Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Re: Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu

Mesaj Scris de delia la data de Lun Ian 04, 2010 11:06 pm

L-am gasit eu.

delia

Sus In jos

Mesaj Scris de delia la data de Lun Ian 04, 2010 11:07 pm

delia

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Ian 04, 2010 11:19 pm

geta a scris:Acesta este de pe adresa postata de gobelin
fara suparare dar mie nu-mi place!
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Ian 04, 2010 11:27 pm

Viv, nici mie nu-mi place insa mi se par interesante punctele folosite. Cred ca este conceptie proprie...Pacat de atata munca.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Ian 04, 2010 11:29 pm

mare dreptate ai geta!
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de michele la data de Lun Ian 04, 2010 11:35 pm

Statuia din Constanta

michele

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Lun Ian 04, 2010 11:38 pm

Ce imagine frumoasa !

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mar Ian 05, 2010 7:20 pm

foarte frumos goblenul Delia
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 3:26 pm

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 3:27 pm

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 3:27 pm

Recita - Ion Caramitru

Ultima editare efectuata de catre geta in Mar Ian 12, 2010 3:31 pm, editata de 1 ori

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 3:29 pm

Recita-Adrian Pintea

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgeta la data de Mar Ian 12, 2010 4:07 pm

Geta, multumim. As vrea sa incep sa comentez cate ceva pe marginea postarilor tale, insa stiu ca sunt prea multe de spus si nu e aici loc sa le cuprind pe toate. Spun doar un singu lucru, de cate ori vad opera lui Eminescu tradusa in alte limbi (cum am vazut aici traduse titlurile) imi vine sa rad. E un ras egoist si arogant intrucatva, pentru ca stiu ca nimeni altcineva in afara de noi, romanii, nu se va putea bucura vreodata de emotia eminesciana. Nu au cum s-o inteleaga. Marea tragedie e ca nici tinerii nostri de azi nu-l mai pot intelege (si asta nu neaparat din vina lor). E greu cand traiesti dupa "blocurile gri" sa stii ce inseamna linistea unui clar de luna, sa rezonezi cu ritmulrile naturii cand prea putine lucruri mai sunt naturale, sa apreciezi solemnitatea buciumului cand iti duduie capul de basul din discoteca. Poate doar cei neurbanizati complet mai au o sansa sa se bucure de Eminescu.
Georgeta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 5:14 pm

Georgeta, ai scris putin dar...ai spus multe. Asa este. Ai perfecta dreptate in tot cee ce spui. Si eu zambesc si am acelasi sentiment ca tine atunci cand vad traduceri dupa Eminescu. Cei neurbanizati...doar sa le predea un profesor inimos si talent pedagodic, ca altfel...Si acolo a patruns, din pacate, promovarea non valorii si a tot ce este ..''cool".
Am cautat dar nu am gasit pe Sadoveanu. Pentru mine este emblematica interpretarea poeziei Sara pe deal.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 5:15 pm

casa de la Ipotesti

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 5:16 pm

Lacul lui Eminescu

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Ian 12, 2010 5:17 pm

Cristelnita in care a fost botezat Eminescu

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Ian 12, 2010 8:52 pm

Georgeta a scris:Geta, multumim. As vrea sa incep sa comentez cate ceva pe marginea postarilor tale, insa stiu ca sunt prea multe de spus si nu e aici loc sa le cuprind pe toate. Spun doar un singu lucru, de cate ori vad opera lui Eminescu tradusa in alte limbi (cum am vazut aici traduse titlurile) imi vine sa rad. E un ras egoist si arogant intrucatva, pentru ca stiu ca nimeni altcineva in afara de noi, romanii, nu se va putea bucura vreodata de emotia eminesciana. Nu au cum s-o inteleaga. Marea tragedie e ca nici tinerii nostri de azi nu-l mai pot intelege (si asta nu neaparat din vina lor). E greu cand traiesti dupa "blocurile gri" sa stii ce inseamna linistea unui clar de luna, sa rezonezi cu ritmulrile naturii cand prea putine lucruri mai sunt naturale, sa apreciezi solemnitatea buciumului cand iti duduie capul de basul din discoteca. Poate doar cei neurbanizati complet mai au o sansa sa se bucure de Eminescu.
intru-totul de acord georgeta!
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Mar Ian 12, 2010 9:52 pm

http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/doina_me.php Nu am stiut cum sa pun poezia...

Imi aduc aminte de vremurile cand aceasta poezie era interzisa,,, cu cata emotie am citit-o prima data... aceeasi emotie o resimt si acum, dupa ani si ani,,,, Eminescu e unic ! Nu ma prea pricep la vorbe alese dar nu cred ca este sau va mai fi unul ca el,,, poetul nepereche...

Poeziile lui universal valabile sunt o incantare,,,
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mar Ian 12, 2010 10:09 pm

eu am fost in concediu acum doi ani la casa lui Eminescu..........

crina

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mar Ian 12, 2010 10:14 pm

crina

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mar Ian 12, 2010 10:18 pm

crina

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Dum Ian 17, 2010 1:49 pm

Vineri, am strâns copilasii si le-am prezentat pe videoproiector date biografice despre Eminescu pe întelesul lor, apoi au audiat niste poezii cântate si le-am citit basmul Făt-Frumos din lacrimă.

Iar la sfârsit le-am pus întrebări.
Au stiut, mai ales că anul trecut am organizat o serbare în toată regula despre Mihai Eminescu.

Si tot anul trecut, le-am spus copiilor (din grabă) ”Copii, să vă îmbrîcati frumos pentru că joi (parcă) serbăm ziua lui Eminescu”. La care o mogâldeată de copil, zice ”Mergem la ziua lui?” Asta ca să vedeti că unii copii nici nu stiau că Eminescu nu mai era printre noi... Insă anul ăsta stiu mult mai multe despre Eminescu.
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Dum Ian 17, 2010 1:55 pm

Ce frumos cred ca a fost ! Copii sunt asa de inocenti ,,,, Si daca o mogaldeata nu stia ca Eminescu nu mia e primtre noi, nu-i bai, ca are timp sa invete,, dar cand vezi pe ai batrani ca habar nu au, asta e mai grav,,,,,
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Ian 17, 2010 2:13 pm

Image and video hosting by TinyPic

O poza facuta de mine, vara trecuta...statuia lui Eminescu de la malul Marii Negre, langa Mangalia...din pacate statuia nu e deloc ingrijita, ar trebui reconditionata, dar pe mine tot ma fascineaza...
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Ian 17, 2010 2:36 pm

Gobelin, superb ceea ce faci si felicitari ! Tine-o tot asa si in mod sigur nu vei regreta. Multumirea va fi nu numai sufleteasca ci, peste ani si ani, atat tu cat si copiii , va veti aminti cu placere de astfel de momente. Momente care, din pacate, sunt si vor fi din ce in ce mai rare.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum