Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Mesaj Scris de Gica la data de Sam Iul 03, 2010 7:31 pm

Sunteti niste fericite,eu nu o sa ajung niciodata acolo.Acesta este singurul meu regret in viata ,ca nu o sa vad toate locurile minunate de pe acest pamant. I love you

Gica

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Sam Iul 03, 2010 8:41 pm

Eu as vrea sa vad Venetia ..
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Lun Iul 05, 2010 12:40 pm

Vara trecuta, ne-am pus la punct masina personala, ne-am calculat la sange banutii de concediu, ne-am facut bagajele si am plecat pe cont propriu in Croatia. Ne-am cazat la o vila particulara dintr-o micuta statiune careia nu-i mai stiu numele (si nici macar nu conteaza pentru ca peste tot gasiti cazare la standarde foarte inalte). Am avut camera cu terasa, frigider, conditionat si o splendida vedere la mare si catre insula Krk. Pretul camerei? 30 de euro pe noapte!!! Mult mai ieftin decat orice cazare din Romania la aceleasi standarde!!!Am mancat la preturi rezonabile, iar schimbul euro-kuna l-am facut fara comision la o agentie de turism!!! Acolo nu se fura, ne-am lasat vraiste toate bagajele pe plaja, cu portofelul la vedere, cu aparatul foto pe patura... Nu am vazut picior de politist in toata Croatia, dar nivelul de civilizatie este foarte ridicat. Nu inteleg de ce noi suntem in UE si ei nu!!! Iar Plitvicze este o destinatie care nu trebuie sa va lipseasca din itinerar daca ajungeti in Croatia! Doar ca schimbati-va banii inainte sa ajungeti acolo, deoarece comisionul de la ghiseul de la intrare este de 10% parca... enorm! Iar parcarea costa 1 euro pe ora, deci ajungi la 7-8 euro pana termini de vizitat parcul... Sa nu uit! Pretul de intrare al biletului este/era parca de 15 euro pentru adulti si jumatate pentru copii. Scump, dar merita!
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Lun Iul 05, 2010 12:42 pm

Alina, am vazut Venetia, este superba! Daca vrei sa iesi mai ieftin, cazeaza-te in Iesolo, o statiune din care vei lua vaporasul catre Venetia.
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Iul 05, 2010 1:28 pm

Ivangabriela , da stiu ca e superba Venetia , am vazut o gramada de poze ..
Eu pot sa ma duc acolo doar ca nu s-a ivit ocazia inca .
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Lun Iul 05, 2010 1:33 pm

Doar Gabriela, draga Alina, fara Ivan. Creaza-ti singura ocazia si du-te sa vezi Venetia! Pozele sunt poze... ceea ce vad cu ochii mei are alta valoare si alta conotatie. Iti doresc sa te bucuri de multe calatorii in toata lumea! Esti tanara si ai timp suficient de acum incolo inimi
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Lun Iul 05, 2010 11:14 pm

ivangabriela a scris:Vara trecuta, ne-am pus la punct masina personala, ne-am calculat la sange banutii de concediu, ne-am facut bagajele si am plecat pe cont propriu in Croatia. Ne-am cazat la o vila particulara dintr-o micuta statiune careia nu-i mai stiu numele (si nici macar nu conteaza pentru ca peste tot gasiti cazare la standarde foarte inalte). Am avut camera cu terasa, frigider, conditionat si o splendida vedere la mare si catre insula Krk. Pretul camerei? 30 de euro pe noapte!!! Mult mai ieftin decat orice cazare din Romania la aceleasi standarde!!!Am mancat la preturi rezonabile, iar schimbul euro-kuna l-am facut fara comision la o agentie de turism!!! Acolo nu se fura, ne-am lasat vraiste toate bagajele pe plaja, cu portofelul la vedere, cu aparatul foto pe patura... Nu am vazut picior de politist in toata Croatia, dar nivelul de civilizatie este foarte ridicat. Nu inteleg de ce noi suntem in UE si ei nu!!! Iar Plitvicze este o destinatie care nu trebuie sa va lipseasca din itinerar daca ajungeti in Croatia! Doar ca schimbati-va banii inainte sa ajungeti acolo, deoarece comisionul de la ghiseul de la intrare este de 10% parca... enorm! Iar parcarea costa 1 euro pe ora, deci ajungi la 7-8 euro pana termini de vizitat parcul... Sa nu uit! Pretul de intrare al biletului este/era parca de 15 euro pentru adulti si jumatate pentru copii. Scump, dar merita!

Spune-mi te rog daca vila ati inchiriat-o la fata locului sau ati facut rezervarea din tara? In ce perioada ati mers si cam cati km sunt pana acolo (aproximativ)?

SaraCreations - Blogul meu cu flori

Pieces of life - pasiunile mele unite intr-un blog
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Iul 06, 2010 12:30 am

draga gabriela, si eu am vizitat venetia, florenta, milano, roma si ...multe alte locuri, tot asa, ca si tine, cu masina personala, ca al meu sot nu-i place sa fie legat de un loc anume si sa nu aiba cu ce se deplasa. Bine, sunt peste tot masini de inchiriat dar el zice ca atunci cand are masina lui, nu vede rostul inchirierii. Inainte de a vedea Roma, am zis ca venetia e cel mai frumos loc pe care l-am vazut. In croatia inca nu am ajuns dar am aflat ca e ff frumos si ieftin. Esta acolo, in momentul de fata, in vizita pt 10 zile, tot cu masina personala, cumnatul meu, dar nu stiu absolut nici un detalui. Voi afla, daca nu cand se intoarce in Ro, cand se intoarce aici, probabil pe la jumatatea lunii august. Surprinzator, oriunde mergi, pt pretul platit iesi mult mai bine cu mult mai mult confort decat in Ro. Asta e, romanul vrea sa castige dintr-o data cat altii intr-un an si asta nu aduce nimic bun...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Mar Iul 06, 2010 8:30 am

Petro, esti un dragut! Am inchiriat doar o camera, nu toata vila zimbet Poti face rezervari on line sau poti negocia la fata locului. Acolo aproape toata lumea inchiriaza camere si apartamente. Poti gasi cazare unde apartamentele au si bucatarie, intr-un regim asemanator cu al grecilor, deci self-management hi hi hi Am cautat pentru tine locul unde am fost anul trecut. Micuta statiune se numeste Klenovica, iar gazda noastra se numea Ljubica. Iata un link pentru doritorii de informatii mai exacte http://www.apartmani-ljubica.hr/cjenik_en.html Gasesti aici preturile valabile pentru anul acesta, galerie foto (iar privelistea este reala, crede-ma, desi nu se vede in toata splendoarea ei), harti pentru a ajunge acolo... Daca esti un bun negociator, sfatul meu e sa nu-ti faci rezervare pentru ca totul este negociabil la cazare, inclusiv aerul conditionat face cu ochiul Singurul lucru care nu se negociaza acolo este linistea. Multa liniste!!!! Toti turistii merg sa se odihneasca, deci nu vei auzi pe nimeni strigandu vei auzi muzica data prea tare si, incredibil, nu vei auzi manele I love you Anul trecut cred ca noi am fost cei mai galagiosi turisti de acolo, de fapt fetita mea, Ioana, care-si manifesta bucuria sarind in apa si scotand tot felul de sunete, ceea ce era foarte bizar printre ceilalti copii tacuti si linistiti hahaha
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Mar Iul 06, 2010 8:37 am

Draga Viv, asa este, e mai ieftin sa iesi din tara noastra in concediu! Am strabatut cu masina personala jumatate din Europa. Cred ca o masina inchiriata costa mai mult... plus ca fac ce vreau cu masinuta mea draga, nu-mi trebuie un stres in plus ca o zgarii sau murdaresc tapiteria etc. Cat priveste Croatia, din cate ne-am informat noi anucut, nordul si sudul litoralului sunt mult mai scumpe, fiind statiuni si localitati mai mari. Insa merita explorat si vizitat!
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de dia la data de Mar Iul 06, 2010 10:04 am

Ca tot vorbim de concedii, intr-adevar si mie mi se pare ca e o idee buna sa iesi din tara cu masina personala! Eu am fost anul trecut intr-un tur Budapesta - Viena. A fost foarte frumos, ne-a placut ce am vizitat (mai ales la Budapesta) dar si foarte obositor. Dupa cele doua saptamani de concediu (ma rog, vacanta pentru mine face cu ochiul ) eram cam obositi! Stiti cum e! Vrei sa vizitezi cat mai mult! Asa ca plecam dimineata din camera de hotel si mai ajungeam seara pe la 7 - 8 cu picioarele rupte.
Anul asta nu-mi fac sperate de concediu, caci voi fi proaspat intrata in campul muncii! Sper macar sa apuc un weekend la munte! Dar oricum, mi-ati deschis apetitul de vacanta! plinge
dia

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Mar Iul 06, 2010 10:19 am

Draga Dia, merge si un concediu cu cortul, ce zici? Noi mergem de ani de zile cu cortul la mare, avem campingul nostru la care nu renuntam nici in ruptul capului si cheltuim foarte putini bani. Din cauza ca niciodata nu am avut bani suficienti, am cautat sa fim economi (dar nu "unghie in gat"), si totusi sa ne facem concedii frumoase, din care sa nu ne lipseasca nimic. Mi-ar placea si mie sa ajung sa stau macar o data la hotel, dar... nu cred ca e esential. Fetita mea e super fericita cu cortul, deci si noi suntem fericiti.
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Iul 06, 2010 2:32 pm

gabriela, la hotel pe litoral....eu zic sa-ti vezi de treaba, mai ales cu situatia financiara de care ai spus. Eu am stat pe vremuri la hotel, si pot sta si acum, desi...e mult mai mult decat dublu pretul care l-as plati pt o camera acolo, comparativ cu aici, ca sa nu mai zic de conditii ( si cand spun conditii nu ma refer la mobilier, mocheta si zugraveala ci la faptul ca aici am si mic dejun inclus, eventual in camera in pat, cafea gratis cata pot sa beau si cine stie ce altceva...) Noi la mare am mers cu masina personala si am stat la gazda. nu am planificat niciodata nimic dinainte pt ca totul a fost imprevizibil si mai ales ca al meu sot niciodata, dar absolut niciodata nu va agreea sa stea la mare nici macar o saptamana consecutiv, dara-mi-te mai mult..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de ivangabriela la data de Mar Iul 06, 2010 2:53 pm

Multumesc pentru consolare, viv zambet Si noi suntem cam imprevizibili... de obicei, ne iese mai bine concediul cand nu-l planificam prea in amanunt. Sotul meu sufera de aceeasi "mobilitate" ca si al tau, dar sta la mare de dragul Ioanei, ca doar e "fetita tatii" zambet) Eu iubesc marea enorm, deci profit ca si Ioanei ii place, asa ca reusim sa stam o saptamana consecutiv. Alte locatii insa, chiar si in strainatate, le vizitam in pas alert, dar ne prinde bine pentru ca suntem cam plinuti amandoi (nu si copilul) rusinat
ivangabriela

Sus In jos

Mesaj Scris de dia la data de Mier Iul 07, 2010 9:45 am

Nu am mai fost pana acum cu cortul! Mi-ar placea! Mai ales la mare!
Acum doi ani am fost insa intr-o tabara studenteasca la Costinesti! a fost groaznic! Ar fi fost de o mie de ori mai bine daca as fi dormit direct pe plaja! Oricum la Costinesti am jurat ca nu mai calc! Prea multa agitatie pentru mine! Iar in ceea ce priveste posibilititatile de cazare la noi pe litoral, banii platiti pentru o camera la hotel chiar nu sunt justificati!
Apropo de asta, am fost asta iarna un weekend la Cheia! Aveam furnici in camera! Misunau peste tot: pe masuta, in pat, in baie etc! nervos
dia

Sus In jos

Mesaj Scris de lucia la data de Vin Iul 16, 2010 4:59 pm

Fetelor eu am fost anul asta la mare la Eforie nord.Am avut cazare platita cu tichete de vacanta plus diferenta in bani.A fost foarte bine nu zic nu,dar foarte scump.Cu cit am platit hotelul 4 nopti am fi putut sta la particulari cu aceleasi conditi dublu adica 8 nopti . Si se gaseste cazare ori unde ,te roaga pe strada,iar conditiile sunt uneori mai bune ca la hotel.Trebuie sa iei statiunea la pas si gasesti cum vrei si rezonabil ,mai ales ca vremea a fost cam nehotarita iar ei decit sa stea cu casa sau vila goala lasa la pret ,iar statiunea este linistita foare curata ,plaja la fel.Pe mine ma costat cazarea a doua camere pentru 4 nopti 780ron si am stat 4 adulti si doi copii ,200roni benzina si 500 roni bani de cheltuiala.Am avut ceva mincare de acasa pentru dimineata si seara iar la prinz la micile restaurante cu 15ron de persoana .Restu s-au dus pe suc bere inghetata fructe si o zi la acvariu ,delfinariu,planetariu pentru cele mici.Noi ne-am simtit foarte bine. Concediu placut si voua.
lucia

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Sam Iul 17, 2010 11:35 pm

Draga Corina, cu siguranta Barcelona merita orice efort. Gaudì a facut ca orasul asta sa fie greu de egalat, cu Sagrada Familia si parcul Guell. Iar Plaza España e, fara indoiala, cel mai frumos lucru pe care l-am vazut vreodata. Pe parcursul spectacolului am uitat sa si respir. Intr-un cuvant: superb!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Monica la data de Sam Aug 07, 2010 4:09 pm

Eu mi-am dorit sa- l duc pe cel mic la mare si am reusit. A fost extraordinar de bine, parca am mai fi stat. Si cel mic s-a comportat cu mult peste asteptari. Asteptam vara urmatoare , o sa fie mai bine. fara pampersi....fara biberoane....
Monica

Sus In jos

Mesaj Scris de Monica la data de Lun Aug 09, 2010 5:54 pm

O da, de aceea e indicat sa campezi langa o apa curgatoare! hi hi hi Eu am fost foarte des cu cortul si pot spune ca e chiar foarte bine, un alt tip de distractie!
Monica

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Sept 03, 2010 12:57 am

A plecat si vacanta... Sa facem loc temei urmatoare.
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum