Croseta

Pagina 3 din 40 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul

In jos

Re: Croseta

Mesaj Scris de geta la data de Mar Apr 07, 2009 5:51 pm

Nicolinaaa ! Ce mi-ai amintiiiit ! si eu am, la naftalina, doua perechi de manusi crosetate , primite cadou. O pereche de la o prietena si o pereche de la raposata mea mama care era extrem de priceputa. Fac si eu ca tine...le caut , le pozez si le postez. :D

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Mier Apr 08, 2009 12:50 am

hai ca azi o sa vorbesc doar de bunica sotului.....si ea croseteaza....mi-a daruit anul trecut un evantai si un mileu care imi este mila sa-l pun pe masa….evantaiul cred ca il voi inrama

valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Apr 08, 2009 1:01 am

Foarte frumoase Valentina si le-ai tinut la secret .Sotul tau are o bunica tare priceputa , sa ii dea Dumnezeu sanatate.
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Mier Apr 08, 2009 1:10 am

drept sa-ti spun nicolina...sunt foarte dezordonata....si cind fac ordine le tot mut locul...si la urma uit pe unde le-am pus....si saptamina trecuta cum am facut ceva ordine am dat de ele....dar m-am dat dupa una dupa alta si am uitat sa vi le arat.....
multumesc....o sa-i transmit.....
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Apr 08, 2009 1:12 am

interesante toate...si eu am avut in tinerete manusi crosetate....vreo 5 perechi in tot atatea modele, si gulere, un soi de opincute......am ajuns pana intr-acolo incat mi-am crosetat si ciorapi ( dress)..acum nu cred ca m-as mai apuca de asa ceva..
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Apr 08, 2009 8:36 am

Opincute din dantela erau la moma prin 80 si ceva si ce comode erau , e ale tineretii valuri .
nicolina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Apr 08, 2009 1:40 pm

daa, asa este...mai devreme sau mai tarziu, vremurile se vor intoarce...mai nou am vazut si cisme tricotate, captusite cu blana...sunt cumparate, evident, dar asta nu inseamna ca un priceput intr-ale tricotatului nu le poate confectiona, pt ca dupa aceea sa fie lipite pe talpa dorita...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Apr 14, 2009 11:58 pm

Nicolina, foarte frumoase manusilor si gulerasul !
Vali, imi place mult si evantaiul tau precum si danteluta de la perna !
Toate acestea sunt, intr-adevar niste lucruri pretioase insa, din pacate, astazi sunt prea putin apreciate.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Apr 15, 2009 1:37 pm

eu cred ca se poate si croseta vali, cu ata ff subtire, dupa care montata...vali cre ca la tine trebuie sa fie modelul ( cand am spus model, m-am gandit si la materialul din care e confectionata umbrela si pe care urmeaza a fi montata dantela) ca vad in colt scris espana...ia sa ma pun eu pe vizitat spania ca nu mai tine, prea multe frumuseti de care se bucura numai vali zimbet
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Mier Apr 15, 2009 1:52 pm

eje...dar sa vezi reviste de croseta....perdele si dalea care se pun pe pat ( nu mai stiu cum se numesc )....deti cad balele....eu cum nu stiu sa crosetez....nu am luat nici una...dar de multe ori am fost tentata sa cumpar reviste acolo sa le am....decit ca nu mai am unde sa le bag si pe alea.....

hyaviv....lasate de vizite....si pune mina la cusut....
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Apr 15, 2009 1:58 pm

no no no..nici ca ma gandesc...VIZITE!..ca sa "vaz si io" zimbet
Vali draga mea...si eu am avut si perdele si cuvertura pt pat crosetate, si cu laseta...sunt convinsa ca sunt o multime de reviste de acest gen...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Mier Apr 15, 2009 5:58 pm

ce translator folosesti...geta...???...ca google...nu prea face o traducere prea buna in romineste...
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Apr 15, 2009 8:26 pm

din cat am experimentat si eu..cam nici un translator nu face traducere 100% buna in romana..trebuie sa mai ai si tu ideie de cateva cuvintele pe acolo...mie mi le mai baga fiica-mea si am avut surpriza ca nici din franceza sau engleza in ro sa nu traduca toate cuvintele..dar, poate fi si situatia ca nu toate cuvintele altor limbi au corespondent in romana
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Apr 16, 2009 1:46 am

valexya a scris:ce translator folosesti...geta...???...ca google...nu prea face o traducere prea buna in romineste...
draga vali, cum spune si viv, nici un translator nu traduce corect in si din romana. insa...pentru a vedea despre ce e vorba intr-un text, sunt bune. pe alocuri mai deducem si noi cam despre ce e vorba...
http://translate.google.com/translate_t#

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Joi Apr 16, 2009 3:09 am

pai asa fac si eu...o iau mai pe ghicite....
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de mazurnadin la data de Joi Apr 30, 2009 11:07 pm

poate nu continuu chiar direct in tema, dar vin si eu cu ce ma po lauda intr-ale crosetei:
mazurnadin

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Lun Mai 04, 2009 12:42 am

mazurnadin a scris:poate nu continuu chiar direct in tema, dar vin si eu cu ce ma po lauda intr-ale crosetei:

foarte frumoase nadia.... I love you
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de Iarina la data de Mar Mai 05, 2009 4:31 pm

Uite ce am gasit pe net : http://handmade.drawink.ro
Nu accesati adresa direct din forum, copiati-o in browser si intrati de-acolo.

Este un magazin online cu diverse articole crosetate, pe mine m-au surprins preturile, care mi s-au parut cam piperate ...
Iarina

Sus In jos

Mesaj Scris de mazurnadin la data de Mar Mai 05, 2009 6:35 pm

irina, multumesc mult! Am vazut pe un forum rusesc niste lucrusoare care se numesc biscornu(nu sint convinsa ca e corect), zice-se ca s-ar traduce ca cirnituri.seamana cu niste pernute de tinut ace.uite de acelea as vrea sa incrc sa fac si atunci o sa ma pot si eu lauda.
mazurnadin

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Mai 06, 2009 11:34 am

Foarte frumoase modele Geta , in curands lasam acul de cusut si ne apucam de impletit.
nicolina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mier Mai 06, 2009 12:10 pm

ei...Nicolina, nici chiar asa.
pentru strictul necesar cred ca merita efortul. si ...cum se lucreaza usor , nici nu ia prea mult timp.

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mier Mai 06, 2009 1:23 pm

Ai dreptate , dar cum modelele sunt multe si cand te apuci se mai trezeste cate unul ca vrea si el Idea
nicolina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mier Mai 06, 2009 1:29 pm

hahaha !!! da ! aici ai dreptate !

geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Simona D. la data de Dum Iun 14, 2009 1:52 pm

Program de facut diagrame/scheme ( nu stiu cum se numesc ) pentru croseta :
4shared.com/file/61570026/85a0a52/MyCrochet.html