Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Empty Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Feb 27, 2009 7:55 pm

Este prima luna impreuna, si luna Martisorului totodata. Tema acestei luni este dedicata Femeii - asa cum o vedem reprezentata, ca mama, sotie, fiica... Pictura si fotografia abunda in imagini de femei. Va rog sa evitati nudurile :face: :!:
Iata o prima ilustrare a temei: Mary Cassat - Mama tinara cosind. Le-a placut si celor de la Goblenset aceasta pictura. :twisted: Din pacate nu au facut si un kit shock
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume 21ez1jk
Irina
Irina

Sus In jos

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Empty Re: Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Mesaj Scris de Petro la data de Dum Mar 01, 2009 10:33 am

Alma Tadema:

Image and video hosting by TinyPic

Foto:

Petro
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Empty Re: Martie 2009 - Imaginea femeii in lume

Mesaj Scris de geta la data de Dum Mar 01, 2009 12:05 pm

pasajul lipsa din Geneza.

Dumnezeu l-a întrebat pe Adam:
"Ce se întâmplă cu tine?"
Adam a răspuns că nu avea pe nimeni cu care să mai schimbe din când în când câte o vorbă.
Dumnezeu i-a spus că o să îi facă lui Adam o companie, şi că aceasta va fi o femeie.
Dumnezeu a zis:
"Această persoană blândă şi suavă va aduna şi prepara hrană pentru tine iar atunci când vei descoperi hainele, ea o să ţi le spele. Ea va fi întotdeauna de acord cu orice decizie pe care o vei lua. Ea îţi va face copii şi nu îţi va cere niciodată să te trezeşti în mijlocul nopţii ca să ai grijă de ei. Ea nu te va cicăli şi va fi prima care va admite că a greşit atunci când tu nu vei fi de acord cu ceva. Ea nu va avea niciodată dureri de cap şi îţi va da în mod liber dragoste şi pasiune ori de câte ori vei avea nevoie de ele."
Atunci Adam L-a întrebat pe Dumnezeu:
"Şi cât o să mă coste o astfel de femeie?"
Dumnezeu a răspuns:
"Un braţ şi un picior".
La care Adam a întrebat:
"Şi ce pot să primesc dacă dau doar o coastă?"
... restul este o istorie pe care o cunoaştem bine cu toţii.

Morala : nu vă zgârciţi la lucrurile importante ...

femeia vazuta in lume ?
parerea mea este ca cea mai importanta femeie a tuturor timputilor, a fost , este si va ramane MAMA.
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de catalina la data de Mar Mar 03, 2009 11:04 am

" Femeia face lumea.Ea e suverana:nimic nu se face decat prin ea si pentru ea.Ori femeia este marea educatoare a barbatului; ea il invata virtutile incantatoare,politetea, discretia si acea mandrie care se teme sa nu fie suparatoare.Ea arata catorva arta de a placea si tuturor arta utila de a nu displacea." (Anatole France)
catalina
catalina

http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mar Mar 03, 2009 10:45 pm

O experienţă mai puţin dorită pentru femei.

O bătrânică de 68 de ani din Indiana, SUA, a intrat recent în Cartea Recordurilor drept femeia care s-a măritat de cele mai multe ori, deoarece a avut 23 de soţi.

Linda Wolfe s-a căsătorit prima dată în 1957, la vârsta de 16 ani, cu un bărbat de 31 de ani, iar căsnicia lor a durat 7 ani. Americanca spune că aceasta a fost cea mai fericită căsătorie a ei. Apoi, au urmat altele 22, cea mai scurtă durând doar 36 de ore.

În rest, femeia a fost măritată cu unul dintre bărbaţi de trei ori,a avut doi soţi homosexuali, unul care o bătea constant, a fost căsătorită cu doi cerşetori, cu un puşcăriaş chior, cu preoţi, muzicieni şi barmani.

Întrebată dacă e mulţumită de viaţa ei, Linda a spus că, în ciuda faptului că a intrat în Cartea Recordurilor şi a devenit faimoasă, dacă ar fi să fie tânără din nou, nu ar repeta multiplele căsătorii. S-ar bucura să-şi găsească un soţ pentru tot restul vieţii.

Ce frumoase sunt aşa!
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Thumb612x00128227mirese
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume W612
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mar Mar 03, 2009 11:05 pm

Vă prezint cea mai râvnită femeie din lume la această dată.
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Eva23
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume W400
Actriţa Eva Mendes a fost desemntă cea mai dorită femeie din lume, în urma unui sondaj efectuat de site-ul destinat bărbaţilor AskMen.com, realizatorii topului declarând că nu doar înfăţişarea contează, ci şi ambiţia, inteligenţa şi umorul.
Eh, ce să zic, aluniţa este şic, dar e multă "prelucrare" artistică, opss, estetică, facelift parcă se numeşte, nu?
Mai multe poze aici: http://www.mediafax.ro/poze/life-inedit/eva-mendes-cea-mai-dorita-femeie-din-lume-galerie-foto.html?4728;3783704&type=attachments&ptr=15
Vă interesează mai multe despre ea? Aici: http://www.mediafax.ro/life-inedit/eva-mendes-cea-mai-dorita-femeie-din-lume-galerie-foto.html?4728;3783704
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 03, 2009 11:58 pm

ris ris ris
Avram, cel mai tare mi-a placut comentariul despre alunita! Chiar aveam nevoie sa scrii si tu aici, ca sa ne vedem si prin ochii unui barbat :no1:
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 8:50 am

Da, da, buna interventia ta, Avram, la acest subiect!
Petro
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Mier Mar 04, 2009 1:12 pm

Motive pt care ii suntem datori mamei:
1. Mama m-a invatat SA APRECIEZ O TREABA BINE FACUTA
"Daca vreti sa va omorati intre voi, mergeti afara. De-abia am terminat de facut curat"

2. Mama m-a invatat ce e RELIGIA
"Roaga-te sa iasa pata aia din covor"

3. Mama m-a invatat ce e LOGICA
"Pentru ca asa am zis eu,de-aia"

4. Mama m-a invatat MAI MULTA LOGICA
"Daca cazi de pe hinta siiti rupi gatul, nu te mai iau cu mine in oras"

5. Mama m-a invatat ce e IRONIA
"Plangi in continuare, si o sa-ti dau eu motive pt care sa plangi"

6. Mama m-a invatat ce e CONTORSIONISMUL
"Uita-te la murdaria de pe ceafa ta "

7. Mama m-a invatat ce e VREMEA
"Camera ta arata de parca a trecut o tornada prin ea"

8. Mama m-a invatat ce e IPOCRIZIA
"Daca ti-am zis o data, ti-am zis de un milion de ori: Nu exagera!"

9. Mama m-a invatat despre CICLICITATEA VIETII
"Eu te-am facut,eu te omor!"

10. Mama m-a invatat despre SCHIMBAREA COMPORTAMENTULUI
"Nu te mai comporta ca taica-tau"

11.. Mama m-a invatat ce e INVIDIA
"In lume sunt milioane de copii mai putin norocosi care nu au parintii la fel de minunati cum ai tu"

12. Mama m-a invatat ce e ASTEPTAREA
"Asteapta numai pana ajungem acasa"

13. Mama m-a invatat ce inseamna A PRIMI
"O sa ti-o primesti cand ajungem acasa"

14. Mama m-a invatat ce e UMORUL
"Cand o sa-ti tai degetele de la picioare jucandu-te cu masina de tuns iarba, sa nu alergi plangand la mine"

15. Mama m-a invatat CUM SA DEVIN UN ADULT
"Daca nu mananci legume, nu o sa mai cresti niciodata"

16. Mama m-a invatat ce e GENETICA
"Esti exact ca taica-tau"

17. Mama m-a invatat despre ARBORELE MEU GENEALOGIC
"Inchide usa dupa tine. Ti de pare ca te-ai nascut intr-un cort?"

18. Mama m-a invatat ce e INTELEPCIUNEA
"Cand o sa fi de varsta mea, o sa intelegi"

19. Si preferata mea, mama m-a invatat ce eJUSTITIA "Intr-o buna zi, o sa ai si tu copii. Si sper ca o sa fie exact ca si tine
dory
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 04, 2009 8:52 pm

Doamne ce am mai ras ris Parca a vorbit mama :D
Petro
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Mar 04, 2009 9:39 pm

lol lol lol
Dory, asa de tare e listuta ta cu invataminte, multe le-am invatat si eu de la mama, si daca "voi avea copii exact ca mine" ii voi invata si eu pe ei, promit thumbs up
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de cammy la data de Mier Mar 04, 2009 11:00 pm

mie,mi-a placut mult aceasta poza, sper sa va placa!
cammy
cammy

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mier Mar 04, 2009 11:21 pm

Stai puţin Dorina! Cel puţin 15 din cel 19 ale tale le folosec şi eu acuma, şi poate aş mai adăuga câteva. Asta înseamnă că sunt mamă?. Totuşi mă cheamă Avram.
Da. Sunt încă actuale replicile părinţilor noştri, şi noi la rându-ne le repetăm. Ce să faci, asta-i "programarea", plămădeala noastră spirituală, a generaţiei maturizate înainte de `90.

Bună intervenţia, te invit şi la Poveşti cu tîlc, dacă-ţi place genul.
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Mier Mar 04, 2009 11:27 pm

Am să revin cu picoarele pe pământ şi am vă vorbesc la subietul cu pricina, tema lunii. Femeia frumoasă.
In epoca de aur a modelelor, intre anii 1980-1990, nume precum Claudia Schiffer, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Kate Moss sau Christy Turlington erau asociate cu perfectiunea si depaseau cu mult popularitatea cantaretelor sau actritelor de la Hollywood.

Iată mici poveşti-descriere:
Claudia Schiffer este una dintre cele mai frumoase femei ale lumii, o aparitie cu adevarat captivanta, de o frumusete ravasitoare. Ea si-a inceput cariera de model la Paris si la scurt timp a pozat pentru coperta editiei franceze a publicatiei “Elle”. Karl Lagerfeld a transformat-o in supermodel in momentul in care i-a oferit sansa de a deveni noua imagine pentru Chanel.

Linda Evangelista este una dintre cele mai cunoscute figuri feminine, datorita numeroaselor reclame pentru diferite produse cosmetice, chipul sau deosebit reprezentand imaginea unor importante marci de frumusete. Linda a stiut inca de la varsta de 12 ani ca isi doreste sa urmeze o cariera in modeling. Trei ani mai tarziu, un vanator de talente de la Elite Model Agency a remarcat-o la un concurs local de frumusete. La 18 ani s-a mutat la New York unde a semnat un contract cu Elite Model Management si un an mai tarziu s-a mutat la Paris.

Impreuna cu Naomi Campbell si Christy Turlinghton a constituit ceea ce era cunoscut sub numele de “Trinitate”, datorita faptului ca au pozat in aceasta formula pentru copertile a numeroase reviste. Linda Evanghelista este cea care a afirmat, in numele manechinelor: “Nu ne trezim pentru mai putin de 10.000 de dolari pe zi”.

Cindy Crawford a fost pentru mult timp poate cea mai dorita femeie din lume, fiind numita "American dream girl". Provenind dintr-o familie modesta, Cindy a lucrat chiar ca vanzatoare de popcorn, pana cand a fost remarcata de un fotograf de la o publicatie locala. A debutat in modeling la varsta de 16 ani.
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Mar 05, 2009 1:30 am

Cammy, deosebit de sensibila imaginea ta, cu adevarat artistica. flori
Avram, dar poze nu ne dai?
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Joi Mar 05, 2009 9:06 am

Cammy si mie imi place imaginea postata de tine! Este deosebita!
Petro
Petro

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Joi Mar 05, 2009 10:25 am

Dory , cat adevarate sunt invataturile! zimbet
Cammy , deosebita poza postata de tine !
duchess
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Joi Mar 05, 2009 12:38 pm

Poze: Claudia Schiffer
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume Claudiaschiffer
Martie 2009 - Imaginea femeii in lume W495
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum