Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Empty Re: Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Mar 05, 2009 7:21 pm

Carrie-Anne Moss (Matrix)
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Carrie10

Irina

Sus In jos

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Empty Re: Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Mar 05, 2009 7:23 pm

Drew Barrymore
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 No_mak11

Ultima editare efectuata de catre Irina in Joi Mar 05, 2009 7:26 pm, editata de 1 ori
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Mar 05, 2009 7:23 pm

Beyonce
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Beyonc10
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Mar 05, 2009 7:43 pm

pai, de cele mai multe ori, daca n-ar fi machiajul.............sunt ff convinsa ca exista in lume destul de multe femei frumoase fara machiaj, dar daca nu intra in categoria actrite, cantarete, etc etc..intr-un cuvant, persoane importante si f cunoscute, nimeni nu da importanta frumusetii lor...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Joi Mar 05, 2009 7:57 pm

Păi la finalul postăriilor cu vedete frumoase, am vrut să spun că unele dintre ele sunt doar imagini "tunning-ărite", dar am zis să nu fiu rău că după aceia mă criticaţi. Bine c-aţi făcut-o voi, fetelor. Idea
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Mar 05, 2009 9:30 pm

Avram a scris:Păi la finalul postăriilor cu vedete frumoase, am vrut să spun că unele dintre ele sunt doar imagini "tunning-ărite", dar am zis să nu fiu rău că după aceia mă criticaţi. Bine c-aţi făcut-o voi, fetelor. Idea
:clic:
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Mar 06, 2009 2:43 am

Trebuie sa recunoastem insa ca dintre toate, Claudia Schiffer e la fel de frumoasa si fara machiaj. 🇦🇬
Am uitat sa v-o arat pe Oprah
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Scaryo10

PS Lasa, ca facem noi o tema cindva si despre barbati, atunci sa te tii, Avrame hahaha
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Vin Mar 06, 2009 3:58 am

asa irina asa... thumbs up
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mar 08, 2009 1:40 am

Una calda una rece despre femei - asa, ca de 8 Martie!
"Bărbaţii admiră femeile inteligente şi le preferă pe cele frumoase." Vasile Ghica
"Femeia e forţa motrice a vieţii. Bărbatul e doar cheia de contact." Valeriu Butulescu
"Intuiţia feminină este rezultatul a milioane de ani în care femeile nu au gândit." Rupert Hughes
"Femeia este muzică rătăcită în carne." Emil Cioran
"Femeia e o suprafaţă care simulează adâncimea." Friedrich Nietzsche
"Fericirea o face pe femeie frumoasă şi dragostea o face fericită. Iubirea este adevăratul fard al femeii." Charles Baudelaire
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mar 08, 2009 2:52 pm

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 Mdf0110
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mar 08, 2009 3:10 pm

La mulţi ani tuturor femeilor cu ocazia zilei de 8 Martie!
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 13380337
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Mar 08, 2009 5:11 pm

Multumim, Avram.
Multumesc!
Corina
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Mar 08, 2009 7:18 pm

Avram, Multumesc !
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Mar 18, 2009 3:40 pm

Daca tot ai spus, Geta, ca imaginea mamei este cea mai sugestiva...
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 18, 2009 8:37 pm

Multumim Irina! floare
Petro
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mier Mar 18, 2009 9:43 pm

Despre cele mai puternice femei din lume, confrom revistei FORBES:
http://www.eva.ro/divertisment/articol506.html
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mier Mar 18, 2009 9:57 pm

„Cea mai găurită femeie din lume” are peste 6.000 de piercinguri:
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume - Pagina 3 125702f
Sursa: http://www.banateanul.ro/bizar/cea-mai-gaurita-femeie-din-lume-are-peste-6-000-de-piercinguri-3997738

Ultima editare efectuata de catre Avram in Mier Mar 18, 2009 10:00 pm, editata de 1 ori
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mier Mar 18, 2009 9:59 pm

Femei remarcabile: Cea mai in varsta femeie din lume
Cea mai in varsta femeie din lume, americanca Edna Scott Parker, a celebrat anul acesta a 115-a aniversare a zilei sale de nastere adaugand inca un an la deja legendara sa durata de viata. Doamna Parks a fost recunoscuta de catre celebra publicatie Guinness Book of Records drept cea mai longeviva femeie din lume imediat dupa decesul japonezei Yone Minagawa, in august 2007, care era cu 4 luni mai in varsta decat Edna Parker.
Din pacate, tot anul acesta, in noiembrie 2008, la varsta de 115 ani si 220 de zile doamna Parker ne-a si parasit definitiv ea decedand la centrul de ingrijire Heritage House Convalescent din Shelbyville, Indiana unde a mai locuit si o alta detinatoare de recorduri Guinness Book, americanca Sandy Allen, care detinea locul secund pentru titlul de cea mai inalta femeie din lume.

Edna Scott Parker s-a nascut in aprilie 1893 si a trait la ferma natala pana la varsta de 99 de ani cand s-a retras la un centru de ingrijire simtind ca nu va mai fi in stare sa isi indeplineasca sarcinile zilnice asa cum trebuie. Prietenii si rudele sale spun ca ea datoreaza muncii in acest mediu sanatos si echilibrat faptul ca a reusit sa traiasca atat de mult timp. Mai mult, fiind o persoana credincioasa, Edna Parker nu s-a indoit niciodata ca Dumnezeu va fi mereu alaturi de dansa atat in momentele mai dificile cat si in clipele sale mai fericite.

Americanca a lucrat o bucata de vreme ca invatatoare la o scoala locala pana ce s-a casatorit cu
Earl Parker in aprilie, 1913. Cu acesta a avut 2 fii, Clifford si Earl Jr., ambii decedand inaintea sa. De asemenea ea si-a condus si sotul pe ultimul drum ceva mai devreme, in februarie, 1939. In ultima perioada dinaintea mortii doamna Parker s-a bucurat de vizitele a sute de persoane care si-au dorit foarte mult sa o cunoasca si chiar presedintele Bush nu a uitat sa ii trimita o scrisoare de felicitare, anul trecut, cu ocazia aniversarii a 114 ani de viata. In prezent ea este inmormantata la cimitirul Miller din Shelbyville, Indiana
Sursa: http://www.egirl.ro/Femei-remarcabile-Cea-mai-in-varsta-femeie-din-lume,a2781.html
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de gabi74 la data de Mier Mar 18, 2009 10:00 pm

Avram a scris:„Cea mai găurită femeie din lume” are peste 6.000 de piercinguri:
asta da femeie...
gabi74
gabi74

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Mar 18, 2009 10:56 pm

Avram a scris:Despre cele mai puternice femei din lume, confrom revistei FORBES:
http://www.eva.ro/divertisment/articol506.html
Tot politica e pe primul loc, intr-adevar se pot numi "puternice", dar tot puternica este si o femeie care creste 10 sau 12 copii, intr-o saracie lucie, cum sint atitea in lume :(

Avrame, vrei sa ma omori. Intii cu glumele, acum cu poza asta :haha1:
Am sa ma sufoc de ris intr-o zi si o sa ma ai pe constiinta lol
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Mar 19, 2009 7:14 am

Sursa: http://www.banateanul.ro/bizar/cea-mai-gaurita-femeie-din-lume-are-peste-6-000-de-piercinguri-3997738
mai e in viata ??? spaima
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Joi Mar 19, 2009 9:06 am

Asta din ultima poza ma sperie spaima chiar e adevarata?
duchess
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Vin Mar 20, 2009 4:06 am

Alina da, e adevarat. acum foarte multi ani, cand noi nu puteam vedea diferite filme decat pe video, am vazut un documentar unde, astfel de oameni erau "gauriti" intr-o groaza de locuri ale corpului, si le erau atarnate chiar si lanturi si alte chestii, pe care le trageau dupa ei. era ca un ritual. insa mie imi facea impresia ca erau drogati in prealabil. curios era ca nu prea se vedea sange. oricum, erau niste imagini groaznice.
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Vin Mar 20, 2009 4:08 am

Irina, superb clipul ! multumesc !
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Sam Mar 21, 2009 10:15 pm

Femeia în societate.
Traim intr-o lume a barbatilor. Este un fapt real.
De-a lungul istoriei au existat si asa numitele perioade de ‚matriarhat’, in care femeile conduceau societatea, avand, probabil, si pe acea vreme, inclinatii catre frumusete, spiritualitate si lumea interioara ; barbatii erau folositi indeosebi pentru munca si procreere. In timp, rolurile s-au inversat – si de cateva mii de ani lumea e condusa de spiritul masculin, cu atributele sale : ratiunea, forta, inclinatia catre materialitate, catre lumea exterioara.
In ce masura ne-a fost de folos aceasta perioada de ‚patriarhat’, in care pana si Dumnezeu este vazut ca avand genul masculin, vor evalua generatiile viitoare.
Momentan, sa privim la cateva realitati contemporane in ceea ce priveste situatia femeii.
Comentariile urmatoare sunt preluate din articole aparute in ziare locale despre acest subiect.
Iata cateva statistici referitoare la femei (sursa - ziarul 7Plus):
- 70 % din cele 1,2 miliarde de oameni care traiesc in saracie sunt femei si copiii lor;
- numai 21% dintre directorii de firme particulare din lume sunt femei;
- 62 % dintre somerii planetei sint femei;
- 85 de milioane de femei sunt analfabete, fata de numai 45 de milioane de barbati analfabeti;
- 700 de milioane de femei nu beneficiaza de hrana, apa, scolarizare si ingrijire medicala la un nivel corespunzator;
- peste 1.400 de femei mor zilnic in timpul nasterii
Discriminarea femeii este inca o realitate. Nu in toate tarile, nu in toate domeniile – ci in majoritatea. Femeile continua sa fie victime ale violentelor domestice, ale tabuurilor religioase sau culturale si ale discriminarii la locul de munca. Sursa – ziarul EVZ :
Un studiu realizat de Organizatia Mondiala a Muncii si publicat de revista „Time“ scoate in evidenta faptul ca egalitatea de sanse intre barbati si femei, in ce priveste cariera, este un ‚mit’ cel putin in tarile Uniunii Europene. Aici, femeile reprezinta doar intre 20 si 30% din totalul directorilor executivi, patronilor de mari companii, managerilor in toate domeniile de afaceri si politicienilor. De asemenea, datorita politicilor de intrajutorare pentru viitoarele mame, practicate de guverne sau corporatii, femeile din Europa pot avea o slujba, dar nu si o cariera. Un sociolog afirma afirma : “A fi o potentiala mama devine de multe ori un obstacol pentru femei cu anumite functii si slujbe, iar acesta este un fapt in toata Europa”.
O femeie care-si doreste un copil este considerata de multe ori incapabila de a detine o functie de conducere. Rezultatul este un sistem in care putine femei se bucura de mobilitate pentru a-si construi o cariera. S-a ajuns ca ele sa fie excluse din domeniile competitive in care exista perspective unei angajari.
Din fericire, in Romania situatia se aseamana mai mult ce ceea ce se intampla in SUA, unde exista o liberate si oportunitati mult mai mari pentru femei decat in Europa. Femeile se implica in sfera decizionala mult mai puternic, iar existenta unui copil nu le impiedica sa-si formeze o cariera, mai ales cand activitatea prestata, conditiile de munca si de salarizare sunt deosebite. Un consultant in resurse umane afirma : „Suntem o piata atipica pentru Europa. Nu m-as mira daca studiile de la noi ar arata alte lucruri decat in UE. Mentalitatea romanilor incepe sa se schimbe.“
Un portret al femeii actuale din Romania, potrivit unui studiu realizat de Institutul Metro Media Transilvania, prezinta o persoana ce spala, calca, plateste intretinerea si face curat, dar ravneste la avansare si afirmare la serviciu. Necasatorita, uneori cu un copil, chiar daca este total de acord ca, pentru a creste fericit, un urmas are nevoie si de un tata. Si, nu in cele din urma, religioasa, dar independenta.
Potrivit sondajului, motivatiile principale la locul de munca sunt, pentru femeia din Romania, posibilitatea de a fi un ajutor direct pentru ceilalti si sansa de a castiga foarte multi bani, precum si de avansare si afirmare. In plus, din ce in ce mai multe romance vad in ocupatia de casnica un sentiment de nerealizare, preferand activitati profesionale inalte, in domeniul afacerilor si chiar al politicii.
Daca in ceea ce priveste cariera mentalitatea e in schimbare, se pare ca in ce priveste viata de cuplu femeile sunt inca tributare unor mentalitati care nu intotdeauna le sunt de folos.
Un sondaj realizat de Metro Media Transilvania a scos in evidenta urmatoarele idei despre conceptul de familie al romancelor :
• 40% din femei ar accepta relatia cu un partener infidel si 80% ar fi gata sa renunte la viata sexuala pentru a salva cuplul
• 70% ar ramane intr-o relatie nepotrivita, pentru copii
Sociologii explica aceste rezultate prin faptul ca societatea romaneasca priveste in continuare familia prin prisma valorilor modelului ‚burghez’. Ele sunt gata sa accepte infidelitatea pentru a mentine stabilitatea institutiei casatoriei, si sunt dispuse sa se sacrifice pentru copii pentru a evita un posibil divort.
In ce priveste raportul munca-familie, conform unui studiu realizat de aceeasi institutie, femeile sunt interesate in primul rand de cariera si in al doilea rand de copii. Ele vor sa aiba copii, dar cauta sa intarzie, cat pot, sa devina mame. In plus, putine dintre acelea care au deja un copil (doar 15 %) mai vor sa aiba inca unul.
Potrivit Federatiei Romane de Psihologie, majoritatea femeilor care au deja un copil nu mai doresc un altul din cauza nesigurantei zilei de maine, a modificarii perceptiei fata de institutia familiei, precum si din cauza miscarii de emancipare a femeii: „Femeia pierde din ce in ce mai mult din feminitate si, in consecinta, din maternitate, pentru ca ea cauta acum pozitii cat mai inalte in politica sau in firma”.
In acelasi timp, cca. 86 % din cele care nu au inca nu copil isi doresc sa aiba unul „ca sa vada cum e”, crede psihologul, care a mai identificat un motiv: „Romancele inca mai cred ca a avea un copil cu un barbat e o modalitate in regula de a mentine o relatie !!??” In acelasi timp insa, exista si femei care nu doresc sa aiba copii intrucat acest lucru le impiedica sa aiba un loc de munca satisfacator.
Ce-ar mai fi de spus ?
Eu as spune ca femeile ar trebui sa se cunoasca si sa invete sa fie ele insele. Sa invete sa iubeasca. Si sa invete cum sa scape de imaginea pe care barbatii au asezat-o asupra lor, de milenii. Probabil ca ele, femeile care ar face asta, ar fi foarte buni conducatori la locul lor de munca. Si probabil ar putea conduce aceasta lume mai bine – cred ca ar fi mai multa bucurie, pace, armonie.
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Sam Mar 21, 2009 10:23 pm

De ce plingi?
- Pentru ca sint femeie ! - raspunde mamica.
- Nu inteleg ... - zice micutul.
Mamica il imbratiseaza si spune :
- Si n-ai sa intelegi niciodata ...

Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal :
- De ce plinge mamica ?
- Nu stiu nici eu ! Toate femeile pling fara motiv ! - a fost tot ce
i-a putut spune taticul.

Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu :
- Doamne, de ce pling femeile asa de usor ?

- Cind am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita.
I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili.

I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii.

Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii.
I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste
neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.
I-am dat forta care-i permite sa continue cind toata lumea abandoneaza

I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. Si, in fine, i-am dat lacrimi sa plinga atunci cind simte nevoia.

Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea.
Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.

Incurajati respectul de sine al celorlalte femei !
Si tuturor barbatilor, ca sa afle ca
TOATE FEMEILE SUNT FRUMOASE!
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum