Oana-T. - goblen galerie

Pagina 16 din 20 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Oana-T. - goblen galerie

Mesaj Scris de nicoleta la data de Vin Apr 12, 2013 7:45 pm

Abia acum apreciez acest model la adevarata valoare. Felicitari, Oana!

nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Apr 12, 2013 8:33 pm

Nuti si Nicoleta, ma bucura vizita voastra si va multumesc pentru aprecieri. Nu este un model foarte usor dar l-am cusut cu mare placere.Si spre deosebire de "Batrana carpind" pe care voi m-ati facut sa-l privesc cu alti ochi, pe acesta chiar l-am iubit de la inceput.
Va doresc numai bine si spor in toate! imbratisare
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Dum Mai 19, 2013 6:57 pm

Felicitari Oana pentru alegere ! Un model care o sa-mi fie tare drag iar tu Gobelin ai un talent aparte la "construit" prelucrari abordabile si adorabile ! Calatorie placuta si , de ce nu , distractie placuta draga Oana !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de claudette la data de Mar Iul 09, 2013 12:06 pm

Oana, mi-au placut mult goblenurile tale. Majoritatea sunt de la Krif, si eu am o gramda cumparate de la ei. Si chiar ma gandeam sa iau acum ceva de Grigorescu tot de la ei, dar aveam dubii in privinta prelucrarilor lor. Acum ca am vazut unele lucrate la tine, am prins curaj. "In asteptare" si "Batrana carpind" sunt mult mai frumoase lucrate decat in fotografiile lor. Si incep sa cred ca asa sunt majoritatea modelelor.
Iar "Lada cu zestre" prelucrata de Gobelin sunt sigura ca o sa iasa o adevarata bijuterie.
claudette

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Iul 12, 2013 8:26 pm

CarmenP si Claudette va multumesc m ultpentru vizita si aprecieri!
Claudette, e foarte adevarat ca pozele de control de la Krif nu sunt de cea mai buna calitate si majoritatea goblenurilor cusute dupa prelucrarile lor arata mult mai bine decat in pozele lor.
Sa aveti mult spor in tot ce faceti!
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de anasstasia la data de Dum Iul 14, 2013 2:11 pm

Ce model frumos! Iti doresc mult spor!
anasstasia

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Dum Iun 29, 2014 9:37 pm

In sfarsit am terminat de cusut zestrea si-mi pot scoate fata in lume hi hi hi 
Fata cu zestrea ei - N. Grigorescu (300x300, 70 cul)  - prelucrata de GOBELIN
Multumesc Gobelin!
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Dum Iun 29, 2014 9:40 pm

Spatele tabloului. Firul de ata ce se vede in partea de jos este o neglijenta a mea.  Bataie NU l-am fotografiat din nou fiindca mi s-a descarcat bateria si am pus-o la incarcat.

Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Iun 29, 2014 10:11 pm

Ce sa zic, e super reusit, iar fata arata bine si la spate.
Felicitari!  I love you 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de nicoleta la data de Dum Iun 29, 2014 10:51 pm

Frumoasa fata ai. Iar spatele arata super. Felicitari!
nicoleta

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Dum Iun 29, 2014 10:56 pm

Ce subtirica si incatata de zestrea ei este. Felicitari Oana, a meritat efortul, felicitari si lui Gobelin, sa te bucuri de mandretea pe care ai realizat-o
Ioana
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Dum Iun 29, 2014 11:23 pm

buchet felicitari pentru finalizarea goblenului, fata are o fata asa de expresiva. mult spor la proiectele urmatoare!
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de rose la data de Dum Iun 29, 2014 11:24 pm

Felicitari pentru acest goblen deosebit! I love you 
rose

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Lun Iun 30, 2014 10:12 am

Dragele mele, va multumesc din suflet!
Mi-e tare drag, mai ales acum ca fata nu mai e suparata pe mine si nu se mai teme ca imbatraneste fara zestre. hahaha 
Pentru cuvintele  frumoase si incurajarile voastre va imbratisez si va ofer cu mult drag cateva floricele!

Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de Liliana_ct la data de Lun Iun 30, 2014 10:21 am

Oana, felicitari! Fata ta are zestrea deci e buna de maritat. Este foarte frumos... buchet 
Liliana_ct

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Iun 30, 2014 10:37 am

Foarte frumoasă prelucrare!Oana, de acum coşi ceva mai vesel?Sau nu te-ai plictisit de atâta negru şi gri...
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Lun Iun 30, 2014 4:32 pm

Multumesc mult, Liliana! O s-o marit sigur, undeva peste ocean. S-ar putea sa mai stea la mine o vreme ca sa-i pun aceeasi rama ca si la celelalte tablouri care au ajuns deja la copii
Duchess, chiar vreau sa cos ceva vesel si fara multe puncte razlete.  Dupa ce am terminat de cusut, l-am spalat, l-am calcat si am vazut ca erau cateva puncte razlete necusute. Am luat o lupa si am verificat si am completat tot ce gasisem. Fericita, l-am pozat. Cand am deschis poza pe ecran..m-am speriat cate puncte albe apareau shock . Am luat din nou lupa si atunci am vazut ca erau puncte cusute cu vreo 2-3 nuante de gri deschis, deci nu erau sarite. DE aceea vreau sa cos acum ceva in culori tari, vesele si care sa nu-mi mai dea emotii
Va multumec pentru cuvintele frumoase! imbratisare
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Iun 30, 2014 4:45 pm

Abia aştept să văd ce vei coase.Poate un Afremov?
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Iul 08, 2014 8:52 pm

Oana-T a scris:In sfarsit am terminat de cusut zestrea si-mi pot scoate fata in lume hi hi hi 
Fata cu zestrea ei - N. Grigorescu (300x300, 70 cul)  - prelucrata de GOBELIN
Multumesc Gobelin!

Ce ma bucur sa il vad terminat! Felicitari, Oana!  thumbs up 
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Dum Iul 13, 2014 7:10 pm

Iti multumesc mult, Nadia!
Fara lipsa de modestie pot sa spun ca in realitate arata mult mai bine. Nu ma pricep sa fac poze sau sa le editez ; culorile pe panza sunt altele.
Nu am reusit sa-i pun rama asa ca deocamdata nu-l pot posta inramat. Mi-au venit copiii in vacanta si nora mea a fost extrem de incantata cand l-a vazut. I l-am daruit cu mare drag si il va inrama ea cand va ajunge acasa. Si astfel...am scapat si de teama ca n-o sa-mi marit fata fiindca a imbatranit pana am terminat eu de cusut. Am maritat-o deja...peste ocean imbratisare 
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Vin Aug 01, 2014 1:19 pm

Oana draga, o minunatie a iesit goblenul tau. A fost ceva de munca la el, fiind atatea nuante apropiate, dar, din ce vad eu, e o frumusete. Vezi, ai stat tu ceva la ea, dar asa maritis mai da, peste ocean...
Felicitari, spor mult si abia astept sa vad ce incepi.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Aug 01, 2014 1:26 pm

Vali draga, nici eu nu stiu ce voi coase in continuare. Acum imi fac lectiile de "parcare" pe un goblen mic de la Krif. Ma lupt cu mine ca sa uit de cusutul "pe culori" si cand zic ca mi-am insusit noua metoda...ma trezesc ca iar am cusut o culoare pe cateva randuri bataie . Insisit sa invat sa cos doar pe un rand pana ce acopar toate simbolurile. Ceea ce am reusit pana acum e faptul ca nu mai depasesc linia diagonalei hahaha 
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de EllaB la data de Vin Aug 01, 2014 1:42 pm

Oana, ma bucura ce aud. Felicitari! Parcarea o vei invata, daca iti doresti atat de mult. O vei mai lua tu pe culori, ca obisnuinta este a doua natura, dar cu timpul te vei obisnui cu noul stil de coasere.
Si o mica sugestie: diagonala poti sa o depasesti, dar nu mai mult de 1-2 puncte, daca asa te duce modelul.  zimbet 

Mult succes si astept si poze din timpul lucrului.  zimbet
EllaB

Sus In jos

Mesaj Scris de Oana-T la data de Vin Aug 01, 2014 4:11 pm

Multumesc pentru sfat Ella. Deocamdata am fost nevoita sa mai intorc rama din cand in cand fiindca nu mi-am insusit cusutul pe un singur rand  rusinat si pe spate nu prea-mi place ce-a iesit. Fii sigura ca voi persevera si voi pune si poze deindata ce ma voi putea lauda macar cu o portiune mica cusuta corect.
Oana-T

Sus In jos

Mesaj Scris de EllaB la data de Vin Aug 01, 2014 4:55 pm

Cu placere. Pe masura ce iti formezi ochiul sa "citesti" diagrama pentru parcare vei intoarce rama din ce in ce mai rar, apoi deloc. Mult spor in continuare!   ole!
EllaB

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Vin Aug 01, 2014 7:10 pm

Nu sunt eu in masura sa dau lectii de parcare Oana, dar mie parca mi s-au dezlegat mainile. Deci iata cum fac eu: merg pe un rand cca 2-3 cm pe orizontala (deocamdata eu trebuie sa aduc la un nivel toata lucrarea, pe urma voi vedea eu cum mai merg) si am ca linie superioara linia de la 1 cm, deci 10 randuri in sus. Daca pe suprafata asta am cateva puncte, sa zicem 10-15 imprastiate, le lucrez pe alea si duc firul prin spate pe unde ma taie capul, dupa care, in primul rand din patratelul de sus, peste limita superioara, il scot in punctul din dreapta sus al "patratelului" unde va veni cusut.
La restul punctelor ramase pe orizontala ma orientez intai spre cele care sunt mai indepartate unele de altele de acelasi fel (pe spate tot asa, duc ata pe orizintala, pana unde trebuie si le poti chiar coase pe toate). La urma vin cu cele care sunt mai multe si care tes si acopera pe spate toate firele intinse inainte.
Iti sugerez sa incepi cu o portiune unde sa ai 4-5 nuante. Eu m-am obisnuit destul de repede.
Succes,
Ioana
Ioana

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 16 din 20 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum