Un alt lucru al mainilor noastre

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Dec 22, 2010 11:17 am

Aceasta tehnica o folosesc si pentru decorarea diferitelor obiecte insa modalitatea este putin altfel.

Acelasi strat subtire din servetel in asez pe obiectul care vreau sa-l decorez. Aplic cateva picaturi de adeziv special pentru servetele (eu folosesc aracet si iese foarte bine) si-l intind cat se poate de atent pentru a nu rupe servetelul. In tutoriale se indica intinderea cu un penson insa eu ma descurc mai bine daca intind usor cu buricul degetului. Las sa se usuce si repet aceasta operatiune de 3 ori. La final, dupa ce s-a uscat bine, aplic un strat de lac transparent, las sa se usuce si gata .

Aceasta tehnica da senzatia de pictura si nicidecum de un servetel lipit face cu ochiul

P.S. Am sa las aceste mesaje aici pentru o zi, doua daca tot am discutat despre aceasta tehnica , insa le voi muta la topicul potrivit (aici sunt offtopic si sper sa nu ma urecheasca Irina) hi hi hi

Atasez si poza cu primul meu obiect (o cutiuta de metal) decorat cu aceasta tehnica. Fiind primul, nu este foarte reusit dar o idee sper sa va puteti face.

Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Dec 22, 2010 2:59 pm

Ha ha draga petro...in urma cu vreo..10 ani, ceea ce ai facut tu am facut si eu cu fata mea, dar pe o cutiuta de lemn, ce s-a vrut a fi cutie pt bijuterii, pe care fata a daruit-o invatatoarei ei de atunci. Diferentele au fost ca eu am decupat modelul de pe servetel ( mi-am permis pt ca nu era un model extrem de elaborat si servetelul era din cel gros, nu care sa se poata desface in foi), l-am lipit cu aracet pe capac, folosind aceiasi metoda ca si tine, si, dupa ce s-a uscat, am dat cu lac pe toata suprafata si..Voila! a fost o chestie..unicat!
hyaviv

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Dec 22, 2010 5:28 pm

Da, Viv, aceasta tehnica este foarte veche.

"Se crede ca aceasta tehnica isi are radacinile in arta decorarii
mormintelor siberiene. Tehnica a fost perfectionata in China si a fost folosita inca din secolul 12 pentru a decora diverse obiecte.
Decupajul a fost prima oara utilizat in Europa de catre priceputii mesteri venetieni.La inceputul anilor 1700 mobila lacuita si decorata, adusa din indepartata China, era foarte populara. Deoarece obiectele produse in China erau rare si scumpe artisanii venetieni au dezvoltat aceasta tehnica prin care luau foi cu gravuri colorate manual, le decupau si le lipeau pe suprafata mobilei. Apoi aplicau cateva straturi de lac pentru a crea acel efect de stralucire propriu mobilei lacuite. Venetienii au denumit aceasta tehnica relativ ieftina lacca povera.

Tehnica a fost denumita découpage (de la verbul decouper - a decupa) in Franta secolului 18 si era extrem de populara printre doamnele din inalta societate. In secolul 18 era destul de greu sa gasesti imagini potrivite pentru a le decupa, asa ca gravorii aveau la vanzare imagini speciale, foarte iubite de artistii decupajului. Era dificil sa stingi apetitul acestora pentru noi imagini, astfel ca nimic nu scapa de sub foarfecele lor. La curtea lui Louis al XVIlea doamnele au decupat tablouri originale de Boucher, Watteau si Fragonard in cautarea lor de noi imagini pentru a-si decora obiectele preferate.

Arta decupajului s-a raspandit rapid in intreaga lume, fiind foarte popular si in zilele noastre, pasionatii dispunand de o mare varietate de materiale cu care pot experimenta."

SaraCreations - Blogul meu cu flori

Pieces of life - pasiunile mele unite intr-un blog
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 4:26 pm

Vreau sa va arat cateva fotografii cu un bebelus din fimo, realizat de fina si prietena mea Anca. Fotografiile si decorul sunt facute de mine. Sper sa va placa.

Pe micuta o cheama Sara hi hi hi si am primit-o luni, deci are doar cateva zile.

Aaaa, era sa uit lucrul cel mai important: masoara doar 5,5 cm

little Sara

Ultima editare efectuata de catre Petro in Joi Ian 20, 2011 4:43 pm, editata de 3 ori

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 4:27 pm

little Sara in a little world

Ultima editare efectuata de catre Petro in Joi Ian 20, 2011 4:33 pm, editata de 1 ori

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 4:28 pm

little Sara

Ultima editare efectuata de catre Petro in Joi Ian 20, 2011 4:34 pm, editata de 1 ori

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 4:29 pm

my little Sara

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 4:30 pm

little Sara

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Joi Ian 20, 2011 5:38 pm

Vai ce talentata e prietena ta! Zici ca-i bebelus adevarat! bravo
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Ian 20, 2011 5:40 pm

Petro, nu te supara pe mine, dar mie acesti bebelusi imi dau o senzatie... nu stiu cum sa o descriu. Aranjamentele tale sunt deosebite dar ca sa spun ca imi plac acei bebelusi, nu pot.Poate ca o sa spuneti ca e ca si cum am folosi animale in miniatura. o fi, dar pe mine bebelusii-miniatura ma dezgusta si nici nu va pot spune ce-mi imaginez ca sunt...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 6:48 pm

Viv, nu ma supar deloc si inteleg perfect ce incerci sa spui face cu ochiul Nu esti singura persoana care spune asta

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Joi Ian 20, 2011 7:10 pm

hyaviv a scris: Petro, nu te supara pe mine, dar mie acesti bebelusi imi dau o senzatie... nu stiu cum sa o descriu. Aranjamentele tale sunt deosebite dar ca sa spun ca imi plac acei bebelusi, nu pot.Poate ca o sa spuneti ca e ca si cum am folosi animale in miniatura. o fi, dar pe mine bebelusii-miniatura ma dezgusta si nici nu va pot spune ce-mi imaginez ca sunt...
Subscriu in totalitate.
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Joi Ian 20, 2011 8:17 pm

Si eu subscriu celor spuse de Hyaviv si de Mihaela,aranjasmentul facut de tine Petro este super,dar acea miniatura ma ingrozeste cum arata,te rog sa nu te superi dar parca era un film de groaza,nu-mi amintesc cum i se spunea,dar era o papusica gen ca aceasta care facea numai lucruri oribile...
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Iarina la data de Joi Ian 20, 2011 8:24 pm

Miniaturile cu bebelusi mie nu mi se par "creepy" in general, dar aceasta miniatura nu e chiar ... reusita picat din luna Fata bebelusului este prea matura si prea incruntata, si asta cred ca le sugereaza fetelor ceva mai "horror".

In general, daca sunt bine realizate, mie imi plac figurinele acestea, imi aduc aminte de botezul fetitei mele, cand i-am pus o figurina pe tort si era chiar dragalasa.

Deci eu as zice ca mai are de exersat un pic la expresia fetei ca sa-i iasa ceva dragut.
Iarina

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Ian 20, 2011 9:52 pm

Fetelor, nu ma supara nimic din ce ati scris si cred ca nici prietena mea nu s-ar supara. Sunt pareri sincere si constructive.

Ea stie si mi-a spus din capul locului ca are mult de exersat pana sa-i iasa un chip cat mai real.

Mie imi place mult si ma minunez cand vad ce poate sa faca. Este abea la a treia incercare de genul si o incurajez sa mearga mai departe pentru ca eu nu as putea modela nici macar o simpla floare sau un obiect daramite un chip de copil la o dimensiune atat de mica ( suprafata de lucru la chip fiind doar de 1,5 cm )

imbratisare

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Joi Ian 20, 2011 10:32 pm

Prietena ta e foarte talentata, eu nici in 100 de ani nu as putea face asa ceva. In aceste poze bebelusul pare mult mai mare decat e in realitate dar considerand cat de mic este si cate detalii trebuiesc luate in considerare, eu o felicit.
Sigur ca toti cand facem incepem ceva nou avem nevoie de timp sa ne perfectionam, eu zic ca ea e pe calea cea buna.
michele

Sus In jos

Mesaj Scris de Ruxandra la data de Vin Ian 21, 2011 8:29 am

foarte frumoasa...felicitari pentru ingeniozitate bravo bravo
Ruxandra

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Ian 21, 2011 11:39 am

Merita sincere felicitari prietena ta pentru rabdarea cu care a realizat bebelusul. Cred ca e foarte greu. Fiind doar la a treia incercare inseamna ca are chiar mult talent. Succes in continuare!
Iti atasez adresa unui site unde poti vedea si alte asemenea minuni

http://www.camilleallen.com/camille_allen3.htm
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Dum Ian 23, 2011 1:38 pm

Oana, multumesc pentru site!
Fina mea il stia deja, de aici s-a inspirat. Bebelusii Camilei sunt intr-adevar foarte reusiti si stiu ca este renumita pentru ceea ce face.

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Feb 02, 2011 6:34 pm

Sper sa nu va suparati ca vin din nou cu bebelusi din fimo:

fimo bebies

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mier Feb 02, 2011 9:35 pm

Mie imi plac, cea in scoica e asa de dulce! Si cei in cuib! Cum poate cineva sa impleteasca o caciulita asa de mica? Fantastic!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Ruxandra la data de Joi Feb 03, 2011 8:17 am

Sunt foarte dragalasi dansez pupici
Ruxandra

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Feb 03, 2011 8:28 am

Cel in cuib, cu acea caciulita albastra mi se pare cel mai dragalas. Sint convinsa ca necesita foarte foarte multa indeminare si rabdare. Insa nici eu nu as tine asa ceva in casa, nu pentru ca mi se par creepy ci pentru ca mi se par kitsch. Le vad utilitatea pentru decoruri la botezuri de exemplu, sau la nunti, sau intr-o vitrina de magazin, insa in rest ma fac sa ma gindesc la vodoo rusinat Si la praful pe care il aduna pe ele bataie
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de CRIS_DEA87 la data de Joi Feb 03, 2011 8:34 am

Imi plac. Sunt foarte draguti. Felicitari finutei tale pentru indemanare si pentru rabdare.
CRIS_DEA87

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Joi Feb 03, 2011 6:22 pm

Tare dragalasi!Felicitari autoarei pentru indemanarea si rabdarea ei iesita din comun!
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Vin Iul 01, 2011 7:54 pm

Cu ceva timp in urma va aratam bebelusii in miniatura ( din fimo ) facuti de fina si prietena mea, Anca.

Astazi, revin din nous si sper ca de aceasta data sa va surprind intr-un mod si mai placut , dat fiind faptul prietena mea s-a perfectionat destul de mult si pe langa faptul ca face acesti bebelusi, creeaza si un ambient la fel de gingas ca si ei

Repet faptul ca un bebelus nu masoara mai mult de 5,5 cm si ca toate lucrurile care-l inconjoara sunt la fel de micute! Mobila este cumparata, insa pictata integral de Anca. Restul elementelor: peretii camerei, rama de pe perete, lenjeria de pe patut, pana si umerasul, toate sunt realizate si frumos inbinate tot de Anca.

bebelusi miniatura 159

Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus