Oana-T. - goblen galerie

Pagina 17 din 20 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Oana-T. - goblen galerie

Mesaj Scris de Ioana la data de Vin Aug 01, 2014 7:10 pm

Nu sunt eu in masura sa dau lectii de parcare Oana, dar mie parca mi s-au dezlegat mainile. Deci iata cum fac eu: merg pe un rand cca 2-3 cm pe orizontala (deocamdata eu trebuie sa aduc la un nivel toata lucrarea, pe urma voi vedea eu cum mai merg) si am ca linie superioara linia de la 1 cm, deci 10 randuri in sus. Daca pe suprafata asta am cateva puncte, sa zicem 10-15 imprastiate, le lucrez pe alea si duc firul prin spate pe unde ma taie capul, dupa care, in primul rand din patratelul de sus, peste limita superioara, il scot in punctul din dreapta sus al "patratelului" unde va veni cusut.
La restul punctelor ramase pe orizontala ma orientez intai spre cele care sunt mai indepartate unele de altele de acelasi fel (pe spate tot asa, duc ata pe orizintala, pana unde trebuie si le poti chiar coase pe toate). La urma vin cu cele care sunt mai multe si care tes si acopera pe spate toate firele intinse inainte.
Iti sugerez sa incepi cu o portiune unde sa ai 4-5 nuante. Eu m-am obisnuit destul de repede.
Succes,
Ioana

Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Aug 01, 2014 9:11 pm

Iti multumesc mult, Ioana! Chiar mi-au fost de ajutor indrumarile tale. Mi se pare mai simplu asa, sa cos intai punctele razlete fiindca eu cos de sus in jos si daca am intr-un patrat de 10x10 un singur asemenea punct ma necajeste (se incurca firele ce atarna in asteptare cu capetele de la introducerea si terminarea firului din culoarea acelui punct ratacit).
Pana la urma sper sa-i vin de hac. Daca nu ...inseamna ca sunt prea batrana sa mai cos goblen rusinat 
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Vin Aug 01, 2014 9:19 pm

Ei, asta-i, esti in floarea varstei, nu te mai alinta!
Ideea parcarii, zic eu, este sa elimine timpii morti in care cauti "traseul" unor puncte de aceeasi culoare (ca oricum raman puncte razlete pe care apoi le cauti cu lupa!) si sa cosi intr-o anumita ordine punctele de pe diagrama. Ca sa nu te incurci, e chichita cu pusul atei in stanga jos, daca tu cosi de sus in jos. Eu cos de jos in sus, deci parchez firul in dreapta sus. Mai departe, fiecare isi stabileste propriul stil de coasere, pastrand principiile de baza. Mie imi este mai usor, de exemplu, sa merg pe 20-30 de ochiuri in lateral, pentru ca se mai rasfira acele.
Spor, incet si cu rabdare, o sa izbutesti. e mult pana vei coase 2-3 randuri si te prinzi, in rest ai sa zbori cu lucrul
Ioana
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Sam Aug 02, 2014 4:46 am

f frumoasa fata si ma bucur ca si-a gasit si stapan ( oare nu ar fi mai bine sa zic..parinte adoptiv?!?) indiferent daca local sau peste ocean..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Sam Aug 02, 2014 9:24 am

Multumesc din nou Ioana! Nu ma alint, sa stii. Daca te uiti bine...sunt cea mai batrana membra a forumului. Cred ca ma puteti numi "bunica forumului"  hahaha 
Si ochii mei (pe care-i tratez de vreo 12 ani de glaucom) uneori dau semne de oboseala. As vrea eu sa mai cos inca multe dar ma tem ca daca as incepe unul mare, nu voi mai avea timp sa-l termin.
E foarte adevarat ca Vali mi-a facut deja o invitatie la petrecerea pe care o va da cand va implini ea 100 de ani, si ca deja ma gandesc cu ce sa ma imbrac atunci visez cu ichii desch , dar asta nu ma face sa fiu mai putin realista
Draga Viv, daca o pregateam pentru adoptie crezi tu ca m-as fi chinuit atat sa-i cos zestrea? Am rugat pe toata lumea sa-i caute un baiat bun si, slava Domnului, nora mea a gasit cea mai buna partida pentru ea: nepotul meu.
 imbratisare imbratisare imbratisare
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Sam Aug 02, 2014 4:52 pm

aaa, deci.. s-a rezolvat cum nu se putea mai bine!
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Aug 28, 2014 11:00 am

Buna, Oana!
Am revizitat galeria ta. Mare pacat ca au disparut o parte din pozele mai vechi. Mai ai din ele prin calculator, cumva?

Ultimele mesaje le-am mutat in atelierul tau, caruia i-am schimbat si numele, dupa noul tau nume de utilizator. Aici se gasesc:
http://www.goblenul.com/t799-oana-t-goblen-in-lucru
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Joi Aug 28, 2014 11:11 am

Cat de frumos arata, Oana draga. Spor mult, observ ca deja te-ai specializat.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria_ct la data de Joi Aug 28, 2014 9:15 pm

Felicitari,Oana,pentru goblenul terminat!Se cunoaste talentul prelucratorului dar si frumusetea muncii tale,pasiunea si perseverenta pe care le-ai pus in aceasta lucrare!Mult succes in continuare,abia astept sa vad ce incepi! I love you Pupici
Maria_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Joi Aug 28, 2014 10:04 pm

Felicitari Oana, superb spor in continuare.
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Dum Sept 14, 2014 11:44 am

Am promis ca atunci cand Fata mea, imbatranita asteptand sa i se coasa zestrea, va avea hainuta noua, o voi posta. Am primit o poza cu rama pe care a pus-o nora mea. A vrut sa fie asemanatoare cu ramele ce le-am pus eu la Braila la celelalte tablouri si vad ca a reusit. Poza nu e foarte buna; culorile in realitate sunt mult mai vii, dar alta poza mai buna...nu am
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de EllaB la data de Dum Sept 14, 2014 12:11 pm

Splendid. A meritat fiecare "punctisor" cusut. Felicitari! I love you
EllaB

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Dum Sept 14, 2014 3:12 pm

Oana draga, ai o galerie ce-tzi merge la suflet!
FELICITARI din toata inima!
Marinela
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Dum Sept 14, 2014 3:15 pm

Oana, te felicit. Arata mai bine decat originalul. Felicitari tie si lui Gobelin. Ma astept din partea ta la lucrari originale, prelucrari frumoase. Nu te grabeste nimeni, acum ai invatat si parcarea ( bravo ) si daca cosi un fir, fa-l unic
Felicitari inca o data
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Sept 14, 2014 3:25 pm

Felicitari! Oana, Gobelin, Nora.
I love you I love you I love you
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Dum Sept 14, 2014 3:29 pm

Am vrut sa intreb care Nora bataie
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Sept 14, 2014 3:33 pm

hahaha Pai merita si nora N de tipar daca pune asa bine in valoare capodoperele Oanei.
Cu merite diferite, merita felicitata Oana pentru fiecare punct lucrat in prelucrarea lui Gobelin, iar nora care a imbracat expus frumusete de tablou. O echipa perfecta!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Dum Sept 14, 2014 3:35 pm

Ai dreptate, dar cum e duminica si sunt relaxata (adica, daca n-am baut cafeaua de dupa amiaza, sunt doar treaza nu si desteapta) primul gand mi-a fost la o alta persoana de pe forum, daaaah
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Dum Sept 14, 2014 5:38 pm

o adevarata opera de arta, felicitari! rama i se potriveste foarte bine, dovedeste pretuirea pe care nora v-o acorda. felicitari si ei!
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Dum Sept 14, 2014 6:26 pm

Dragele mele, va multumesc si va imbratisez cu drag pentru atatea cuvinte frumoase!
M-a amuzat discutia despre "Nora" si "nora".
Pe nepotica mea o cheama Nora  si ea este singura mea NORA. Pentru ca, de foarte multi ani, mamica ei este in sufletul meu "fetita mea"  . Imi e foarte draga si in 16 ani nu am avut nici macar o singura discutie neplacuta cu ea. Si asta nu din cauza distantei dintre noi - am stat uneori cate 5-6 luni la ei - ci pentru ca este un om deosebit. Iar mamica ei, care este cea mai buna prietena a mea, spune deseori ca parca am nascut-o eu;seamana  mult mai mult cu mine decat cu mamica ei (nu ma refer la asemanari fizice). Este innebunita dupa goblenuri si cand o vad cat de fericita este cand ii daruiesc cate un tablou ma face sa regret ca nu sunt mai tanara ca sa am timp sa-i mai cos cateva.

Sa aveti o saptamana frumoasa cu spor si bucurii...multe si dese!
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Lun Sept 15, 2014 8:00 am

Iata si hainuta mult asteptata la domnisorica ta. Felicitari "fetei" tale, a fost inspirata in a alege rama si rezultatul final e deosebit. Iar tu nu-ti mai face probleme, ca doar la 100 de ani ne vedem, mai e inca timp pentru muuulte goblenuri frumoase cu care sa-i bucuri pe cei dragi.
Felicitari "trio-echipei" ce a finalizat asa o bijuterie.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Sept 15, 2014 10:00 am

Felicitari Oana ! E atat de reusita Fata cu zestre ! Sper sa se ia si la mine norocul de-a avea o nora asa de pus la rana ! Flacaul meu e inca minor dar mult nu cred ca mai am si eu sa-mi vina randul hi hi hi
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Lun Sept 15, 2014 10:11 am

Vali, optimismul tau imi face foarte bine. Uite cam asa ma simt dupa ce vorbesc cu tine: dansez
Lili, in realitate culorile sunt mult mai vii si tabloul arata mult mai bine. In ce priveste nora...iti doresc din toata inima sa-ti umple sufletul de bucurie fetita ce va veni curand in familia ta!
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Delia Elena la data de Lun Sept 15, 2014 10:18 am

Ce hainuta frumoasa are domnisorica, dar nu arata asa batrana cum i-ati facut reclama hahaha Poate firele albe sunt ascunse de basmaluta hahaha hahaha
Felicitari dumneavoastra pentru ca l-ati lucrat, lui Sergiu pentru prelucrare si fetei pentru alegerea ramei ! I love you I love you
Mult spor pe mai departe ! Va imbratisez cu drag !
Delia Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Lun Sept 15, 2014 12:37 pm

Iti multumesc mult, Delia! imbratisare
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Mar Oct 14, 2014 10:26 am

Cam asa arata goblenul "scoala", spalat si calcat, cusut cu n'spe stiluri de parcare (care in final nici macar nu e decat o semiparcare) si inramat virtual.
Sunt foarte incantata de noua metoda de coasere si regret din toata inima ca n-am incercat-o cu mai mult timp in urma. Si va multumesc sincer tuturor celor care m-ati ajutat cu sfaturi!!! Am luat de la fiecare cate ceva si mi-a prins tare bine.  

Mi-ar place mult o asemena rama dar fiindca nu voi gasi asa ceva ma multumesc sa o privesc macar in poza
Oana-T

Sus In jos

Pagina 17 din 20 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum