Cristina-Maria - goblen galerie

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cristina-Maria - goblen galerie

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 2:33 pm

Am ezitat foarte mult înainte de a realiza o galerie a goblenelor realizate de mine pentru că acum nu îmi mai plac. Le-am făcut în perioada 1996-2001, când aveam 16, 17, 22 de ani și se pare că gusturile mele de acum nu se mai potrivesc cu cele de atunci. Dar mi-am zis, până la urmă e munca mea și merită să o apreciez.
Cristina-Maria

Sus In jos

Re: Cristina-Maria - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia la data de Vin Aug 01, 2014 2:37 pm

Ma bucur ca te-ai hotarat sa le pui in galerie, merita un loc aici, chiar daca au fost cusute in perioade mai de inceput, cu atat mai mult iti poti aprecia evolutia.
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 2:44 pm

Primul goblen, făcut după capul meu, cum m-am priceput, este „Carmen” inspirat de opera lui Bizet. A fost luat de la firma Claudia din Arad. Are chiar și noduri pe spate.

Ultima editare efectuata de catre Cristina-Maria in Vin Aug 01, 2014 2:58 pm, editata de 2 ori
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 2:49 pm

Al doilea este „Primăvara montană” tot de la Claudia din Arad. Și acesta are noduri pe spate. hi hi hi 
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 2:57 pm

Iată că am făcut-o și pe „Monalisa”. E cumpărat tot de la firma Claudia din Arad. În acea perioadă circula o listă de prețuri printre cunoștințe și mătușa mea le comanda pentru mai multe persoane. De fapt ea m-a și învățat să cos. E cusută cu două tipuri de puncte: petit point la față și mâini și punct norvegian la restul. Mă credeam măreață pe vremea când îl coseam. Mi se părea extraordinar ce făceam. Cred că aveam 19 ani.
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 3:08 pm

Al patrulea este „Cina cea de taină” de la Romanofir, Tălmaciu-Sibiu. Mi s-a părut extraordinară pânza. Caroiată din țesătură, nu se mai murdăreau ațele și e primul pe care l-am făcut cu punct goblen, cu spate îngrijit. Aveam deja 22 de ani.[img][/img]
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 3:13 pm

Acesta nu este făcut de mine. Mi l-a făcut cadou mama mea. Cred că se numește „Corabie în furtună” și nu știu de la ce firmă este. [img][/img]
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 01, 2014 3:21 pm

Cam atât am făcut, pentru că am luat o pauză de 11 ani de goblenit și am reluat lucrul la „Delta” anul trecut.
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de valkia la data de Dum Aug 03, 2014 1:57 pm

Cristina draga, felicitari, chiar imi plac modelele tale, iar de acum ai tot timpul inainte sa te perfectionezi si sa lucrezi modele complexe. Oricare dintre noi am avut perioada de inceput, la vremea respectiva se gaseau alte modele pe piata, si aici se poate vedea evolutia ca in orice alt domeniu. Felicitari inca o data si... cu tupeu inainte!
valkia

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Dum Aug 03, 2014 4:11 pm

Mulțumesc, dragă Valkia!
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Irina la data de Dum Aug 03, 2014 5:58 pm

Haha, pe Carmen am vazut-o in atit de multe variante... Nici lucrata prea urit nu este. Gindeste-te la kiturile pentru incepatori care sint la ora asta pe piata - cu siguranta ai inceput foarte bine. La Avram in galerie (sper ca n-a disparut poza) ai s-o gasesti si inramata.
Primavara ta am lucrat-o si eu, de la Pitesti. Modelul e de la Wiehler. Nu stiu daca cea de la Claudia e copiata dupa Goblenset, sau amindoua sint copiate dupa Wiehler. Desi n-am inramat-o prea reusit, vad ca o suport de ceva ani pe perete. Am si momente in care nu stiu daca sa-i schimb rama sau sa renunt de tot la ea  hahaha 
Si corabia in furtuna a fost la Goblenset, dar au scos-o din oferta si nu stiu daca e cea pe care ai primit-o cadou. Chiar daca gusturile tale s-au schimbat, cred ca inramata corect are un anumit farmec al sau. Mai ales fiind primita cadou, cindva valoarea ei sentimentala o va depasi pe cea artistica si-ti va deveni draga.

Curaj, inrameaza-le si ai sa le vezi in alta lumina. Mult spor in continuare si la cit mai multe noutati in galerie!
Irina

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Dum Aug 03, 2014 6:12 pm

Mulțumesc, Irina! Le-am pus în ordinea în care le-am făcut. Acum nu prea sunt așa de încântată de ele și din această cauză ezit să le înrămez. Au mai mult valoare sentimentală pentru mine, gen ce făceam în vacanțe la 16 ani. Țin minte că „Primăvara” ( cu gherghef cu tot) am luat-o și la mare și coseam la ea după masa de prânz.
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Aug 05, 2014 2:57 am

haha cristina-maria.. erau alte vremri, alte gusturi.. eu incep sa am indoieli si asupra celor ce am cusut mult mai recent deci...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de ioanaviorela la data de Mar Aug 05, 2014 4:50 pm

buchet Te felicit pentru goblenurile tale. Au un farmec aparte si sunt deosebit de importante  pentru valoarea lor sentimentala. Iti doresc spor in continuare!
ioanaviorela

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Mar Aug 05, 2014 5:49 pm

Mulțumesc pentru aprecieri! Aceste goblenuri marchează etapele evoluției mele în arta lucrului de mână.
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Lun Aug 11, 2014 10:44 pm

Și acum... pernița de ace reciclată. Am folosit la ea ațe care mi-au rămas din kituri, puțină etamină de prin dulap și o perniță pe care am primit-o la un ceas de mână. Această e una dintre fețe:[img][/img]
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Lun Aug 11, 2014 10:46 pm

Iar aceasta e cealaltă față:[img][/img]
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de crina la data de Mar Aug 12, 2014 10:40 am

Cristina, toate am trecut prin asta, nici mie nu imi plac toate modelele ce le-am cusut, asta datorita faptului ca m-am mai perfectionat si am inceput sa vad cu alti ochi goblenul, si mai ales prelucrarile. Important e sa cosi in continuare daca asta aiti face placere, si saa cosi ce iti place.
crina

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Vin Aug 15, 2014 10:59 am

Felicitari pentru galerie ! Foarte frumoase goblenurile lucrate de tine... Pernuta de ace e minunata...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Vin Aug 15, 2014 11:21 am

Mulțumesc pentru vizite și aprecieri!
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Camelia la data de Sam Aug 16, 2014 8:55 am

Felicitari scumpa mea sunt foarte frumoase si migaloase. Sa vezi cand ai sa le inramezi.Spor in continuare. Acela cu vasul am lucrat-o si eu se numeste Fregata in furtuna.E in galerie.
Camelia

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina-Maria la data de Dum Mar 15, 2015 12:54 pm

Mulțumesc pentru aprecieri! Galeria mea era pe la pagina a III-a. Cred că acesta e un semn că trebuie să mă „hărnicesc”.
Vă prezint goblenul meu finalizat. Încă mă gândesc dacă să-l înrămez sau nu. Așa se prezintă tocmai dat jos de pe gherghef.
Rapsodie de toamnă-DELTA.
[img][/img]
Cristina-Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Rosa la data de Dum Mar 15, 2015 1:48 pm

Wow...foarte frumos... Felicitari...
Rosa

Sus In jos

Mesaj Scris de d_gianina la data de Dum Mar 15, 2015 2:14 pm

Frumos, imi aminteste de Puiul lui Alexandru Bratescu Voinesti!
d_gianina

Sus In jos

Mesaj Scris de Ioana la data de Dum Mar 15, 2015 2:29 pm

Foarte frumos, e gata in sfarsit! Astept urmatorul proiect
Ioana

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum