Ia

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ia

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Feb 02, 2016 9:33 pm

Pai da, asa voi coase raurii, dar la altita chiar nu vad de ce ar conta - modelul ramane acelasi in toate directiile.

minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Feb 03, 2016 8:16 pm

Mary a scris:
Asta e modelul
Crissy ce zici daca ce e la 5 as folosi in loc de incret cu alb iar rauri pe maneca ce e la 4?
M-ai speriat cu oglinda si raurile propuse pe maneca m-au pus pe ganduri.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mier Feb 03, 2016 8:55 pm

Nadia, probabil că tu ai terminat de lucrat mâneca dreaptă (dar nu contează foarte mult asta), parte dreaptă a altiței ți se termină cu o linie verticală de ,,V,,-uri, e la mâneca cealaltă, partea din stânga a altiței trebuia să înceapă cu o linie verticală de ,,V,,-uri, pe când la tine începe cu o linie verticală de ,,^,,. Ideea e că partea dinspre piepți a altițelor trebuie să fie identică, la fel și cea din spate, de aceea e coaserea în oglindă.

Mary, referitor la folosirea modelului de la 5 la încreț, eu nu aș face asta, dar poate că aș modifica puțin modelul original al încrețului, l-aș coase tot ,,la fir,, dar cu alb. Nici cu râurii de pe mânecă să pui modelul de la 4 nu prea mi se pare ok, e frumos modelul original pe diagonală, care să-ți învăluiască mâna (eu l-aș modifica un pic și pe el ca să nu fie identic cu altița). Nu ai de ce să te sperii de modelul în oglindă, după primele puncte de obișnuiești.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mier Feb 03, 2016 9:07 pm

Multumesc pentru explicatii. Nici o sansa sa scap de incret zimbet
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Joi Feb 04, 2016 1:59 pm

interesante explicatii Crissy.
Oricum pt mine' incretul' e chineza parca,si culmea parca asta imi place cel mai mult la o ie autentica.
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Feb 04, 2016 3:48 pm

Dory, asa e mister total.
Crissy, la punctul cruce din incret nu renunt, asa cum e imi e imposibil sa-l fac fara punct cruce..si asa e vag..dar uite ce am reusit.

Partea de sus e cu un singur fir si nu se prea intelege, jos e cu 2 unul a iesit, prima casuta, a doua e gresit..trebuie sa mai fac practica,
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Joi Feb 04, 2016 4:09 pm

Așa e Dory, încrețurile au un farmec deosebit.

Mary, dacă te sperii de încrețul tău, ce zici de astea (primul e cu firele trase, al doilea fără):

Eu n-am zis să renunți la cruciulițele din încreț, e ok cum ai lucrat, o să vezi că nu e greu.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Feb 04, 2016 6:56 pm

Se vede ca ma dus in eroare.."l-as coase tot 'la fir' dar cu alb"  am exclus eu punctul cruce si imi imaginam cusutul la fir, doar ca fara punctul cruce, modelul e facut intr-un anume fel. Nu e clasicul hardanger unde se repeta si il cosi mai usor.
Interesant si modelele aduse, problema lor nu e modelul, e modul personal de interpretare a modelului cusut. Probsbil ca suntem atat de atasate diagramelor si nu tinem cont de instinct. Nu am lucrat mare lucru hardanger, dar din ce am facut, ultima, bomboana Victoriei Sampler, destul de complicata, dar are un ritm simplist pana la urma in comparatie cu ce e pe iile noastre. Nu am reusit sa fac nici cel alb de pe ia de la bunica, m-am dezorientat dupa partea din mijloc si o data gresit nu am mai reusit sa-l fac mai departe.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Dum Feb 07, 2016 7:51 pm

Să vă mai zic ceva: coaserea în oglindă a mânecilor și a jumătate de piept implică și coaserea punctelor invers ( adică, dacă într-o parte cruciulița are linia de deasupra așa /, în cealaltă parte trebuie să o aibă așa \ )
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Dum Feb 07, 2016 9:44 pm

Felicitari dragelor, pentru perseverenta voastra si va doresc sa reusiti sa va vedeti cu o ie asa cum va place.
Este foarte greu , dar si frumoasa buchet
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Dum Feb 07, 2016 11:07 pm

Ce vad eu aici sunt lucruri de o mare maiestrie!
Va admir  si va felicit din toata inima!
buchet I love you imbratisare buchet
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 08, 2016 3:09 am

Crissy86 a scris:Să vă mai zic ceva: coaserea în oglindă a mânecilor și a jumătate de piept implică și coaserea punctelor invers ( adică, dacă într-o parte cruciulița are linia de deasupra așa /, în cealaltă parte trebuie să o aibă așa \ )
Pe asta nu o stiam rusinat
Imi imaginam ca am ales un model simplu, insa plin de lucruri noi pe care le invat.
Multumesc, Crissy
Silvia, te asteptam alaturi de noi.
Multumesc, Marinela. Eu sper doar sa-mi scot camasa rusinat
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de marinela la data de Lun Feb 08, 2016 1:28 pm

Ai grija sa nu te vada cineva pe geam fara ea!!!! rusinat hahaha
Marinela
marinela

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 08, 2016 2:21 pm

Razi, razi Marinela, da mi-am facut de lucru.
Crissy, in cazul modelului meu fata cu 5 randuri, cum faci sa schimbi directia punctelor in randul din mijloc?
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Lun Feb 08, 2016 4:04 pm

Mary, dar modelul tău nu are 5 râuri pe față, are număr par, 2 sau 4 ce vin de-a dreapta și de-a stânga gurii cămășii (ce e făcută cu feston și apoi la fir), eu zic că e modelul de la numărul 4, deci nu sunt probleme în a lucra în oglindă.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 08, 2016 5:19 pm

Mary a scris:Multumesc, Crissy, aveam nevoie de parerea ta. Ma bucur ca iti place..da e cu firul de matase nerasucit cu care am facut probele. Lucrez cu doua fire din 8

Instructiunile inca le traduc:))) nu se vede prea bine, la 4 e o parte din model pentru spate..nu imi e prea clar, cum nu stiu cum o sa fac partea de cusatura de langa altita.

Plansa 54 in partea dreapta jos e descrierea modelului. Sper ca nu sunt explicatiile pentru alta ie zambet))
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aici pe pagina fb e toata cartea..si mai sunt si altele, cum mai bun pentru inspirat.
Crissy, eu am luat in calcul instructiunile de aici de la 54 unde fata e prezentata cu raul mai lat de la 2 de 5 ori. Nu o sa aiba taietura, sau decor in mijloc, asta era idea mea de la inceput, iar pe spate 5 inguste ce se gasesc la 4 doar punct cruce fara broderie, nu cum sunt tiparite, indreptate, fara broderie. Gura camasi rotunda, cu dantela tatting, daca nu o sa-mi vina alta idee.
Maneca asa cum e nu am de ales trebuie sa ma oglindesc, insa punctele cruce contrar, nu cred sa incerc, devine ceva exagerat pentru prima experienta, iar cu ata folosita si panza din dotare risca abandonul. Are 6,4 puncte pe cm, panza, firul nerasucit, nu se disting prea mult, de la doi metri nici nu se intelege ca e punct cruce.
La urmatoarea cu siguranta o sa stiu ce aleg inainte de a incepe, eu iti multumesc pentru observati, informati sunt foarte pretioase.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Feb 09, 2016 12:57 pm

Ai dreptate Mary, am recitit instrucțiunile. Ai ales să lucrezi un model mai nou de ie, tradițional sunt 2 sau 4 râuri pe piept cu deschizătură pe mijloc, dar pot fi și 3 sau 5 râuri și deschizătura într-o parte, spre umăr. Nici răscroiala la gât nu e tocmai tradițională, dar am înțeles că nu dorești să o realizezi ca cele vechi, ci cum te simți bine în ea.
Acum cu râurii de pe spate eu am o ,,problemă,,, nu cred să fie cei de la nr.4, mai ales că fiind număr impar (5) nu știu cum o să faci în oglindă cele două jumătăți. Eu susțin că la nr.5 sunt desenați râurii de pe spate, trebuie doar pus modelul pe verticală.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 09, 2016 1:20 pm

Crissy, eu am luat modelul care sa ma faca sa incep o ie, apreciez or ce sugestie pe care o primesc. Ieri am imaginat ia si cu 4 rauri fata, nu arata deloc rau, in imaginatie. De 5 nu reusesc inca sa-mi imaginez cum vin. Zici ca se pleaca cu broderia de sus si se continua cu punctele cruce?
La ia ta ai mai cusut?
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Feb 09, 2016 2:34 pm

Uite o ie cusută în a doua jumătate a secolului XX

Nu am înțeles exact ce m-ai întrebat rusinat

Am început să cos în oglindă a doua mânecă, eu trebuie să cos pe invers și alte puncte, dar cruciulița am făcut-o normal, o să pun poze când mai avansez un pic.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 09, 2016 4:47 pm

Aduc iar modelul la indemana.
La 4 ma refeream..conform instructiunilor pentru spate. Si intors tot nu reusesc sa-l imaginez.
Crissy sper ca nu te necajesc cu atatea interbari.
E frumoasa ia, dar cu bata jos nu, am vazut si de aproape si imi da fiori.
Astept cu mare interes maneca in oglinda. Spor!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Feb 09, 2016 6:11 pm

Da, nici mie nu-mi place cum vine jos ia respectivă, era doar ca model pentru a ta, cu cinci râuri și gura într-o parte.
Nu mă deranjezi deloc, chestia e că la 4 zic că nu are cum să fie modelul de la râurii de pe spate, în explicațiile din carte eu văd că în paranteză e numărul 5, ceea ce ar însemna că ar arăta așa

Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Lun Feb 15, 2016 10:59 am

[img][/img]

Incet, incet, termin si a doua maneca, cusuta in oglinda... Deja am un an de cand cos la aceasta ie bataie
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Feb 15, 2016 12:19 pm

Nadia va fi minunata ! Spor maxim !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 15, 2016 2:02 pm

E super, Nadia!
Spor!
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Lun Feb 15, 2016 3:57 pm

Va fi o Ie minunata, Nadia. Imi place mult combinatia de culori.
Ce fel de ata este? e mai subtire sau mai groasa decat atele DMC?
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Lun Feb 15, 2016 4:24 pm

Pupici Va multumesc!

Tatiana e bumbac perlat de Talmaciu. Firul e mai gros decat 2 fire dmc, dar mai subtire decat 3 fire dmc. Iata in poza vezi diferenta.
[img][/img]
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum