Septembrie 2009 - Conserve

In jos

Septembrie 2009 - Conserve Empty Re: Septembrie 2009 - Conserve

Mesaj Scris de margareta_ la data de Joi Sept 17, 2009 10:08 pm

nu pune nimeni conserve compt muraturi?cit mai sint inca rosii va spun o reteta de rosii la borcan.Borcane de opt sute de grame spalate sterilizate se umple cu rosii decojite si taiate ca pentru mincare .Dupa ce am umplut borcanul pe o frunza de telina se pune o jumatate de aspirina si se capseaza borcanele .Intr-o oala mai mare se pun borcanele se pune apa sa acopere borcanele si se pun la fiert cind au dat la fiert se mai lasa douzeci si cinci de minute dupa aia se opreste focul si se lasa borcanele sa se raciasca in apa care au fiert. Cind folosim rosiile din borcan dam la o parte aspirina .ATENTIE nu se pune sare deloc .
margareta_
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Sept 17, 2009 10:23 pm

mm..reteta suna tare bine margareta...mama cred ca o sa fie incantata sa o incerce...multam fain!
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Sept 17, 2009 10:50 pm

Margareta, multumim de reteta. este foarte buna. Va spun si eu una.Este vorba de un amestec de rosii cu ardei gras sau goosari, dupa preferinte, care se fierb in ulei. Nu necesita decat sare dupa gust. Aceasta reteta poate fi folosita in special de persoanele care au avut hepatita, stiind ca aspirina sau conservantul sunt interzise in astfel de cazuri.
Rosiile se curata de coaja sau...nu. cum preferam, si se taie bucati. Ardeiii se taie marunt,ca pentru ciorba. Cantitati : 5 kg rosii; 2-3 kg ardei si 1/2 l ulei. Se fierbe in ulei pana acesta se ridica deasupra. Se pune fiebinte in borcane, se astupa cu capace si se invelesc in paturi pana se racesc. Acest amestec este foarte bun pentru multe feluri de mancare. Septembrie 2009 - Conserve Icon_biggrin
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de margareta_ la data de Joi Sept 17, 2009 11:02 pm

multumesc Geta o sa o incerc. thumbs up
margareta_
margareta_

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Joi Sept 17, 2009 11:44 pm

asa face mama mea geta draga..iti dai seama ca la cantitati..eu habar nu aveam, stiam numai procedura..e ff bun
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de catalina la data de Joi Sept 24, 2009 12:16 pm

margareta_ a scris:nu pune nimeni conserve compt muraturi?cit mai sint inca rosii va spun o reteta de rosii la borcan.Borcane de opt sute de grame spalate sterilizate se umple cu rosii decojite si taiate ca pentru mincare .Dupa ce am umplut borcanul pe o frunza de telina se pune o jumatate de aspirina si se capseaza borcanele .Intr-o oala mai mare se pun borcanele se pune apa sa acopere borcanele si se pun la fiert cind au dat la fiert se mai lasa douzeci si cinci de minute dupa aia se opreste focul si se lasa borcanele sa se raciasca in apa care au fiert. Cind folosim rosiile din borcan dam la o parte aspirina .ATENTIE nu se pune sare deloc .
La fel fac si eu, doar ca nu pun aspirina.
catalina
catalina

http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Sept 24, 2009 12:24 pm

Margareta, multumim de reteta !
Catalina, adica tu spui ca nu pui in borcan absolut nimic in afara de rosii? Si tin asa ?
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Sept 24, 2009 1:32 pm

Ce bine au inceput sa curga retete. Multumesc! floare
Mary
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos