Cherie - goblen galerie

Pagina 13 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cherie - goblen galerie

Mesaj Scris de nicolina la data de Dum Apr 11, 2010 1:22 am

cherie a scris:De cand s-a initiat concursul am reinceput sa lucrez goblen si sunt incantata de cele 4 tablouase facute. Intentionez sa le inramez pe fiecare cu o rama alba subtirica...
Ce ziceti ?

eu zic sa ma luati copil de suflet , sa lucram impreuna , poate poate o sa am si mai mult spor bravo bravo bravo

nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de GetaM la data de Dum Apr 11, 2010 9:11 am

cherie a scris:Sunt incantata sa va arat "cum arata" fara rama...

fff frumos cusut,nu am incercat astfel de tehnica...asa ai avut diagrama :dd:
astept mai multe detalii...
bravooo...
GetaM

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Apr 11, 2010 10:46 am

Si mie imi place mult broderia, mi-ar placea sa stiu cum se lucreaza, e ceva nou pentru mine. Felicitari!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de anasstasia la data de Dum Apr 11, 2010 11:15 am

D-na Cherie, sinteti un om deosebit! Ma bucur ca am avut placerea sa va cunosc (prin intermediul internetului), deoarece sinteti cu adevarat o persoana plina de creativitate. Cum mie creativitatea imi lipseste cu desavirsire, de aceea nici nu pot lucra decit goblene dupa diagrama, tin sa va felicit. Faptul ca ati cusut asa cum v-a spus inima, ca ati inventat diferite metode de a lucra mi se pare fantastic. Iar rezultateul este uimitor. Va felicit pentru tot! Jos palaria in fata dvs!
anasstasia

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Apr 11, 2010 1:39 pm

Cherie...esti o talentata....felicitari...aceasta tehnica se facea manual inainte vreme dar acum de cind au aparut pe piata masini de cusut care au functii si de brodat nu se mai coase...de aceea vreau sa spun ca aceasta broderie este cu atit mai valoroasa ca nici nu se mai gaseste brodeze ca sa faca manual asa ceva...acum cine face broderie nu mai este manual facuta...doar la masina de cusut....Cherie multumesc ca acum m-am lamurit ca nu este pictura...eu asa am vazut in postarea cu rama
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Dum Apr 11, 2010 1:46 pm

Cherie, subscriu celor spuse de Gina ! Felicitari si din partea mea !

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de ile la data de Dum Apr 11, 2010 2:49 pm

si din partea mea FELICITARI :cadou:
ile

Sus In jos

Mesaj Scris de Corina la data de Dum Apr 11, 2010 2:56 pm

E superb tabloul cu broderie, Cherie...mie mi se pare mai greu de cusut decat un goblen. bravo
Corina

Sus In jos

Mesaj Scris de lilianna la data de Dum Apr 11, 2010 5:25 pm

eu am crezut initial ca este goblen. are culori vii, calde şi bine potrivite(parerea mea).

eu as coase un asa goblen, daca as avea diagrame.

felicitari pentru toata munca ta!
lilianna

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Dum Apr 11, 2010 8:11 pm

M-am inrosit de emotie ! Ma bucur ca va place !
Eu v-am spus, lucram pe panza pictata de mine si alegeam atele sa se potriveasca cu pictura. Nu pictez in culori vii dar atele bineinteles accentueaza desenul. Mie mi se pare mult mai usor sa lucrez broderie caci nu este nevoie sa vezi foarte bine ca la goblen. La goblen trebuie sa nimeresti fix la locul potrivit si sa fii atent pe dos sa ai aceeasi direstie la fire.
Daca chiar vrea cineva sa lucreze putem coresponda in detaliu si chiar ii trimit un esantion de lucru, dar... daca chiar incepe ceva.
Pot sa va arat un tablou din asta pe fata si pe dos ca sa intelegeti mai bine.
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Dum Apr 11, 2010 8:24 pm

cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de Lora la data de Dum Apr 11, 2010 9:12 pm

Cherie imi mult tabloul cusut broderie ma uimesti Ce talente ascunse ai felicitari bravo I love you
Lora

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Dum Apr 11, 2010 10:08 pm

Dar aici suntem toate talentate! Vad niste goblenuri... superbe !
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de rose la data de Dum Apr 11, 2010 10:47 pm

Sunt deosebite aceste tablouri ale tale in punct de broderie si apreciez mult originalitatea si frumusetea lor. Felicitari Cherie!
rose

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Apr 12, 2010 1:58 am

Asa este gina, de cand cu brodatul la masina, din ce in ce mai putina lume brodeaza manual. Eu nu stiu sa brodez la masina, am incercat in repetate randuri dar fara succes, asa ca, am ramas tot la brodatul de mana, care asa cum spune si cherie, mi se pare mult mai usor comparativ cu coaserea unui goblen. Acum..fiecare are frumusetea lui
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Delia Elena la data de Mar Apr 13, 2010 6:30 pm

Si inramat si fara rama mie mi se pare ca este pictura, daca nu ne spuneati detalii eu as fi jurat ca este pictura. Felicitari din suflet pentru minunile pe care le realizati ! Un cadou deosebit, mi-as dori sa primesc si eu asa ceva !
Mult sanatate si mult spor in tot ceea ce faceti !
Delia Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Mar Apr 13, 2010 10:14 pm

Delia Elena, tu esti mereu o draguta ! Mersi !
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Mar Apr 13, 2010 10:22 pm

hyaviv..dar eu nu am masina de cusut si nici eu nu stiu ....dar manual faceam cind eram putin mai tinerica ...stiti nu ?...era o moda atunci broderia....ce face cherie este absolut o arta....ca aputine mai stiu cum sa brodeze si cum sa faca un asemenea madel de broderie...
Cherie...sa fiu in locul tau nu as mai da cadou asa ceva ...pastreaza-le...astea peste timp lucrate manual vor fi o avere sufleteasca...nimeni nu mai lucreaza broderie manual
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Vin Apr 23, 2010 10:01 am

ginabreazu a scris:Cherie...esti o talentata....felicitari...aceasta tehnica se facea manual inainte vreme dar acum de cind au aparut pe piata masini de cusut care au functii si de brodat nu se mai coase...de aceea vreau sa spun ca aceasta broderie este cu atit mai valoroasa ca nici nu se mai gaseste brodeze ca sa faca manual asa ceva...acum cine face broderie nu mai este manual facuta...doar la masina de cusut....Cherie multumesc ca acum m-am lamurit ca nu este pictura...eu asa am vazut in postarea cu rama

subscriu , un model deosebit bravo bravo
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de catalina la data de Vin Apr 23, 2010 10:21 am

cherie a scris:

Cherie e o lucrare deosebita, bravo
catalina

http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona D. la data de Vin Apr 23, 2010 2:10 pm

Absolut superbe broderiile ! I love you

Si miniaturile imi plac foarte mult bravo
Te felicit din toata inima !
Simona D.

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Vin Apr 23, 2010 5:29 pm

Eu am invatat aceasta tehnica de la o persoana care avea atelier si comenzi din straainataate pe aceasta tehnica, aproximativ chinezeasca, aproximativ tapiserie dar mai mult inventata de ea, caci ea lucra pe panza dublata de un suport etc... Eu ii pictam panza si ea lucra modelul apoi dadea la lucratoarele care executau un numar de bucati daca era cazul. Mie mi-a placut mai ales ca este mai comod atunci cand nu mai vezi bine si apoi era ceva nou....
Mi-a placut mult colaborarea cu acea patroana...
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de getasart la data de Sam Apr 24, 2010 6:50 am

cherie,cu scuzele de rigoare,iti arat cum am lucrat si eu;eheeeeeeee;cind eram tinara;dar eu,lucram cu matase;asta este sigurul ramas; restul,sau dus;
getasart

http://www.getasart.3x.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Nelik la data de Sam Apr 24, 2010 9:59 am

Intr-adevar sunt absolut minunate toate broderiile,una mai frumoasa decat alta.JOS PALARIA !

Nelik

Sus In jos

Mesaj Scris de cherie la data de Sam Apr 24, 2010 5:22 pm

getasart a scris:cherie,cu scuzele de rigoare,iti arat cum am lucrat si eu;eheeeeeeee;cind eram tinara;dar eu,lucram cu matase;asta este sigurul ramas; restul,sau dus;
Draga Geta, dece sa-mi ceri scuze, este broderie, si asa lucrez si eu si toata lumea, doar ca tipa la care ma refer a facut din broderie un fel de tapiserie, adica adevarate tablouri. Inramate, dar lucratura este mult mai putin ingrijita decat cum ai lucrat tu.Se lucreaza dupa model,relaxat, doar fata conteaza...
Sa stii ca si eu am o fata de masa lucrata cu niste trandafiri, de care sunt foarte mandra. Doar ca am facut trandafirii peste niste pete care nu voiau sa iasa cu nimic si a iesit mult mai frumoasa decat era... Iti dai seama ca m-a laudat toata familia...Pe atunci eram tanara ! Broderia este frumoasa si pe spate !
Daca o am aici, (poate v-am zis ca stau cu fundul in doua luntre, adica am doua locuinte)trebuie sa o pozez si sa ma laud cu ea....
cherie

Sus In jos

Mesaj Scris de getasart la data de Dum Apr 25, 2010 7:48 am

Incerc sa iasa frumos un lucru,si pe fata si pe dos; dar nu reusesc chiar intodeauna; am inceput sa mai pierd din rabdare; poate si din cauza durerilor corporale; dar asta este; platim mai bine aici,pentru pacatele noastre,decit dincolo;
Doamne ajuta!
getasart

http://www.getasart.3x.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 13 din 15 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum