Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Mesaj Scris de geta la data de Mar Iun 01, 2010 12:51 am

In sfarsit , a venit si vara !

Pentru unii dintre noi, sosirea acestui anotimp inseamna si un hop important al anului deoarece, este deschiderea sezonului si implicit volum de activitate mai mare. Sau, unii parinti traiesc emotia copiilor lor pentru sustinerea examenelor de bacalaoreat si inceperea unui alt drum in viata. Ori pentru studenti, sesiuni si inchidere de an . Dar cu toate astea , ne gandim si la atmosfera vesela de vara, chiar daca probabil, nevoile si necazurile unora dintre noi ne coplesesc sau se adancesc.
Sa uitam totusi de aceste lucruri, sa privim cu optimism inainte si sa ne bucuram de ceea ce ne va rezerva viitorul mai mult sau mai putin apropiat...

Afara s-a incalzit deja, numai bine cat sa asaltam plajele si marea. Primul gand care imi vine in minte acum, este ca , in acest an, timpul friguros parca a durat mai mult ca in anii precedenti. Sau poate este doar o impresie din cauza faptului ca doream sa se termine cat mai repede. Majoritatea dintre noi, deja ne facem planuri. Fiecare se gandeste la ceea ce urmeaza sa faca, ceea ce urmeaza sa nu mai faca si bineinteles se gandesc la ceea ce ar fi bine sa facea.

Mare, soare…sau munte, soare. Ori…”Cabana plapiumioara”. Toate pot fi idei pentru destinatii de vacanta sau… concediu, cum suntem obisnuiti unii, sa-i spunem…Haha, oare pensionarii cum i-ar putea spune ?

Pentru amatorii de munte si nu numai, criza poate avea efecte benefice asupra sanatatii. Poate ca macar anul acesta, unii oameni vor alege o drumetie pe munte, cu rucsacul dotat cu sac de dormit si cort, in locul unui week-end la un hotel dotat cu discoteca si preturi pe masura. Aerul curat, privelistile care iti taie rasuflarea, distractia in grup de prieteni sau cu familia, detasarea de probleme, serviciu, masini si gaze de esapament, totul iti demonstreaza ca nimic nu se compara cu o drumetie pe munte.

Despre mare, nu pot spune decat ca…trebuie sa ai ceva parale in buzunare ca sa petreci o vreme pe acolo…

Desigur ca, nu am uitat nici pe cele care locuiesc departe de tara. De obicei, majoritatea celor aflati in aceasta situatie, cred ca isi rezerva putin din vara si pentru o scurta calatorie acasa.

Cat despre alte destinatii mai indepartate sau mai exotice, las pe altii sa se pronunte asupra lor.
Sincera sa fiu, mie mi-ar prii de minune sa petrec o perioada din vara, intr-un loc precum cel din pozele Petronelei…

Va invit deci, sa ne gandim impreuna , de-a lungul intregii veri, ce idei de petrecut vacanta avem sau …de ce nu, la care visam. De asemeni, sa incercam si evocarea unor evenimente importante sau mai putin importante, ce sunt cuprinse in anotimpul care tocmai a inceput, vara anului 2010.

geta

Sus In jos

Re: Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Mesaj Scris de geta la data de Mar Iun 01, 2010 12:54 am

Despre ziua de astazi, 1 Iunie , stim cu totii ca este Ziua internationala a copilului. Ha ha, putem spune ca este si ziua noastra ca doar…si noi suntem copiii parintilor nostri…Bine, glumesc !
Sigur ca toti parintii si bunicii le prgatesc mici surprize copilasilor si nepoteilor lor , cu aceasta ocazie. Dar cred ca si educatorii sau invatatorii fac eforturi sa-i surprinda pe invatacei cu cate ceva placut.. Fie ca-i duc la un spectacol, expozitie, muzeu, fie ca organizeaza concursuri sau serbari unde, se pot bucura si parintii impreuna cu bunicii.
1 Iunie este si un bun prilej pentru noi, sa ne amintim de vremea copilariei noastre. Sa ne bucuram impreuna de aceasta frumoasa zi !

Iar acesta este darul meu pentru voi, de ziua Ziua imternationala a copilului !