MARTIE 2010 - Primavara, " un nou inceput ".

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

MARTIE 2010 - Primavara, " un nou inceput ".

Mesaj Scris de geta la data de Lun Mar 01, 2010 12:24 am

Deoarece inca nu stim nimic despre Irina, voi deschide tema lunii martie cu urarile ei de anul trecut.

geta

Sus In jos

Re: MARTIE 2010 - Primavara, " un nou inceput ".

Mesaj Scris de geta la data de Lun Mar 01, 2010 12:26 am

Martie este a treia luna din an, conform calendarului Gregorian, cel mai utilizat pe glob in zilele noastre. Aceasta reprezenta inceputul anului, conform calendarului Iulian si era denumita Martius. Mai tarziu, romanii din antichitate au schimbat cu 1 Ianuarie inceputul anului, iar Martie a devenit a treia luna. Tot timpul, insa, ea a numarat 31 de zile. Numele sau il celebreaza pe Marte, zeul roman al razboiului.
Martie aduce primavara si sfarsitul iernii. Primavara in partea de nord a globului incepe cu echinoctiul de primavara, care este specific perioadei cuprinsa intre 19 si 21 martie. In aceste zile, centrul soarelui este direct perpendicular pe Ecuator. Luna martie poate fi totodata stapanita de vanturi dar si de caldura soarelui. Zilele racoroase pot sa apara la fel de frecvent precum cele blande si insorite.
In Emisfera Nordica multe animale isi termina perioada de hibernare, iar plantele revin la viata in timpul acestei luni. Copacii infloresc iar bobocii verzi incep sa rasara. Prima salcie plangatoare si florile salbatice pot fi gasite in paduri. Majoritatea broastelor isi depun ouale. Ursii treziti dupa hibernare isi parasesc culcusurile de iarna. Gastele si ratele salbatice isi incep zborul spre nord.
Martie este momentul in care oamenii incep sa caute primul ghiocel, ca semn al venirii primaverii cu adevarat.
Luna martie are numeroase sarbatori religioase sau zile nationale. Astfel ca, in Statul Nebraska se celebreaza pe data de 1 Martie admiterea in Statele Unite ale Americii; in Statul Texas se sarbatoreste pe 2 Martie independenta de Mexic; pe 4 Martie in Pennsylvania se comemoreaza garantarea cartei statului lui William Penn in 1681; irlandezii celebreaza pe 17 Martie sarbatoarea sfantului Patrick; in Maryland pe 25 Martie exista o aniversare a primilor colonisti din anul 1634; tot in martie are loc si festivalul evreiesc Purim, in a patrusprezecea zi a lui Adar, conform calendarului evreiesc; in Romania sarbatorim pe 1 Martie martisorul, pe 8 Martie ziua femeii, iar pe 9 Martie, conform calendarului ortodox, Sfintii Mucenici.
Simbolurile lunii martie sunt: violetele si acvamarinul.
Exista multe supersitii in ceea ce priveste luna martie. Auzim deseori ca "martie vine asemenea unui leu si pleaca precum un miel". Aceasta inseamna ca, primele zile din martie sunt aproape intotdeauna mai racoroase, mai capricioase, in vreme ce ultimele sunt calde si blande. O alta zicala spune ca "aprilie imprumuta de la martie trei zile, si toate sunt rele". Aceasta se refera la faptul ca primele trei zile din aprilie sunt asemanatoare lunii marite. O a treia credinta ne spune ca "primele trei zile din martie sunt zile oarbe" pentru ca sunt nenorocoase. Daca ploua in aceste zile, se presupune ca fermierii vor avea o recolta saraca.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Mar 01, 2010 12:27 am

MARTIE - MARTISOR - Calendar Crestin Ortodox

(31 zile) - ziua are 12 ore, noaptea 12 ore
1. Cuv. Evdochia; Cuv. Domnina; Sf. Mc. Antonina; Sf. Marcel si Anton (Harti)
2. Sf. Sfintit Mc. Teodot; Sf. Mc. Isihie; Sf. Mc. Nestor
3. Sf. Mucenici Eutropie, Cleonic si Vasilisc. Duminica a 34-a dupa Rusalii (a Fiului Risipitor) Ap. 1 Corinteni 6, 12-20 ; Ev. Luca 15, 11-32; glas 6, voscr. 6
4. Cuv. Gherasim de la Iordan; Sf. Mc. Pavel si Iuliana
5. Sf.Sfintit Mc. Conon; Sf. Mc. Iraida
6. Sfintii 42 de Mucenici din Amoreea; Sf. Eufrosin
7. Sf.Sfintiti Mucenici si episcopi din Cherson: Vasilevs, Efrem, Evghenie, Capiton si Eterie
8. Cuv. Teofilact Marturisitorul, Episcopul Nicomidiei; Cuv. Dometie
9. +Sfintii 40 de Mucenici din Sevastia (Sambata mortilor- Mosii de iarna)
10 .Sf. Mc. Codrat, Ciprian, Dionisie si cei impreuna cu dinsii Duminica Lasatului Sec de carne (a Infricosatei Judecati) Ap. 1 Corinteni 8, 8-13; Ev. Matei 25, 31-46 ; glas 7, voscr. 7
11. Sf. Sofronie, Patriarhul Ierusalimului; Sf. Mc. Lalu si Trofim
12. Cuv. Teofan Marturisitorul; Sf. Grigorie Dialogul
13. Aducerea moastelor Sf.Ierarh Nichifor, Patriarhul Constantinopolului (Harti- Dezlegare la lapte,branza,oua)
14. Cuv. Benedict; Sf. Mc. Alexandru preotul
15. Sf. Mc. Agapie, Plisie si Timolau (Harti- Dezlegare la lapte,branza,oua)
16. Sf. Mucenici Sabin, Papa, Romano si Anin
17. Cuv. Alexie, omul lui Dumnezeu; Sf. Mc. Marin (Lasatul secului pentru Postul Mare) Duminica lasatului sec de brinza (a Izgonirii lui Adam din Rai) Ap. Romani 13, 11-14; Ev. Matei 6, 14-21 ; glas 8, voscr.8
18. Sf. Chiril, Patriarhul Ierusalimului (Inceputul Postului Mare)
19. Sfintitii Mucenici Hrisant, Daria si Ilaria
20. Cuv.Mucenici ucisi in Manastirea Sf. Sava
21. Cuv. Iacob Marturisitorul; Sf. Toma si Serapion
22. Sf. Sfintit Mc. Vasile preotul din Ancira; Sf. Drosida
23. Sf. Cuv. Mc. Nicon si cei 199 ucenici ai lui (Pomenirea mortilor- Sambata Sf. Teodor)
24. Inaintepraznuirea Bunei Vestiri; Cuv. Zaharia; Sf. Mc. Luca; Duminica intii din Post (a Ortodoxiei) Ap. Evrei 11, 24-26, 32-40 ; Ev. Ioan 1, 43-51 ; glas 1, voscr. 9
25. (+) Buna Vestire (Dezlegare la peste)
26. + Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Mc. Montanus preotul si sotia sa Maxima
27. Sf. Mc. Matroana din Tesalonic; Sf. Prooroc Anania.
28. Cuv. Stefan si Ilarion cel Nou; Sf.Mc.Filit si Lidia (Denie - Canonul cel Mare)
29. Cuv. Marcu, Episcopul Aretuselor; Chiril diaconul
30. Cuv. Ioan Scararul; Sf. Prooroc Ioad; Sf. Evula (Pomenirea mortilor)
31. Cuv. Ipatie, Episcopul Gangrei; Sf. Achachie si Veniamin Duminica a 2-a din Post (a Sf. Grigorie Palama) Ap. Evrei 1, 10-14 si 2, 1-3 ; al Sfantului.: Evrei 7, 26-28 si 8, 1-2 ; Ev. Marcu 2, 1-12 ; a Sfantului.: Ioan 10, 9-16 ; glas 2, voscr. 10

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Mar 01, 2010 12:28 am

Moderatorii va ureaza tuturor, o primavara frumoasa !

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Mar 01, 2010 2:04 am

hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Lun Mar 01, 2010 2:16 am

si ...multa...multa...multa ...sanatate....
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Lun Mar 01, 2010 8:59 am

pt mine martie, e intotdeauna o luna mai deosebita......nu neaparat ca sunt nascuta in martie, dar cred ca e luna mea preferata,
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de catinca la data de Lun Mar 01, 2010 9:35 am

Un gand bun,o imbratisare si un martisor de 1 Martie pentru toate goblenistele si goblenistii de pe forumul nostru! Pupici Pupici Pupici
catinca

http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de delia la data de Lun Mar 01, 2010 9:53 am

Va doresc s-aveti parte numai de bucurii, iar primavara sa va aduca in suflet ganduri bune. Urez tuturor iubitoarelor de frumos, un calduros LA MULTI ANI de martisor.
O zi buna tuturor.
delia

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi74 la data de Lun Mar 01, 2010 9:53 am

este obiceiul la noi ca in prima zii din martie fiecare sa isi aleaga o BABA. pana pe data de 10 martie stiu...
in functie de cum v-a fii acea zii de senina sau innorata asa v-a fii anul...
gabi74

Sus In jos

Mesaj Scris de catalina la data de Lun Mar 01, 2010 10:11 am

Pentru toate forumistele

catalina

http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Lun Mar 01, 2010 1:51 pm

la multi ani noua dar si celor dragi
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de daria la data de Lun Mar 01, 2010 5:01 pm

Alaturi de cei dragi sufletului,
O PRIMAVARA INSORITA!!!!
daria

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Lun Mar 01, 2010 5:52 pm

Legenda martisorului circula in multe variante .Am sa va pun si eu una :

Legenda Martisorului
Povestea simbolului primaverii este veche si este legata de o eclipsa de soare, de ideea mortii ca etapa a evolutiei si innoirii si de cea a sacrificiului. Se spune ca, odata, Soarele a coborit intr-un sat la hora si a luat chipul unui fecior. Un zmeu l-a pindit si l-a rapit dintre oameni, inchizindu-l intr-o temnita. Lumea s-a intristat, pasarile nu mai cintau, izvoarele nu mai curgeau, iar copiii nu mai rideau. Nimeni nu indraznea, insa, sa-l infrunte pe zmeu. Intr-o zi, un tinar voinic s-a hotarit sa plece sa salveze Soarele. Multi dintre paminteni l-au condus si i-au dat din puterile lor ca sa-l ajute sa-l biruie pe zmeu. Drumul lui a durat trei anotimpuri: vara, toamna si iarna. In cele din urma, tinarul a gasit castelul zmeului si au inceput lupta. S-au infruntat zile intregi pina cind zmeul a fost doborit. Desi slabit si ranit, tinarul a reusit sa elibereze Soarele, care s-a ridicat pe cer inveselind lumea. Viteazul n-a ajuns, insa, sa vada primavara. Singele cald din rani i s-a scurs in zapada si, in timp ce aceasta se topea, din pamint au inceput sa rasara flori albe, ghioceii, vestitorii primaverii. De atunci, tinerii impletesc doi ciucurasi, unul alb si altul rosu, pe care ii ofera fetelor pe care le iubesc sau celor apropiati. Rosul inseamna dragoste pentru tot ce este frumos, amintind de culoarea singelui voinicului, iar albul simbolizeaza sanatatea si puritatea ghiocelului, prima floare a primaverii.
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Lun Mar 01, 2010 5:59 pm

MARTISOARE PENTRU PROTECTIE SI NOROC :

Trifoiul cu patru foi este un simbol des intilnit la multe popoare. Unele legende spun ca trifoiul cu patru foi este singurul lucru pe care Eva l-a luat cu ea cind a fost izgonita din Paradis. Potcoava este, insa, unul dintre cele mai cunoscute talismane aducatoare de noroc din lume. Unii le pun deasupra usii de la intrare, dar potcoave se gasesc pe multe dintre felicitarile oferite cu diverse ocazii, iar creatorii de martisoare romnesti folosesc si ei acest simbol. Potcoavele au fost facute, la inceput, din fier si aveau reputatia de a ocroti oamenii si animalele de vrajitoare, zine si duhuri rele.

Ti-a iesit cosaru-n drum, vei avea noroc de-acum“
Micul cosar negru este un simbol vechi al norocului, caracteristic traditiei romnesti. Hornarul, ca simbol al norocului, care aduce fericire si prosperitate, a nascut multe superstitii de-a lungul timpului. Astfel, daca intilnesti un cosar, trebuie sa iti pui o dorinta, care sigur se va implini. Si ancora are o semnificatie aparte. Acest obiect este simbol al sperantei, al credintei ce se leaga de inaltul ideal solar, de sursa vietii. Ea este simbolul navigatorilor care strabat apele oceanului vietii. Ghiocelul martisor are si el o semnificatie importanta. Simbol al puterii de indurare, al curajului si al fidelitatii nezdruncinate, aceasta floare da speranta. Buburuza este un simbol recunoscut ca aducator de noroc si protectie pe tot cuprinsul Europei. In engleza Ladybug - gindacul Doamnei, sau in germana - Marienkafer - gindacul Mariei, gargarita este simbolul Fecioarei Maria.
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Mar Mar 02, 2010 8:11 pm

Primavara e un nou inceput: reinventeaza-te!

Fiecare om pastreaza in sufletul sau un anotimp.Sa incercam sa pastram primavara.

"O data cu primele raze de soare mai caldute, ce anunta - in sfarsit! - venirea primaverii, ne trezim din nou la viata. Ne dezmortim si ne simtim mai veseli si mai liberi, cu fiecare hainuta groasa pe care o punem la naftalina pana la iarna. Dupa cum bine stiti, primavara este anotimpul renasterii si, prin urmare, este momentul ideal pentru a ne transforma si a ne reinventa dupa bunul nostru plac.

Dupa o iarna lunga si grea, ai carei colti nu au disparut inca cu totul, incet-incet incepem sa ne refacem. Acum ca nu se mai intuneca la ora 4 dupa-masa, simtim ca avem chef si energie pana spre seara si ca putem face un milion de chestii. Ce am putea face totusi?

Let’s redecorate!
Indiferent de bugetul de care dispunem, varianta redecorarii locuintei este intotdeauna o idee foarte haioasa, ce poate fi pusa relativ usor in practica. Putem sa planificam o schimbare radicala de look a casutei in care locuim: mobila moderna, peretii multicolori, vesela si tacamuri noi - toate pot fi achizitionate acum pentru a ne conferi senzatia unui nou inceput. Poate chiar ne-am mutat in casa noua, ceea ce face momentul prezent ideal pentru o amenajare cat mai funny si mai optimista. Daca totusi stam in chirie sau intr-o camera de camin si nu ne permitem sa modificam interiorul dupa pofta inimii, putem apela la niste perdelute noi, cateva tablouri haioase si o noua lenjerie de pat, plus tot ce ne mai trece prin cap, si ne vom transforma radical locuinta provizorie.

Garderoba noua
In paralel cu amenajarea casutei, ne putem ocupa si de innoirea garderobei. Sau, daca nu dispunem de suficienti banuti, putem opta pentru una din aceste doua variante. Oricum, efectul va fi acelasi. In cazul in care vrem sa ne facem provizii pentru iarna viitoare, avem inca posibilitatea de a da iama in magazinele cu reduceri si sa ne achizitionam garderoba pentru sezonul rece 2010-2011. Daca optam, totusi, pentru hainute de primavara, mai lejere si ceva mai colorate, cu siguranta vom da peste tot soiul de promotii aplicate noilor colectii. Sau putem incerca magazinele tip discount, unde gasim tot anul haine la preturi mici si foarte mici.

La gunoi cu tot ce e nociv!
Daca tot e primavara, atunci de ce nu am lua-o de la inceput? Tuturor ni se intampla sa fim prinsi intr-o relatie care nu duce nicaieri si care ne face nefericiti; toti avem obiceiuri proaste si foarte nesanatoase. De ce nu am profita de ocazie pentru a renunta la toate dependentele toxice care ne amarasc existenta? Usor de zis, greu de facut, dar nu imposibil. Tot ce trebuie sa facem este sa ne asumam decizia de a renunta la obisnuintele noastre nocive (fie ca vorbim de relatii sau, pur si simplu, de o alimentatie defectuoasa sau de fumat) si sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a ne tine de ea. Bineinteles, o data ce am facut-o, ar fi bine sa ne punem la punct si un plan de atac prin care sa evitam „recaderile”. Si sa tragem aer adanc in piept (aer proaspat de primavara, bineinteles), pentru a ne aduna curajul si vointa de care vom avea atata nevoie...

Multa miscare in aer liber
Fie ca ne propunem o transformare radicala, fie ca vrem doar sa profitam de zilele insorite si caldute de primavara, miscarea in aer liber ne este in mod cert un aliat de nadejde. Suna cliseic, dar este dovedit faptul ca miscarea in aer liber, practicata in mod regulat, ne binedispune si ne face mai optimisti - ne determina sa vedem viata in roz, cu alte cuvinte. In plus, mai avem cel putin un motiv intemeiat pentru care sa ne apucam tocmai acum de sport: mai sunt doar cateva luni pana la vara si cu siguranta ne dorim sa aratam traznet in costum de baie, pantaloni scurti, etc., asa ca trebuie neaparat sa contracaram kilogramele acumulate in timpul iernii si grasimile depuse care pe burta, care pe solduri...

Este primavara! Ce mai asteptam? Acum este momentul sa zambim, sa alergam prin parcuri si sa ne incarcam cu energia soarelui care ne-a lipsit atat de mult in timpul iernii. Acum este vremea sa facem tot ce frigul iernii si caldurica imbietoare a casei noastre ne-au oprit timp de cateva luni de zile. E timpul sa ne trezim si noi la viata!"

Dana Saporan - editor Studentie.ro
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Vin Mar 05, 2010 9:52 pm

A fost odata ca niciodata ( asa incep toate povestile ) o femeie foarte rea la suflet ,pe nume Dochia Pe 1 martie ,Dochia isi trimite nora pe munte sa culeaga fragi . Nora acesteia o asculta si pleaca pe munte sa-i faca pe plac soacrei . Aceasta se intalneste cu un batranel ( legenda spune ca era Dumnezeu ) care ii daruieste o mana e fragi . Intorcandu-se fata acasa cu fragii ,baba Dochia crede ca vremea s-a incalzit se imbraca cu 9 cojoace si pleaca cu oile pe munte .Primele 9 zile pe munte au fost foarte calde,asa ca Dochia a renuntat in fiecare zi la cate un cojoc. In ziua 10,vremea isi arata coltii iar baba Dochia ,surprinsa de ger,ingheata impreuna cu oile sale .

In prezent,traditia se pastreaza sub forma alegerii babelor,adica fiecare persoana isi alege o zi,mai bine zis o baba,intre 1 si 9 Martie. Se spune ca asa cum va fi acea zi ,asa este si firea omului ,insa daca ninge sau ploua va fi semn de bogatie .

Alegerea babei se poate face in doua moduri : alegerea unei zile oarecare intre 1 si 9 Martie,in functie de data nasterii. Daca ziua de nastere este in afara acestui interval, cifrele ce formeaza data nasterii se aduna si rezultatul reprezinta baba respectiva . Exemplu: daca o persoana este nascuta pe 21 ,baba persoanei respective va cadea pe 2+1=3 Martie
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Vin Mar 05, 2010 9:56 pm

aoleu ile..pai daca-i vb dupa ziua de nastere...ce baba sunt da sa vezi ce ma mai fac...o sa fuga toata lumea pe unde apuca atunci cand am sa-mi fac aparitia..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Mar 07, 2010 6:12 pm

„Mărţişorul preţios

E 1 Martie, cea dintâi zi a primăverii calendaristice.
Afară e frig. Fulgi mari, dar rari, dansează prin faţa ferestrei mele. Citesc pe nerăsuflate „Amintiri din copilărie”, de Ion Creangă. Privirea ochilor mei căprui cade pe o fotografie a autorului. Sub ea zăresc data naşterii: 1 martie 1837. Îmi dau seama că astăzi se sărbătoreşte ziua naşterii sale. Îi rog pe părinţi să mă ducă la căsuţa cu poveşti din Humuleşti. Mergem frecvent, dar niciodată nu am fost de 1 martie.
Ne îmbrăcăm în grabă şi plecăm spre Târgu Neamţ. Se circulă greu. Şoseaua e acoperită cu zăpada căzută în timpul nopţii. După ce trecem de intersecţia cu drumul ce duce la Mănăstirea Văratec, apoi cu cel de la Mănăstirea Agapia, vedem undeva în stânga, departe pe munte, silueta maiestoasă a Cetăţii Neamţului.
Ajungem la Târgu Neamţ, Strada Ion Creangă, numărul 8. Intrăm pe poarta larg deschisă şi în faţa ochilor apare pentru a nu ştiu câta oară căsuţa mică cu prispă, văruită în alb, acoperită cu draniţă, cu flori multicolore la ferestre şi cu uşa nu prea mare, larg deschisă miilor de vizitatori.
Deşi părinţii mă aduc aici de pe vremea când abia învăţam să păşesc, trec cu sfială pragul. Părinţii mei apleacă capul. Tata e foarte înalt, dar mama ar putea trece dreaptă. Dar şi în interior ţin capul plecat. Înţeleg. Fac asta în semn de respect pentru marele povestitor care le-a însoţit copilăria.
Cu adâncă pioşenie trecem în revistă exponatele ce exprimă modestia ţărănească caracteristică moldovenilor. Semnez în cartea de oaspeţi, ca de fiecare dată când vin aici, apoi ne îndreptăm spre curtea din faţa casei, acolo unde un întreprinzător particular a realizat un parc tematic.
Dintr-o boxă se aude vocea clară a lui Mihail Sadoveanu: „Nu ştiu alţii cum sunt.....” Parcă îl şi văd pe Nică, făcând şotie după şotie. În dreapta porţii un manechin din gips îl întruchipează pe povestitor copil, îmbrăcat în costum popular moldovenesc, încălţat cu opinci. Întrăm pe poarta parcului tematic.
Pe părţile laterale ale aleii late se înşiruie, în aer liber personaje de poveste: mătuşa Măriuca îmbrăcată cu ie înflorată şi catrinţă lungă, cu un măturoi în vânt, gata parcă să-l ajungă pe Ionică, cocoşul cu punguţa în plisc, hornul cu motocei şi cu mâţe, capra cu cei trei iezi, lupul, Moş Chiorpec, ursul fără codiţă, vulpea cu un peşte în bot, dar şi pupăza din tei.
Trăiesc aici cele mai frumoase clipe. Nu vreau să plec!
Deodată, zăresc printre ochiuri de zăpadă clopoţelul plăpând al unui ghiocel. E 1 martie. Realizez ca Ion Creangă e cel mai preţios mărţişor al nemţenilor, al tuturor românilor.”
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Mar 07, 2010 6:18 pm

“Viori aprinse, femeile,
Tremur în palmă răsfrânt,
Le slăvesc şi le cânt
Pentru lungul drum ce-l au pe Pământ.”
- Lucian Blaga -

La mulţi ani!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Mar 07, 2010 6:28 pm

Foarte frumos, Lili.
LA MULTI ANI DE ZIUA FEMEII !

Image and video hosting by TinyPic
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Dum Mar 07, 2010 6:50 pm

:haha1:

SaraCreations - Blogul meu cu flori

Pieces of life - pasiunile mele unite intr-un blog
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Lun Mar 08, 2010 1:21 am

La mulţi ani frumoasă doamnă
fericită aş vrea să fii,
inima ta te îndeamnă
s-aduci numai bucurii.

Paşii tăi aduc lumină,
ochii deseori sclipesc;
îţi doresc viaţă senină
şi un suflet părintesc.

La mulţi ani iubită mamă
să trăieşti lăngă copii,
am ales în loc de toamnă
primăvara pe câmpii.

Să ai zilele curate
şi iubire cât doreşti;
îţi dau darurile toate
dulce doamnă, să trăieşti! La mulţi ani frumoasă doamnă
fericită aş vrea să fii,
inima ta te îndeamnă
s-aduci numai bucurii.

Paşii tăi aduc lumină,
ochii deseori sclipesc;
îţi doresc viaţă senină
şi un suflet părintesc.

La mulţi ani iubită mamă
să trăieşti lăngă copii,
am ales în loc de toamnă
primăvara pe câmpii.

Să ai zilele curate
şi iubire cât doreşti;
îţi dau darurile toate
fericită aş vrea să fii,
inima ta te îndeamnă
s-aduci numai bucurii.

Paşii tăi aduc lumină,
ochii deseori sclipesc;
îţi doresc viaţă senină
şi un suflet părintesc.

La mulţi ani iubită mamă
să trăieşti lăngă copii,
am ales în loc de toamnă
primăvara pe câmpii.

Să ai zilele curate
şi iubire cât doreşti;
îţi dau darurile toate
fericită aş vrea să fii,
inima ta te îndeamnă
s-aduci numai bucurii.

Paşii tăi aduc lumină,
ochii deseori sclipesc;
îţi doresc viaţă senină
şi un suflet părintesc.

La mulţi ani iubită mamă
să trăieşti lăngă copii,
am ales în loc de toamnă
primăvara pe câmpii.

Să ai zilele curate
şi iubire cât doreşti;
îţi dau darurile toate
fericită aş vrea să fii,
inima ta te îndeamnă
s-aduci numai bucurii.

Paşii tăi aduc lumină,
ochii deseori sclipesc;
îţi doresc viaţă senină
şi un suflet părintesc.

La mulţi ani iubită mamă
să trăieşti lăngă copii,
am ales în loc de toamnă
primăvara pe câmpii.

Să ai zilele curate
şi iubire cât doreşti;
îţi dau darurile toate
dulce doamnă, să trăieşti!
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Lun Mar 08, 2010 1:27 am

LA MULTI ANI PENTRU TOATE DOAMNELE ACESTUI FORUM SANATATE SI BUCURII
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Mar 08, 2010 1:35 am

Frumoase dedicatii, fetelor ! Multumim !
Urez si eu un calduros la multi ani si multa sanatate, tuturor mamelor, bunicutelor, doamnelor si domnisoarelor, membre ale forumului nostru !