Lilianna - goblen galerie

Pagina 5 din 44 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24 ... 44  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Lilianna - goblen galerie

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Feb 28, 2010 5:08 pm

Multumesc! si :multspor:

ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Feb 28, 2010 8:34 pm

Lilianna, si eu mi-am cumparat 1/2m de aida... nu stiu cat, ca nu stia nici vanzatoarea, are 5 puncte pe cm. (Apropo, e mai ieftina aici, 10€/mp). In fine, odata ajunsa acasa cu ea, am constatat ca e prea rara pentru tot ce imi trebuie mie, habar n-am ce as putea lucra pe ea. Asa ca am comandat 1mp de aida 14, asta sper sa fie mai deasa, nu?
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Feb 28, 2010 9:04 pm

din cate stiu eu aida 14 are 5 puncte/cm. e un topic despre panze, cred ca vei gasi acolo toate informatiile de care ai nevoie:
http://www.goblenul.com/tehnici-de-lucru-si-accesorii-f11/cum-alegem-atele-si-pinza-t46.htm

LALUNA a scris:Lilianna, si eu mi-am cumparat 1/2m de aida... nu stiu cat, ca nu stia nici vanzatoarea, are 5 puncte pe cm. (Apropo, e mai ieftina aici, 10€/mp). In fine, odata ajunsa acasa cu ea, am constatat ca e prea rara pentru tot ce imi trebuie mie, habar n-am ce as putea lucra pe ea. Asa ca am comandat 1mp de aida 14, asta sper sa fie mai deasa, nu?
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Feb 28, 2010 9:09 pm

acestea sunt informatii de pe acest site. sper ca nu am facut o greseala, postandu-le pentru LALUNA.

Clasificare pentru pânza Aida:
6 count Binca: 100% bumbac, pânza Binca este indicată pentru cusutul în cruciuliță datorită ochiurilor sale largi și este ideală pentru începători și copii deoarece găurile sunt foarte vizibile iar modele simple ca și ceșcuțe, pahare sau diverse linii, pot fi finalizate cu ușurință de către copii.
6count = 6 ct = 6 ct/inch = 6 ct/2,54 cm = 6 : 2,54 = 2 puncte pe 1 centimetru

11 count Aida: 100% bumbac; modelele ce se cos în cruciuliță dar fără foarte multe detalii sunt ideale pentru a fi cusute pe o astfel de pânză. De obicei kit-urile au o pânză Aida 14 ct, însă multe persoane afirmă că această Aida 11 ct este chiar mai bună. Argumentul este acela că pe o Aida 14 ct devine dificil de urmărit pentru persoanele cu ochi sensibili. Cantitatea de ață folosită pe o Aida 11 ct este mai multă decât pe o Aida de 14 ct.
11 count = 11 ct = 11 ct / inch = 11 ct / 2,54 cm = 11 : 2,54 = 4 puncte pe 1 centimetru

14 count Aida: 100% bumbac; cea mai îndrăgită pânză pentru coaserea în cruciuliță este Aida 14 ct. Este ușor de numărat pe ea și foarte mulți producători o folosesc în kit-urile lor. Este disponibilă într-o varietate de culori, unele având chiar fire metalice aurite sau argintii în urzeală (pentru modele de Crăciun).
14 count = 14 ct = 14 ct / inch = 14 ct / 2,54 cm = 14 : 2,54 = 5 puncte și jumătate pe 1 centimetru (5,59)

16 count Aida: 100% bumbac; este o pânză ce câștigă tot mai multă popularitate. Aceasta permite acelora care cos să progreseze spre a se obișnui cu pânze din ce în ce mai fine. Avantajul de a folosi o pânză Aida 16 ct este acela că modelul va ocupa o suprafață mai mică, va fi mai detaliat și va acoperi mai bine pânza.
16 count = 16 ct = 16 ct / inch = 16 ct / 2,54 cm = 16 : 2,54 = 6 puncte pe 1 centimetru

18 count Aida: 100% bumbac; pe o pânză Aida 18 ct se pot lucra modele cu detalii fine. Pe o pânză Aida 14 ct, un rând lung de 25,4 cm (10 inch) va avea 140 de ochiuri, dar pe o pânză Aida 18 ct, cele 140 de puncte vor fi lungi doar de 19,6 cm (7,75 inch). Pânza de tip D (vezi Hudemas) are 7 ochiuri / 1 cm. Urzeala acesteia este dintr-un fir pe orizontală și unul pe verticală.
18 count = 18 ct = 18 ct / inch = 18 ct / 2,54 cm = 18 : 2,54 = 7 puncte pe 1 centimetru

22 count Aida: 100% bumbac; Oferă finețe detaliilor. Se poate coase goblen pe ea sau nu? Așteptăm confirmare?
22 count = 22 ct = 22 ct / inch = 22 ct / 2,54 cm = 22 : 2,54 = 8 puncte și jumătate pe 1 centimetru (8,66)

25 count Lugana: 52% bumbac/48% sintetice); este ideală pentru fețe de masă, șervețele și perini. Se poate coase goblen în 2 fire pe această pânză.
- Linen Lugana 25 ct are 10 puncte/cm și poate fi folosită pentru a coase goblen. Nu se găsește caroiată.
25 count = 25 ct = 25 ct/inch = 25 / 2,54 cm = 25 : 2,54 = 10 puncte pe 1 centimetru (9,84)

28 count Britney ( 52% bumbac/48% sintetice )
Una dintre cele mai folosite pânze din U.K. fiind disponibilă într-un număr mare de culori. Are un aspect elegant și se pretează diverselor tehnici de coasere. Pentru coaserea in cruciulita, aceasta panza este de obicei tesuta/facuta peste 2 fire de panza, asa ca, un model cusul peste 2 fire ale panzei de 28 count vor avea aceeasi dimensiune ca si acelasi model cusut pe o panza de 14 count. Oamenii care prefera sa lucreze pe o panza de 28 ct, o prefera deoarece portiunile nelucrate pe o astfet de panza nu vor avea aspectul de ciuruire/de patratele nelucrate. Deoarece se lucreaza pe 2 randuri de panza, exista o gaurica/ochi disponibil pentru puncte de coase re fractionare cum ar fi sferturile de cruciulita, etc. Panza Linda din bumbac 100% se mai fabrica dar intr-un numar limitat de culori.
28 count = 28 ct = 28 ct/inch = 28 / 2,54 cm = 28 : 2,54 = 11 puncte pe 1 centimetru (11,02)

28 count Linen ( 100% linen = in )
Pânza Linen prezintă mai multe texturi, umflături ale urzelii, o densitate inegală în urzeala pânzei, aceasta oferind un aspect tradițional modelelor ce se lucrează pe o astfel de pânză.
28 count = 28 ct = 28 ct/inch = 28 / 2,54 cm = 28 : 2,54 = 11 puncte pe 1 centimetru (11,02)

30 count evenweave
Este o versiune mai fină a pânzei 28 ct Britney. Este echivalentă cu pânza de 16 ct atunci când se coase pe 2 rânduri.
30 count = 30 ct = 30 ct/inch = 30 / 2,54 cm = 30 : 2,54 = aproximativ 12 puncte pe 1 centimetru (11,81)

32 count Linen ( 100% linen = in )
Perfecta pentru toate tehnicile de coasere și pentru modelele foarte fine.
32 count = 32 ct = 32 ct/inch = 32 / 2,54 cm = 32 : 2,54 = 12 puncte și jumătate pe 1 centimetru (12,59)

Zweigart Mono Deluxe 24ct needlepoint canvas: se poate coase goblen pe ea.

Cât de mare va fi modelul meu?
Pentru a determina dimensiunea modelului ce urmează a fi cusut, se împarte numărul punctelor cusute la numărul de ochiuri ale pânzei:
Exemplu: un model ce are 140 x 100 puncte lucrat pe o pânză de 14 ct, va măsura 10 x 7,14 inch (25,4 x 18 cm). (Am împărțit cei 140 la 14 și cei 100 la 14)
Același model lucrat pe o pânză de 18 ct, va măsura 7,77 x 5,55 inch (19,7 x 14 cm).
Pânzele mai fine, cele de 28 si 32 counts se lucrează peste 2 rânduri.
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Mar 01, 2010 11:21 am

Lilianna, se pare ca am dat-o in bara cu comanda mea... hahaha
Iti multumesc ca te-ai deranjat sa-mi dai informatiile, o saptamana buna... Pupici
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Lun Mar 01, 2010 7:52 pm

nu este nici un deranj.
informatiile sunt tot de pe acest site. nu imi apartin.
multumesc celor care le-au postat.
LALUNA a scris:Lilianna, se pare ca am dat-o in bara cu comanda mea... hahaha
Iti multumesc ca te-ai deranjat sa-mi dai informatiile, o saptamana buna... Pupici
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Sam Mar 06, 2010 8:42 am

lanarte, 12*17cm, 18 culori

lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Sam Mar 06, 2010 8:50 am

mai trebuie sa completez ochii ursuletului cu acest punct. nu am inteles cum se lucreaza, nu imi iese nimic. cine ma poate ajuta?
multumesc!

lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Sam Mar 06, 2010 9:10 am

Liliana, acesta este nodul francez (french Knot)

Aici poti gasi un filmulet http://www.goblenul.com/tehnici-de-lucru-si-accesorii-f11/modele-de-puncte-t248-20.htm

Sau poti sa cauti pe youtube "french knot" si vei gasi alte filmulete unde poti vedea cum se realizeaza

E tare dragalas ursuletul tau! Felicitari!

SaraCreations - Blogul meu cu flori

Pieces of life - pasiunile mele unite intr-un blog
Petro

http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Sam Mar 06, 2010 9:14 am

multumesc, Petro!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Sam Mar 06, 2010 10:08 am

Ce ursulet dulcel! Felicitari! thumbs up
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Sam Mar 06, 2010 10:28 am

Ce scumpic e ursuletul! bravo
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de Delia Elena la data de Sam Mar 06, 2010 3:43 pm

Felicitari pentru lucrarile tale, unele mai frumoase decat altele.
Mult mult spor in continuare !
Delia Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Sam Mar 06, 2010 7:27 pm

E tare simpatic ursuletul tau , Lili...iti doresc succes cu nodul francez. Pupici
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Sam Mar 06, 2010 7:38 pm

tare frumos ursuletul tau...sa ai :multspor:
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de aeerdna la data de Dum Mar 07, 2010 7:18 am

tare frumusel ursuletul. Felicitari si mult spor in continuare
aeerdna

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Mar 07, 2010 4:30 pm

ma bucur ca va place ursuletul!
multumesc pentru felicitari si pentru urari!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de duchess la data de Dum Mar 07, 2010 4:48 pm

Pai , cum sa nu ne placa ursuletul ,daca e asa de dragalas ! Felicitari !
duchess

Sus In jos

Mesaj Scris de Vio la data de Dum Mar 07, 2010 10:59 pm

Felicitari pentru lucrarile tale! Mult spor in continuare thumbs up
Vio

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 08, 2010 12:11 pm

Adorabil ursuletul.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Gica la data de Mar Mar 09, 2010 7:27 pm

culegatoarele de spice este un goblen pe care il doresc de mult ,este minunat
Gica

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Mier Mar 24, 2010 4:33 pm

mi-am dorit sa termin icoana inainte de sarbatori.
aseara am terminat-o!

Madona in albastru
rogoblen, 17*12 cm, 16 culori.

e lucrata a doua oara. mi-au ajuns atele din kit sa o lucrez de 2 ori. mai am cateva capetele, cu exceptia celei negre. am completat fondul cu jurubite puppets (cu 3 fire).
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Mier Mar 24, 2010 5:31 pm

A iesit frumos, Lili. I love you Abia astept sa vad cum o inramezi.
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Mier Mar 24, 2010 9:00 pm

Eu te felicit pentru rapiditate, si indrăznesc să te sfătuiesc să iti faci curaj si să cosi modele cu mai multe culori si putin mai grele decât acesta.
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de catinca la data de Mier Mar 24, 2010 9:24 pm

Felicitari!Un inceput promitator! :dd:
catinca

http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Petro la data de Mier Mar 24, 2010 9:49 pm

felicitari Liliana!

SaraCreations - Blogul meu cu flori