Ia

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ia

Mesaj Scris de Mary la data de Sam Noi 21, 2015 3:01 pm

Foarte frumos detaliu.
Arata foarte, foarte bine pana aici

Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Sam Noi 21, 2015 3:20 pm

I love you arata, mult spor.
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Noi 24, 2015 9:39 am

Vă mulțumesc, sper să arată bine până la final și să nu dezamăgesc. rusinat
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Noi 24, 2015 7:13 pm

La final nu poate deveni decat si mai frumoasa. Spor!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 7:49 am

Multumesc!

Am terminat mâneca

Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 7:49 am

Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Mier Ian 20, 2016 7:57 am

A iesit incredibil !!!

Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de scarlet47 la data de Mier Ian 20, 2016 8:38 am

Ce frumusete! Ce bijuterie! I love you I love you I love you bravo
scarlet47

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:29 am

Vai, ce topic am ratat! Asa, daca ini fac timp mai rar sa intru pe forum bataie
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:29 am

Crissy86 a scris:

Superb!!!
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:32 am

Iata la ce etapa am ajuns cu ia mea, e cam mult si greu la altita.... Am impresia ca daca termin a doua altita e ca si cum as avea jumatate din ie terminata hahaha
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:34 am

Detaliu altita....

Deja daca sunt mai incarcate mainicile cu broderie, pe piept va fi o cusatura mai discreta: doua crengute verticale, fara boboci roz. La gat voi face brezarau.
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Mier Ian 20, 2016 9:38 am

Mmmm imi faceti pofta ! Noroc ca sunt intr-o perioada in care doar pot sa admir tristete

Mult spor Nadia ! Hai ca e pe gata si a doua altita ! Foarte frumos detaliul ! Si muncit rau ...

"Brezarau" - n-am mai auzit de termenul asta ?!
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:56 am

Lili, brezaraul este una dintre formele stravechi de incretire a camasei la gat. Se lasa laturile de sus a manecelor si a pieptului/spatelui netivita. Se ruleaza usor intre degete si se festoneaza cat mai des, fara a lasa spatii albe intre firele festonului. Apoi cu un snur facul din aceleasi fire se 'incaleca' latura festonata. Se trage usor de snur si se formeata incretitura frumoasa numita brezarau.

[img][/img]

ASa se festoneaza.

minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 9:57 am

[img][/img]

Asa iese rezultatul. e foarte discret si finut.
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 10:07 am

Mulțumesc pentru aprecieri.

E foarte frumos ce ai lucrat, Nadia bravo

Așa și eu voi face, câțiva râuri pe piept, poate într-o singură culoare, trebuie să compun modelul (sper să fiu inspirată). Eu o voi încheia cu ciupag la gât.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 10:07 am

Incretul de la gat in 'faguri', sau se mai numeste 'burta vacii' este specific iilor artizanale si bluzelor 'gen ie', acesta nu a fost folosit pentru iile autentice. Mie una imi place, si as purta cu placere o astfel de bluza la blugi, dar sa fim corecti si sa nu numim orice bluza drept ie. face cu ochiul

Lili, o ie pe an ar fi un record! Intr-adevar, bunicile noastre nu realizau mai mult de o ie pe an, ia fiind o camasa purtata doar in zilele de duminica, la sarbatori, sau la ocazii foarte speciale in viata. De aceea erau muncite, bibilite si pastrate cu sfintenie. Pentru a fi purtate zi de zi, la munci,aveau camasi simple din bumbac/in, fara ornamente si broderii. De aceea si pentru copii se coseau camasute foarte simple, nu ii adevarate.
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 10:09 am

Crissy86 a scris:Mulțumesc pentru aprecieri.

E foarte frumos ce ai lucrat, Nadia bravo

Așa și eu voi face, câțiva râuri pe piept, poate într-o singură culoare, trebuie să compun modelul (sper să fiu inspirată). Eu o voi încheia cu ciupag la gât.

O, cu ciupag e super! Vei broda un model discret si pe ciupag? Eu inca nu ma incumet, ciupagul il las pentru urmatoarea ie, aceasta fiind prima raman la varianta cea mia simpla, cea mai arhaica zimbet
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 10:14 am

O să-i fac la gât cutulițe și ciupag pentru că particip la un concurs pe FB cu ea și vreau să o lucrez la fel cum erau cele din zona Romanați, de unde mă inspir. Am și început lucrul la ciupag, am brodat jumătate, când e gata îl postez. E cusut în cruciulițe și butuci.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 10:16 am

Crissy86 a scris:O să-i fac la gât cutulițe și ciupag pentru că particip la un concurs pe FB cu ea și vreau să o lucrez la fel cum erau cele din zona Romanați, de unde mă inspir. Am și început lucrul la ciupag, am brodat jumătate, când e gata îl postez. E cusut în cruciulițe și butuci.

Ia Aidoma??? Serios?? zimbet
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 10:19 am

Nu e vorba de acel concurs, ci de cel după planșele Elisei Brătianu. Eu am ales să lucrez o ie reinterpretată, deci am luat toate planșele din zona Romanați și iile din expoziții și am ales ce mi-a plăcut de la fiecare, apoi le-am compus după pricepere. Deocamdată mânecile și ciupagul îmi sunt clare, restul încă le mai desenez.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Mier Ian 20, 2016 10:32 am

Asta e ciupagul ? E din colectia mea de ii de la bunica

Nadia si eu tot ca Mary zimbet ... Nu tin mortis sa cos ceva autentic ci doar ceva asemanator pe care sa il pot purta pe strada . "Ocaziile" le numar pe degete intr-un an .

Nu asta e important ci dorinta noastra de a duce mai departe o parte din maiestria bunicilor . Abia astept sa tai si eu panza pentru urmatoarea ie !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Ian 20, 2016 10:45 am

Da Lili, așa pare.
Sincer, pentru mine nu aș coase o ie, dar pentru fată mă gândesc că o să aibă nevoie la un moment dat și oricum lucrez cu mai multă plăcere și sunt mai motivată să o termin.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Ian 20, 2016 10:53 am

Ce-mi place discutia de inceput de an aici. Am citit aprroape fara sa respit tot ce ati scris.
Felicitari, Nadia!
Felicitari, Crissy!
E greu de ales intre ia de ocazie si ia de toate zilele, important e sa fie cusute cu bun gust si purtata cu drag. La cat de inventive au fost bunicile noastre tind sa cred ca le modernizau mai mult decat o facem noi.
Spor si inspiratie, va, si imi doresc, doar a inceput anul in care ar trebui sa incep si eu ia.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 11:00 am

Lili a scris:

Asta e ciupagul ? E din colectia mea de ii de la bunica

Nadia si eu tot ca Mary zimbet ... Nu tin mortis sa cos ceva autentic ci doar ceva asemanator pe care sa il pot purta pe strada . "Ocaziile" le numar pe degete intr-un an .

Nu asta e important ci dorinta noastra de a duce mai departe o parte din maiestria bunicilor . Abia astept sa tai si eu panza pentru urmatoarea ie !

Da, asta e ciupagul zimbet E ceva foarte frumos, nu-i asa?

minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 11:00 am

Ma bucur si eu ca am descoperit topicul, va cuprind pe toate! Pupici
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul