APRILIE 2010 - ”Prier”

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

APRILIE 2010 - ”Prier” - Pagina 2 Empty Re: APRILIE 2010 - ”Prier”

Mesaj Scris de cherie la data de Sam Apr 24, 2010 5:33 pm

Pai si eu sunt ortodoxa, dar asa se spune, ca multe din obiceiurile crestine au fost adoptate dupa obiceiurile pagane existenta in europa inainte de aparitia crestinismului suprapunanadu-se peste ele.... A fost si o vanatoare de vrajitoare pe vremea inchizitiei tot legata de banuiala ca unii crestini in timp ce onoreaza sarbatorile sfinte savarsesc actiuni care se obisnuiau in vechime...la cultul naturii...Asa se zice si de sf, Valentin, introdus de Papa cu cateva zile inaintea unei sarbatori pagane a dragostei si asa se zice si de ziua de 25 decembrie care in ritualuri pagane era considerata ziua de nastere a lui Mitra... Vorbeam asa, in general... Ca nu inteleg de unde pana unde sf. Gheorghe sa fie serbat cu ramuri verzi...
dar inteleg ca este cevca crestin.

cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Sam Apr 24, 2010 8:46 pm

Eu nu dezbat asemenea polologhi,de Papa,de Sf Valentin,asta o stiu si eu cum de asemeni stiu ca m-am nascut in aceste traditii si chiar pina acum nu am auzit ca acele crengute verzi sa fie o preluare de la paginism. APRILIE 2010 - ”Prier” - Pagina 2 554956
ginabreazu
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Sam Apr 24, 2010 11:41 pm

Interesant! si eu am auzit in nenumarate randuri cum ca o parte din obiceiurile crestinesti sunt preluate (sau copiate Domnul stie), dupa cele pagane, dar niciodata nu m-am gandit sa aprofundez studiul in acest domeniu si nici nu stiu daca ideia cu crengile de fag s-ar trage de pe acolo. Si eu ca de altfel toata familia mea, a sotului, a parintilor am crescut in lumina religiei ortodoxe. Soacra mea se trage din neam de greci ( probabil religie grec-ortodoxa).

Problema religiei ( sau religiilor) si a obiceiurilor legate de acestea este un subiect tot atat de controversat ca multe altele. Din curiozitate, sotul meu a poftit acasa si a ascultat parerile mai multor reprezentanti: catolici, adventisti, martorii lui Iehova, si cine or fi mai fost, ca nu-mi amintesc acum. Ideia este ca fiecare sustine punctul lui de vedere legat de prezentarea si analiza religiei ce o reprezinta si vine cu argumente destul de puternice, asa cum facem si noi.

Fiecare interpreteaza biblia dupa cum crede, cum a fost invatat, educat...Pana acum nimeni nu s-a straduit sa ne convinga sa adoptam religia lui, ne-au facut numai prezentari, sperand ( cred eu) ca vor fi suficient de convingatoare. Nu m-am obosit niciodata sa contrazic pe niciunul din ei sau sa ma straduiesc sa-i conving ca a fi crestin ortodox e cel mai bine si religia lor e una pagana sau mai stiu eu cum. Sunt convinsa ca nu le place sa auda asa ceva, la fel cum nu imi place nici mie sa aud ca a lor e mai buna si a mea nu. Dupa mintea mea, adevarul e undeva la mijloc.
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Sam Apr 24, 2010 11:55 pm

ginabreazu, dar nu am facut o afirmatie cu pretentie de adevar, a fost o parere proprie si nu voiam sa fac "caz" de parerea mea. Asa am crezut eu tinand seama si de alte lucruri asemanatoare citite! E parerea mea, nu ceva ce am mai auzit! Si eu sunt ortodoxa.
APRILIE 2010 - ”Prier” - Pagina 2 825120 Am si certificat de botez!
cherie
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Apr 25, 2010 7:57 am

Ok.ok sau cum spune Hyaviv,sunt intr-u totul de acord cu ea,adevarul este cum spune si ea la mijloc,si apoi de ce mi-as bate capul ca sa sustin parerea mea am altceva mai bun de facut. hahaha
ginabreazu
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Apr 29, 2010 1:09 am

Aveti ceva propuneri pentru Tema lunii Mai ? Bataie
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Joi Apr 29, 2010 2:17 pm

Grea tema de gandire , Geta... rusinat
Momentan nu am nici o idee...
Corina
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Apr 29, 2010 4:27 pm

Iata ca ne apropiem si de sfarsitul lunii aprilie. Iar ca de final, voi face o apologie a dansului. De ce, va veti intreba. Pai ce este mai frumos si mai sublim decat sa aluneci in pasi de dans, in bratele persoanei indragite si pe acordurile unei melodii fermecatoare. Cate cuvinte pot inlocui un simplu dans...

Cateva citate :
"Dansul este un poem în care fiecare mişcare este un cuvânt. ";

"Dansul este puţină nebunie care ne face tuturor mult bine."

"Dansul este cea mai elevată, cea mai emoţionantă, cea mai frumoasă dintre arte, pentru că nu este doar translatare sau abstractizare din viaţă; este chiar viaţă. "

Revista de psihoterapie experimentală nr.7″Imaginează-ţi oameni dansând într-o zi de sărbătoare: o horă duminica în sat, carnavalul de la Rio, un bal într-un salon din Viena, un dans tribal în jurul focului, o petrecere între prieteni la o zi de naştere. Gândeşte-te câteva momente la unul din aceste exemple…
Cred că faţa ţi s-a luminat deja, zâmbeşti poate, dacă te gândeşti mai mult începi să auzi muzica, să vezi mişcările, să simţi atmosfera de bună dispoziţie – nu-i aşa că te simţi mai bine?… şi acesta este cel mai puţin important dintre efectele terapeutice ale dansului…

In 1982, Institutul International de Teatru (ITI), prin Comitetul International al Dansului, a hotarat ca in fiecare an, la data de 29 aprilie, sa fie celebrata Ziua Internationala a Dansului. Sarbatoarea comemoreaza astfel si ziua de nastere a creatorului baletului modern, Jean-Georges Noverre (1727 – 1810).

Potrivit traditiei evenimentului, in fiecare an, o personalitate a dansului transmite un mesaj in toate institutiile din lume dedicate artei dansului. Anul acesta, mesajul ii apartine lui Julio Bocca, unul dintre cei mai importanti dansatori argentinieni ai tuturor timpurilor: “Dansul presupune disciplina, munca, instructie, comunicare. Datorita dansului, cuvintele pe care altii nici nu le-ar intelege nu mai sunt necesare; in locul lor se naste un limbaj universal, familiar. Dansul ne face placere, ne elibereaza si ne ofera consolare, ca raspuns la incapacitatea oamenilor de a zbura asemenea pasarilor, apropiindu-ne de cer, de sacru, de infinit”.

Ziua Internationala a Dansului incurajeaza promovarea dansului in lume, dincolo de bariere etnice, politice sau culturale, scopul fiind acela de a-i reuni pe toti iubitorii dansului, oricare ar fi acesta.

(zece piruiete duble sau triple...im-pe-ca-bi-le ) !