nimic pt ca, in special la broderie, atat de tare li se strange panza de nici nu mai pot baga acul..mie asa ceva nu mi s-a intamplat niciodata si am impresia ca ghergheful, initial a fost folosit tocmai pt acest lucru: impiedica cusutul ff strans) Probabil ca sunt persoane care oricat s-ar stradui, nu pot lucra fara sa se stranga panza, exact cum sunt persoane care, de ex.nu pot scrie drept pe o cola alba simpla ( eu sunt una dintre ele: nu pot scrie drept nici daca ma omori, nici daca stau sa masor distanta la fiecare cuvant in parte)

379 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 12:14 pm

Mary

Irina, scuze ca discutam aici la tine, dar stiu ca te pricepi si o sa muti discutia la locul potrivit.
Viv, partea cu stransul cand spun ma refer la ce am lucrat eu. Strang la fel in ambele cazuri insa cand iese x pe spate si pe fata ies bombate cruciulitele, iar daca vorbim de modele Lanarte sigur nu-ti mai ajunge nici ata.

380 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 12:29 pm

Irina

Maria, multumesc mult pentru vizita! Imi faci o mare bucurie cind spui ca-ti place miniatura mea, cred ca e unul din goblenurile in care am pus mai mult suflet decit de obicei rusinat

381 Re: Irina - goblen galerie la data de Sam Feb 19, 2011 12:49 pm

Irina

Galeriile sint deschise pentru discutii libere, pe mine in principiu nu ma deranjeaza. S-ar putea ca alti membri sa doreasca doar discutii despre goblenurile proprii, e frumos sa le respectam dorinta.
Daca intram in amanunte prea tehnice, o sa mut mesajele. Insa cred ca am mai discutat de citva ori pe tema cruciulitelor. De fiecare data apare cite o idee noua, e interesant pentru ca ma obisnuisem sa vad fiecare tehnica de lucru ca batuta in cuie, insa am observat ca de fapt multi fac tot felul de inovatii, dupa cum le vine mai la indemina sa lucreze.
Eu lucrez cu gherghef nu pentru ca se stringe pinza, ci pentru ca am observat ca se deformeaza fara gherghef. Totusi, Viv, de cind am vazut lume lucrind goblen, inclusiv inainte de revolutie, majoritatea lucrau goblenurile pe rama sau gherghef. Doar cruciulita pe deget. Eu nu mai stiu sa lucrez pe deget, asa ca pun si cruciulita tot pe gherghef.
Iar ca sa iasa la fel si pe dos... eu ma vait ca intra fir prea mult in cruciulite, daca as lucra de doua ori punctul de goblen... vai mie! Oricum, tehnica in cruciulita tocmai asta cere, sa apara pe dos doar linii verticale. Pentru ca daca ai puncte pline, mai merge, dar ce te faci cind ai puncte fractionale, jumatati de punct etc? Jumatatile de cruciulita lucrate corect, cu linii verticale pe dos acopera pinza complet diferit de punctul de goblen. S-ar pierde absolut tot farmecul si aerul de hasura sau de umbra dat de combinatia de puncte. Si s-ar pierde si libertatea oferita de cruciulita, de a lucra in orice directie si in orice loc de pe diagrama, fara a deforma pinza. Si asa cruciulita este reliefata, daca o fac si dubla ca grosime pe dos, si mai vin si cu punct inapoia acului pe deasupra, cred ca goblenul ar arata ca o patura mai degraba decit ca un tablou.
Metoda cruciulita=dublu petit point ar elimina si posibilitatea de a lucra fara fond, creind reliefuri, pentru ca e clar ca pinza n-are cum sa mai ramina uniform intinsa. Sa iasa la fel pe dos nu inseamna sa arate si punctele la fel pe dos, ci sa se inteleaga perfect modelul, adica sa nu fie pasituri, capete de ata, noduri, fire imbirligate, spatii goale. Cu alte cuvinte, daca lucrezi atent si ingrijit, atunci dosul automat va arata la fel ca fata.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 19 din 34]

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 26 ... 34  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum