Tatting

Pagina 4 din 40 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Urmatorul

In jos

Re: Tatting

Mesaj Scris de nuti09 la data de Sam Mar 22, 2014 3:30 pm

Pai ia pune-le aici, sa admiram si noi lucruri fine!  Te rog!!! 

nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 8:58 am

nuti09 a scris:Maria, ce bufnite dragute!

Multumesc, Nuti! Spor in toate sa ai! zimbet 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:03 am

Mary a scris:Da schimba mult aspectul in functie de ata folosita. La mai toate modelele se gaseste in explicatii si ata folosita, grosimea firului.

Mary, acolo se dau muuulte indicatii despre grosimea atei, lungime, latime, inaltime etc:haha:, dar avand in vedere ca suntem la inceput si multe dintre incercarile nostre (sau cel putin ale mele) sfarsesc la cosul de gunoi rusinat ne/ma limitam/ez la ce ate gasesc prin casa si sunt bune de stricat! hi hi hi 

PS. Despre cm-ul de ata lasat liber era vorba in "piciorusele" mele, dar iti dai seama ca deocamdata m-am lasat pagubasa cu modelul respectiv, cand nu merge, nu merge si e mai bine sa ma potolesc ca altfel gunoiul meu va manca niste lucruri foarte dragute hahaha 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:06 am

duchess a scris:Pentru inspiratie... eu am primit o felicitare tatting.Acum o folosesc pe post de semn de carte..

Duchess, modelul e dragut, eu l-am vazut si sub forma de pandantiv la un colier tatt, dar inca n-am aflat "reteta" pandantivului zimbet si sincer daca l-as face nu l-as pune pe o felicitare, pentru ca se lucreaza destul la model fiind marisor si nu chiar simplu, l-as prefera ca pandantiv! Dar avand in vedere ca tu i-ai dat felicitarii o meserie nobila de semn de carte, cred ca si-a gasit locul potrivit!
Spor in toate sa ai si desigur la citit! zimbet 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:09 am

Am brodat si eu un model de inimioara, cred ca erau cercei la origine, dar am ramas dezamagita de cum a iesit modelul, prea ingramadit si nu-mi place deloc! Asa ca am hotarat: nu mai brodez inimioare! hi hi hi 
[img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:13 am

Pandantiv Camelia
[img][/img]

Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de ginabreazu la data de Dum Mar 23, 2014 9:14 am

Tare draguta felicitare.
ginabreazu

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:14 am

Setul complet[img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:16 am

Aceeasi Marie cu palarii diferite hi hi hi [img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Dum Mar 23, 2014 9:18 am

Acelasi model, dar cu mai multe picot-uri (bucle). E facut cu ata macrame si a iesit mai grosolan! [img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Dum Mar 23, 2014 11:04 am

Sunt tare dragute, Maria, felicitari!
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Mar 23, 2014 4:48 pm

Foartefrumoase seturi, Maria. Piciorusulrespectiv e simplu..lucrand cu suveica, cu acul tehnica cred ca e un pic diferita, incep sa cred ca se complecteaza acul cu suveica, in sensul in care cu acul anumite incrucisari vin usor, mai putin cu suveica si invers.
Eu ate de croset nu prea am, asa ca am incercat sa-mi fac o idee. Crosetul imi place ce vad lucrat, dar nu ma atras niciodata.
Clar ca si eu sunt la inceputul, baza, inca mai gresesc noduletele, motiv pentru care nu ma avant in a incepe mare lucru.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Dum Mar 23, 2014 4:53 pm

Lar Maria a scris:Acelasi model, dar cu mai multe picot-uri (bucle). E facut cu ata macrame si a iesit mai grosolan! " />
Am facut o descoperire  hi hi hi  depinde cum e rasucita ata, nu neaparat grosimea pentru a avea un aspect placut, adica nodurile uniforme, bine stranse.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Lun Mar 24, 2014 2:56 pm

Mary a scris:Foartefrumoase seturi, Maria. Piciorusulrespectiv e simplu..lucrand cu suveica, cu acul tehnica cred ca e un pic diferita, incep sa cred ca se complecteaza acul cu suveica, in sensul in care cu acul anumite incrucisari vin usor, mai putin cu suveica si invers.
Eu ate de croset nu prea am, asa ca am incercat sa-mi fac o idee. Crosetul imi place ce vad lucrat, dar nu ma atras niciodata.
Clar ca si eu sunt la inceputul, baza, inca mai gresesc noduletele, motiv pentru care nu ma avant in a incepe mare lucru.

Mary ai dreptate ca e diferit lucrul de la ac la suveica, probabil nu prea mult dar totusi.Initial am crezut ca se poate face doar cu suveica piciorusul respectiv, dar modelul de sirag de cerculete pus de tine l-am gasit intr-o carte de brodat cu acul:study: ; inca nu i-am dat de capat, dar nu ma las...vorba ta! bataie  Treaba cu nodurile si cu sensul in care inaintezi, cel putin la mine cu acul, exista "retete" de modele unde iti spun sa intorci lucrul acel RW daca l-ai gasit si sa faci nod, astfel isi schimba locul atat din ac cu cea de pe ghem, sau la unele modele faci nod, dar fara a intoarce lucrul si atele nu-si schimba locul; de ex. cand ai un cerc cu 2 bucle si trebuie sa legi de el alt cerc, la inchiderea primului cerc poti intoarce sau nu lucrul deoarece poti prinde urmatorul cerc fie de bucla din stanga fie de cea din dreapta; la cercul 3, ai o singura posibilitate de prindere, astfel daca ata de pe ghem e in stanga, dupa ce faci nodul ea va trebui sa fie tot in stanga pentru a putea prinde cercul de bucla de pe cercul anterior, eh o intreaga filosofie ris 
Mary nici eu nu am ate de crosetat, un ghem de macrame il am mostenire de la mama mea care mai croseta in tinerete, cred ca are mai bine de 20 de ani ata aceea hahaha , florile degrade is facute cu 2 fire dint-o jurubita de mouline, lupta mare a fost pana am desfacut 8m de ata a 6 fiere in 3 a cate 2 fire fara sa le incalcesc  hi hi hi
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Lun Mar 24, 2014 3:03 pm

Bratara cu split ring [img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Lun Mar 24, 2014 3:06 pm

Colier split ring and Josephine knot[img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Lun Mar 24, 2014 3:10 pm

Si un colier pe care l-am facut astazi dupa un model japonez[img][/img]

Spor in toate sa aveti!
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Mar 24, 2014 4:24 pm

Foarte frumoase sunt! Insa cel negru e preferatul meu...  bravo 
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 4:57 pm

Maria, sunt super! Felicitari.
Astazi am incercat si eu un model, care pe langa naveta are si un fir auxiliar, cu ata care vine in direct din bobina.. E un suport pahar, mic pe care l-am gresit deja, in a doua parte a modelului.
Am inceput din nou, daca il duc la bun sfarsit ma prezint cu el, altfel nu, ma autopedepsesc  hahaha 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:08 pm

Norocul incepatorului
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:10 pm

E un patrat cu colturi rotunde, e doar o parte din model, ma gandeam ca o sa fie ok, ca suport pahar, doar ca a iesit mai mic decat imi imaginam.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:12 pm

Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:14 pm

Aici e cu manunchiul de fire care raman de inchis la final, cred, nu prea stiu bine cum se inoada sa nu se desfaca..sper sa nu se intample  rusinat 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:17 pm

Prima parte a modelului, externul.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 8:18 pm

Am facut si masura pentru pipolin, urechi  hahaha 
Mary

Sus In jos