Ia

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ia

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mier Ian 20, 2016 11:00 am

Ma bucur si eu ca am descoperit topicul, va cuprind pe toate! Pupici

minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Mier Ian 20, 2016 11:33 pm

Ce topic interesant,pentru mine termenii de brezarau si ciupag chiar ca sunt arhaici.
Va felicit din suflet pentru tot ce ati cusut pana acum Nadia si Crissy, sunt superbe si va doresc mult spor in continuare.
Mary ,Lili abia astept ideile voastre si oricine doreste sa coase o ie .
Si mie imi plac dar nu stiu daca m-as pricepe sa ii fac incretiturile de la gat si brau rusinat
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Ian 21, 2016 12:22 am

Dory, pana nu incerci nu poti sa sti. Ce frumos ar fi sa incepi o ie din zona ta, is atat de frumoase si elaborate. Unde nu te descurci poti sa ceri ajutorul, sigur are cine sa te indrume
Dory, pentru inceput eu o sa fac o ie sportiva ris care sa mearga purtata la or ce si sa nu fie mult de cusut.
Nadia, te astept cu poze cat de des posibil.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Dum Ian 24, 2016 3:46 pm

Felicitari scumpele mele, va ies din manute numai lucruri superbisime I love you bravo
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 12:51 am

Lili a scris:

Asta e ciupagul ? E din colectia mea de ii de la bunica

Nadia si eu tot ca Mary zimbet ... Nu tin mortis sa cos ceva autentic ci doar ceva asemanator pe care sa il pot purta pe strada . "Ocaziile" le numar pe degete intr-un an .

Nu asta e important ci dorinta noastra de a duce mai departe o parte din maiestria bunicilor . Abia astept sa tai si eu panza pentru urmatoarea ie !
Ce frumoasa e!
Nu ma supar daca faci o poza cu ea si mai in toata splendoarea ei.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 9:12 pm

In sfarsit m-am hotarat inceput ia mea. Sper intr-un experiment reusit.

Vroiam sa va prezint toata altita cusuta, dar chiar daca aparent simplu ca model nu merge prea repede din cauza firului ales.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 9:15 pm

Asta e modelul
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Lun Feb 01, 2016 9:21 pm

Iese super Mary thumbs up
Ai lucrat cu mătase? La numărul 4 e modelul de la gura cămășii?

Mult spor în continuare!
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 9:39 pm

Multumesc, Crissy, aveam nevoie de parerea ta. Ma bucur ca iti place..da e cu firul de matase nerasucit cu care am facut probele. Lucrez cu doua fire din 8

Instructiunile inca le traduc:))) nu se vede prea bine, la 4 e o parte din model pentru spate..nu imi e prea clar, cum nu stiu cum o sa fac partea de cusatura de langa altita.

Plansa 54 in partea dreapta jos e descrierea modelului. Sper ca nu sunt explicatiile pentru alta ie zambet))
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Aici pe pagina fb e toata cartea..si mai sunt si altele, cum mai bun pentru inspirat.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Lun Feb 01, 2016 9:42 pm

Super modelul ales si ata ! Da-i bataie ca eu fac pregatiri sa-ti descopar adresa sa vin la furat face cu ochiul hi hi hi
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 9:49 pm

Se fac doi ani de cand tot aleg zambet poza nu reda prea bine, in direct e interesant..asa ca te astept sa o furi,,da nu prea repede, sa fie gata hahaha
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de silvia la data de Lun Feb 01, 2016 9:56 pm

Mult spor iti doresc.
Daca o faci cu drag, cu drag o sa si o porti, bravo
silvia

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Lun Feb 01, 2016 10:00 pm

Îmi place mult modelul.Abia astept sa o vad asamblata.
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Feb 01, 2016 10:05 pm

Multumesc, Silvia. A durat asa mult alegerea pentru ca nu ma convins alt model pana acum. Asta chiar imi place, nu am tivit nici panza hahaha  dragoste la prima vedere.
Dory, pana la asamblat rusinat rusinat
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Lun Feb 01, 2016 10:39 pm

Am și eu cartea, m-am uitat cu atenție și se pare că la 2 sunt râurii pe piept, iar la 5 râurii pe spate (n-a avut loc în pagină să poziționeze modelul pe verticală), iar la 4 ar rămâne gura cămășii. Eu zic să mai întrebi
face cu ochiul

Și încrețul îl coși ,,la fir,,

Și nu te lua ,,orbește,, după model, că mai are și greșeli (cum e la 4 de ex.)
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 02, 2016 12:13 am

Gura camasi vreau sa o fac tatting, dantela..nu ma preocupat prea mult find inca departe.
Am in plan sa fac si a doua altita, dupa fata asa cum e propusa, raurile pe mineca, care imi plac, in rest inca nu imi e clar, deocamdata e entuziasmul de inceput si nu am o idee precisa de cum poate sa arate la final. E in lucru spor la lucru incretul o sa-l incerc pe o panza separat sa vad cum arata.
Cu siguranta o sa mai intreb, arat evolutia.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Mar Feb 02, 2016 8:51 am

Era sa ratez startul, Mary! bataie Pana acum imi place modelul ales si mai ales culoarea firului cu care lucrezi. Mult spor in continuare! Coase
P.S: poate ma corupi si pe mine zimbet
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 02, 2016 9:52 am

Multumesc, Aniko.
Nu vreau sa fac asa ceva, cand incepi vulpita
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Feb 02, 2016 11:58 am

Mary a scris:In sfarsit m-am hotarat inceput ia mea. Sper intr-un experiment reusit.

Vroiam sa va prezint toata altita cusuta, dar chiar daca aparent simplu ca model nu merge prea repede din cauza firului ales.

E un inceput frumos, Mary! Si panza imi place zimbet
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Mar Feb 02, 2016 1:37 pm

Mary a scris:Multumesc, Aniko.
Nu vreau sa fac asa ceva, cand incepi vulpita
Nu de mult timp cochetez cu ideea, asa ca mai am vreo 2 ani timp de gandire bataie dar la mine nu se stie niciodata zimbet
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Feb 02, 2016 7:04 pm

In sfarsit, am terminat a doua altita! Mi s-au incrucisat ochii de la cusatura asta, dar ce a fost mai greu de cusut a fost cusut zimbet
minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Feb 02, 2016 7:13 pm

Multumesc, Nadia. Panza e de in topit 100% bumbac zambet
Curaj Nadia, ce a fost mai greu e gata, poti sa-ti faci planul de a o imbraca cat de curand. Spor!
Aniko, acum ca avem topic cu ii, trebuie sa scurtezi timpul. Te inteleg foarte bine ca nu se stie maine ce o sa cosi hahaha
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Feb 02, 2016 7:52 pm

Nadia, să nu te superi, dar trebuia să faci altița în oglindă, la fel și restul mânecii.
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Feb 02, 2016 8:08 pm

Crissy, nu ma supar. Eu stiu ca unele modele se lucreaza in oglinda, dar nu toate. Acesta chiar nu vad de ce l-as fi cusut in oglinda - el e foarte marunt, ca o tabla, si simetric oricum l-ai intoarce: stanga/dreapta, sus/jos, cap/coada. Daca l-as coase 'in oglinda' - ar iesi fix asa cum este. Acum la rauri sunt de acord, asa si urmeaza sa cos, in oglinda, dar doar partial: bobocul roz din partea de sus care la prima maneca creste spre stanga, la maneca pereche va creste spre dreapta, si bobocii din partea de jos vor urma acelasi principiu - in rest modelul nu se schimba oricum l-as coase.

minzu.nadia

Sus In jos

Mesaj Scris de Crissy86 la data de Mar Feb 02, 2016 9:02 pm

Uite cum ar trebui mâneca să arate dacă e lucrată în oglindă
Crissy86

Sus In jos

Mesaj Scris de minzu.nadia la data de Mar Feb 02, 2016 9:33 pm

Pai da, asa voi coase raurii, dar la altita chiar nu vad de ce ar conta - modelul ramane acelasi in toate directiile.
minzu.nadia

Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum