Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu - Pagina 5 Empty Re: Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu

Mesaj Scris de gobelin la data de Dum Ian 31, 2010 10:23 am

Geta, sau fetelor, dacă stiti să scrieti câteva rânduri de încheiere pentru Mihai Eminescu, vă rog să o faceti.

Imediat vom deschide si topicul Prietenie pentru februarie, insă e musai să fie acesta închis.

gobelin

Sus In jos

Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu - Pagina 5 Empty Re: Ianuarie 2010 - Mihai Eminescu

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Ian 31, 2010 11:40 am

Incerc sa inchei eu luna Ianuarie - Mihai Eminescu, cu un pasaj din cartea lui , "Sarmanul Dionis "
( Sper sa va placa ) :

"Sarac de bunuri, frumusete si spirit, inima mea este atat de bolnava, ca o scanteie de soare, noaptea, si te iubesc.Si ochii tai, topite stele a diminetei, privesc atat de adanc, atat de ferice de adanc in noaptea sufletului meu, cat te visez, veghind, si de dorm, la imaginea luminei lor, sunt destept."

Pentru mine este cea mai frumoasa declaratie de dragoste pe care am citit-o vreodata si ma bucur ca a fost scrisa, asa de frumos si de special, de Poetul nostru National - Mihai Eminescu.

Editat: Corina, nu fi rea...
Corina
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Ian 31, 2010 12:10 pm

Gobelin, eu gasesc numele temei Prietenie, extrem de inspirata ! Insa...ma gandesc sa nu existe un...conflict de interese, ca sa spun asa, in legatura cu concursul...
Eu ma gandeam la :" Faurar "- ultima luna de iarna.

Corina, excelenta Incheiere ! Multumim !
bravo

Ultima editare efectuata de catre geta in Dum Ian 31, 2010 12:16 pm, editata de 1 ori
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Ian 31, 2010 12:14 pm

Ma bucur ca ti-a placut, Geta...dar trebuie sa-l urechem putin pe Gobelin...ne-a dat plasa de data asta... face cu ochiul
Corina
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Ian 31, 2010 12:18 pm

Corina a scris:dar trebuie sa-l urechem putin pe Gobelin...ne-a dat plasa de data asta...
Lasa Corina ca...prietenii se ajuta la stramtoare... :dd:
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Ian 31, 2010 12:29 pm

Asa e, Geta...glumeam si eu, ca-mi place sa-l tachinez pe Gobelin...stiu ca nu se supara... face cu ochiul
Corina
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Dum Ian 31, 2010 2:39 pm

geta a scris:Gobelin, eu gasesc numele temei Prietenie, extrem de inspirata ! Insa...ma gandesc sa nu existe un...conflict de interese, ca sa spun asa, in legatura cu concursul...
Eu ma gandeam la :" Faurar "- ultima luna de iarna.

Corina, excelenta Incheiere ! Multumim !
bravo

si eu cred ca intra in conflict cu concursul , dar cum vreti voi
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Dum Ian 31, 2010 2:43 pm

Pajul Cupidon ...

Pajul Cupidon, vicleanul,
Mult e rău şi alintat,
Cu copii se hârjoneşte,
Iar la dame doarme-n pat.

De lumină ca tâlharii
Se fereşte binişor,
Pe fereşti se suie noaptea
Dibuind încetişor;

Cordeluţe şi nimicuri,
Iată toate-a lui averi...
Darnic când nu vrei nici una
Şi zgârcit dacă le ceri.

În volumul ros de molii
Cauţi noaptea adevăr
Şi-ntâlneşti lipită-n file
Viţa-i galbenă de păr.

El dă gânduri ne'nţelese
Vrâstei crude şi necoapte,
Cu icoane luminoase
O îngână-ntreaga noapte.

Când de-o sete sufletească
E cuprinsă fata mică -
A dormit cu ea alături
Ca doi pui de turturică.

E sfios ca şi copiii,
Dar zâmbirea-i e vicleană;
Dară galeşi îi sunt ochii
Ca şi ochii de vădană.

Gât şi umere frumoase,
Sânuri albe şi rotunde
El le ţine-mbrăţişate
Şi cu mâinile le-ascunde.

De te rogi frumos de dânsul,
Îndestul e de hain
Vălul alb de peste toate
Să-l înlăture puţin.

cred ca aceasta pozie este trecerea perfecta de la Eminescu la tema pentru luna februarie
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Ian 31, 2010 2:50 pm

Multumim si tie Nicoleta ! Atat tu cat si Corina, ati facut o incheiere foarte frumoasa !
Multumim tuturor pentru contributia adusa la acest minunat subiect !
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum