Mai 2009 - Florar

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Mai 2009 - Florar - Pagina 4 Empty Re: Mai 2009 - Florar

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mai 24, 2009 5:09 pm

Aici am un trandafir căţărător. Este cam pipernicit săracu pentru că l-am plantat prea aproape de o viţă de vie, care-i cam trage toată puterea din sol şi acela sărac.
Mai 2009 - Florar - Pagina 4 E81vr6

Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mai 24, 2009 5:15 pm

mic detaliu
Mai 2009 - Florar - Pagina 4 28bafba
Făcând acestă poză am descoperit că va trebui să stropesc grădina împotriva paraziţilor, au apărut deja păduchii verzi sau "focul viu", cum li se mai spune.

Bataie Vai ce greşală am făcut, tot ce am postat trebuia să le pun la topicul "flori şi grădini" nu-nu! . Gata, mă mut cu restul pozelor acolo. Sper să facă cineva oridine pe aici, beat
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Mai 24, 2009 6:20 pm

Dar de ce sa le mut, Avram, sint atit de frumoase, si sint florile lunii mai. Cu ele, se vede cu adevarat ca mai este luna florilor!
Esti un gradinar talentat, te felicit I love you
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Avram la data de Dum Mai 24, 2009 7:20 pm

Am găsit, pe net desigur, ceva foarte interesant despre prima zi a lunii mai. Păcat că nu am dat de articol atunci, dar cred că este interesant să aflaţi şi acum. În cele scrise retrăiesc unele amintiri din copilărie.

"Traditii populare romanesti.
La 1 Mai romanii sarbatoresc "Armindenul", simbol al vegetatiei care proteja recoltele si animalele. In traditia populara, acestei zile i se mai spune si "ziua pelinului" sau "ziua betivilor" si semnifica inceputul verii. Armindenul se serbeaza pentru rodul pamantului, ca sa nu bata grindina, impotriva daunatorilor, pentru sanatatea vitelor, vinul bun, oamenii sanatosi, prin petreceri la iarba verde, unde se mananca miel si cas si se bea vin rosu cu pelin.
Dimineata oamenii se spala cu roua (de sanatate). Traditia spune ca acum se pun ramuri verzi la porti, pentru noroc si belsug; la casele cu fete se pun puieti de mesteceni in fata portii. Armindenul simbolizeaza vechiul zeu al vegetatiei care proteja recoltele si animalele. Cu o zi inainte, se aduce din padure o ramura verde sau un pom curatat, iar de 1 Mai se pune in fata casei, unde se lasa pana la seceris, cand se pune in focul cu care se coace painea din graul cel nou. In aceasta dimineata se impodobesc cu ramuri verzi stalpii portilor si caselor, dar si intrarile in adaposturile vitelor, pentru ca oameni si animale, deopotriva, sa fie protejati de fortele distrugatoare ale spiritelor malefice.
Se spune ca in ajunul acestei zile, pentru ca viforul si grindina sa nu se abata asupra satului, femeile nu lucreaza nici in casa, nici pe camp. In satele din Banat, Armindenul se pune la casele oamenilor harnici si ale fetelor de maritat. Creanga verde o aseaza feciorii noaptea, fara sa fie vazuti. Cei la casa carora s-a pus Arminden trebuie sa ii caute pe feciorii care l-au pus si sa le dea de baut.

Obiceiul aminteste de prigonirea lui Iisus
Rolul Armindenului este apotropaic (superstitia apararii impotriva duhurilor rele n.r.), dar ne aminteste si de prigonirea lui Iisus, crezandu-se ca, atunci cand Irod omora copiii, a pus cate o ramura verde la poarta de unde ar fi inceput macelul in ziua urmatoare. Insa, a doua zi, au aparut ramuri verzi la toate casele, iar Irod n-a mai stiut unde sa-l caute pe Iisus. Pentru ca in aceasta zi se sarbatoreste si "ziua boilor", acestia nu se folosesc la muncile campului, nerespectarea acestei reguli atragand dupa sine moartea animalelor sau imbolnavirea oamenilor. In ziua de Arminden se organizeaza petreceri (cu lautari) la padure, se frige miel, se bea pelin sau vin rosu, pentru schimbarea sangelui si apararea de boli. La intoarcerea in sat, barbatii isi pun liliac sau flori de pelin la palarii.....".
Avram
Avram

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Mar Mai 26, 2009 9:54 am

nici nu am stiut unde e mai bine sa postez. cred ca mergea si la 'ce lucreaza altii'' sau la ''accesorii''...dar...am ales aici... :D
Image Hosted by ImageShack.us
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de nicolina la data de Mar Mai 26, 2009 10:03 am

frumoasa dradinita Avram , multumim de poze si explicatii .

Geta imi place cutia este deosebita .
nicolina
nicolina

http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mai 26, 2009 2:13 pm

si mie imi place cutiuta..ce mi-at place sa primesc una asa..plina cu trandafiri..
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de rose la data de Mar Mai 26, 2009 3:19 pm

Ce frumoasa cutie cu trandafiri ! Si monograma e finuta...
rose
rose

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mai 26, 2009 3:38 pm

Foarte interesant, Avram. Multumesc!
La noi nu s-a pastrat nici un astfel de obicei, cel putin eu nu am prins si nici de la bunica nu stiu de asa ceva. Foarte multe obiceiuri erau iarna si de Florii, dar Armindenii nu s-au serbat niciodata.
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mai 26, 2009 7:58 pm

nici in zona mea nu se stie de asa ceva irina...
hyaviv
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Sam Mai 30, 2009 3:34 pm

Doamne iarta-ne pe noi toti de aici ca nu ne-am invrednicit sa invocam cat de putin “Inaltarea”.
Daca a facut-o cineva, sa fiu iertata daca nu am observat...
Cu permisiunea voastra, o voi face acum in cateva cuvinte si imagini, prin aceasta postare, chiar daca e putin cam tarziu...
Puteti contribui si voi cu cate ceva: o icoana care v-a impresionat sau chiar cu lucrarile voastre pe aceasta tema.

Semnificaţia Înălţării nu este legată atât de fenomenul în sine, cât ca expresie a preamăririi cereşti a lui Christos care, ridicat prin Înviere la dreapta lui Dumnezeu, domneşte ca Rege. Învingând moartea, Christos a început un nou mod de viaţă alături de Dumnezeu, pe care l-a pregătit şi aleşilor săi. La izbânda lui ia partea întreaga natură umană (cf. Ef 2, 4-6).
Numită şi Ispas, Înălţarea este celebrată de fiecare data în joia săptămânii a şasea după Paşte, când Iisus Hris tos s-a înălţat la cer de pe Muntele Măsli nilor, în prezenţa apostolilor săi. În această zi, în anumite zone din Români a se ţin Moşii de Ispas: casele şi mormintele sunt împodobite cu crengi de paltin, iar la ferestre se pun frunze de leuştean, se fac pomeni pentru morţi şi se împarte mai ales pâine caldă, brânză, ceapă verde şi rachiu.
Spiritualitatea Înălţării se întemeiază pe speranţă. Creştinii privesc la casa cerească ce-i aşteaptă, trăind încă pe pământ în realitatea lumii noi în care domneşte Hristos.

E ultima zi în care se mai pot înroşi ouă şi în care se mai foloseşte salutul pascal („Hristos a Înviat!/Adevărat a Înviat!”), dar în special în forma adaptată „Hristos s-a Înălţat!/Adevărat s-a Înălţat!”. În Biserica Ortodoxă Română, Înălţarea e şi ziua dedicată pomenirii eroilor neamului, căzuţi „pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate, apărarea ţării şi întregirea neamului”.

Eu inchiei si va spun Hristos s-a Inaltat !

Mai 2009 - Florar - Pagina 4 Inaltareadomnului391x49

http://www.rozariulviu.ro/toate.html
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Mai 30, 2009 4:03 pm

geta a scris:Mai 2009 - Florar - Pagina 4 50817
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Sam Mai 30, 2009 4:06 pm

geta a scris:Mai 2009 - Florar - Pagina 4 Gi646

Frumos goblenul acesta de la Goblenset. L-am vazut si prin alte parti, dar parca e mai frumoasa prelucrarea asta.

geta a scris:Eu inchiei si va spun Hristos s-a Inaltat !
Adevarat s-a 'Naltat!
Pace tuturor si multa sanatate!
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de geta la data de Sam Mai 30, 2009 4:11 pm

Irina, multumesc. Cate-odata...la mine, lenea e cucoana mare...dar promit ca nu mai fac... Idea
geta

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Iun 02, 2009 11:16 am

Va multumesc tutror: Petronelei - pentru propunere, celor care au votat, si celor care au postat si ne-au aratat ce minuni ne inconjoara in luna Mai.
Irina
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum