Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie - Pagina 9 Empty Re: Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie

Mesaj Scris de geta la data de Mar Dec 29, 2009 12:17 pm

Daaa ! Imi place mult tema propusa de tine, Nicolina. Dar cu conditia ca, textele postate sa fie cat de cat scurte. putem posta si poze cu el sau legate de viata lui ori...chiar goblene. Deci eu votez tema cu Eminescu.

geta

Sus In jos

Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie - Pagina 9 Empty Re: Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Dec 29, 2009 2:32 pm

mie drept sa va spun, imi plac ambele teme, desi, dupa cum spunea nico si geta, tema propusa de gobelin e intr-un fel destul de limitata datorita ..mai multor factori...despre eminescu...vazui anul asta in ianuarie, la tv ,ca fff multi ...habar nu au cine a fost Eminescu..e mare pacat ca oameni care au facut ceva si care au fost un simbol al literaturii romanesti sunt dati uitarii, locul fiindu-le luat incet incet de cei ce au insemnat si inseamna ceva pt literatura universala...asa cum america se mandreste cu emilie dickinson si multi altii, tot la fel poate face si romania cu eminescu, creanga, etc..dar...daca noi ca romani nu ne straduim sa pastram si sa promovam imaginile acestor importante figuri , nimeni din afara nu o va face pt noi ...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mar Dec 29, 2009 3:00 pm

foarte bine spus Viv , cred ca in primul rand noi ca si romanai trebuie sa provocam oamenii mari ai literaturii in definitiv prin ei ne-am facut auziti si peste hotare
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de katy85 la data de Mier Dec 30, 2009 3:40 pm

buna, da si mie imi place tema eminescu, la rogoblen, este un goblen pe tema asta, sau chiar 2 parca unul se numeste luceafarul si unul este cu portretul lui eminescu, pupici.
katy85
katy85

Sus In jos

Mesaj Scris de Brindela la data de Mier Dec 30, 2009 9:17 pm

Eminescu, o data...Eminescu de doua ori...Eminescu...adjudecat ! Si, prima tema i se daruieste doamnei din colt...https://www.youtube.com/watch?v=PNLi_KWlpA0
Brindela
Brindela

https://www.facebook.com/artandjoybrindy

Sus In jos

Mesaj Scris de Brindela la data de Mier Dec 30, 2009 9:43 pm

Decembrie 2009 - Magia lui Decembrie - Pagina 9 Eminescu1x
By brindela at 2009-12-30
Brindela
Brindela

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mier Dec 30, 2009 11:07 pm

Haha Brindela, asteapta putin cu postarile,sa deschidem topic-ul. Sau poate mai sunt si alte propuneri... :dd:
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mier Dec 30, 2009 11:30 pm

M-am gandit mult la cele doua teme propuse, amandoua mi se par interesante, nu stiu pentru care as vota... Cea propusa de Gobelin e, intr-adevar, personala, dar cred ca ar dezlega limbile destul de mult. Eminescu e, ca orice monstru sacru, dincolo de orice discutie...
In final, astept cu nerabdare decizia voastra. Pana una-alta... vine anul nou!!! :x23: sarbatori
LALUNA
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Dec 30, 2009 11:37 pm

LALUNA a scris:M-am gandit mult la cele doua teme propuse, amandoua mi se par interesante, nu stiu pentru care as vota... Cea propusa de Gobelin e, intr-adevar, personala, dar cred ca ar dezlega limbile destul de mult. Eminescu e, ca orice monstru sacru, dincolo de orice discutie...
In final, astept cu nerabdare decizia voastra. Pana una-alta... vine anul nou!!! :x23: sarbatori

draga mea in tara noastra limbile se dezleaga degeaba , jocurile sunt facute de oameni mult mai puternici decat noi , noi suntem doar simple marionete in acest moment, din pacate
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Dec 31, 2009 12:54 am

draga mea in tara noastra limbile se dezleaga degeaba , jocurile sunt facute de oameni mult mai puternici decat noi , noi suntem doar simple marionete in acest moment, din pacate.
Din pacate nico....cam asa e peste tot...nu prea ii mai pasa nimanui de omul de rand, cine are puterea in mana face ..ce le convine lor in primul rand, restul...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Brindela la data de Joi Dec 31, 2009 2:39 pm

Corect ! Degeaba iti doresti orice daca nu sta in mana ta puterea de a indeplini ceeea ce-ti doresti... N-ar fi decat vorbe-n vant... N-am face decat sa ne facem mai mult rau dand curs gandurilor, dorintelor prin intermediul cuvintelor...eu am o teorie ca daca pui in cuvinte ceea ce te doare, daca vorbesti despre asta, fara a putea propriu-zis sa faptuiesti ceva ca sa rezolvi situatia, atunci...nu faci decat sa-ti faci mai mult rau...multi neuroni morti...multe celule proaspat oxigenate ucise in spuma frustrarilor ca sa ce ? Sa te doara mai tare Neputinta.... O sa zic pas la tema asta... Fara suparare...
Brindela
Brindela

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Joi Dec 31, 2009 4:56 pm

Sigur ca fara suparare... si fara parti-pris-uri, parerea mea e alta, Brindela: poti sa-i iei orice omului, dar nu-i lua puterea de a visa... O dorinta dincolo de puterea lui de realizare se cheama vis, nu? De ce sa renuntam si la putinul asta? Viata noastra ar fi asa de searbada... de limitata... Aveam un prieten care avea o forta de a visa... teribila! Stii ce spunea? Din tot ce imi doresc, doar o mica parte se va realiza. Asa ca isi propusese ca ideal absolut in viata... nici mai mult,nici mai putin, decat... sa devina presedintele S.U.A.! Din tot efortul depus sa-si indeplineasca visul, ceva bun tot avea sa iasa. Si a iesit.
Mi-ar placea intr-o zi sa ma pot plimba prin lumea paralela a dorintelor noastre...
LALUNA
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgeta la data de Joi Dec 31, 2009 5:04 pm

Laluna, sunt complet de acord cu tine. Brindela are si ea departe, daca visezi prea mult, risti ca la un moment dat sa fii foarte dezamagit. Ideea e sa visezi cat si la ce vrei, insa sa ramai tot timpul lucid si cu picioarele pe pamant. Dar astea sunt doar teorii.
Georgeta
Georgeta

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Vin Ian 01, 2010 3:45 am

Am onoarea sa scriu mesajul de incheiere a acestui subiect. Va multumesc foarte mult tuturor pentru frumoasele postari si pentru dragostea cu care ati facut-o ! Sa dea Domnul ca, si Decembrie urmator sa ne gaseasca impreuna si sa putem reveni la acest subiect.
:x9:
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum