Sa cos goblen(petit point) sau cruciulita?

Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

15092010

Sa cos goblen(petit point) sau cruciulita?

Punctul de cruciulita a revenit in atentie o data cu invazia de modele create special, fie ele in reviste, lucrate de romanii din diaspora, importate de diverse firme sau pur si simplu "de pe net" (piratate, da, acesta e cuvintul, insa cine sintem noi sa dam cu piatra? Daca s-ar gasi in Romania macar una din revistele de profil, nu cred ca ar cauta atit de multi diagrame piratate)
La un moment dat s-a simtit o anume ostilitate fata de cruciulita si o tendinta de "a ne apara valorile nationale" adica tablourile lucrate in petit point.
Haideti sa fim cinstiti: majoritatea care avem o anumita virsta am inceput sa coasem cruciulita. Pentru ca era traditional, usor de copiat modelul si de lucrat, si de cele mai multe ori nu necesita diagrama.
Inclin sa cred ca punctul "petit point" a capatat renume si valoare pe vremea raposatului, pentru ca necesita fie diagrama, fie talent la desen, fire de multe culori (de regula erau vopsite in casa) - de fapt, firele de muline erau o raritate. Si fiind de origine franceza, a fost raspindit intii in anumite clase sociale, ceea ce i-a dat asa o aura de aristocratie.
Cind am inceput sa descopar unele modele create special pentru cruciulita, mi-am schimbat parerea.
Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului: nu poti face in petit point ce faci in cruciulita. In special combinatiile de puncte de broderie, contururi, suprafete pline si umbre.

Petit point se preteaza la suprafete pline, perne, modele cu multe detalii sau suprafete mari de culoare (fond), la reproduceri dupa tablouri si orice necesita finete si acuratete.
Cruciulita si majoritatea modelelor de broderie se preteaza la modele fara fond, in care pinza are un rol in ansamblu, la reproduceri dupa acuarele (care necesita contururi), modele utilitare (fete de masa, prosoape, etc), diverse combinatii de puncte de broderie si margele.

Dificultatea adevarata consta in a alege modelele care nu cad in kitch, si a nu le modifica fara discernamint. Pina la urma, conteaza si valoarea sentimentala, nu?
Orice am lucra, e minunat cita vreme ne face placere si nu devine o corvoada, iar rezultatul final incinta ochiul. face cu ochiul

DMC - "3 flori in dantela neagra". Combinatie de puncte de broderie (blackwork) si cruciulita.
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Sa cos goblen(petit point) sau cruciulita? :: Comentarii

Mesaj la data de Sam Sept 18, 2010 1:31 am Scris de nicolina

Irina felicitari pentru articol , ai descris perfect , eu una am cusut si , si , ambele au farmecul lor , mentalitatea la noi insa este greu de schimbat , am vazut persoane care au strambat din nas cand au vazut modelele lucrate in cruciulita si chiar am primit comentarii de genul ,, asta cosea biunica pe vremuri " .

Un necunoscator nu apreciaza aceasta arta iubita de noi , cu atat mai putin cruciulita .

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Sept 18, 2010 10:03 am Scris de Oana-T

Cred ca ai mare dreptate Irina. Atata vreme cat iti faci placere ceea ce faci iar produsul final iti umple inima de bucurie, nu are importanta prin care din cele doua metode cosi. Am vazut tablouri minunate lucrate cu ambele metode. Mama mea avea in casa tablouri cusute de bunica . Unele in Petit Point, altele in cruciulita. Cand eram tanara nu-mi placeau. De-abia acum imi dau seama ca erau minunate si regret ca nu le-am apreciat la adevarata lor valoare. Cred ca nu are nici o importanta faptul ca metoda de coasere e "de pe vremea bunicii".
Am gasit pe gallery.ru o felicitare simpla dar mie mi se pare foarte frumoasa tocmai prin simplitatea ei.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Sept 18, 2010 2:33 pm Scris de Mary

Ambele au efectul lor.
Eu am ajuns la urmatoarea idee, o ata de calitate cum e DMC e mult mai bine pusa in valoare daca modelul e in punct cruce.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Dec 13, 2012 12:02 am Scris de Vizitato

Buna, cum pot face rost de schema cu cele 3 flori negre?

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Dec 20, 2012 7:31 pm Scris de Irina

Buna Olesea, aceea este doar o fotografie de control pentru ilustrarea unei idei, nu stiu daca modelul inca mai este in vinzare la DMC. Nu stiu in Chisinau cine distribuie modelele DMC, insa poti incerca sa contactezi sponsorul nostru Goblenart.ro ca sa vezi daca te pot ajuta. Ei sint distribuitori DMC pentru Romania.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum