Februarie 2010 - " Faurar ", ultima luna de iarna

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Re: Februarie 2010 - " Faurar ", ultima luna de iarna

Mesaj Scris de Corina la data de Sam Feb 06, 2010 6:58 pm

Fiindca Sf.Valentin e tot in ultima luna de iarna- februarie, va dau cateva idei de torturi si prajiturici pentru a sarbatori evenimentul :

fursecurile indragostitilor :

Image and video hosting by TinyPic

Torturi Sf.Valentin :

Si in final o inima de trandafiri rosii pentru cei suuuuperrr romantici :

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Sam Feb 06, 2010 9:11 pm

Corinuta, o singură imagine într-un mesaj...
:rusine
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vio la data de Sam Feb 06, 2010 9:28 pm

Vai Corina, cu ce ispite vi tu....Fug repede de aici lol
Vio

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 07, 2010 9:20 am

Astazi, duminica, de dimineata, in Bucuresti :

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 07, 2010 9:21 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 07, 2010 9:22 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 07, 2010 9:23 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Vio la data de Dum Feb 07, 2010 12:48 pm

Corina, vad ca la Bucuresti este iarna in toata regula. Nu am vazut stirile la tv, dar din pozele tale inteleg ca a fost viscol.
Of, sa treaca odata iarna....
Vio

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Dum Feb 07, 2010 3:48 pm

ce faci cori draga cu iarna asta? ..doamne fereste...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Dum Feb 07, 2010 6:19 pm

E iarna in toata regula in capitala ... ninge cu fulgi mari si bate un vant...
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de catinca la data de Dum Feb 07, 2010 7:58 pm

Avem un peisaj de Doctor Jivago! :rusine
catinca

http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Dum Feb 07, 2010 8:18 pm

Eu am fost în București joi si m-am îngrozit ce urât arătau străzile din zona gării până la Facultatea de drept inclusiv... trotuare înguste și înghetate bocnă, câini la tot pasul...

Nu zic că nu or fi si zone frumoase in Bucuresti, dar ce-am văzut eu m-a îngrozit... Mai frumos si mai mari erau trotuarele la mine in localitate decât acolo...

Îmi place cum se văd fulgii.
Frumoase poze, Cori.
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Dum Feb 07, 2010 10:54 pm

Si tot in februarie sarbatorim pe

Teodor(a) - Numele crestin Teodor(a) e bine reprezentat in calendarul lunii februarie: pe 8 - Sf. Mare Mc. Teodor Stratilat, pe 11 - Sf. Teodora imparateasa, pe 17 - Sf. Mare Mc. Teodor Tiron. Originea este greceasca, compunandu-se din theos, „Dumnezeu“, si doros, „dar“ („darul lui Dumnezeu“). Numele este foarte raspandit pana astazi si din el se trag la noi forme ca Toader, Tudor, Tudora, Doru, Dora, Dorin, Dorina etc. :dd:
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Dum Feb 07, 2010 10:57 pm

Luna februarie in 8 zile: pomenirea Sfantului, slavitului marelui Mucenic Teodor Stratilat

Acesta a trait pe vremea imparatului Licinius (308-321), tragandu-se cu neamul din Evhaita. Si, fiind un general viteaz – numele de Stratilat arata ca era un mare conducator de oaste –, imparatul ii incredintase carmuirea cetatii Heracleea, langa Marea Neagra. Si intrecea Sfantul pe multi, cu podoaba sufletului, cu frumusetea trupului si cu puterea cuvantului si multi cautau sa-l aiba prieten. Pana si Licinius imparatul dorea sa-l intalneasca, macar ca auzise ca era crestin. Auzind insa ca acest dregator al sau, nu numai ca s-a indepartat de cinstirea zeilor, dar dar se ostenea si cu propovaduirea credintei in Hristos, si indeamna, pe toti, sa se lepede de inchinarea idolilor, imparatul hotara sa-l cerceteze el insusi si, de nu se va intoarce, cu infricosatoare moarte sa-l piarda.

A mers, deci, in Heracleea imparatul si, la cererea Sfantului Teodor, I-a dat acestuia ingaduinta sa ia idolii de aur acasa la el, spre a-I cinsti, dupa datina. Dar, ducandu-I acasa, Sfantul a sfaramat idolii in bucati si I-a impartit la saraci. Iar daca s-a facut ziua, Maxentiu sultasul a spus imparatului, ca a vazut capul de aur al zeitei celei mari, Artemida – zeita care fusese data in ajun Sfantului Teodor –, si ca acum era purtat de un sarac. Si acesta, fiind intrebat, a marturisit ca, de la Teodor Stratilat l-a primit. Si imparatul, auzind, de o fapta ca aceasta, a ramas mut de manie. Deci, poruncind slujitorilor, Sfantul a fost prins si adus inaintea sa. Si, marturisind el ca toate cele spuse de sultas sunt adevarate, Sfantul a fost osandit la chinuri grele. Si a indurat Sfantul Teodor, cu credinta si cu barbatie, toate chinurile; si patimind, neincetat propovaduia credinta in Hristos. Deci, imparatul, vazand ca nu poate sa-l intoarca la zadarnica cinstire a idolilor, a poruncit sa I se taie capul si, astfel, s-a savarsit in ziua de 8 februarie. Iar sfintele lui moaste au fost ingropate in cetatea de nastere, Evhaita, care mai apoi s-a numit Theodoropol, in cinstea Sfantului.

Peste multa vreme, in anul 1260, ele au fost duse la Venetia, unde se afla si astazi. Tot in Venetia se afla si o statuie a Sfantului Teodor, asezata pe un stalp, din vestita piata a Sfantului Marcu.
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Lun Feb 08, 2010 9:58 am

gobelin a scris:Eu am fost în București joi si m-am îngrozit ce urât arătau străzile din zona gării până la Facultatea de drept inclusiv... trotuare înguste și înghetate bocnă, câini la tot pasul...

Nu zic că nu or fi si zone frumoase in Bucuresti, dar ce-am văzut eu m-a îngrozit... Mai frumos si mai mari erau trotuarele la mine in localitate decât acolo...

Îmi place cum se văd fulgii.
Frumoase poze, Cori.

Ai fost in ''minunata'' capitala si nu ai spus nimic pana acum .ce faci te duci la Drept??
In zona garii sunt mereu caini si nu numai ...
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Feb 08, 2010 12:13 pm

Ile, iti multumim mult pentru postarea ta, plina de informatii noi pentru multe dintre noi, cred .
flori

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Vio la data de Lun Feb 08, 2010 8:20 pm

Ile, multumim. :cadou:
Vio

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 7:42 am

Marea in februarie ...cateva poze gasite pe internet .
Mi-e dor de mare !!!

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 7:43 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 7:43 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 7:44 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Dum Feb 14, 2010 9:22 am

ce frumoase sunt............dar cred ca apa e asa de rece......
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Feb 14, 2010 9:57 am

14 februarie - ziua Sfantului Valentin

Ziua de 14 februarie a ramas o zi speciala in care il sarbatorim pe Sfantul Valentin. Aceasta se intampla cu o zi inainte de festivalul pagan in care se sarbatorea dragostea. Desi nu este o zi specifica tarii noastre, ea prinde radacini tot mai adanci cu fiecare an ce trece.

Cine a fost Valentin?
Multi dintre noi ne intrebam desigur cine a fost Valentin si care sunt originile acestei sarbatori. Exista mai multe versiuni ale acestei istorioare, care imbinate au nascut o legenda: legenda Sfantului Valentin.

Iata ce spun aceste istorioare:
Se spune ca Valentin a fost un preot roman martirizat in timpul persecutiei lui Claudius in anii 269-270 d.c. Tanar fiind, Valentin ii ajuta pe crestini in vremurile persecutiei. El a fost prins si bagat in inchisoare, unde a devenit un propovaduitor. Tocmai de aceea a fost condamnat la moarte la data de 14 februarie-269. In timpul cat a stat in inchisoare el trimitea mesaje de imbarbatare prietenilor spunandu-le “Amintiti-va de Valentin” si “Va iubesc”.

O alta varianta ne spune ca Valentin a fost un preot care casatorea cuplurile in secret, impotriva legii date de Imparatul Claudius care interzisese casatoria. Si in aceasta poveste el a fost dus la inchisoare deoarece refuzase sa treaca la credinta in zeii pagani. In inchisoare, el se imprieteneste cu fiica temnicerului pe care o convinge sa creada in Dumnezeu. In ziua executiei sale–14 feb. 269, Valentin scrie o scrisoare de dragoste fetei temnicerului, pe care nu o semneaza.

Un lucru cert, ramane totusi faptul ca a existat un preot cu numele de Valentin, care a fost executat pentru credinta sa in Dumnezeu.
In 496 Papa Gelasius schimba Lupercalia de la 15 la 14 februarie in incercarea sa de a stopa aceasta sarbatoare pagana. Biserica intelege ca nu este nimic rau in a sarbatori dragostea, ci doar elementele pagane care aduceau o insulta la adresa divinitatii. Lupercalia s-a sarbatorit in continuare, dar aceasta a ramas marcata ca ziua Sf.Valentin. Astfel, Valentin a inceput sa fie cunoscut ca fiind protectorul indragostitilor.

Asa ca..."Iubiti-va mult " ! :dd:

Valy !!!! Este si ziua ta ? hmm scratch

Va ofer tuturor o frumoasa melodie de dragoste .

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 11:48 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Feb 14, 2010 11:53 am

Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Feb 14, 2010 12:11 pm

Corina, ce mult mi-a placut acest film ! Chiar mi-e dor sa-l revad...

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum