Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Mesaj Scris de geta la data de Mar Iun 01, 2010 12:51 am

In sfarsit , a venit si vara !

Pentru unii dintre noi, sosirea acestui anotimp inseamna si un hop important al anului deoarece, este deschiderea sezonului si implicit volum de activitate mai mare. Sau, unii parinti traiesc emotia copiilor lor pentru sustinerea examenelor de bacalaoreat si inceperea unui alt drum in viata. Ori pentru studenti, sesiuni si inchidere de an . Dar cu toate astea , ne gandim si la atmosfera vesela de vara, chiar daca probabil, nevoile si necazurile unora dintre noi ne coplesesc sau se adancesc.
Sa uitam totusi de aceste lucruri, sa privim cu optimism inainte si sa ne bucuram de ceea ce ne va rezerva viitorul mai mult sau mai putin apropiat...

Afara s-a incalzit deja, numai bine cat sa asaltam plajele si marea. Primul gand care imi vine in minte acum, este ca , in acest an, timpul friguros parca a durat mai mult ca in anii precedenti. Sau poate este doar o impresie din cauza faptului ca doream sa se termine cat mai repede. Majoritatea dintre noi, deja ne facem planuri. Fiecare se gandeste la ceea ce urmeaza sa faca, ceea ce urmeaza sa nu mai faca si bineinteles se gandesc la ceea ce ar fi bine sa facea.

Mare, soare…sau munte, soare. Ori…”Cabana plapiumioara”. Toate pot fi idei pentru destinatii de vacanta sau… concediu, cum suntem obisnuiti unii, sa-i spunem…Haha, oare pensionarii cum i-ar putea spune ?

Pentru amatorii de munte si nu numai, criza poate avea efecte benefice asupra sanatatii. Poate ca macar anul acesta, unii oameni vor alege o drumetie pe munte, cu rucsacul dotat cu sac de dormit si cort, in locul unui week-end la un hotel dotat cu discoteca si preturi pe masura. Aerul curat, privelistile care iti taie rasuflarea, distractia in grup de prieteni sau cu familia, detasarea de probleme, serviciu, masini si gaze de esapament, totul iti demonstreaza ca nimic nu se compara cu o drumetie pe munte.

Despre mare, nu pot spune decat ca…trebuie sa ai ceva parale in buzunare ca sa petreci o vreme pe acolo…

Desigur ca, nu am uitat nici pe cele care locuiesc departe de tara. De obicei, majoritatea celor aflati in aceasta situatie, cred ca isi rezerva putin din vara si pentru o scurta calatorie acasa.

Cat despre alte destinatii mai indepartate sau mai exotice, las pe altii sa se pronunte asupra lor.
Sincera sa fiu, mie mi-ar prii de minune sa petrec o perioada din vara, intr-un loc precum cel din pozele Petronelei…

Va invit deci, sa ne gandim impreuna , de-a lungul intregii veri, ce idei de petrecut vacanta avem sau …de ce nu, la care visam. De asemeni, sa incercam si evocarea unor evenimente importante sau mai putin importante, ce sunt cuprinse in anotimpul care tocmai a inceput, vara anului 2010.

geta

Sus In jos

Re: Iunie, Iulie, August 2010 - Idei de vacanta

Mesaj Scris de geta la data de Mar Iun 01, 2010 12:54 am

Despre ziua de astazi, 1 Iunie , stim cu totii ca este Ziua internationala a copilului. Ha ha, putem spune ca este si ziua noastra ca doar…si noi suntem copiii parintilor nostri…Bine, glumesc !
Sigur ca toti parintii si bunicii le prgatesc mici surprize copilasilor si nepoteilor lor , cu aceasta ocazie. Dar cred ca si educatorii sau invatatorii fac eforturi sa-i surprinda pe invatacei cu cate ceva placut.. Fie ca-i duc la un spectacol, expozitie, muzeu, fie ca organizeaza concursuri sau serbari unde, se pot bucura si parintii impreuna cu bunicii.
1 Iunie este si un bun prilej pentru noi, sa ne amintim de vremea copilariei noastre. Sa ne bucuram impreuna de aceasta frumoasa zi !

Iar acesta este darul meu pentru voi, de ziua Ziua imternationala a copilului !

imbratisare

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Mar Iun 01, 2010 9:15 am

La multi ani tuturor copiilor din lume. flori
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de amicuta la data de Dum Iun 06, 2010 1:12 am

Pai daca pot sa imi exprim o parere despre concediu atunci as spune asa:
- cort si haine si mai grosute pentru seara in portbagaj
- slipi, undita caci e de pescuit si rabdare de pescar
- o intelegere cu tine si cu partenerul ca poti rezista cateva zile in cort, cu gatit afara si cu facut foc pentru fiecare mancarica
- locatia: LACUL LESU, in judetul Bihor.Un drum rau, PARTIAL NEASFALTAT, dar care iti va deschide o experienta minunata! Se merge de la baraj inca vreo 15 km si ajungeti intr-un loc magnific.
amicuta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Iun 06, 2010 2:20 pm

de acord cu tine amicuta, dar pt cine are slabiciune la asa ceva...eu nu mi-as petrece un concediu in felul descris de tine nici de bine ca stiu ca mor. Niciodata, dar absolut niciodata nu mi-a placut viata la tara, desi e mediul in care m-am nascut, am crescut, am trait..Niciodata nu am sa inteleg de ce cei care stau la oras isi doresc cu ardoare sa se mute la tara ( am vazut si caz in care s-au mutat cu mare tam-tam si ganduri inalte la tara, si-au aranjat gradini cu toate cele, ustensile pt lucrat pamantul, etc etc, dar nu a rezistat mai mult de cativa ani)

Desi imi place enorm de mult pestele, sa nu ma pui sa pescuiesc ca acolo imi dau sfarsitul.

Sa nu va inchipuiti ca nu am experimentat statul in cort si pescuitul in delta ( murighiol), cand dragul nostru prieten ne-a luat cu el in vacanta. Am mers sa-i demonstrez ca pot trai in acee conditii, (el tot timpul avea impresia ca nu vin din cauza ca nu vreau sa dorm in cort, sa mananc mancare gatita la tuci, etc etc) dar nu pt ca imi place. Pt mine concediul este o perioada pe care trebuie sa o petrec cel mai bine intr-o statiune undeva unde sa nu misc un deget: sa nu am grija mancarii, sa nu am grija curateniei, sa nu am grija de nimic. Mic dejun in pat, mancare din belsug, plimbare cu masina,eventual balacit in apa si stat la soare si..cam atat. In momentul in care te apuci de gatit, spalat, curatat, ala nu mai e concediu, e...schimbarea locului de munca...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Dum Iun 06, 2010 3:29 pm

Si mie imi place la cort nimic nu se compara cu viata in natura seara stind in jurul focului povestind cu prietenii sau chiar cu familii care le-ai cunoscut acolo.Am mers si noi cu cortul si la munte si la mare si am ramas cu amintiri foarte frumoase si chiar cu prieteni pe care nu o sa-i uitam niciodata.
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mar Iun 08, 2010 9:23 pm

Da si pe mine ma incanta ideea unei vacante la cort, insa doar la munte
Amicuta, multumim pentru informatiile oferite! Avem multe locuri frumoase in tara dar despre care nu stim nimic.

SaraCreations - Blogul meu cu flori

Pieces of life - pasiunile mele unite intr-un blog
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de nadja la data de Joi Iun 10, 2010 9:42 am

De multa vreme imi doresc o vacanta, fie ea si de 3-4 zile in delta, la cort, cu peste mult. Dimineata , la prnaz si seara peste. In toate modurile, de toate felurile. Sa nu vad decat apa, cort, peste , unditi, tuci, foc si toate lucrurile astea rustice care-mi lipsesc tare mult.
Viv si eu am crescut la tara, dar daca acum as avea posibilitatea materiala sa imi iau o casa cred ca as fi cea mai fericita. Si trebuie sa recunosc un lucru: cand au fost bani i-am bagat in masini, cea mai prosta investitie. Acum.....sufar intr-un apartament cu 4 camere ce-i drept, dar...tot suferinta se numeste sa nu poti sta seara in gradina printre trandafiri( cu tantari cu tot).
nadja

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Joi Iun 10, 2010 9:55 am

sint deacord cu tine si mie imi place cit priveste casa si eu tot pe la patruzeci de ani am inceput sa gindesc iar sotul in loc sa ma incurajeze tot imi spunea ca nu stiu cum se face o casa .am insistat si sa stii ca am facut casa fara sa vind apartamentul ca mi-a ajuns banii pentru ca daca am inceput trebuia sa bag banii in casa .dupa aceia am vindut ap. si tot in masini am bagat bani si am dat si la copii.Acuma chiar daca este foarte mult de lucru sa stii ca seara tot stau un pic linistita si ascult cintecul greierului si a broastelor iar daca m-ai duce la bloc cred ca incet incet as muri.
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de elenav la data de Joi Iun 10, 2010 10:43 am

Mie imi place sa imi petrec concediul oriunde nu este de munca. M-am saturat de atata munca. In iulie intru in concediu si am de luat cam 33 zile. Cinci le-am luat in iarna. Sotul meu este in Franta (acum). Este posibil sa vina in august (sau nu). Asa ca am de ales intre - 10 zile in Franta sau 10 zile in Grecia (insula Thassos) sau cea mai neagra varianta, tot concediul sa mi-l petrec intre oras si tara (20 km de Bucuresti). Si bineinteles ca la tara voi munci.
Incertitudinea ma omoara. rusinat
elenav

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Iun 10, 2010 2:08 pm

Exact elenav, si eu tot asa vad concediul, intr-un loc in care sa nu misc un deget. Mie, sincer, nu imi place la tara, detest acest lucru pana in maduva oaselor. Nu exista viata la tara fara munca, vesnic se gasete ceva de facut...Imi place sa am casa intr-un orasel mic si cochet,( sau undeva la marginea unui oras) sa am in jur putina iarba, 2-3 pomi ( ornamentali si fructiferi) flori si..cam atat. Lucrurile rustice de care pomeneste nadja, mie nu-mi lipsesc deloc si nici nu-mi vor lipsi vreodata, si pot spune ca din acest motiv am dese "razboaie" cu sotul, care si el este topit dupa viata la tara: isi doreste o casa undeva...in mijloc de codru des, sa auda numai pasarele si susur de izvoare, sa manance numai natural, sa nu vada poluare, masini, tehnica si electronica. Eu sunt exact opusul: daca as putea numai cu o apasare de buton sa fac tot, as fi super multumita.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de elenav la data de Joi Iun 10, 2010 2:54 pm

Si mie imi place la tara, dar sa nu fac nimic. Intotdeauna mi-am dorit o ferma, dar in SUA, Montana. Imi place viata de acolo, cu muntii aceia inalti... (spun din ceea ce vad in filme). Si totusi, la tara nu poti sta degeaba. Parca tot timpul este ceva de facut. Mai este o iarba de taiat, ceva de udat, o leguma de ingrijit... si multe altele.
Mai bine este la bloc - parerea mea. Unde mai pui ca la tara te umpli de praf, pielea se face urata... Numai belele... Bataie
elenav

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Iun 10, 2010 3:33 pm

aoleu elenav..pai stii ce munca e in state la ferma? vai si amar..ce vezi in filme e..in filme..Am vb cu fermieriii de aici, fata mea are colegi ce provin din familii de fermieri..la 200 de vaci de ex, e considerata ferma fff mica si ff proasta in sensul ca..nu-ti ajung banii deloc deloc, de nimic.. ca sa arate ca in filme..iti trebuie bani nu gluma...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de elenav la data de Joi Iun 10, 2010 3:58 pm

hi hi hi Bataie
Eheee... am spus ce mi-ar placea... m-am gandit ca daca tot am bani de ferma, am bani si pentru altii care sa munceasca... vise, vise... oricum, mi-ar placea sa stau acolo... nu este frumos?
elenav

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Iun 10, 2010 4:06 pm

nu stiu cum este in montana, ca nu am fost, dar banuiesc ca e frumos..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Vin Iun 11, 2010 3:40 pm

Mai bine va lasati bicicleta acasa, daca mergeti cu cortul... hi hi hi

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de amicuta la data de Dum Iun 13, 2010 2:05 am

Eu cred ca nu am o singura varianta ideala de concediu. Eram si sunt inca dependenta de trandaveala macar cateva zile pe an, de aceea iti dau dreptate Hiaviv.
Am incercat aceasta varianta a dormitului intre 4 pereti de panza si a fost si asta ok. pentru 3 zile.....

Intre Franta si Grecia eu cred, draga Elena, ca as alege Franta. Adevarul este ca nu am fost in Thassoss dar am fost in alta insula greceasca si parca imi lipsea ceva. Sigur ca pentru 10 zile de odihna e perfect, dar mi se pare scump, grecii sunt ospitalieri dar sa nu auda ca esti roman ca nu ii lasa sufletul sa nu fie putin marlani. Vremea in Grecia este minunata pentru un concediu, cu conditia sa ai aer conditionat in camera si sa nu te temi de soparlite...caci sunt pe pietre peste tot in insule.
Daca e vorba de litoral eu nu stiu exact cat ar costa in Franta, cum se comporta oamenii aici, dar par totusi mai putin "smecheri" decat grecii. Eu consider ca poate ar merita cautat ceva in Franta. Intentionez sa fac si eu concediul din acest an in Franta si o sa iti spun in cunostinta de cauza cum e.
amicuta

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Dum Iun 13, 2010 8:40 am

geta a scris:Mai bine va lasati bicicleta acasa, daca mergeti cu cortul... hi hi hi

Ce tare ! hahaha
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Dum Iun 13, 2010 2:10 pm

Cine a mers cu cortul in ro , cum a fost ?
Toaleta e in natura ? rusinat
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de amicuta la data de Vin Iun 18, 2010 10:50 pm

Da Alina, de aceea aleg sa stau doar cateva zile, sa fiu pe langa ape curgatoate ca sa am apa totusi la indemana si langa padure.

Offf, pare asa greu dar pentru 2-3 zile merita.
amicuta

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Sam Iul 03, 2010 6:55 pm

Mie mi-ar placea sa vizitez Barcelona...

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Sam Iul 03, 2010 6:57 pm

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Sam Iul 03, 2010 7:18 pm

Las Vegas

michele

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Sam Iul 03, 2010 7:25 pm

Superb, Michele, mai ales ca am prins pe viu, chiar melodia asta, dar pe lumina, pe la pranz...mi-e dor de Las Vegas... Pupici
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Gica la data de Sam Iul 03, 2010 7:31 pm

Sunteti niste fericite,eu nu o sa ajung niciodata acolo.Acesta este singurul meu regret in viata ,ca nu o sa vad toate locurile minunate de pe acest pamant. I love you
Gica

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum