Trusoul goblenistului incepator

Raspunde la subiect

In jos

13092010

Trusoul goblenistului incepator

In 1990 cind am inceput sa cos nici nu-mi imaginam ca vor apare atit de multe accesorii pe piata. Nici macar un gherghef nu m-am invrednicit sa am pentru primul goblen. hahaha
Inainte de incepe ar fi ideal totusi sa existe prin preajma citeva obiecte esentiale.
Ace
Numai unul nu-i suficient. Fie ca e vara si transpira mina, fie ca se rup urechile, fie ca firul sau pinza se modifica, e nevoie de ace de diverse dimensiuni. In orice mercerie oferta e din ce in ce mai bogata. Cu timpul, unele marci se impun prin calitate, insa pentru inceput, un set de ace de orice marca este absolut indispensabil.
Pernita de ace
Nimic mai neplacut decit sa te intepi intr-un ac ratacit. Pernita de ace e un accesoriu nu doar practic, ci si de multe ori frumos. Se coase imediat si aproape orice model gratuit de pe internet i se potriveste.
Eu din pacate am darul de a-mi rataci pernita tot tmpul, prin pungile cu modele incepute, asa ca am ales o cutie pentru ace avind capac rotativ. Zdrangane cind e scuturata si o gasesc mai usor rusinat
Si daca nici una nici alta nu-i, cel putin suportul de plastic in care au fost cumparate trebuie pastrat.
Foarfece
2 bucati - una mare pentru pinza, una mica si ascutita pentru fire. Si daca e vorba de lucrat felicitari, mai trebuie una pentru hirtie.
Gherghef
Sint nenumarate modele, dupa buzunar. Unul rotund de dimensiune medie sau in lipsa o rama din lemn la dimensiunea goblenului vor tine pinza intinsa perfect si astfel vor evita abandonarea lucrului din cauza ca pinza trage in toate partile.
Daca-i rama, apoi musai trebuie si pioneze de calitate, care nu vor rugini pe pinza.
Punguta de plastic
Sau o pinza, o folie, orice in care goblenul cu tot cu fire sa stea ferit de praf, sau sa poata fi acoperit macar.

S-au nascocit nenumarate alte accesorii, pe care oricine si le doreste si chiar le cumpara in timp, de la organizatorul pentru ace pina la diverse lupe si cutiute pentru fire, insa nu e nevoie de ele ca sa incepi. Cele de mai sus si dorinta de frumos sint absolut suficiente. Spor la goblenit! spor la lucru

Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Trusoul goblenistului incepator :: Comentarii

Mesaj la data de Lun Sept 13, 2010 6:17 pm Scris de michele

Cred ca nici eu nu am avut mai mult la inceputuri... Poate doar o lupa mica de buzunar, ca persoana de la care am luat microbul goblenitului avea una pentru a verifica daca i-a scapat vreun punct asa am copiat ideea.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi Sept 30, 2010 10:54 am Scris de Irina

Sa stii ca si eu am folosit lupa, dar nu de la inceput, ci abia dupa ce am vazut ca modelul nu seamana cu poza de control, asa ca am luat lupa de ceasornicarie de la tata si am scos modelul pe hirtie de matematica. Dar de, la 20 de ani, ai impresia ca ai tot timpul din lume hi hi hi
Acum nu m-as mai incumeta inca o data, mai degraba fac o prelucrare de la cap la coada decit sa ma chinui pe o poza de 5x5 cm.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum