Discutii despre goblen, broderie si arte vizuale

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 14 din 15]

261 Re: Croitorie la data de Sam 29 Iun 2013 - 23:37

hyaviv

hm..ia are o croiala speciala.  Nu este greu, ca e simpla ( fara pense si nus ce rascroieli sofisticate ( si eu am facut dar ca si laluna..cine mai stie?? din putinul care mi-l mai aduc aminte fata, spatele si manecile sunt de fapt dreptunghiuri. Cretul care formeaza "gura" ii da forma de bluza) Poate ca ar fi bine, cineva care are una sa-ti deseneze un tipar. Daca nu, cum bine zise laluna, cauta una simpla si de brodat..se gasesc modele..

262 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 0:16

minzu.nadia

Pai sunteti norocoase ca ati facut asa chestii la orele de lucru manual... zimbet Eu maximum ce imi amintesc este un sort de bucatarie confectionat rusinat  Cat despre ie ma gandesc sa imi simplific lucrul printr-o croiala banala in forma de T (oare nu va arata prea incretit la subsuori?). Panza topita?? Ma gandesc ca nu prea este 'brodabila'... O aveam in vizor pe acea evenweave, gen cea pe care am inceput "Casuta profesoarei de muzica", dar nu sunt sigura. De fapt m-am imbolnavit de ideea unei ii cusute dupa ce am fost la festivalul IaMania aici la Chisinau - Doamne, ce frumuseti am vazut visez cu ichii desch Si m-am gandit ca la unul dintre urmatoarele matinee la gradinita ar fi chic sa purtam o ie decat o banala rochie luata in chirie...

Laluna, am vazut kiturile cu ii de la Goblenart - sunt super frumoase, dar prea 'adulte' si complicate. Ma gandeam la ceva mai usurel pentru copil... scratch

263 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 0:24

hyaviv

nadia, eu nu am facut la lucru manual nici un fel de croitorie, am facut un curs de un an in tinerete. Nici acolo nu am invatat sa croiesc ie, am facut dupa iile care le avea mama acasa. Din pacate, nu sunt in tara si nici nu stiu daca mai exista acele ii... Nu cred ca e buna ideia de a le face din 2 tipare in forma de T, mi-as fi amintit sigur de asa ceva..stiu ca absolut toate iile ce le-am vazut aveau manecile cusute.. e f posibil ca maneca sa fie trapezoidala.. poti incerca din ceva bucati de material vechi daca ai, la dimensiuni reduse. Ai grija ca daca materialul nu e moale, nu stiu daca arata bine, d'asta panza topita era cea mai folosita...

264 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 6:59

LALUNA

Exact: materialul trebuie sa fie foarte moale, Nadia! Altfel nu are caderea clasica. Eu am avut ii cusute pe panza topita, dar nu stiu daca se mai gaseste azi materialul asta...

265 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 8:35

dory

Harnicutelor,nu am intrat de mult timp pe aici si uite ce de frumuseti ati confectionat.
Bravo Brindela si Carolina,sunteti foarte talentate bravo 

266 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 9:11

Rossana

Nadia, ai putea cauta pe net, sunt destule locuri din care poti cumpara o ie. Ma gandesc ca ai putea cumpara una pe care sa o folosesti apoi ca model, adica sa vezi cum trebuie croita, cum trebuie sa fie materialul etc.
Eu am vazut si purtat ie care nu e din panza topita, ci din material mai grosut.

267 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 9:33

minzu.nadia

Mdaaa... tind sa cred ca va trebui sa ma multumesc cu o ie din comert. zimbet 

268 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 12:45

ANIKO

Nadia sa stii ca nu este chiar asa de dificil sa croiesti si sa cosi o ie. Singura smecherie ar fi rascroiala raglan a manecii dupa cum se vede si in poza de mai de jos

269 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 12:48

ANIKO

Uite o schita cum ar trebui croita ia, doar ca la gat nu trebuie aceea bendita ci pur si simplu se trece un snurulet prin material cu care se regleaza largimea.

Daca gasesti in topit la metru sa-mi spui si mie, te rog.

270 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 13:06

minzu.nadia

Off, Aniko, ma omori cu ia aceasta din imagine. Sa stii ca pentru inceput nu voi indrazni sa stric o bucata mare de panza, caci nu am absolut deloc expertirenta in a croi. Dar am o bucata de panza evenweave ramasa de la Casuta profesoarei de muzica, care indoita in jumatate o prinde perfect pe fetita mea (ca e tare maruntica hahaha ). Doar ca manecutele for fi chiar minuscule - un fel de chimono, putin - putin peste umar. cred ca un guler rotund cu snurulet si o broderie in cruciulita vor deveni o bluzita in stil etno, chiar daca nu tocmai o ie adevarata. Azi e duminica nu cos, dar maine voi face o incercare, iar daca voi strica panza o voi folosi la brodat ceva miniaturi. zimbet 

271 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 13:13

ANIKO

Nadia daca nu ai experienta deloc in croit, te sfatuiesc sa incerci prima data pe o bucata de panza ieftina, chiar si de cearsaf. Abia apoi sa croiesti efectiv bluza din materialul adevarat.
Intre timp am gasit pe net panza topita:
simpla [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cu bordura [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

272 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 13:59

minzu.nadia

Ok, caut un cearsaf hi hi hi 

273 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 14:11

hyaviv

da, e f bine de practicat cu cearsafuri vechi sau ma rog, orice alta piesa de imbracaminte uzata..spor la croitorit!

274 Re: Croitorie la data de Dum 30 Iun 2013 - 19:30

LALUNA

ANIKO a scris:Nadia sa stii ca nu este chiar asa de dificil sa croiesti si sa cosi o ie. Singura smecherie ar fi rascroiala raglan a manecii dupa cum se vede si in  poza de mai de jos

E superba, nu am cuvinte!... visez cu ichii desch 

275 Re: Croitorie la data de Sam 17 Aug 2013 - 21:55

filipcarol

Azi am facut o pernuta pentru verighete vintage

276 Re: Croitorie la data de Sam 17 Aug 2013 - 22:10

nicoleta

Superba. Imi plac culorile, dar si accesoriul ales cu grija. Felicitari!

277 Re: Croitorie la data de Dum 18 Aug 2013 - 7:49

scarlet47

Exceptionala! Culoarea si ornamentul definesc perfect vintage-ul! felicitari!I love you 

278 Re: Croitorie la data de Dum 18 Aug 2013 - 9:00

ANIKO

Foarte frumoasa, felicitari! thumbs up I love you 

279 Re: Croitorie la data de Lun 19 Aug 2013 - 11:25

dory

super,imi place mult.bravo bravo 

280 Re: Croitorie la data de Lun 19 Aug 2013 - 15:07

duchess

E superbă!Ce nu înţeleg eu cum stau verighetele.Se prind cumva cu panglica..scratch 

281 Re: Croitorie la data de Lun 19 Aug 2013 - 15:56

filipcarol

Multumesc! 
Da Duchess, se prind cu panglicile funditei.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 14 din 15]

Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum