Antonia - goblen galerie

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Antonia - goblen galerie

Mesaj Scris de geta la data de Joi Oct 01, 2009 3:09 pm

Antonia, aici va fi galeria ta, unde asteptam cu drag postarea goblenelor tale terminate (cate unul pe mesaj), dar si cateva cuvinte , daca este cazul, la cele care ar putea avea vre-o povestioara, de-alungul timpului cat a fost in lucru si nu numai...

geta

Sus In jos

Re: Antonia - goblen galerie

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 12:58 pm

Multumesc mult Geta pentru ajutor!

In primul rand multumesc pentru felicitari si am sa incerc sa va povestesc cum a fost cu concursul si cu premiile...

Mai intai de toate, iata goblenurile mele. Voi incepe cu "Idila lebedelor" de la Rogoblen, cusut cu mare drag, cred ca este o prelucrare foarte reusita a celor de la TTT. Desi nu m-am asteptat, goblenul a castigat Premiul I la Royal Melbourne Show 2009, sectiunea Needlecraft - First Time Exhibitor (a fost prima data cand am participat la concurs, am expus 4 goblenuri si toate 4 au castigat cate ceva, am "furat" practic podiumul la aceasta sectiune). Nu au fost premii in bani insa, doar alte sectiuni au avut cateva donatii pt premiul I si doar cate $25 (aprox 50RON), bani cu care nu-ti poti achizitiona nici macar un kit mai complex.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:05 pm

Al doilea goblen expus la Royal Melbourne Show a fost "Trandafiri" de la Goblenset. A castigat Premiul II la aceeasi sectiune Needlecraft - First Time Exhibitor. M-am asteptat ca acesta sa castige premiul I dar juriul a avut alta parere...L-am cusut in 7 luni anul trecut, un pic nemultumita de calitatea atei de fond, foarte subtire si nu a acoperit foarte bine panza. Cred ca si acesta a fost unul dintre motivele pentru care nu a luat premiul I.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Vin Oct 02, 2009 1:08 pm

wow, ce frumos e cel cu trandafirii de la Pitesti......intotdeauna m-a uimit goblenul acesta, de cite ori l-am vazut.....e deosebit....
tin sa te felicit, pentru premiile cistigate, le meriti, deoarece ai lucrari extraordinare...... I love you :cadou: floare pupici
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:09 pm

Castigatorul premiului III la aceeasi sectiune, goblenul de care m-am indragostit la prima vedere..."De ziua ta" de la Goblenset...sau "pupaciosii"

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Vin Oct 02, 2009 1:09 pm

vai, ce frumos l-ai inramat, si acesta e deosebit de frumos
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:10 pm

Multumesc Crina!

flori
Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de catinca la data de Vin Oct 02, 2009 1:11 pm

Felicitari Antonia!Toate fetele de pe forum sunt mindre de tine si de reusita ta!lucrarile tale sunt foarte frumoase si nu este de mirare ca ai cistigat premiul 1!Anul viitor sigur vei lua premiul cel mare!!!!!!!!!!! I love you I love you I love you I love you :cadou: :no1:
catinca

http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:14 pm

Si nu in ultimul rand, marea surpriza de la expozitie a fost "Parfumul trandafirilor" de la Goblenset care nu a luat decat "Mentiune". L-am, cusut intr-un an de zile dar este un goblen tare drag mie.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:15 pm

Multumesc mult Catinca!

:cadou: pupici
Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:20 pm

Iar acum va voi arata si alte goblenuri pe care le am in colectie si pe care nu le-am trimis la concurs. Dar timpul nu-i pierdut..

"Anotimpurile" de la Goblenset, daruit mamei mele de ziua ei (in poza este mama). In prezent lucrez inca o data acest set de goblenuri, am terminat Primavara si am in lucru Iarna. Mi-a placut atat de mult incat am vrut sa-l am si eu in colectie.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:26 pm

"Micul orfan" de la Goblenset, este primul goblen inceput si terminat in Australia. Chiar daca incepusem sa cos goblen cu mult timp inainte, acest goblen a fost cel care mi-a dat definitiv microbul goblenatului.... zambet)

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:29 pm

"Neffertiti" - nu mai stiu de la ce firma a fost, l-am cumparat in Pitesti de la un targ si nu am pastrat diagrama. Nu sunt foarte multumita de cum l-am inramat.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Cris la data de Vin Oct 02, 2009 1:35 pm

Antonia, felicitari pt toate goblenurile tale, foarte frumoase si inramate cu mult bun gust. Ma bucur pt. premiile cistigate cu modelele cu care te-ai prezentat si tin sa te felicit de asemenea. I love you
Cris

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:36 pm

Goblen cusut pentru prietena mea cea mai buna Cristina care m-a vizitat aici in Australia anul trecut. A implinit 30 de ani chiar de Craciun si culmea coincidentei...numele ei de familie tot "Craciun" este!!! :haha1:
Am gasit modelul intr-o carte veche cu diagrame pt punct in cruce si l-am adaptat eu pt goblen. L-am cusut vai mama mea, si noaptea la lumina lumanarii, si prin tren...ca intrasem in criza de timp... shock

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:36 pm

Multumesc mult Cris!

:cadou: floare
Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:40 pm

Ultimul goblen terminat si inramat, "Carmen" de la Rogoblen

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Oct 02, 2009 1:41 pm

I love you Felicitari pentru goblenele tale minunate dar si pentru premiile primite.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:45 pm

Doua goblenuri tare dragute, nu le-am inramat pt ca mai am de cusut ultimul goblen din set - "Set cu flori de primavara" - Goblenset

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:45 pm

Multumesc mult Mary!

floare
Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:48 pm

Al doilea goblenas din setul cu flori de primavara

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:51 pm

Si cateva modele cusute in punct cruciulita, doua semne de carte daruite cadou si o felicitare cusuta pt mine...

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:53 pm

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de Antonia la data de Vin Oct 02, 2009 1:58 pm

Si in final felicitarea

Cam atat am cusut si eu pana acum. Va voi arata curand si ce am in lucru si de indata ce voi avea acces la topikul " ce lucreaza altii" va voi arata si ce lucrari au mai fost expuse la Royal Melbourne Show precum si cateva poze cu goblenuri cusute in punct mai mare de goblen, cu lana, pe care le-am gasit in magazine second hand.

Antonia

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Vin Oct 02, 2009 2:01 pm

Antonia, nu pot decat sa te felicit pt toata munca depusa si pt realizarile obtinute. Ai cusut modele ff frumoase si destul de complicate...imi place ff mult parfumul trandafirilor...e deosebit...iti doresc muuult spor in continuare... flori
hyaviv

Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum