Tatting II

Pagina 5 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Tatting II

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Sept 06, 2015 6:47 pm

Gulerul alb terminat

Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Lili la data de Dum Sept 06, 2015 7:32 pm

Mary esti de belea ! Imi place maxim !
Lili

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Lun Sept 07, 2015 10:02 am

Mary esti un fenomen, superb iti ies toate.Imi place mult mult.Felicitari buchet
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria Elena la data de Lun Sept 07, 2015 6:44 pm

nuti09 a scris:Aniko si Maria super cerceii! Si colierul imi place ( al Mariei) dar cerceii mi se par minunati!
Mary, tot ce lucrezi in tehnica asta e frumos, imi place mult cum ti-a iesit incercarea cu firul acela alb si subtire; astept sa vad ce destinatie va avea, stiu ca ai idei interesante!

Multumesc, Nuti! zimbet
Lar Maria Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria Elena la data de Lun Sept 07, 2015 6:48 pm

Mary a scris:
Gulerul alb terminat

Mary, abea astept sa vad unde-l vei aplica! Suspect

A iesit superb! Bravo! I love you
Lar Maria Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Lun Sept 07, 2015 8:21 pm

Superb gulerul.
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Lun Sept 07, 2015 9:12 pm

Foarte frumos gulerul, Mary...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Sept 07, 2015 10:34 pm

Maria Lar, am deja o ie lucrata de bunica..si tare ar merge acolo, e aceeasi dimensiund, dar parca nu vreau sa umblu la ea, mai astept poate reusesc sa fac si eu una si sa-l folosesc.
E in asteptare.

Aici in poza se vede destul de bine ia..si unde ar veni..cand nu se stie.
Multumesc, Lili, Carmen, Lar Maria, Dory, Rosa.
Pupici
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de VarTat la data de Lun Sept 07, 2015 11:40 pm

Mary, putem face comanda de astfel de gulerase? De ceva timp ma bate un gand sa-mi brodez o ie si chiar mi-ar prinde bine un guleras de acest fel. hi hi hi

Felicitari,ai maini dibace.
VarTat

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Sept 08, 2015 10:51 am

Multumesc, Tatiana.
Numai sa nu ceri alt model hahaha culoarea, grosimea firului..dar nu modelul.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mar Sept 08, 2015 11:38 pm

Frumos, gulerasul alb! Ma tot uit la ie si ma gandesc ca ai putea sa il pui macar provizoriu sa vezi daca se potriveste...daca ti se pare ca nu sa il poti da jos cu usurinta! Ia e superba, dar nici gulerasul tau nu e mai prejos!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Sept 10, 2015 3:21 pm

De potrivit se potriveste si inca bine, imi diplace doar sa modific ia. E cusuta si era a bunici, iar partea de sus crosetata e facuta de mama..si chiar daca dansa e si am primit si acordul, parca tot nu sunt convinsa sa o modific.
Solutia e sa cos una  zimbet

Asa ar arata cu acest bord..dimensiunea e facuta dupa cel existent
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Joi Sept 10, 2015 3:33 pm

Iata ocazia perfecta sa te apuci de croitorie, material de ie ai si poti folosi tiparul meu de anul trecut face cu ochiul Eventual incearca intai dintr-un material mai ieftin, gen cearsaf sau ceva colorat la care pui doar un snur la gat si o poti folosi in casa.
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Joi Sept 10, 2015 5:04 pm

Aniko, pana la urma trebuie sa-mi fac curaj. Doar ca panza mea de asa zis in topit, nu se impaca cu ata de asa zisa matase, si uite asa..mai fac o proba, iar o pauza. Cred ca trebuie un topic nou. Cum si din ce imi fac o ie. Mie inca nu mi clar.

Aici e proba.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Vin Sept 11, 2015 9:12 am

Neaparat vrei brodata cu fir de matase? Asa ceva nu ti-ar placea?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Sept 11, 2015 10:34 am

Sunt frumoase si fara Aniko. Nu trebuie sa fie matase pentru ie cum nu trebuie sa fie panza de in topit. Cum nu vreau nici o ie prea clasica, dupa cum se vede in poza nici bunica nu purta ia clasica, ia din poza e cu siguranta mai in varsta decat mine. De exemplu ia facuta de Lili e foarte apropiata de ce imi place si mie. Un topic pe acest subiect cred ca ar aduce multe benefici. Tiparul tau sigur o sa-l folosesc, il tin la indemana si cu siguranta pana una alta o sa fac o proba..ca o tot intind de ceva vreme.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Vin Sept 18, 2015 1:14 pm

Am vopsit niste fir macrame alb  zimbet

Pentru prima incercare zic ca merge.
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Sept 18, 2015 1:55 pm

Wow interesant. Daca asta e proba nu-mi imaginez restul. Spor
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Vin Sept 18, 2015 2:08 pm

Aniko,cum ai obtinut degrade?sunt impresionata.
Nici nu imi puteam imagina ca se poate si acasa degrade vopsi visez cu ichii desch
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de dory la data de Vin Sept 18, 2015 2:09 pm

Mary eu la ii nu ma bag ca nu ma pricep deloc,mai ales la croitorie.
Si eu zic ca ar trebui sa faci tu una,pacat sa strici frumusete de ie,mai ales ca are valoare sentimentala.
dory

Sus In jos

Mesaj Scris de ANIKO la data de Vin Sept 18, 2015 2:20 pm

dory a scris:Aniko,cum ai obtinut degrade?sunt impresionata.
Nici nu imi puteam imagina ca se poate si acasa degrade vopsi  visez cu ichii desch

E chiar mai usor de obtinut degrade ca si uni zimbet Ata facuta scul le bac pe portiuni in diverse culori. De ex. pentru sculul acela din stanga am folosit galben, rosu si turcoaz in aceasta ordine si am obtinut galben,portocaliu,rosu,mov,albastru si verde.   zimbet
ANIKO

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria Elena la data de Vin Sept 18, 2015 2:25 pm

Mary a scris:De potrivit se potriveste si inca bine, imi diplace doar sa modific ia. E cusuta si era a bunici, iar partea de sus crosetata e facuta de mama..si chiar daca dansa e si am primit si acordul, parca tot nu sunt convinsa sa o modific.

Mary, ia de la bunica ta arata...ametitor de frumoasa! Arata superb si cu dantela sparta sau cum se cheama crosetatat de mama ta, dar si cu aplicatia de tatting facuta de tine!
Vad in schimb, ca te-ai apucat sa-ti faci singura o ie si cred ca acolo va fi locul cel mai potrivit pentru gulerasul tatting! Ar fi pacat sa modifici ia bunicii. Asa o sa ai o ie din vechea generatie si una facuta de tine in totalitate! Sooooor si aripi la suveica, dar si la acul cu care cosi la ie!
Lar Maria Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria Elena la data de Vin Sept 18, 2015 2:30 pm

Mary a scris:Aniko, pana la urma trebuie sa-mi fac curaj. Doar ca panza mea de asa zis in topit, nu se impaca cu ata de asa zisa matase, si uite asa..mai fac o proba, iar o pauza. Cred ca trebuie un topic nou. Cum si din ce imi fac o ie. Mie inca nu mi clar.

Aici e proba.

Mary ai incercat sa folosesti un gherghef pentru cusut? Oare nu ar fi mai bine sa apretezi putin panza, astfel ar fi mai rigida si fibrele tesaturii s-ar mai lipi intre ele si poate nu s-ar mai trage asa dupa cusatura. Ce zici?
Lar Maria Elena

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Sept 18, 2015 3:46 pm

Lar Maria Elena a scris:
Mary a scris:Aniko, pana la urma trebuie sa-mi fac curaj. Doar ca panza mea de asa zis in topit, nu se impaca cu ata de asa zisa matase, si uite asa..mai fac o proba, iar o pauza. Cred ca trebuie un topic nou. Cum si din ce imi fac o ie. Mie inca nu mi clar.

Aici e proba.

Mary ai incercat sa folosesti un gherghef pentru cusut? Oare nu ar fi mai bine sa apretezi putin panza, astfel ar fi mai rigida si fibrele tesaturii s-ar mai lipi intre ele si poate nu s-ar mai trage asa dupa cusatura. Ce zici?
E pe gherghef facuta proba. Apretatul inca nu l-am incercat si iti multumesc de sugestie.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Vin Sept 18, 2015 3:48 pm

Lar Maria Elena a scris:
Mary a scris:De potrivit se potriveste si inca bine, imi diplace doar sa modific ia. E cusuta si era a bunici, iar partea de sus crosetata e facuta de mama..si chiar daca dansa e si am primit si acordul, parca tot nu sunt convinsa sa o modific.

Mary, ia de la bunica ta arata...ametitor de frumoasa! Arata superb si cu dantela sparta sau cum se cheama crosetatat de mama ta, dar si cu aplicatia de tatting facuta de tine!
Vad in schimb, ca te-ai apucat sa-ti faci singura o ie si cred ca acolo va fi locul cel mai potrivit pentru gulerasul tatting! Ar fi pacat sa modifici ia bunicii. Asa o sa ai o ie din vechea generatie si una facuta de tine in totalitate! Sooooor si aripi la suveica, dar si la acul cu care cosi la ie!
Multumesc, Maria.
Ia inca nu e inceputa..fac probe deocamdata.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de LIVIA la data de Vin Sept 18, 2015 5:40 pm

Imi place ,,neastamparul tau creativ'',Mary !
Eu ti-as sugera ,din moment ce ai acceptul mamei,sa schimbi bordura iei.Arata foerte frumos cu ce ai facut tu .

Livia
LIVIA

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 22 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum