Tatting

Pagina 5 din 40 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Urmatorul

In jos

Re: Tatting

Mesaj Scris de LALUNA la data de Lun Mar 24, 2014 9:20 pm

A iesit dragut, Mary, e un suport de paharel de tuica...  hahaha 

LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de nuti09 la data de Lun Mar 24, 2014 10:35 pm

LALUNA a scris:A iesit dragut, Mary, e un suport de paharel de tuica...  hahaha 
E un suport tare finut! Ii gaseste Mary o intrebuintare! Imi place perseverenta voastra si va ies niste lucruri frumoase!
Colierul negru e si preferatul meu!
Mai astept noutati, deja ma captiveaza ce expuneti!
nuti09

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Lun Mar 24, 2014 10:57 pm

ris  da Laluna, m-am gandit si eu zambet
Nuti, nu vrei sa incerci?
Cu cat mai multe probe, cu atat devine mai interesant. Nu am renuntat la ideea de suport pahare. Am deja un nou model, mai simplu, aparent...si mai mare la final, sper, in diagrama e un 9 cm cu un anumit tip de ata, ata pe care o folosesc eu nu e inca identificata decat aproximativ  hahaha 
Mie imi place mult si colierul alb, modelul incercat cu negru sau alta ata colorata cred ca ar iesi foarte frumos. Trebuie sa incerc si eu un colier, cercei, insa nu am ata colorata, multicolor...hm cu toate ca pentru o proba  mixta 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 9:39 am

LALUNA a scris:Foarte frumoase sunt! Insa cel negru e preferatul meu...  bravo 
Multumesc, Laluna! Spor in toate sa ai!
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 9:45 am

Mary a scris:Norocul incepatorului
 I love you 
Mary a iesit foarte frumos, felicitari! Spuneai tu ca ti-a iesit micut modelul si uitandu-ma la cum ai inceput tu cu exteriorul, la mine la lucrul cu acul astfel de modele se lucreaza incepand de la mijloc, iar apoi tot adaugi roata imprejur la exterior lanturi si inele, il poti face si de 2 m diametrul  hahaha Poti sa incerci si tu sa repeti acelasi model prinzandu-l de buclele exterioare!
Mary se pare ca tehnicicile de lucru cu suveica si cu acul difera mai mult decat am crezut noi rusinat 
Un model asemnanator am si eu, e cel cu piciorusele si arata aproximativa ca al tau hahaha 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 9:49 am

Mary a scris:
Aici e cu manunchiul de fire care raman de inchis la final, cred, nu prea stiu bine cum se inoada sa nu se desfaca..sper sa nu se intample  rusinat 

Mamaaaaa cate ate ai! ris  La mine raman doar doua capete pe care le ascund dupa ce am facut nodul trecandu-le cu un ac mai subtire pe sub nodurile duble, un capat stanga, unul dreapta sau unde mi se pare ca se ascunde mai bine si apoi tai firul ramas.
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 9:51 am

Mary a scris:
Mary eu nu te cred ca ala e paharel de tuica, vorba Lalunei, eu zic ca tu ai ales cel mai mareee pahar pe care l-ai avut in casa hahaha 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 9:53 am

Colier roz (pandantiv Camelia, Josephine Knot si split ring)
[img][/img]
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 12:25 pm

Colierul tau e super. Felicitari!
Imi place mult snurul rasucit.
Tind si eu sa cred ca difera, cred ca de tot  hahaha 
Eu am urmarit instructiunile dintr-o revista, e in italiana si ma ajuta destul de mult, fara explicatii destul de amanuntite nu cred ca as avea mare rezultat. Am si o carticica in franceza si ma uit ca b..la poarta noua, norocul meu e ca are multe desene.
Atele trebuiesc inchise de fiecare data cand termini cu ele, dupa ce am facut bordul extern trebuia inchis, patru capete. Cu naveta cu un singur fit te blocheaza..si la ce am inceput acum am nevoie tot de doua fire.. Pentru ca trebuie rasucit cand treci de la o rotita..firul de legatura.iar rotita se lucreaza iar cu un singur fir. Daca nu fac operatiunea asta imi ramane modelul ondulat..
Pai nu e chiar mare paharul, foarfecul de alaturi nu e de croitorie  zambet 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de LALUNA la data de Mar Mar 25, 2014 1:42 pm

Imi place si colierul roz, lantul acela rasucit e split ring?
Mary, daca ai nevoie de ajutor cu franceza, sa spui...
LALUNA

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mar 25, 2014 2:10 pm

si eu cochetez cu ideia unor suporturi pt pahare dar ce am vazut aici mi se pare f grosolan..eu visez la ceva mai finut, ca si cum as "lamina" modelul...
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 3:39 pm

Multumesc, Laluna de oferta, o sa apelez in caz de nevoie  buchet 
Viv, tot ce vezi e o poza facuta de aproape, in realitate, are 6 cm, iar firul e macrame. Pentru mine e doar prea mic, de grosime nu e problema.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 5:19 pm

Mary a scris:Colierul tau e super. Felicitari!
Imi place mult snurul rasucit.
Tind si eu sa cred ca difera, cred ca de tot  hahaha   
Eu am urmarit instructiunile dintr-o revista, e in italiana si ma ajuta destul de mult, fara explicatii destul de amanuntite nu cred ca as avea mare rezultat. Am si o carticica in franceza si ma uit ca b..la poarta noua, norocul meu e ca are multe desene.
Atele trebuiesc inchise de fiecare data cand termini cu ele, dupa ce am facut bordul extern trebuia inchis, patru capete. Cu naveta cu un singur fit te blocheaza..si la ce am inceput acum am nevoie tot de doua fire.. Pentru ca trebuie rasucit cand treci de la o rotita..firul de legatura.iar rotita se lucreaza iar cu un singur fir. Daca nu fac operatiunea asta imi ramane modelul ondulat..
Pai nu e chiar mare paharul, foarfecul de alaturi nu e de croitorie  zambet 
Mary m-ai terminat cu explicatiile despre lucrul cu suveica bataie, ma uit la ele ca la modelul japonez unde in afara de cifre totul e scris cu alfabetul ala al lor din linii, puncte etc si nu pricep nimic! Eh, important e ca tie iti iese lucrul cu suveica si mie cu acul, ca in rest cam vorbim limbi difeite hahaha 
Spor in toate sa ai!
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 5:25 pm

[quote="LALUNA"]Imi place si colierul roz, lantul acela rasucit e split ring?
Merci, Laluna pentru aprecieri! Lantul rasucit e nodul Josephine, cel putin asa l-am gasit eu, in alte parti alte denumiri si e de fapt o jumatate de nod dublu, Split ring-ul e inelusul care este facut in doua directii: jumatate il brodez spre varful acului iar cealalta jumatate spre urechea acului si cercul este inchis cu nodulet la mijloc, astfel pot face in continuare alte ineluse sau lant rasucit etc! zimbet 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Lar Maria la data de Mar Mar 25, 2014 5:32 pm

hyaviv a scris: si eu cochetez cu ideia unor suporturi pt pahare dar ce am vazut aici mi se pare f grosolan..eu visez la ceva mai finut, ca si cum as "lamina" modelul...

Multumim Viv pentru complimentul de "f grosolan" ris Dupa cum ti-am mai spus gusturile nu se discuta zimbet Te invit sa ne incanti cu fineturile facute de tine, aici invatam una de la alta si incercam sa descalcim atele si tainele tatting-ului, suntem abea la grupa zero, eh ce sa-i faci...drumul lung pana la perfectiune!
Toate cele bune si spor in toate sa ai! zimbet 
Lar Maria

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 6:18 pm

Maria, eu ma lungesc in explicatii, cu speranta sa avem concurenta, pentru ca mai avem lucruri de descoperit.
Interesant lantisorul, trebuie sa incerc sa vad daca imi iese cu suveica..am dubi  Suspect 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 6:42 pm

Asta e carte..pe coperta modelul inceput
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 6:44 pm

Diagrama
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 6:47 pm

Explicatii, pe larg, firul folosit e in doua culori, pentru a intelege cu care din fire se lucreaza..la fel si diagrama..evidentiat mai inchis e lucrat cu doua fire si pe dos.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 6:48 pm

Maria nu vreau sa te contrazic, nici sa-mi asum complimentul, dar cred ca Viv se refera strict la suportul meu pentru pahar.  hahaha 
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mar 25, 2014 7:22 pm

hei.. m-ati inteles gresit! cand am zis "tot ce am vazut aici" ma refeream la ce am vazut aici la mine in magazin, pt suporturi de pahare: un soi de patrate ce se desfac si in interiorul carora poti pune modelul. acelea sunt f grosolane, cred ca au cam 2cm grosime, or eu vreau ceva care sa arate ca si cum as pune modelul in ceva laminat. In nici un caz nu m-am referit la model, mai ales la cele facute cu tehnica asta care din cate imi dau seama, fara sa vad pe viu, sunt mai finute decat crosetate din macrame ( poate ca si crosetate cu alte fire mai subtiri, ies tot asa finute)
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de hyaviv la data de Mar Mar 25, 2014 7:24 pm

Lar Maria a scris:
hyaviv a scris: si eu cochetez cu ideia unor suporturi pt pahare dar ce am vazut aici mi se pare f grosolan..eu visez la ceva mai finut, ca si cum as "lamina" modelul...

Multumim Viv pentru complimentul de "f grosolan" ris Dupa cum ti-am mai spus gusturile nu se discuta zimbet Te invit sa ne incanti cu fineturile facute de tine, aici invatam una de la alta si incercam sa descalcim atele si tainele tatting-ului, suntem abea la grupa zero, eh ce sa-i faci...drumul lung pana la perfectiune!
Toate cele bune si spor in toate sa ai! zimbet 

Eu nu o sa ma apuc de aceasta tehnica draga mea. Desi imi place, prefer deocamdata sa admir, asa ca... mai ai muuult de asteptat pana sa ajungi sa te incant eu cu fineturile mele lucrate cu aceasta tehnica. Multumesc pt invitatie oricum.
hyaviv

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 7:35 pm

Nu te preocupa Viv, acum am inteles pana la capat despre ce era vorba, imi era clar ca e vorba doar de suport, si nici intr-un caz de ce a postat Maria.
Viv, trebuie sa incerci stiu ca esti priceputa la crosetat, fapt care te poate ajuta, pleci in avantaj.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 7:49 pm

Si ce incerc sa fac, doar ca are si ceva nuante in plus.
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 7:51 pm

Asa chiar arata bine
Mary

Sus In jos

Mesaj Scris de Mary la data de Mar Mar 25, 2014 7:54 pm

Sper sa va faca placere
Mary

Sus In jos