Tapiserie romaneasca - Elena Ghiu

Raspunde la subiect

In jos

29122009

Tapiserie romaneasca - Elena Ghiu

Elena Ghiu, este fără îndoială o mare artistă iar stilul său în domeniul tapiseriei este inconfundabil.

De curand, o parte din lucrările domniei sale au fost publicate pe pagina de web.
Merită văzute!

Surse: http://victor.tfm.ro/tapiserii-de-exceptie/ si http://www.ziare.com/actual/diaspora/03-29-2007/elena-ghiu-tapiterii-contemporane-in-expozitie-la-madrid-77721

Mai multe: http://www.tapestrieselenaghiu.com/
gobelin

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Tapiserie romaneasca - Elena Ghiu :: Comentarii

Mesaj la data de Mar Dec 29, 2009 11:20 am Scris de geta

Cred ca seamana mult cu picturile naive. Cui place acest gen , probabil ca va aprecia si aceste tapiserii.

Sus In jos

Mesaj la data de Mar Dec 29, 2009 1:07 pm Scris de gobelin

Eu eram curios să stiu pe ce fel de pânză si cu câte fire se cos astfel de tapiserii...

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 6:32 pm Scris de geta

Le-am studiat putin. In primul rand pot spune ca, pozele sunt postate in asa fel incat nu poti studia mai pe indelete detaliile. Oare de ce ?
Apoi, pot spune aproape cu certitudine, ca nu sunt lucrate in puct de goblen. In consecinta, nu vei putea afla ce material foloseste.:x11:

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 6:44 pm Scris de nicolina

mie mi se par tesute , multumim Gobelin ca ne-ai adus in atentie si altfel de lucrari

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 7:13 pm Scris de geta

Nicolina, eu parca spun ca nici tesute nu sunt. Este o combinatie....

le-am marit...

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 7:17 pm Scris de nicolina

cred ca ai dreptate nu este tesut , s-ar putea sa fie lucrat cu acul special bucle , nu stiu cum se numeste acul dar am vorbit noi despre acest stil

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 9:58 pm Scris de gobelin

Acum cred că am priceput...
E de admirată munca si rezultatul, dar tot mai bine as coase un goblen decât să fac asa ceva...

Am uitat să precizez, că în sectiunea aceasta de Blog, comentariile voastre apar mai mici decât articolul în sine (articol fiin primul meu mesaj).

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Dec 30, 2009 11:57 pm Scris de nicolina

multumim de precizare Gobelin ... si eu prefer goblenul desi pe primul loc se pare ca a trecut netul :haha1:

Sus In jos

Mesaj la data de Mier Ian 06, 2010 2:14 am Scris de hyaviv

hm, eu zic ca aceste tapiserii sunt facute in ceva ce se numeste gherghef dar dupa procedura tesut ( deci nu se fac pe panza)...cand eram eleva in clasa a 4-a mama unei colege a venit la scoala cu un fel de mini-razboi, cu urzeala pe el si cu un manuchi de ate ca sa zic asa, si ne-a invatat sa facem modele cam de genul asta...se baga ata cu ceva,..gen croseta parca,nu mai tin bine minte ce si cum, pe dupa un fir si se facea un nod, dupa care se taia cu un cutit special.. fata ramanea asa pufoasa iar spatele ca si la covoarele persane...dupa 2-3 randuri , se "batea" cu ceva gen pieptene dar care era de metal si avea o coada ceva mai lunga...semana asa cu o furculita cumva, dar mai grea...nu se lucra deloc greu...nu bag mana in foc ca ar fi asa ceva dar asa seamana...

Sus In jos

Mesaj la data de Mar Noi 08, 2011 12:58 pm Scris de edumitrescu

Suspect Eu am vazut undeva ,intr-o revista cum se lucreaza,cu o croseta,iar pe spate ramin capetele atelor.E un fel de goblen,facut din ate inadate cu firele de urzeala.Am sa caut sursa,iar daca o gasesc va anunt.
O ciudatenie mare am gasit;folosind traducatorul roman -spaniol imi da goblen=tapiz,insa in sens invers imi da tapiz=tapiterie. Suspect

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum