Iulie 2009 - Vacantele de altadata

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Iulie 2009 - Vacantele de altadata - Pagina 2 Empty Re: Iulie 2009 - Vacantele de altadata

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Iul 23, 2009 11:59 am

Eu am fost in 2001 si 2005 doar la Eforie Nord. Terasa nu o am prezenta insa treptele da.

Ultima editare efectuata de catre Mary in Joi Iul 23, 2009 12:01 pm, editata de 1 ori

Mary

Sus In jos

Iulie 2009 - Vacantele de altadata - Pagina 2 Empty Re: Iulie 2009 - Vacantele de altadata

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Iul 23, 2009 12:00 pm

Eforie, Plaja Belona, 1978
Acum pe scarile de pe linga Hotel Belona, sint insirate de sus pina jos tarabe cu: cd-uri, porumb copt, shaorma, costume de baie, etc. Cred ca si atunci erau cu porumb, vata de zahar si alte fleacuri.
Totusi, Eforie a ramas la fel de frumos, imi place in continuare.
Iulie 2009 - Vacantele de altadata - Pagina 2 12bbel10
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Iul 23, 2009 12:00 pm

Nu mai postez, ca ma apuca un dor... Era tare bine sa fii copil pe vremea aia :sol:
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Iul 23, 2009 12:02 pm

Poiana Brasov 1978
Iulie 2009 - Vacantele de altadata - Pagina 2 Poiana10
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Iul 23, 2009 12:03 pm

Multumesc Irina pentru imaginile aduse de la mare.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Iul 23, 2009 12:06 pm

La Poiana nu am fost decit o data, in liceu. Era atit de aglomerat si scump... Super frumos, dar scump. Alte amintiri nu prea am, am trecut doar repede in drum spre alte locuri, intr-o excursie.
Mary, as vrea sa gasesc si mai vechi, mai ales de la munte. Inca mai caut studiu
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Iul 23, 2009 4:24 pm

Multumim Irina ! Doamne, ce nostalgie m-a apucat dupa vremea copilariei si adolescemtei mele....
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Joi Iul 23, 2009 6:40 pm

Ce poze frumoase... aproape că-mi pare rău că nu m-am putut bucura de acele vremuri, pentru că din ce ai scris tu, chiar era frumos...
Multumesc, Irina.
gobelin
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Joi Iul 23, 2009 10:38 pm

Era frumos Gobelin, numai ca, dupa cum spune si Irina, eram prea incorsetati de regim iar magazinele nu prea ne ofereau prea multe alternative.
Apropo de asta, in vara lui 1976 am petrecut voiajul de nunta la Costinesti. Frumos, nimic de zis ! Noi insa am colindat toate statiunile cu minicarul. La un moment dat ne-am imprietenit cu o pereche de oameni mult mai in varsta ca noi, din Finlanda. Venisera la ''namol''. Din vorba in vorba, am ajuns sa schimbam niste bani. Cu valuta finlandeza in buzunar, ne-am dus la renumitul, pe atunci, shop din Neptun. Acolo ne curgeau ochii de ce putea sa fie pe rafturi. Si am inceput sa alegem. Vanzatoarea, o treceau toate apele. Se uita in stanga, se uita in dreapta. Nu stia ce sa creada despre noi. De obicei, romanii care cumparau de acolo ori erau securisti ori ceva pe aproape. Cand s-a dumirit ea ca nu e nimic de capul nostru, ne-a atras atentia sa ne grabim ca s-ar putea sa aiba necazuri si ea dar si noi. Asa ca, am cheltuit toti banii repede si am plecat. Insa...nu voi uita niciodata ce lucruri am putut sa ne cumparam de acolo. Erau produse romanesti care nu le-ai fi vazut in veci in magazine, incaltaminte , imbracaminte, dar...si cosmetice, dulciuri straine. Si ca un fapt divers, printre cele de imbracat, ce credeti voi ca ne-am cumparat ? Doua ii. Una barbateasca si una de dama. La acel moment era teroare cu aceasta moda. Toata lumea de pe strada avea ii. Pana si artistii umblau cu ele. De straini nu mai vorbesc. Dar aceste ii pe care le-am cumparat noi, erau dintr-un material...uimitor. Si niste modele deosebite. Nu le mai am. Nici nu stiu ce am facut cu ele....
Ei...amintiri.... :D
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Vin Iul 24, 2009 11:45 am

La noi se lucrau acele ii! La cooperativa Muncitoarea. Jumatate din sat cosea ii, sau tesea covoare. Erau platite la numar de ii cusute. Li se dadea materialul si modelul si ele coseau. De obicei isi faceau ochii praf inainte de vreme, lucrind pe pinza aceea topita marunta.

Si apropo de vacante. Aveam in curte un cires foarte mare si batrin, cu cirese pietroase negre. Puneam o scara sprijinita de el (nu m-am catarat niciodata in copaci :oops: ), ma urcam pina la o creanga groasa, si acolo stateam toata vara la umbra, cu o mina tineam cartea si cu o mina ma intindeam dupa cirese cit era vremea lor. Mincare nu-mi mai trebuia :D Ce pacat ca a inmbatrinit saracul si a fost nevoie sa il taie pina la urma plinge
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Vin Iul 24, 2009 11:55 am

si mamaia mea avea un cais....eu ma cocotam fara scara....ca era chiar linga gard ( acum hat ani... )....ma " ascunde-am " ore in sir....a avut aceeasi soarta ca si ciresul tau irina......multa companie mi-a mai facut mie pomusorul acela...
valexya
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Vin Iul 24, 2009 4:12 pm

Hehe, eu am avut un tei aproape secular. ma cataram fara nici o grija sau problena pana mai sus, de-o bagam pe mama in boale....Unde mai pui...., unde gaseam o creanga potrivita de orizontala cu solul, mai faceam si eschibitii. Adica ma tineam cu picioarele indoite de la genunchi si atarnam in jos tot corpul. Doamne, cand mi-amintesc cat curaj trebuie sa fi avut...si ce mai obraznicatura de copil am putut sa fiu.... :haha1:
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Nelik la data de Vin Iul 24, 2009 5:47 pm

geta a scris:vreu si eu in vacanta !!!! :bounce:
Image Hosted by ImageShack.us

oare cea din valiza,nu este ELODIA ? ca Diaconescu o tot cauta,de anul trecut Idea
:haha1:
Nelik

Sus In jos

Mesaj Scris de Miha60 la data de Vin Iul 24, 2009 5:48 pm

Mare figura esti, Geta ha ha ha
Miha60
Miha60

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Vin Iul 24, 2009 7:31 pm

Cum arată acea pânză topită? Nu-mi pot da seama la ce anume vă referiti...

Lasă, că si mătusa mea avea un corcodus... m-am urcat eu în el si când am coborât mi-am despicat o portiune bună de sub brat. Dar n-am spus la nimeni, ca să nu le capăt... Am mers la doctor, am făcut injectie, pansamente, etc. Abia după ani de zile au văzut ai mei că eu am o cicatrice acolo... Ehe...

Geta, parcă te văd cu roatele-n sus acolo pe crengi... Ai fost tare nostimă în ce-ai povestit.
gobelin
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Vin Iul 24, 2009 10:23 pm

ia te uita...sa stii draga geta ca si eu tot ca si tine, prin teiul vecinei imi petreceam vremea, facand cam acelasei lucruri care le-ai facut si tu...numai ca eu am mai beneficiat de umbra si comfortul oferit de crengile unui gutui..doamne ce bine mai era si pe acolo...ca sa nu mai zic de leaganul ce mi-l facusem de o ramura a unui mar si din care am si zburat cu fundul aproape in gard de cateva ori dar de invatat minte sa renunt...nu m-am invatat...acum..parca mi s-a facut asa ..o usoara frica de inaltime..nu stiu...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Iul 26, 2009 10:39 pm

Irina, staţiunea Eforie Nord este foarte frumoasă.
Am fost şi eu într-un concediu, prin anul 2002 cred, în celaltă staţiune, Eforie Sud, unde m-am cazat la complexul de vile Briza Mării. De aici am vizitat şi staţiunea cu acelaşi nume şi punct cardinal diferit. Imi pare rau că nu am poze format electronic, decât normale.
Frumos este la mare, mai ales dimineaţa înainte de răsărit şi în timpul acestuia, o imagine magnifică. Cât am stat acolo am ratat un singur răsărit din pricina norilor. Splendide privelişti. De fapt, cred că acesta a fost scopul concediului meu acolo, o comuniune cu natura, soarele şi apa (mării) şi pentru fiul meu o cură de aerosoli. Ţin minte că după concediu, cel puţin în acel an, băiatul a fost ferit de răceli, care anterior se ţineau lanţ de el.
Soţia a profitat doar de soarele care ia colorat tenul conform aşteptărilor şi dorinţelor ei. Ea, nu răsărit, nu apă... doar plajă.
Şi a mai fost mulţumită de condiţiile de cazare şi modul de tratare a clientului.
Acum nu mai ştiu cum o fi pe la mare că nu am mai fost din 2004...
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de gobelin la data de Dum Iul 26, 2009 10:57 pm

A fost cineva la Costinesti recent? Mi s-a ivit o ocazie, si nu as vrea să am parte de aglomeratie, încât să n-ai tu unde pune prosopul...
gobelin
gobelin

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Iul 27, 2009 8:27 am

eu nu am fost draga gobelin dar am auzit ca e o mare mare aglomeratie...am fost la eforie nord dar si acolo...plaja ticsita de lume, nu aveai loc nici sa calci, dara-mi-te sa mai ai loc de prosop
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Lun Iul 27, 2009 10:17 am

Cred ca mania cataratului prin pomi si poduri o au toti copii atat fete cat si baieti , eu vacantele mi le petreceam de regula la bunici , unde ne intalneam 3-4 nepoti si ne tineam de pozne si noi noi eram vejnic prin pomi , de bieti batrani au albit inainte de vreme . Cel mai mult insa imi placea sa dorm vara in fan , ... culeam un sort de pere si urcam in varful capitei ,unde stateam cu orele ,... vara eram la parinti mamei , iar iarna la parinti tatalui .

La nici un metru de prispa casei aveau un par mare si batran , curtea era in panta , asa ca iarna intre prispa si par era partie , bietul bunicul nu odata era sa-si rupa picioarele pe partia facuta de mine , avea obiceiul de a iesi noaptea sa vada ce fac animalele si pe acolo era cel mai scurt drum , mult scandal a fost pentru partia respectiva , dar povestea s-a repetat in fiecare an .
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de rose la data de Lun Iul 27, 2009 12:58 pm

imi pare tare rau ca nu am citit mai devreme acest topic (din lipsa de timp...)
Poate ne intalneam cu Viv la un suc...Mai anuntati si voi cand sunteti prin zona si va face placere ...
De unde mai ai Irina vederile acelea vechi ? Dupa multi, multi ani de delasare, Belona a fost renovata si arata foarte bine. Multe lucruri sun schimbate in bine, dar nu chiar in "foarte bine". Eforie Nord are un aer de orasel de provincie, foarte aglomerat vara, dar in rest e foarte placut aici.
rose
rose

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Lun Iul 27, 2009 3:44 pm

nico draga...sa stii ca nu toti copii au mania cataratului..sora mea de ex, nici nu vroia sa auda sa se catere undeva...ca sa nu mai zic de a mea copila care la fel este: da roata , se uita dar daca-i spui sa incerce sa se urce..iti arunca o privire ce pare a spune: da' ce, ai tampit, cum sa ma urc?..cred ca generatia noastra de fete a fost asa...mai baietoasa: catarat in pomi, jucat fotbal, cioplit lemne,crengi..etc...rose draga...sa tii ca eu abia acus vazui ca tu stai in eforie...tare mi-ar fi placut sa ne intalnim....eu am fost la plaja la belona, langa debarcader si am stat undeva intr-un apartament pe str traian...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de valexya la data de Lun Iul 27, 2009 4:33 pm

pai mie tare mult mai imi placea....si imi m-ai era drag sa umblu desculta ...prin praf....nu va zic ca inca mai fac chestia asta prin gradina la tara...sa vezi picioare negre la mine.... hahaha
valexya
valexya

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Lun Iul 27, 2009 4:39 pm

Viv ai mei copii toti au avut aceasta manie si inca o mai au , doar ca nu au avut unde sa mearga la tara.

Valentina se spune umblatul descult este sanatos .
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Iul 28, 2009 8:05 am

brrr...eu, desi am crescut la tara, nu pot merge desculta..mi se pare ca tot ce ating ma inteapa..e un adevarat calvar la mare, sa merg desculta, pe nisip, de la locul unde fac plaja, pana la apa...de aceea caut sa stau cat mai aproape de apa, sa nu am de mers prea mult...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Iul 28, 2009 8:08 am

Da, si eu urasc sa merg desculta pe afara, datorita mamei care m-a speriat bine de tot ca pot sa ma tai sau cine stie ce sa patesc. Dar prin casa merg numai desculta ris
Se pare ca mersul descult pe nisip sau pe iarba sint foarte sanatoase. ⭐
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum