Felicitări - tehnici diverse (3D, decupate, etc)

Pagina 6 din 36 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Felicitări - tehnici diverse (3D, decupate, etc)

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 08, 2011 8:33 pm

Eu m-am grabit si am luat ce am gasit prin magazine, insa voi daca vreti sa faceti asa ceva si aveti timp sa cautati, poate gasiti hirtie mai buna si lucioasa si niste autocolante mai frumoase. Obtineti felicitari unicat in doi timpi si trei miscari si va costa nimica toata, dintr-o foaie de autocolant ies cel putin 10 felicitari diferite. Dintr-o coala A4 ies doua felicitari, una mare si una mica.
Cele mici le-am pus in jumatati de plicuri, pe care le-am lipit unde era deschizatura normala si unde am taiat plicul am capsat cu o fundita din rafie ramasa de la buchetele de flori.

Imi plac mai mult plicurile decit felicitarile ris

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mar Mar 08, 2011 9:46 pm

Intr-adevar, plicurile sunt deosebite. Imi plac si felicitarile, ingenioase si frumoase. Azi deja au alte stapane, nu?
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 08, 2011 10:14 pm

Da, sotul a distribuit fiecarei prietene cite un set: o felicitare + 1 buchet de flori Idea

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mar 08, 2011 10:25 pm

Sincer (si te rog ff mult sa nu te superi pe mine) mie cele cu fluturi nu prea imi plac. Dintre cele doua, prima e pe primul loc In schimb cele cu flori sunt tare tare dragalase, mai ales daca iau in calcul faptul ca ai zis ca le-ai facut la repezeala...cel mai mult imi place cea cu lalele
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mar Mar 08, 2011 10:32 pm

Viv, e una singura cu fluturi, doar ca am pus poza de doua ori. Prima poza e "tehnica" adica se vede doar sclipiciul, din cauza ca a batut lumina aiurea cind am facut poza. Cred ca ar fi fost cu toate mai frumoase daca le puneam pe o hirtie crem lucioasa, dar fiind totul luat in graba, la o ora tirzie cind am scapat de la servici, n-am gasit decit culorile astea, iar cartonul rosu e ramas de la felicitarea cu ingerasul. Mie nici una nu-mi place 100%, ba e scrisul neuniform, sau florile nu s-au decupat bine... lalelele si cea roz cu irisi mi se par cele mai reusite. In afara de felicitarea cu fluturas, nici una nu a fost lipita ca atare, practic florile si frunzele, iarba, sint decupate dintr-un cimp de irisi si recombinate, iar lalelele au adaugate frunze si iarba tot din resturile de la irisi.
Oricum, voi mai incerca si de Paste sa fac vreo citeva, poate gasesc si hirtie lucioasa intre timp.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mar 08, 2011 10:43 pm

Ha ha ha, mie mi s-a parut cu totul si cu totul alta felicitare ( dovada ca eu in general nu ma uit la fiece detalui, privesc totul in ansambl, d'asta si atunci cand imi place o prelucrare strig dupa ajutor pt ca eu la detalii ...) Si mie imi plac tot cele care iti plac tie sau ti se par cele mai reusite. Dar,..in timp, fii sigura ca te perfectionezi..bafta inca de pe acum.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Mier Mar 09, 2011 12:22 am

Mie mi se par interesante, mai ales ca n-am auzit de autocolantul acesta de care vorbesti.

Eu pt educatoarele fetitei si pt cativa prieteni am facut felicitari cusute pe carton dupa un model pe care l-am vazut aici pe site.
N-am acum decat o singura poza cu un singur model:

MNiko

http://www.mamicreativ.com

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mier Mar 09, 2011 12:45 am

Foarte frumoasa MNiko
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Ruxandra la data de Mier Mar 09, 2011 8:21 am

bravo bravo
Ruxandra

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mier Mar 09, 2011 10:49 am

Ce frumoasa e felicitarea cusuta pe carton! Imi place!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Mar 09, 2011 11:14 am

Am lucrat si eu cateva,pt.8 martie...

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Mar 09, 2011 11:17 am

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Mar 09, 2011 11:23 am

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Mar 09, 2011 11:26 am

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Mier Mar 09, 2011 12:01 pm

hyaviv, Ruxandra, LALUNA multumesc mult.

Nuti09, cum ai facut petalele acestei flori?
nuti09 a scris:
MNiko

Sus In jos

Mesaj Scris de Ruxandra la data de Mier Mar 09, 2011 1:29 pm

Aceasta este superba...felicitari bravo
Ruxandra

Sus In jos

Mesaj Scris de Sara la data de Mier Mar 09, 2011 3:24 pm

Of Doamne m-ati uluit.Pur si simplu sunte-ti izvoare de imaginatie,dedicare, pasiune si mult talent.Imi plac toate felicitarile vazute.Ma simt atat de mica atunci cand vad cate faceti!Va ador!Forumul asta e unul dintre cele mai frumoase lucruri care mi s-a intamplat anul acesta.Sa aveti multa sanatate si potential
ca sa continuati ceea ce aveti in plan. I love you
Sara

Sus In jos

Mesaj Scris de LIVIA la data de Mier Mar 09, 2011 3:25 pm

Va felicit pentru idei,executie...

Livia
LIVIA

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mier Mar 09, 2011 4:05 pm

nuti09 a scris:
Toate sunt frumoase, dar asta m-a fermecat in mod special. Cata imaginatie, ce frumuseti! Felicitari!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Mier Mar 09, 2011 7:48 pm

nuti09 a scris:Am lucrat si eu cateva,pt.8 martie...

O multime de idei exceptionale! Foarte frumoase toate, mie aceasta mi-a atras cel mai mult atentia. Felicitari, Nuti! I love you
Imi place foarte mult marginea metalizata, se gaseste banda de cumparat?

Mihaela, imi place mult si felicitarea ta, cum ai procedat? Vad ca e din doua straturi, cum ai copiat modelul pentru cusut? Si cu ce ai aplicat partea cusuta pe felicitare?

Autocolantul meu se gaseste in magazinele de cadouri si in cele tip "38 de mii" cum le zice pe la noi celor cu preturi unice.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Mier Mar 09, 2011 9:08 pm

Multumesc tuturor!
Niko,am lipit 2 fasii,roz si rosie,una in continuarea celeilalte si le-am rasucit...
Laluna,cea cu trifoiul,nu era terminata,cand am pozat-o...i-am adaugat in final si o mica pietricica,gen cristal,in mijloc,unde se unesc cele 4 frunze...
Irina,au fost mai multe,le-am expus si eu pe astea,aici....am lucrat pt.o expozitie cu vanzare,pt.a ajuta un pic niste copii speciali...
Banda aceea,e luata dintr-o librarie,mai demult....mi-a placu,si am zis ca ii voi gasi eu o intrebuintare...ah,am si cusut 2...le voi expune maine pe forum,am uitat de ele...
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Mier Mar 09, 2011 9:35 pm

Nuti, multumesc pt expliii. Abia astep sa am timp sa fac felicitari in aceasta tehnica.

Irina, am preluat ideea de pe un site pe care l-ati dat voi aici in topicul cu felicitari( nu mai stiu in care ca sunt 2). Intructiunile le-am citit acolo, dar eu le-am mai modificat. In principiu fac cam asa:
- scot la imprimanta modelul
- il atasez cu agrafe de birou pe un carton( de obicei impart in 4 un carton A4)
- cu ajutorul unui ac intep si hartia si cartonul ca sa-mi fac gaurile pt cusut.
- cos doar pe carton cu ce culori doresc, dupa diagrama.
- cu foarfecele cu dinti speciali decupez marginile in functie de model. Uneori folosesc perforatoare speciale pt colturi.
- lipesc apoi ce obtin pe un carton in contrast, indoit ca pt felicitare.

Va scriu iar site-ul aici, unde sunt si diagrame free:
MNiko

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Joi Mar 10, 2011 12:04 am

Multumesc mult Mihaela, nici pe departe nu ma ducea gindul la modul de lucru. Mi se pare foarte practic. Nu stiu de ce ma gindeam ca trebuie redesenat pe carton - ori la desen eu sint repetenta bataie
Nuti, multumesc! Cum ai aflat de o astfel de expozitie? Daca mai ai ocazia, poti sa ne anunti si pe noi? Daca ar fi in scopuri de binefacere, as vrea si eu sa ofer cite ceva. M-am gindit la un moment dat chiar la organizarea unei astfel de expozitii insa se pare ca daca nu e printr-o fundatie sau o alta organizatie similara nu e nici o sansa sa atragi participanti. Si poate ca ar mai fi printre noi doritori care sa ofere obiecte gratuit.

Am primit azi un feedback neasteptat de pe urma felicitarilor mele. Sint foarte incintata, cred ca am facut o mare bucurie unor prietene si parca am curaj sa mai incerc si alta data felicitari de acelasi gen.

Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Joi Mar 10, 2011 8:56 am

Irina,lucrez la o astfel de scoala,am contribuit si eu,cu cateva,dar mai ales copiii; elevii mai talentati confectioneaza diverse produse,in functie de eveniment...am lucrat si pentru mine ,de ex.prima felicitare am daruit-o unei prietene...am lucrat si martisoare,dar nu le-am expus,ca nu mi s-au parut cine stie ce....aceste felicitari,le-am postat datorita unei prietene,care le-a vazut,si care a insistat sa le vedeti si voi...multumesc pt.aprecieri!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Joi Mar 10, 2011 9:04 am

Irina, ma bucur ca tufost apreciate felicitarile.

Si eu am in proiect sa fac felicitari pt a le dona in scopuri caritabile. Am avut ocazia sa cunosc anul trecut niste copii care sufera de boli necrutatoare si am descoperit si o asociatie care strange fonduri pt ei. Ma gandesc sa incerc sa fac tot o expozitie cu vanzare la gradinita fetiti mele( au mai fost facute asemenea expozitii tot in scopuri caritabile), iar banii obtinuti sa-i donam acelei asociatii.
MNiko

Sus In jos

Mesaj Scris de MNiko la data de Joi Mar 10, 2011 10:59 am

Nuti, imi plac mult si felicitarile cusute de tine.In ceea ce le priveste pe cele facute de mine, downloadeaza una din cele gratuite de pe site si o sa obtii un fisier pdf cu diagrama si intructiuni in el. Sunt in engleza, dar si un incepator in ale englezei se poate lamuri imediat cum trebuie procedat.
PS: Sunt unele felicitari si cu margelute, presupun ca sunt ceva mai dificile, dar nu foarte mult. n-amincercat ca nu am nici margelutele necesare.

Cu expozitia, trebuie mai intai sa vorbesc la gradinita sa vedem daca sunt de acord pt asta.
MNiko

Sus In jos

Pagina 6 din 36 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum