Pot sa xeroxez diagrame?

Raspunde la subiect

In jos

11092010

Pot sa xeroxez diagrame?

Miha60 ne-a spus ca in Anglia nu a reusit sa faca o copie xerox a diagramelor pentru ca sint protejate de copyright.
Nu mi s-a parut normal ce i s-a intimplat, asa ca am cautat raspunsul prin revistele din toata lumea.
Nu cred ca in Romania sa avem astfel de probleme (deocamdata cel putin), insa iata ce am gasit in revista The World of Cross-stitching numarul 131, editata de Origin Publishing.

"Puteti face copii ale diagramele in magazine, atit timp cit sint pentru uzul dumneavoastra personal. Multe persoane fac astfel de copii pentru a pastra diagramele originale intacte, in timp ce pe copii marcheaza rindurile cusute. Ar trebui sa verificati(intrebati) in ce priveste companiile mari sau mici precum DMC, Coats Crafts etc, care creeaza propriile modele, pentru ca lucrarile lor sint protejate de copyright. Si in nici un caz nu trebuie sa vindeti o copie a unei diagrame"

Mie mi se pare un raspuns in doi peri, nici da nici ba. Asa ca pentru siguranta, daca aveti posibilitatea, faceti-va copiile acasa si evitati magazinele. Si cu siguranta nu vindeti niciodata diagramele fotocopiate!

Exclamare Unele diagrame oferite in mod gratuit pe internet sau in reviste, mentioneaza ca pot fi distribuite gratuit, daca nu se fac modificari si nu se utilizeaza in scop comercial. Acest gen de diagrame nu ar trebui sa ridice probleme la copiere.
Irina

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pot sa xeroxez diagrame? :: Comentarii

Mesaj la data de Sam Sept 11, 2010 2:01 pm Scris de geta

Dupa parerea mea, aceasta conditionare mi se pare total aiurea. Cum adica ai voie sa faci copii doar daca nu este in scop comercial ? Cine poate sti ce face respectivul cu copia...?
Daca cineva, in speta autoritatile, pot controla legal sau convorbirile telefonice pe care le efectuezi sau nu trebuie sa le efectuezi, aici nu poate exista nici un control.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Sept 11, 2010 9:23 pm Scris de Irina

Tocmai de aceea, se aplica principiul "paza buna trece primejdia rea"

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Sept 12, 2010 3:22 am Scris de michele

Eu consider ca e o conditionare foarte serioasa. Daca esti prins ca ai vandut copii ale diagramelor consecintele sunt mari, pentru ca poti fi dat in judecata de compania producatoare si ami iei si amenda ca ai incalcat legea. Cel putin in SUA. Dar si in alte tari, pentru ca majoritatea companiilor au copyright international. Daca mergi la centre unde poti face copii ale diagramelor uneori esti refuzat sau esti pus sa semnezi o declaratie ca sunt pentru uz propriu, nu le vinzi, nu le oferi.... tot tacamul.
Control nu poate exista asa cum spui tu, dar "binevoitori" sunt destui...

Sus In jos

Mesaj la data de Lun Sept 13, 2010 11:13 am Scris de Petro

Pot sa va spun ca si eu am intampinat probleme la xeroxatul unor diagrame. Personalul de la centrul la care m-am prezentat cu ele, pentru a le xeroxa, a fost retinut si se intrebau unii pe altii daca sa-mi faca sau nu. Pana la urma au acceptat insa mi-au adus in vedere sa nu-mi fac o obisnuinta

Sus In jos

Mesaj la data de Dum Oct 24, 2010 10:13 pm Scris de Monica

Eu am xeroxat diagrame , pentru uz personal .Recunosc ca pe unele le-am xeroxat in scoala.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum