Avram - goblen galerie

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Avram - goblen galerie

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 12:55 am

Recunosc că această galerie a fost din timp pregătită însă pentru alt forum în care, din păcate, nu a apucat să fie prezentată în intregime. Ştiţi voi povestea...
Prima mea lucrare este Carmen.
A fost începută de soţia mea care a învăţat de la cineva să coasă. Eu am furat meseria cum se spune şi când ea a abandonat pânza aceasta, am reluat-o eu la mână. Mi-a plăcut să cos şi mi s-a părut uşor. Am învăţat primele împunsături pe fondul bej, apoi am continuat culorile pielii şi pe final, când am mai acumulat experienţă am trecut la lucrările mai grele: părul, ochii, ia şi basmaua.
Avram

Sus In jos

Re: Avram - goblen galerie

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 12:58 am

A urmat Ţiganul cu pipă cum îi spun eu.
La fel am procedat şi la acesta, lucrurile mai uşoare la început şi cele mai grele la urmă. Cea mai multă bătaie de cap mi-a dat-o părul şi pana din pălărie, precum şi mâna cu pipă. Până la urmă am scos-o la capăt cu el.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 12:59 am

Înainte de a prezenta următoarea minicolecţie vreu să prezint unele detalii despre primele lucrări: ambele sunt de la HUDEMAS pe pânză imprimată, dimensiuni 21x30 cm, ramele executate la Zalău de către un meşter în blondeluri.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:00 am

Urmează reproduceri după Grigorescu:
Fiind la începutul carierei să zicem, după ce-am cusut perechea prezentată, am dorit să cos ceva românesc, şi atunci am ales tot de la Hudemas, pentru că era mai uşor de procurat la mine în oraş, câteva reproduceri după pictori români.
Am început cu "Cap de fetiţă" sau "Fata cu basma roşie", nu ştiu denumirea exactă, pentru că mi s-a părut mai uşor de realizat. Şi aşa a fost, are culori puţine, fără puncte răzleţe, fond mult, etc. Iat-o: 21x26 cm.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:02 am

După fata cu basma roşie a urmat Ţăranca din Muscel. Ei, aici a fost o adevărată aventură. Ţinând cont că m-am apucat de ea în anul 2001, iarna, am fost nevoit să o abandonez până vara din motiv că având foarte multe culori apropiate, în maramă şi în ie, lumina artificială m-a chinuit la ochi şi de multe ori greşeam nuanţele. Deducem un sfat, pe cât puteţi folosiţi lumina naturală.
Acesta este ţăranca mea, am terminat-o prin vara lui 2001 şi mi-e cea mai dragă lucrare. E şi cea mai frumoasă să ştiţi!
Mărimi: 19X26 cm, 20 de culori foarte apropiate ca nuanţă.
Lucrare grea de tot. Curaj mare să vă faceţi când vă încumetaţi.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:03 am

Şi pentru că mă prinsese "microbul", până să vină vara nu am stat degeaba şi am achiziţionat cu car cu boi ca să am de lucru. Şi uite aşa a rezultat ce vedeţi. Uşor de realizat, culori bine definite, uşor diferenţiate între ele, fondul diversificat şi nu te prinde plictiseala. Ce mai! O desfătare să-l lucrezi, 22x29 cm, dimensiuni potrivite.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:04 am

O vedere de ansamblu a acestei colecţii mici o puteţi vizualiza aici.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:08 am

După colecţia de Grigorescu, am să prezint un set de goblenuri mai mici care au fost cândva în formaţie completă. Este vorba despre o variantă de anotimpuri de la Hudemas, format rotund cu diametrul de 16 cm. Din păcate una dintre piese (iarna) nu pot să v-o prezint pentru că am făcut-o cadou cuiva. Dacă ajung cu un aparat foto la persoana respectivă, promit să-i fac o poză.
În schimb, o piesă (primăvara) am cusut-o de 2 ori. Pentru că microbul goblenitului s-a lipit într-o vreme de cumnata mea, a început şi ea acest set dar a renunţat din cauza ochilor (avea dureri de ochi când cosea). Aşa i-a rămas un goblen necusut şi într-un an i l-am cusut eu de ziua ei.

Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:08 am

O prezentare altfel a anotimpurilor verzi
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:09 am

Acum m-am gândit să deschid un capitol religios. Aici am o istorie interesantă zic eu.
Goblenul care îmi place cel mai mult cum a ieşit este acesta:

Se numeşte Hrist şi este de la Hudemas, pe pânză imprimată, dimensiuni 20x25 cm, este cel mai recent pe această temă, l-am cusut anul trecut. Ştiu că cei de la Hudemas au luat această imagine dintr-o pictură cu Isus răstignit pe cruce, a unui pictor celebru, pe care am văzut-o cândva printr-un site dar acum nu mai dau de ea. (poate mă ajută careva!).
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:11 am

O altă icoană frumoasă, a celor de la Hudemas, pe care am mai cusut-o este Maria cu pruncul. Aceasta am cusut-o în anul 2005 şi în anul 2007 am făcut-o cadou unui preot. Are dimensiunile 24x29 cm şi 22 de culori frumoase.

Imaginea nu este foarte clară pentru că nu este poza făcută goblenului cusut, pentru că nu o mai am. Imaginea este preluată de pe situl producătorului şi mărită. Cine a intrat pe acel site, sigur a văzut-o pe acolo.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:12 am

O altă icoană de dată mai recentă, cred că tot anul trecut am terminat-o. De această dată este vorba de fecioara Maria în postura de rugăciune. Cei de la Hudemas au numit-o simplu Maria, are 15x20 cm şi 14 culori. Nu am înrămat-o încă.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:15 am

Tot de la Hudemas am mai cusut prin anii 2001 şi 2002 două icoane foarte frumoase. Pe acelea nu le am, însă a fost o adevărată desfătare să le fac, culori multe şi frumoase. Pe atunci nu aveam aparat foto şi nu am nici o poză cu ele şi nici nu am cum să le fac, aşa că o să postez preluarea lor de pe site-ul timişorean.
Primul a fost început în anul 2001 şi terminat anul următor, se numeşte „Rugăciune”, cu 25 de culori, mărimea: 23x32 cm în diagonale.

Al doilea l-am cusut în 2002, se numeşte „Fecioara”, cu 27 de culori, mărimea aceiaşi ca şi la primul.

Le puteţi vedea mai bine la Hudemas pe site. Nu am mai mărit pozele preluate, pentru că îşi pierd claritatea.
Mie mi-au plăcut mult.După ce le-am terminat pe fiecare mi-am promis că am să le cos şi pentru mine, dar nu am reuşit încă. Poate anul acesta.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:16 am

Şi în finalul acestui capitol am lăsat această piesă pentru că este cea mai titrată, cum se spune. Am realizat 5 exemplare.
Acesta este ultimul: Hrist, 15x20 cm, 17 culori:

Acesta l-am făcut cadou soacrei mele in anul 2002 de ziua ei.

Următoarele au poposit în diferite locuri:
Unul într-o capelă, donaţie;
Unul în casa patronului soţiei, cadou de ziua acestuia;
Unul am fost nevoit să-l vând unei persoane ce avea nevoie să-l facă de asemenea cadou cuiva. Acesta nu am vrut să-l dau, pentru că a fost al patrulea şi ieşise cel mai bine şi am vrut să-l păstrez pentru casa mea. Însă persoana care l-a solicitat, a venit la mine printr-un prieten bun, şi de dragul lui nu am putut refuza insistenţelor.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:19 am

Pentru că doresc să prezint de la început toată galeria mea de goblenuri pe care le deţin şi pe care le-am creat, iată-mă cu o mică colecţie de vaze cu flori şi ikebana cu flori.
Vaza cu liliac este cel mai mare goblen pe care l-am cusut vreodată, are 850 cm pătraţi, dimensiuni 25x34 cm. L-am realizat în anul 2000 şi are 50 de culori. Am plecat de la mai puţine culori câte erau în kit-ul cumpărat, nu mai reţin exact, dar pentru că pe parcursul coaserii am constatat că unele nuanţe de pe pânza imprimată nu le aflam în punga cu aţe, am hotărât să fac o revizie a acestora. Am găsit o diferenţă de vreo 10-12 nuanţe, cred. Am decis să caut nuanţe de la kit-urile terminate iar unele le-am împrumutat de la patroana care vindea goblenuri de la Hudemas (cosea şi ea şi avea o grămadă de aţe).
A ieşit până la urmă această minunăţie. Când am să am timp şi bani pentru aşa ceva, am plănuit să-i schimb rama.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:20 am

Un duet al Ikebanelor cu flori, l-am realizat în anul 2001, dar din păcate numai unul mi-a mai rămas. Cel cu maci de câmp are dimensiunile 16x34 cm şi 31 de culori.

Cel cu floarea soarelui din păcate nu am nici o poză cu el, avea aceleaşi dimensiuni ca primul şi numărul de culori aproximativ tot pe acolo. Îl puteţi vedea la Hudemas-Flori-cod 056.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:21 am

Acum vin cu o altă lucrare frumoasă care am cusut-o la comandă pentru cineva, împreună cu un Ciobănaş de Grigorescu . Se numeşte Vază cu flori, are 22x28 cm şi 20 de culori. A ieşit extraordinar de frumos. Persoana a fost super încântată de model. Pentru că l-am cusut prin 2003 sau 2004, nu am poză cu el cusut. Găsiţi modelul la Hudemas-flori-cod 023.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:22 am

Ultima lucrare a acestei mic capitol referitor la flori este aceasta:

Are 12x30 cm şi 14 culori. Soţia l-a primit cadou de la doamna care avea singurul magazin de goblenuri din oraş (între timp s-a desfiinţat). L-am cusut în 2005, an după care am luat o pauză de aproape 3 ani în care nu am lucrat nimic. Dar despre asta am să povestesc la alt topic. Poate am să deschid unul dacă nu găsesc ceva asemănător. Irina ce zici?
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:28 am

Din colecţia personală mi-au mai rămas următoarele lucrări:

Un băieţel frumos plângând, ce l-am cusut prin 2002, când fiul meu îi cam semăna, atât fizic cât şi la fire, trecea prin perioada plânsului din orice. Are 21 de culori, din care 2-3 adăugate pentru că ori lipseau din kit ori nu a ieşit bine imprimeul. Dimensiuni 18x 25 cm.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:29 am

Acesta este primul goblen lucrat de mine după diagramă. Se numeşte Fata cu cartea şi l-am cumpărat dintr-un magazin. Cu el m-am învăţat să buchisesc după semne şi să număr pătrăţelele. A fost cam greu pentru că are şi multe culori, dar m-am obişnuit. Dimensiuni: 16x 20 cm, 25 de culori.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Mar 01, 2009 1:31 am

Avram te felicit din nou pentru colectia ta minunata, sper cade data asta sa fie pe o perioada de timp nelimitata.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:32 am

Fiul meu anul trecut a avut temă la şcoală la educaţie plastică, lucrul de mână. El,în loc să aleagă traforajul sau altceva mai bărbătesc, a ales ce a văzut în familie, adică goblenul. Lui din poziţia privitorului i se părea ceva foarte uşor. Când a început lucrul a dat de greu. A cusut câteva rânduri de fond, cât timp a fost în discuţie tema la şcoală, apoi l-a abandonat. Nu m-am răbdat să-l las aruncat de ici acolo, aşa că l-am terminat şi a ieşit asta:
Un Ştrumf frumuşel
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:35 am

O lucrare frumoasă este şi aceasta:

Un coş cu piersici coapte numai bune de mâncat. Am o poveste şi pentru acesta, dar nu o mai spun pentru că aş crea o imagine nefavorabilă altor persoane dragi mie. Mai bine vă urez poftă bună, pe când vă cumpăraţi un coş cu fructe pentru ospăţ.
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Mar 01, 2009 1:41 am

avram, tu stii deja impresiile mele referitoare la goblenele tale. insa, de data asta m-ai lasat fara grai. galeria ta este deosebita cu lucrari foarte frumoase. ai toata admiratia si aprecierea mea ! te felicit pe tine dar si pe familia ta care te sustine !

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 01, 2009 1:47 am

Ce am mai lucrat pentru alţii de lungul carierei de goblenar:

, nu e chiar imaginea aceasta ci ceva asemănător, doar mai mic şi rotund;
, Ciobănaşul lui N. Grigorescu
, o pereche de doi cocostârci ca acesta

Gretel şi Hansel, ultimele după diagramă.

Cam aceasta a fost povestea mea în arta goblenului.
Sper că o să vă placă lucrările mele şi că o să vă desfete privirea, iar poveştile lor să vă descreţească frunţile şi să vă reamintească poveştile proprii legate de goblenurile voastre.

Deocamdată am în lucru trei lucrări în diferite stadii, pe care, la finalizarea lor, am să le adaug acestei colecţii. Am să mă laud cu ele pe la alt topic, dacă este unul de gen, după bunul obicei. :D
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum